یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

محمدعلی اثنی عشری: «توجه جدی به مثلث پیشرفت، یک ضرورت و نه یک انتخاب»

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on .

در هفته ها و روزهای گذشته فکر میکنم به اندازه کافی درخصوص فرار یا مهاجرت مغزها و نخبگان از کشور و به باد رفتن منابع، نوشته و منتشر کرده ام؛ البته این بحث ها سالهاست که در سطوح مختلف و توسط افراد و مسئولین مختلف طرح و گفته می شود، اما راهکار اساسی در  این زمینه مشاهده نشده است.

به نظر من مثلث اصلی پیشرفت هر کشور عبارتست از :

1-   نیروی انسانی دلسوز – کارآمد که دردِ جامعه و مردم خودشان را هم داشته باشند. که البته نخبگان و اندیشمندان و فرهیختگان مهاجر جزو همین گروه می باشند.

2-   تکنولوژی پیشرفته و روبه جلو

3-   سرمایه یا منابع مالی

البته لوازم و موارد دیگری هم هست که فعلاً به آنها نمی پردازیم.

-  درخصوص منابع انسانی خوشبختانه به وفور در کشور و جزو مهاجرین مغزها و با همان مشخصات که لازمه پیشرفت یک کشور و ایران است مشکلی وجود ندارد.

- تکنولوژی های پیشرفته و مدرن هم در دسترس و سهل الوصول است.

-  سرمایه ارزان هم در دنیا فراوان است؛ کافیست نرخ بهره بانکی برای تولید و تجارت و ... را در چند کشور بررسی نمائیم.

و اما راهکارها:

 

1- اسکله های غیرمجاز

- در کشور، مدتهاست بحث های مختلفی پیرامون اسکله های غیرمجاز – نهادها و سازمان های مالی موازی بزرگ امثال آستان مقدس امام رضا (ع) ، اوقاف، جمکران و ... مطرح است.

-  گمرکات کشور که پاسخگو و مسئول هستند، مقررات – راهبردها – استراتژی ها و تاکتیک هایی را تنظیم و ِاعمال می کنند ولی از طرف دیگر کالاها و محصولات از اسکله های غیرمجاز و بدون توجه به استراتژی ها و راهبردهای گمرکات، وارد کشور می شوند!!

بنده خودم فکر می کنم اکثر قریب به اتفاق مردم این اوضاع را بر نمی تابند و طالب این هستند که تمام این اسکله ها یا تحت سیاست ها – قوانین و راهبردهای گمرکات رسمی و پاسخگوی کشور هماهنگ باشند و یا کلاً غیر از ورود کالاهای نظامی و امنیتی ممنوع گردند.

- فرض کنید تعدادی از نخبه هایی که الان در کشورهای پیشرفته مشغول فعالیت علمی و کاری می باشند و یا اندیشمندان و متخصصین و کاردان های داخل، بخواهند کالایی مثل گوشی همراه، چرخ گوشت، تلویزیون و ... را در داخل تولید کنند، از ذهن به دور نخواهد بود. ولی باتوجه به توضیحات فوق برای تولید کنندگان هرگز مقرون به صرفه نخواهد بود تا کالاهای بومی با کیفیت رقابتی با کالاهای وارداتی از مبادی غیر مجاز، تولید و عرضه نمایند. کما اینکه خیلی از صنعت های کشور ازجمله پوشاک، کفش، لوازم صوتی و تصویری و امثالهام یا ورشکست شدند و یا در شرف ورشکست شدن هستند، که یکی از مهمترین عوامل، واردات بی رویه کالا از مبادی قانونی و غیرقانونی کشور.

2- نهادها و سازمان های موازی

-  در نامه ای که مدتی قبل جناب دکتر صادق زیباکلام به آقای علی مطهری نوشته بودند، اشاره شده بود که حدود 26 نهاد و سازمان فرهنگی داریم که فقط یکی از آنها یعنی وزارت ارشاد و آنهم به مجلس پاسخگوست و دیگر نهادها و سازمان ها نه تنها از بودجه های کلانی برخوردارند بلکه به هیچ جا و یا هیچ کس که همان دستگاههای رسمی کشور می باشند، پاسخگو نیستند.

-  به نظر من همه این نهادها و سازمانها باید به کانون های تولید و خدمات و تجارت و کار تبدیل شوند. ایضاً در پایگاه های بسیج که بین 50 تا 70 هزار تخمین زده شده است.

-  در کجای دنیا سراغ دارید که در کشوری دو تا ارتش، دو تا نیروی هوائی، دو تا نیروی دریایی و ...  وجود داشته باشد. بودجه های کلان اینچنین استراتژیی در ایران سر به فلک می کشد برای چه و چرا؟!!!

-  در دنیا، دو جنگ جهانی اتفاق افتاد. بلافاصله بعد از بالا رفتن پرچم های سفید به نشانه صلح و آتش بس، تمام هم و غمشان شد چگونگی بازسازی کشور و هیچ راهی نبود الا کسب علم و تولید تکنولوژی های نو و توجه وافر به زیر ساختها ،که در نتیجه این استراتژی، پس از جنگ ، بازسازی و پیشرفت و رفاه و آبادانی برای ملت و کشورشان به ارمغان داشت. مثل آمریکا، ژاپن، آلمان و دیگر کشورهای درگیر جنگ جهانی که حاصل مدیریت کارآمدشان، این است که می بینید.

-  کدامیک از این کشورهای درگیر جنگ جهانی پس از اتمام جنگ تشکیلات های عریض و طویلی به اسم بنیاد شهید، راهیان نور، ستاد تفحص و غیره و غیره به راه انداختند و چنان بودجه ها و هزینه هایی را صرف این کارها کردند. در آن کشورها، این بودجه های گزاف فقط و فقط صرف آبادانی و تکنولوژی و پیشرفت شد.

امثال بنده می گوییم مشکل اینهمه بودجه عمومی که صرف نهادهای موازی و بعضاً کاملاً غیر ضروری می شود بیجاست. نمی گوییم منحل شوند اما حالا که الحمدالله در زمان صلح به سر می بریم، حذف و یا تغییر کاربری بسیاری از این نهاد و  هماهنگ شدنشان با سیستم های رسمی پاسخگو در کار تولید و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال، کاملاً ضروری بنظر می رسد به این معنی که در زمان صلح تغییر راهبرد و استراتژی دهند مثل کارخانه ای که دو خط تولید دارد، در زمانی یک کالا تولید می کند و در زمان دیگر برحسب نیاز کشور، کالای دیگری.

معنا ندارد حدود 8.5 میلیون بیکار که 5 میلیون آن تحصیلکرده و از آن 5 میلیون 110 هزار نفر با مدرک دکترا می باشند و یا بیش از 11 میلیون جوانی که هرگز ازدواج نکرده اند و این آمار وحشتناک بزهکاری و اعتیاد و امثالهم در کشور وجود داشته باشد.

خدای ناکرده اگر دوباره جنگ شد با جان و دل قطعا از کشور دفاع خواهیم کرد مثل زمان جنگ تحمیلی. الان زمان تغییر کاربری نهاد و سازمان های موازی است آنهم به سمت توسعه اقتصادی و اشتغال و کارآفرینی.

توضیح ضروری:

 با کمال تاسف شنیده میشود بمحض اینکه بعضی از دلسوزان و کارشناسان حرفی از نهادهای موازی میزنند با اتهاماتی مواجه میشوند که یا خدای ناکرده نفوذی بیگانگانند...یا نادان و یا ضد پیشرفت ایران و ایرانی ؛ اینان فوری دیگران را متهم به ضدیت با نظام و ارکان آن و بر انداز و ...میخوانند؛!! صریحاً و قاطع میگویم؛ اتفاقاً جمع و جور کردن نهادهای موازی ؛ اسکله های غیر مجاز ؛ تقویت نظام و ارکان آنست .تصور کنید تمام نهادهای موازی که امکانات ؛ ابنیه ؛ زیرساختهای فراوان دارند و در حوزه های بسیج و فرهنگ و دینی کار میکنند بخش عمده ای از امکانات و فعالیتشان را در اختیارتولید و کار و ایجاد اشتغال جوانان بگذارندچه ها که نمیشود. وقتی دریکی از دوره هایی که جبهه بودم نامه مفصلی خدمت امام خمینی ( ره )نوشتم و فردی مورد وثوق این نامه را به امام دادند و موثر هم واقع شد...درجایی از  آن نامه نوشتم « بجای اینکه مساجد را زیاد کنیم ؛ بهتر است نمازخوانها را زیاد کنند» و یا شبی منزل یکی از مسولین بودم و در موارد زیادی صحبت میکردیم از جمله گفت ...

« فلان مسؤل ,که وزیر است پرونده مفصلّ و قطوری را  نزد مسؤل بالاتربرده و توضیح داده است که این آقا که در دوران دفاع مقدس فداکاریهای زیادی کرده است. ببینید چقدر بُرده و میبردو آن مسولِ بالاتر و شنونده گزارش گفته است: دیگر از این پرونده ها و مطالب ؛ را برای من نیاورید چرا که اینجور آدمها هرچه ببرند ؛ حقشان است!!

صرف نظر از اینکه سؤال مهم و اساسی مطرح میشود که چرا؟ و چرا از مال مردم!...

بسیار خوب ؛ از این بذل و بخشش ها بهردلیل بوده و هست اما به آن مسؤلِ بالاتر گفته شود ...بدهید ؛ اما شرط بگذارید آن امکانات را داخل تولید و اشتغال و رونق اقتصادی کنندو نه کارهای غیر ضرور و بیجای دیگر!!مثل واردات از مبادی و گمرکات غیر مجاز!! و ...ایضاً به برخی نهادها و مسؤلین ؛ امکانات و اختیاراتی داده اند که غالباً هم خیلی بیشتر ازآن اختیارات ؛ عمل میکنند...اگراین نهادها و آدمها را جمع نمیکنند...لااقل به آنها گفته شود حالا که وقت صلح و سازندگیست ازآنهمه قدرت و اختیارات برای تولید – تحقیق و توسعه – کار – تولید و صادرات – رونق اقتصادی است استفاده شود.

3- منابع مالی

- مسئله سوم، همان منابع ارزان مالی است. چنانچه با کشورها و ملت ها تعامل سازنده داشته باشیم و در داخل کشور برای کارآفرینان و سرمایه گذاران دلسوز داخلی و خارجی بستری مناسب و بدون بروکراسی های اداری دست و پاگیر (و البته مانع تراشی هایی امثال سازمانهای اماکن، تعزیرات، بیمه، دارایی و غیره) فراهم آوریم، سرمایه های ارزان هم از کشورهای توسعه یافته به سوی کشورمان سرازیر خواهند شد به شرط امنیت کافی که این وظیفه دولتمردان و حکومتگران می باشد که این ملزومات را فراهم سازند تا نیروی انسانی مجرب و کارآزموده و متخصص در کنار تکنولوژی های به روز دنیا با سرمایه های ارزان، مثلث رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال و کارافرینی ایجاد خواهد شد.

توضیح ضروری:

از افرادی که بعضاً بیش از30 سال است  میشناسم و  در تمام دوران مبارزه و تلاش برای آرمانهای مقدس مردم که همانا « پیشرفت همه جانبه ایران » است از هیچ کوششی دریغ نکردند.و از جماعت نان به نرخ روز خورو جزو مرفهین بی درد  و فرصت طلب نیستند...شهید وجانباز  دادند ...زندان رفتند ...آوارگی و دوری از وطن را  تحمل کرده و  میکنند  ...نه طرفدار بیگانه ...نه نفوذی و نه فتنه گرند!! فقط بعضی ازآنها  الآن جزو منتقدین حاکمیت و در اپوزیسیون هستند.

و حسابشان کاملاً از طرفداران بیگانه و عواملشان , همچون گروه منافقین خائن جداست! و طرفدار و درپی تغییر نظام یا همان

« Regime change » نیستند و معتقدیم در چارچوب همین قانون اساسی باید مشکلات فراوان مردم و جامعه  که بسیاری از آنها خودساخته مسئولین و حکومتگران و در اثرسوء مدیریت حاکمان است , حل شود. لازم باشد بعضی از نمایندگان مجلسین « خبرگان و شورای اسلامی » عوض شوند و افرادی که درد مردم دارند و دارای مدیریت توانمند و کارآمدتر هستند به صحنه بیایند...بنده بعنوان یک شهروند دست کسانی  که مشکلات پیش گفته را حل کنند می بوسم.و فکر میکنم بسیاری از مردم و افراد فرهیخته , اینگونه فکر می کنند اما بعید میدانم بدون تعویض بعضی افراد – ساختارها – تشکیلات و ...مشکلی حل شود !!من و آنها , کشور – قانون اساسی و عزت مردم ایران  را دوست داریم و در همین جا آنها که منابع و سرمایه های کشور را بباد داده و میدهند را هرگز نمی بخشم !! و چون معتقدم در پیشگاه خداوند منان و کائنات هیچ چیز گم نمیشود از خدای متعال میخواهم و میدانم کائنات هم ساکت نمی ماند امیدوارم  مسؤلین بی لیاقت , دارای سوء مدیریت که یا خود , مشکلات مردم را حل نمیکنند و یا کنار نمیروند تا نیروهایی که سریعتر و بهتر میتوانندکارکنند و ایران را به شکوفایی برسانند برسرِ کار بیایند را به ذلت و نکبت سریع دچار شوند و چنانچه خداوند منان صلاح بداند و بخواهد ...اینها بروند بمیرند. چرا که اینکار؛ عین تقویت نظام و مرضی خداوند و مردم است.

در فرصتی دیگر راهکارهای دیگری که کم هم نیستند را برای حل مشکلات تولید و کار و تجارت به شرط حیات می نویسم و منتشر می کنم.

والسلام

محمدعلی اثنی عشری 17/10/94

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز