یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

محمدعلی اثنی عشری: بررسی موانع و راهکار های رونق اقتصادی و اشتغال در ایران

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در اقتصاد ایران

محمدعلی اثنی عشری

موجب  تاسف فراوان است که بعد از نزدیک 100 سال از کشف و فروش اولین های استخراج نفت ؛ در پی حفظ سهمیه خود در بازار نفت  اوپک و بلکه بالا بردن آن هستیم !!بنظر من بایستی بغیر از حوزه های مشترک نفت و گاز و دیگر منابع و ذخایربسمت ممنوعیت استخراج و صادرات این ذخایر (هر چند بهترین نقاط برای ایجاد پروزه ها و صنایع و مجتمع های ایجاد ارزش افزوده درکنار دریاها و آبهای آزاد است ) برویم و برای ایجاد ارزش افزوده آنها تلاش مضاعف کنیم , موقعی که در ایران , حتی برق برای روشنایی - آب لوله کشی برای آشامیدن - جاده ها و اتوبانها - راه  آهن و سایر زیر ساخت ها و خیل عظیم نیروهای تحصیل کرده و نوابغ نداشتیم ! نفت صادر میکردیم و الآن هم با اینهمه داشته ها دنبال صادرات بیشتر منابع هستیم ...واقعاً که !! ناگفته نماند که بنده از هر آنچه که تاکنون در صنعت پتروشیمی و امثالهم انجام شده است بی خبر نیستم , اما اصلا کافی و متناسب با داشته هایمان نیست !!

برای پیشرفت ایران ؛ هم موانع زیادی و هم راهکارهای فراوانی وجود دارد که تلاش میشود در این مطلب و در حدوسع توضیح دهم. قبل از هرچیز  یادآور میشود که خوشبختانه از سالها پیش « مرکز ایرانی اسلامی پیشرفت » به مدیریت جناب دکتر صادق واعظ زاده تشکیل شده و آثار بسیار خوبی هم منتشر کرده اند ؛ این کتب و نشریات برای دوستان و عزیزانی که برای پیشرفت ایران تلاش میکنند وجهت این کار مهم و خداپسندانه تلاش میکنند بسیار مفید است . تا جاییکه من اطلاع دارم نظیر چنین مرکزی در کشور نداریم و تلاشهای دوستان در این مرکز منحصر بفرد است.

مرکز پیش گفته کار های مهم و اساسی آکادمیک و علمی و فارغ از مسائل روزمره و توجه به مسائل و مشکلات روز جامعه انجام میدهد. در واقع مقالات و نوشته هایی که  در کتب و آثار منتشره مرکز به چاپ رسیده است تقریباً بمنزله اسناد راهبردی وتوسعه ای کشور است و صد البته با واقعیتهای موجود کشور و مردم ایران فاصله دارد که این ؛ عیب کار نیست و کارگزاران نظام و مردم هستند که می بایست تلاش کنند تا به هر آنچه در این آثار و نظایر آن از جمله کتب و نشریات توسعه ای منتشر میشوند توجه جدی شود و نوشته های ارزشمند آکادمیک – علمی و راهبردی را کاربردی کرده و به مراکز تولید و کار و تولید بکشانند . هرچند کاربردی کردن این مباحث مشکل تر از تنظیم و انتشار اسناد است اما نشدنی نیست . نکته مهمی که باید هم در تحقیقات و انتشار این دست موراد می بایست به آن توجه شود عبارتست از :

دستیابی به رونق اقتصادی که مدام گفته میشود ضمن رعایت کامل و قاطع اصول سه گانه زیر که پایه  علم اقتصاد است حتماً به موارد زیر نیز باید توجه شود :

1-      مدیریت کارآمد برمنابع که محدود است .

2-      مدیریت کارآمد بر نیازها که آنهم محدود است .

3-      مدیریت کارآمد بر خواسته ها که معمولاً مازاد بر نیازها و احتیاجات و متاسفانه نامحدود است!!

درواقع علم اقتصاد بر این سه اصل  استوار است.

برای رونق اقتصادی بظر میرسد اقدامات زیر در ایران می بایست انجام شود .

الف : جذب سرمایه گذاری خارجی

ب: کوچک کردن حکومت و دولت و بزرگ تر شدن بخشهای خصوصی

ج: انتقال تکنولوژیهای بروز دنیا به ایران ( انتقال هوشمندانه تکنولوژی به ایران)

د: ارتقاء کمی و کیفی مهارت فنی کارگران - تکنیسینها - مهندسین و همه دست اندرکاران تولید, تجارت , خدمات فنی و مهندسی و ..

ه: ارتقاء کمی و کیفی ساعات کار کارکنان تولیدی - خدماتی و توزیعی

و: تولید و صادرات همزمان به سبک ژاپنی

ز: ادغام - مدیریت و یا حذف نهادها و سازمانهای موازی

ح: توجه جدی به مواد بری کم , حرکت تند و جدی به سمت پایین آوردن ضایعات

ط: کم کردن  و به حد استاندارد رساندن تلفات و پِرتی های 30 تا 40 در صدی انرژی بخصوص - برق ؛ آب ؛ گاز و ...

ی: حذف اقدامات امنیتی برای تشکلهای کارگری و راه اندازی جدی NGO هایی که میخواهند در قالب تشکلهای کارفرمایی - مهندسین - کارگری و امثالهم کارکنند

ک - توجه جدی به R&D ( تحقیق و توسعه ) در صنعت و تولید

ل _ جذب نخبگان و نیروهای خلاق و نو آور در تولید و صنعت و بدینوسیله پیشگیری از فرار یا مهاجرت مغزها

م - تامین سرمایه یا اعطای وام های بانکی و با بهره های سالیانه  خیلی کم مثلاً  زیر 4%

ن _  هماهنگی کامل سیاستها و راهبرد های خارجی نظام با موارد و مسائلی که گفته میشود در داخل کشور

س - در حوزه اقتصاد باید جهانی فکر و عمل کرد

ع - توجه جدی به اینکه « سرمایه عقل دارد » جائی میرود که امنیت , کارآئی و سود و صرفه اقتصادی بالاتر داشته باشد ( جهانی شدن)

ف - تعامل سازنده و رو به جلوی همه مسولین و دست اندر کاران تولید - تجارت - خدمات فنی و مهندسی

ص - صادرات و استفاده  از یافته های تجربی و آکادمیک و بهره وری از روشها وراهکارهای دیگر کشورها و تجار موفق داخل و خارج

ق - مشخص کردن کشور های هدف و تلاش هماهنگ دستگاه دیپلماسی - تولید کنندکان - اصحاب صنعت و تجارت در داخل و افراد و دستگاهها و تشکیلات مشابه در کشور های هدف

ر - استفاده کارآمد و ثمر بخش از روش های تبلیغات - وحضور موثر در بازارهای هدف , در همین رابطه استفاده از دامپینگ - تخفیفات ویژه و توجه جدی به خواستها - آسایش - کیفیت بالا و قیمت رقابتی و پایین , از ضروریات است.

ش - خدمات پس از فروش - شامل تعمیرات بعد از فروش کالا و خدمات -تامین مداوم قطعات - خدمات فنی  و نیاز های مشتری بعد از خرید ماشین آلات - کالاها و خدمات فنی به مشتری

ت - حرکت به سمت ممنوعیت خام فروشی بویژه در نفت - گاز و معادن و در عوض, توجه جدی به ایجاد ارزش افزوده مواد خام ؛ از طریق ایجاد کارخانجات و اجرای پروژه های متناسب باشیم.

اسباب تاسف فراوان است که بعد از نزدیک 100 سال از کشف و فروش اولینهای استخراج نفت ؛ در پی حفظ سهمیه خود در بازار نفت  اوپک و بلکه بالا بردن آن هستیم !!بنظر من بایستی بغیر از حوزه های مشترک نفت و گاز و دیگر منابع و ذخایربسمت ممنوعیت استخراج و صادرات این ذخایر (هر چند بهترین نقاط برای ایجاد پروزه ها و صنایع و مجتمع های ایجاد ارزش افزوده درکنار دریاها و آبهای آزاد است ) برویم و برای ایجاد ارزش افزوده آنها تلاش مضاعف کنیم , موقعی که در ایران , حتی برق برای روشنایی - آب لوله کشی برای آشامیدن - جاده ها و اتوبانها - راه  آهن و سایر زیر ساخت ها و خیل عظیم نیروهای تحصیل کرده و نوابغ نداشتیم ! نفت صادر میکردیم و الآن هم با اینهمه داشته ها دنبال صادرات بیشتر منابع هستیم ...واقعاً که !! ناگفته نماند که بنده از هر آنچه که تاکنون در صنعت پتروشیمی و امثالهم شده است بی خبر نیستم , اما اصلا کافی و متناسب با داشتهایمان نیست !!

در این خصوص : بیشتر بخوانید

ث - توجه جدی به محیط زیست در همه برنامه ها به عنوان اینکه در نسل قبل , چه تحویل گرفتیم و به نسل بعد چه ؟ تحویل خواهیم داد ؟ در واقع مسئله مهمی  که در همه تصمیم سازان - تصمیم گیران و مجریان تصمیمات باید مد نظر قرار گیرد.

خ - تبلیغات ؛ وقتی مدام میگوییم و میگویند که کوچک شدن دولت و حکومت وبرعکس  بزرگ و بزرگترشدن بخشهای خصوصی , این بزرگی دولت و حکومت باعث شده تا باوجود - خود سانسوری مدیران - وزیران - وکیلان و ... سانسور مسئولین وبسایتهای دولتی و سانسورهایی که توسط حراستها - و سایر دستگاههایی که مدام در روزنامه ها - مجلات و وبسایتها و فضاهای مجازی سانسور را اِعمال میکنند باعث شوند تا اکثر خبرها - مقالات و نوشته ها غالباً گویای تعریف و تمجید عملکردهای حکومت و مسئولین باشد و گفتن و نوشتن خلاف قرائت رسمی حکومت و مسئولین جَرم تلقی شود! مثلاً وقتی در همایشی همه رسانها و خبرگزاری ها و خبرنگاران ؛ دولتی و وابسته به حکومتند و هیچ خبرنگار بی طرف و حتی منتقد حضور ندارد ! ...طبیعی است که فقط قرائت رسمی اوضاع مطرح میشود در اینصورت هیچ راهی نمی ماند جز  اعطای استقلال به بنگاههای خیری وبموازات آن راه اندازی بنگاههای خبری و رسانه ای  خصوصی وحتی منتقد ! در اینصورت است که عیوب دستگاهها و در این مورد بخصوص در صنعت - کشاورزی - تجارت و ...گفته خواهد شد کما اینکه امروز در گوگل عبارت « پیشرفت ایران » سِرچ میکردم همش تا صفحه 10 گوگل  در خبرها - مصاحبه ها - مقالات و ...قرائت و حرفهای رسمی مسئولین را دیدم و نه منتقدین را !!

ذ - 

ض -

 ظ -

غ -

 

 9 - اسکاه های غیر مجاز و واردات کالای قاچاق :

 

10 - نهادها و سازمانهای موازی :

 

11 - انعطاف پذیری « flexibility »

 

ادامه دارد...

 

و در ادامه به سه موضوع بالا و بعبارتی پایه های علم اقتصاد خواهم پرداخت.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز