یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

خانم مؤمن زاده کمیسیون بانوان اتاق اصفهان پژوهشی را در زمینه مشاغل خانگی انجام داده است که در زیر میخوانید.

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در توقف ممنوع!

خانم نجمه صادقی

اصفهان امروز: در چند سال اخیر بسیاری از کشورها به توسعه مشاغل خانگی روی آورده‌اند بطوریکه به گفته بسیاری از کارشناسان، رشد اقتصادی در کشور چین مرهون کارگاه‌های فراوان در خانه‌های مردم این کشور است. در ایران نیز فعالیت‌هایی مانند صنایع‌دستی یا پرورش قارچ جزو مرسوم‌ترین مشاغل خانگی محسوب می‌شود اما با مشاهده وضعیت مشاغل خانگی در دیگر کشورها باید گفت که هنوز در کشورمان در بسیاری از زمینه‌های مشاغل خانگی جای پیشرفت باقی است برای درک بهتر تعاریف بین‌المللی مشاغل خانگی و آگاهی از راهکارهای توسعه آن گفتگوی اصفهان امروز را با گیتا مؤمن زاده، پژوهشگر حوزه مشاغل خانگی در ادامه می‌خوانید. این کارشناس اقتصادی اعتقاد دارد بزرگ‌ترین مانع برای توسعه مشاغل خانگی کشور نبود متولی است و اصفهان می‌تواند با پیشتازی در این حوزه برای توسعه مشاغل خانگی یک متولی تخصصی ایجاد کند. مؤمن زاده اکنون دانشجوی دکترای مدیریت استراتژیک و مدیرعامل شرکت خدمات بین‌المللی بهار تجارت است. وی همزمان با فعالیت‌های پژوهشی و مطالعاتی، در کانون زنان بازرگان ایران، کمیسیون توسعه توان اقتصادی و بازرگانی بانوان و همچنین کمیته جوانان اتاق بازرگانی اصفهان عضویت دارد. 

خانم مؤمن زاده کمیسیون بانوان اتاق اصفهان پژوهشی را در زمینه مشاغل خانگی انجام داده است و شما نیز در این زمینه همکاری داشته‌اید لطفاً بر اساس یافته‌های خود تعریف جهانی که از مشاغل خانگی وجود دارد را تشریح کنید و بفرمایید چند رشته در این زمینه معرفی‌شده است؟
فعالیت‌ها و کسب‌وکارهایی را مشاغل خانگی می‌نامیم که به‌وسیله اعضای خانه و خانواده برای کسب درآمد انجام می‌شود؛ البته این مشاغل نباید مزاحمتی برای همسایگان و اطرافیان داشته باشد و با کسب‌وکار خانوادگی متفاوت است. همچنین باید مدنظر داشت که این مشاغل نباید آلودگی زیست‌محیطی ایجاد کنند. همچنین تاکنون بیش از 200 رشته مشاغل خانگی در قانون تعریف‌شده و می‌توان شغل‌های جدیدی نیز در این زمینه معرفی کرد. مشاغل خانگی در ایران از قدیم وجود داشته و بیشتر مورد استقبال روستاییان بوده است.

چه عواملی باعث شده است باوجود پیشینه طولانی، مشاغل خانگی در ایران توسعه نیابد؟
درباره موانع موجود بر سر توسعه مشاغل خانگی در ایران باید بگویم تاکنون به شکل مدرن در ایران موردتوجه قرار نگرفته است. در ایران واژه مشاغل خانگی، فعالیت درزمینه صنایع‌دستی را در ذهن‌ها تداعی می‌کند، البته این امر به دلیل وجود بیش از 190 رشته مشاغل خانگی در این حوزه صنایع‌دستی است اما در دیگر کشورها این‌گونه نیست و این مشاغل بیشتر در حوزه فناوری اطلاعات(IT) تعریف‌شده‌اند. می‌توان مبتنی بر حوزه فناوری اطلاعات شغل‌های جدیدی را مانند توسعه بازاریابی و شناسایی بازار تعریف کرد که متأسفانه هنوز بستر این نوع مشاغل خانگی در کشورمان وجود ندارد. همچنین ایران کشوری جوان است و نیروی جوان زیادی برای توسعه مشاغل خانگی وجود دارد زیرا بستر بسیار خوبی برای رونق کسب‌وکار است، اما باید به شیوه مدرن انجام گیرد درصورتی‌که در کشورمان هنوز نگاه سنتی به این مشاغل وجود دارد. برای مثال تفکر غالب میان مردم این است که مشاغل خانگی توسط زنان خانه‌دار، معلول، بی‌سواد یا کم‌سواد و در سطح بسیار پایینی انجام می‌شود. این در حالی است که در کشورهای دیگر این نوع دید به مشاغل خانگی وجود ندارد بلکه در این مشاغل سرمایه‌گذاری کرده و برای توسعه آن پشتوانه‌هایی فراهم می‌کنند.

مشاغل خانگی چند درصد در اقتصاد کشورهای جهان سهم دارد؟
کشوری مانند ایتالیا توانست با استفاده از رونق مشاغل خانگی رشد بیکاری را از 22 درصد به 12 درصد برساند. در تایوان نیز 80 درصد اقتصاد در حوزه مشاغل خانگی است. همچنین 20 درصد مشاغل در آمریکا مشاغل خانگی است و 10 درصد صادرات کشور استرالیا به مشاغل خانگی اختصاص دارد. در ایتالیا درزمینه کیف و کفش چرم و در هند نیز درزمینه پوشاک، مشاغل خانگی بسیار رونق دارد این در حالی است که نرخ مشاغل خانگی در ایران 11 درصد است. 

آیا هیچ گروه‌بندی در مشاغل خانگی وجود دارد؟
بله، مشاغل خانگی را در سه دسته می‌توان گروه‌بندی کرد: دسته اول توسط خود فرد انجام می‌شود و تأمین مواد اولیه، تولید و عرضه در بازار توسط این شخص صورت می‌گیرد. دسته دوم بخشی از فعالیت‌های یک شرکت را انجام دادن و دستمزد گرفتن و دسته سوم نیز مشاغل خانگی است که پشتیبان دارد. دسته سوم از دودسته دیگر بسیار مهم‌تر است و بیشتر درزمینه فعالیت‌های مونتاژ یا بسته‌بندی انجام می‌شود. بزرگ‌ترین تولیدکننده ساعت در کشور سوییس ازجمله این پشتیبان‌هاست که بخشی از فعالیت‌های خود که مزاحمتی برای اطرافیان ندارد را به خانه‌ها برده است.
خانم مؤمن زاده به شرکت‌های پشتیبان اشاره کردید با توجه به اینکه در ایران این پشتیبانی مرسوم نیست لطفاً توضیح دهید این نوع شرکت‌ها چه نقشی در توسعه مشاغل خانگی دارند؟ 
برای اینکه ایران نیز مانند دیگر کشورها بتواند درزمینه مشاغل خانگی رشد کند، نیاز است که شرکت‌های پشتیبان توجیه شوند تا با مشارکت آن‌ها در مشاغل خانگی، بسیاری از معضلات اقتصادی حل‌شده و همچنین مشکلات مربوط به بیمه و مالیات در این مشاغل صاحبان آن‌ها را دچار دردسر نکند. بنابراین برای این رفع این خلأ باید متولی وجود داشته باشد تا بتواند در شرکت‌های پشتیبان اعتماد ایجاد کند تا بخشی از فعالیت خود را به خانه‌ها بیاورند. فعالیت‌هایی مانند بسته‌بندی حبوبات، مواد غذایی و پوشاک ازجمله فعالیت‌هایی است که می‌توان آن‌ها را از طریق شرکت‌های پشتیبان رونق داد. از طریق شرکت‌های پشتیبان می‌توان برای مشاغل خانگی بازار ایجاد کرد تا توسعه صادرات محصولات این مشاغل شکل گیرد. البته درزمینه فراهم‌سازی این بازار، یکی از وظایف و تکالیف شهرداری‌ها طبق قانون ایجاد بازارهای محلی درخور و شایسته است تا افراد بتوانند با استفاده رایگان از این مکان‌ها محصولات خود را در معرض عموم گذاشته و به فروش برسانند اما تاکنون این وظیفه از سوی شهرداری‌ها عملی نشده است. مدارس دولتی هم می‌توانند بازارهای کوچک برای مشاغل خانگی باشند اما برای این فرصت هم‌بستر اجرایی مناسبی تعریف نکرده‌ایم.

طبق اظهارات شما ظاهراً مشاغل خانگی در ایران متولی خاصی ندارند؛ درست است؟
طبق بررسی‌هایی که انجام‌شده، حلقه مفقوده در توسعه مشاغل خانگی نبود متولی است تا بتواند این مشاغل را سامان دهد و صاحبان مشاغل خانگی و شرکت‌های پشتیبان را با یکدیگر مرتبط سازد. درواقع این متولی می‌تواند یک NGO باشد که آموزش‌ها و مشاوره‌هایی را درزمینه توسعه مشاغل خانگی ارائه دهد. همچنین اتاق بازرگانی به‌عنوان نهادی بزرگ در عرصه اقتصاد و تجارت می‌تواند متولی مشاغل خانگی باشد. در کمیسیون توسعه توان اقتصادی و بازرگانی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان مطالعات علمی انجام شد و قدم‌های اولیه درزمینه فراهم‌سازی متولی برداشته‌شده است. در این مطالعات قوانینی برای شرکت‌های پشتیبان وضع‌شده است به‌طور مثال این شرکت‌ها باید حداقل سه سال سابقه کار داشته باشند.

نقش متولی در توسعه مشاغل خانگی چیست؟
ازجمله نقش‌های متولی ارائه مشاوره به افرادی است که به دنبال ایجاد مشاغل خانگی هستند تا بهتر دریابند به دنبال چه شغلی بروند یا چه چیزهایی در بازار نیاز است. همچنین به دلیل اینکه مشاغل خانگی با زندگی افراد تداخل پیدا می‌کند، مشاوره می‌تواند در این زمینه تعادلی را ایجاد کند. هم‌اکنون بستر مشاوره هنوز در کشورمان مهیا نشده است. هرچند که مشاوره‌هایی از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می‌شود اما به‌صورت کلی است و مشاوره حضوری صورت نمی‌گیرد. بعلاوه باید به صاحبان مشاغل خانگی مشاوره داد تا بتوانند محصولات دارای برند تولید و آن را در بازار تبلیغ کنند در غیر این صورت نمی‌توانند به فروش دست یابند. مانند بازار صنایع‌دستی در اصفهان که اشباع‌شده است و به بازارهای جدید نیاز دارد.

وظیفه دولت در توسعه مشاغل خانگی چیست؟
دولت باید بسته‌های حمایتی و صادراتی برای مشاغل خانگی ایجاد کند. البته در قانون حمایت از مشاغل خانگی، به بسته‌های حمایتی از این نوع مشاغل اشاره‌شده است اما متأسفانه ضمانت اجرایی ندارد. ارائه وام برای ایجاد مشاغل خانگی جوابگو نیست زیرا بسیاری از افراد نمی‌توانند ضامن یا سند زمین برای دریافت وام ارائه دهند و در این زمینه مشکل‌دارند و همچنین برای مشاغل اینترنتی نیز وام در نظر گرفته نشده است اما درصورتی‌که بتوان شرکت‌های پشتیبان را توجیه کرد، به دنبال آن حمایت‌های لازم از صاحبان مشاغل خانگی نیز فراهم می‌شود. همچنین دولت می‌تواند برای شرکت این افراد در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و برای معرفی و فروش محصولاتشان یارانه اختصاص دهد.

Read more at http://www.esfahanemrooz.ir/fa/news/66377/%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B4-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D8%BA%D9%84-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF.html#WUiJmZcDDfl4iARY.99

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز