پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

تحولات جهانی « رنسانس - جنگهای جهانی»

تاریخ ایجاد در 19 مهر 1395 نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری
ROOT» دسته: تحولات جهانی « رنسانس - جنگهای جهانی»
نمایش از 19 مهر 1395 بازدید: 890

واضح آرشیو وب فارسی:راسخون: 

سه هزار سال تحول خواهي نويسنده:فائزه اسكندري توقفي كوتاه روبروي آيينه 3000 ساله علم و فرهنگ ايران مقدمهيكي از قديمي‌ترين تمدن‌ها، تمدن ايراني است. ايرانيان به لحاظ علوم تاريخ و موسيقي، ستاره‌شناسي و ادبيات و پند و اندرز و شرح حال بزرگان، مهم‌ترين بودند، اما آنچه سبب تحولي شگرف در اين تمدن كهن شد، اسلام بود. صحنه‌ي علم و فرهنگ، وسيع‌ترين و پر شورترين ميدان خدمات ايرانيان به اسلام است. اكثر آثار اسلامي در علوم ديني و در رشته‌هاي ديگر به انديشه و اراده دانشمندان مسلمان ايراني خلق شد. ادب فقه، حديث، تفسير، كلام، فلسفه و تصوف در قرون نخستين اسلامي پايه‌ريزي شد. هزاران فقيه، مجتهد، مفسر، محدث و سياست‌مدار و... مباني و قواعد اسلامي را پايه ريزي كردند. ادوارد براون در كتاب تاريخ ادبيات مي‌نويسد: «اگر از علومي كه عموماً به اسم عرب معروف است اعم از تفسير و حديث و الهيات و فلسفه و طب و لغت و ترجمه احوال و حتي صرف و نحو زبان عربي، [اگر] آنچه ايرانيان در اين مباحث نوشته‌اند را مجزا كنيد، بهترين قسمت آن علوم از ميان مي‌رود.»(1)سعي ما بر اين است نگاهي هر چند كوتاه به تاريخ علم و فرهنگ ايران پيش از اسلام تا دوران كنوني داشته باشيم.ايران عهد باستانبيش از سه هزار سال پيش گستره‌ي فلات ايران از ساحل فرات تا رود جيحون و از كناره‌هاي سند تا كرانه‌ي درياچه‌ي خوارزم امتداد داشت كه تا قبل از مهاجرت آريايي‌ها به فلات ايران، ايلامي‌ها در آنجا سكونت داشته‌اند. در هزاره‌ي دوم پيش از ميلاد، فلات ايران ميزبان آريايي‌هاي مهاجري شد كه دولت ماد را در اين سرزمين به قدرت رساندند. از اين پس هخامنشيان، سلوكيان، اشكانيان و ساسانيان ساليان سال در فلات پهناور ايران حكمراني مي‌كردند. عقايد طوائف آريا در ادوار قديم بر نوعي طبيعت پرستي ثَنَوي مبتني بود، اما اين اقوام تمدن ساز كهن با ورود به فلات ايران از سه هزار سال پيش وارد مرحله‌ي جديدي از تمدن، شهرنشيني و حكومت شدند كه حكومت «پارس» نمونه‌ي بارز آن است. به تدريج سرزمين ايران زير پوشش دين زرتشت قرار گرفت. در اين مقطع به قول هرودوت، هخامنشيان پارس را قلب دنيا مي‌دانستند و «رفتار نيك، گفتار نيك و پندار نيك» را در راستاي عبادات و اعمال خود قرار دادند. در زمان امپراطوري ساساني، دو قدرت درجه اول ايران و روم بر جهان حكومت مي‌كردند كه ساير كشورها يا تحت الحمايه آنها بودند يا باج گذار آنها. رقابت ميان اين دو تمدن كهن نه فقط در مسائل سياسي و نظامي بود كه اين دو ملت در مسائل اعتقادي و علمي نيز رقيب هم بودند؛ طوري كه پيش از طلوع اسلام، شاهان ايراني بر اساس دشمني و اختلاف با امپراطوري روم شرقي، مخالفان دشمنان خود را تقويت مي‌كردند و در راستاي همين امر فرقه‌هايي از مسيحيت مانند نسطوريان در مخالفت با كليساهاي اسكندريه و بيزانتيوم (روم شرقي) توانستند در داخل متصرفات شاهنشاهي ايران بسيار پيش روند و كليساهايي تأسيس كنند كه همراه با آن، فلسفه يوناني و علم الهي مخصوص به مسيحيت و نيز سنت خواندن و تفسير متن‌هاي يوناني، شامل علم و فلسفه نفوذ مي‌كرد.

 
تاریخ ایجاد در 19 مهر 1395 نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری
ROOT» دسته: تحولات جهانی « رنسانس - جنگهای جهانی»
نمایش از 19 مهر 1395 بازدید: 865

در تاریخ هنر معمولاً دوران رنسانس را به این مراحل، بخش می‌کنند:[۱۹]

آغازین (حدود ۱۳۰۰ - حدود ۱۴۲۰)
پیشین (حدود ۱۴۲۰- حدود ۱۵۰۰)
پسین یا اوج (حدود ۱۵۰۰ - حدود ۱۵۲۷)

رنسانس (به فرانسوی: Renaissance) یا دورهٔ نوزایی یا عصر نوزایی یا دورهٔ نو زایش، جنبش فرهنگیِ مهمی بود که آغازگر دورانی از انقلاب علمی و اصلاحات مذهبی و پیشرفت هنری در اروپا شد. عصر نو زایش، دوران گذار بین سده‌های میانه (قرون وسطی) و دوران جدید است. نخستین بار، واژهٔ رنسانس را فرانسوی‌ها در قرن ۱۶ میلادی به‌کار بردند. آغاز دورهٔ نو زایش را در سدهٔ ۱۴ میلادی در شمال ایتالیا می‌دانند. این جنبش در سدهٔ ۱۵ میلادی، شمال اروپا را نیز فراگرفت. رنسانس، یک تحول ۳۰۰ساله است که از فلورانس در ایتالیا آغاز شد و به عصر روشنگری در اروپا انجامید.

رنسانس در سال‌های ۱۳۰۰ میلادی از ایتالیا آغاز شد و در طول سه قرن در سراسر اروپا انتشار یافت. به‌ندرت در دوره‌ای چنین کوتاه ازنظر تاریخی، رخدادهای گوناگونی به وقوع می‌پیوندد؛ حال آنکه این قرن‌ها سرشار از تغییرات اساسی و فعالیت‌های بزرگ است. جهان امروزی نتیجهٔ همین فعالیت‌هاست، زیرا رنسانس پایه‌های اقتصادی، سیاسی، هنری و علمی تمدن‌های کنونیِ غرب را بنا نهاد.[۱] 

 
تاریخ ایجاد در 18 مهر 1395 نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری
ROOT» دسته: تحولات جهانی « رنسانس - جنگهای جهانی»
نمایش از 18 مهر 1395 بازدید: 802


بحث آزادی در بین غربی‌ها، در همین سه چهار قرنِ حول و حوش رنسانس و بعد از رنسانس، یك شكوفائی بی‌نظیری پیدا كرده. چه در زمینه‌ی علوم فلسفی، چه در زمینه‌ی علوم اجتماعی، چه در زمینه‌ی هنر و ادبیات، كمتر موضوعی مثل مسئله‌ی آزادی در غرب، در این سه چهار قرن مطرح شده. این یك علت كلی دارد، علل پیرامونی هم دارد. علت كلی این است كه این بحثهای بنیانیِ اصولی برای اینكه راه بیفتد، یك ماجراانگیزی لازم دارد؛ یعنی غالباً یك طوفان این بحثهای اساسی را به راه می‌اندازد. در حال عادی، بحثهای چالشیِ عمیقِ مهم درباره‌ی این مقولات اساسی اتفاق نمی‌افتد؛ یك حادثه‌ای باید پیش بیاید كه آن حادثه زمینه شود. البته عرض كردم؛ این اشاره‌ی به عامل اصلی است - كه حالا عامل اصلی را عرض میكنم - عوامل جانبی هم هست. آن حادثه در درجه‌ی اول رنسانس بود - رنسانس در مجموعه‌ی كشورهای اروپائی؛ از ایتالیا بگیرید كه سرمنشأ بود، بعد انگلستان، فرانسه و جاهای دیگر - بعد از آن مسئله‌ی انقلاب صنعتی بود، كه در اواخر قرن هفدهم و اوائل قرن هجدهم در انگلستان به وجود آمد. خود انقلاب صنعتی یك حادثه‌ای بود، مثل یك انفجار، كه انسانها را به فكر وادار میكند، اندیشمندان را به فكر وادار میكند. بعد هم در نیمه‌ی قرن هجدهم مقدمات انقلاب كبیر فرانسه - كه زمینه‌ی اجتماعی تحقق یك انقلاب عظیم بود - در منطقه‌ای كه از این انقلابها نداشت، فراهم شد. البته نظیر آن در صد سال، دویست سال قبل از آن مختصراً در انگلیس اتفاق افتاده بود، لیكن قابل مقایسه نبود با آنچه كه در انقلاب فرانسه اتفاق افتاد.

 
تاریخ ایجاد در 02 مهر 1395 نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری
ROOT» دسته: تحولات جهانی « رنسانس - جنگهای جهانی»
نمایش از 02 مهر 1395 بازدید: 1073

 فقرمطلق

 کوین کارتر یکی از جنجالی ترین عکس تاریخ جهان را شکار کرد. عکسی که هر انسانی از دیدن آن ناراحت می شود. عکسی که اگر چه برنده جایزه عکاسی پولیتزر در سال ۱۹۹۴ شد. اما باعث خودکشی وی شد.

اگر حتی با نام “کوین کارتر” آشنا نباشید حتما این عکس او را دیده‌اید : “کودک و لاشخور “؛ کودکی سودانی که از شدت گرسنگی در حال مرگ است و لاشخوری که به انتظار مرگ او نشسته است

عکسی که بلافاصله بعد از انتشارش جهان را تکان داد .

 
تاریخ ایجاد در 02 مهر 1395 نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری
ROOT» دسته: تحولات جهانی « رنسانس - جنگهای جهانی»
نمایش از 02 مهر 1395 بازدید: 874

 

صفحه اصلی  دانستنی ها  تاریخی  دانستنی های جنگ ویتنام
war vietnam

دانستنی های جنگ ویتنام

آریو اشراقی رادآ

ریو اشراقی رادمرداد ۱۱, ۱۳۹۴تاریخی, دانستنی ها۰

تاریخ بشر همواره سرشار از ناگفته هاست…رازهای که با گذشت زمان آشکار می شوند. اصولا پایان جنگ های قرن بیستم برای طرف های درگیر همیشه پشیمان به همراه داشت. جنگ ویتنام طولانی ترین و پرتلفات ترین جنگ آمریکا در قرن بیست یک بوده است. جنگی که برای آمریکایی ها جز ضرر مالی و نظامی هیچ سودی نداشته بود. ۵۰ هزار سرباز آمریکا و بیش از یک میلیون ویتنامی در این جنگ کشته شدند. بزرگترین جنگ بعد از جنگ جهانی دوم .. جنگ ویتنام جهنمی بود که دو طرف برای خود ساخته بودند. جهنمی که فقط خروج آمریکا از آن می توانست به پایان برسد.

در جریان جنگ جهانی دوم، هندوچین به تصرف نیروهای ژاپن درآمد و دست نیروهای فرانسه که پیش از آن نیروی مستعمراتی آن منطقه بودند از کشورهای منطقه موقتاً کوتاه شد. با شکست ژاپن در پایان جنگ نیروهای ملی و نیز کمونیست‌های ویتنام استقلال ویتنام را خواستار شدند و در دوم سپتامبر ۱۹۴۵ هوشی مین تشکیل کشور مستقل ویتنام را در هانوی اعلام کرد.

نیروهای فرانسه که از اسارت نیروهای ژاپن درآمده بودند دوباره سعی در کسب سلطه خود در هندوچین و ویتنام کردند. این امر با مقاومت نیروهای ویتنامی (معروف به ویت مین) زیر فرماندهی هوشی مین روبرو شد و جنگ‌های معروف به جنگ اول ویتنام در گرفت.

 

جنگ ویتنام
زمان ازسال ۱۹۵۵ تا ۳۰ آوریل ۱۹۷۵
مکان ویتنام، کامبوج، لائوس
نتیجه پیروزی ویتنام شمالی
جنگندگان
Flag of Vietnam.svg ویتنام شمالی
FNL Flag.svg ویت‌کنگ
 چین
Flag of the Soviet Union.svg شوروی
 کره شمالی
Flag of Democratic Kampuchea.svg کامبوج
Flag of South Vietnam.svg ویتنام جنوبی
 ایالات متحده آمریکا
 کره جنوبی
 استرالیا
 فیلیپین
 نیوزیلند
Flag of the Khmer Republic.svg جمهوری خمر
 تایلند
Flag of Laos (1952-1975).svg پادشاهی لائوس
 ایراننیروهای نظامی آزادی‌بخش جهانی

در سال ۱۹۵۰ رئیس‌جمهور آمریکا ترومن ۳۵ نفر از افراد گروه کمک و مشاوره نظامی را برای آموزش و مشاوره به کمک فرانسه فرستاد تا بتواند سلطه مستعمراتی خود را در ویتنام حفظ کند.

در ۱۹۵۴ نیروهای ویت مین شکست سختی در دین بین فو به نیروهای فرانسه وارد کردند و در نتیجه فرانسه در کنفرانس ژنو به استقلال سه کشور مستعمره خود یعنی کامبوج و لائوس و ویتنام رضایت داد اما در موافقتنامه‌های کنفرانس ژنو ویتنام موقتاً به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده بود. هدف ظاهراً آن بود که پس از رای‌گیری از مردم ویتنام تکلیف حکومت در این کشور معلوم شود. حکومت ویتنام جنوبی زیر رهبری نگو دین دیم با تشویق آمریکا از شرکت در مذاکرات مربوط به ترتیبات این رای‌گیری سر باز زد. در همین دوره حکومت ویتنام جنوبی با حمایت آمریکا به سرکوب شدید کمونیست‌ها پرداخت و بسیاری از مردم به اتهام کمونیست بودن اعدام شدند.  (nice1)

 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>
برای حمایت از ما امتیاز دهید
جوملا یک نرم افزار رایگان کد باز است که تحت قانون GNU/GPL کار می کند.