یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

پرداخت غرامت به بازماندگان جنگ ۱۵۰ سال پيش! جنگ عراق و افغانستان - جنگ ویتنام , ...

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در تحولات جهانی « رنسانس - جنگهای جهانی»

پرداخت غرامت به
بازماندگان جنگ 
۱۵۰ سال پيش!

آمریکا سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار به بازماندگان و خانواده‌های آسيب ديده از جنگ‌های داخلی(۱۸۹۸)، جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ ویتنام، جنگ کره، جنگ عراق و افغانستان، پرداخت می کند.

به گزارش پارسینه به نقل از اسوشیتد پرس، در دهمین سال حمله آمریکا به عراق، مشخص شد که دولت آمریکا سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار به خانواده‌ها و بازماندگان جنگ های ۱۵۰ سال اخیر خود پرداخت می‌کند. این بازماندگان و خانواده‌ها از جنگ داخلی آمریکا آغاز می‌شوند و تا جنگ افغانستان ادامه پیدا می‌کنند. آمار ارائه شده حكايت دارد که این میزان همچنان رو به افزایش است.

در تحقیقات و بررسی هایی که به عمل آمده است مشخص شد که دولت آمریکا همچنان به برخی از افراد خانواده‌هایی که در جنگ داخلی شرکت داشتند، هزینه‌هایی را پرداخت می کند.

پتی مورای، یکی از سناتورهای آمریکا، عنوان می کند که این هزینه‌ها برای ملت آمریکا گواهی است بر هزینه های جنگ افروزی‌های دولتمردان این کشور در ۱۵۰ سال اخیر: «ما قبل از این که تصمیم به برپایی جنگی بگیریم باید به هزینه های آن جنگ بیاندیشیم.»

این در حالی است که با پیشرفت‌هایی که در سال‌های اخیر در زمینه‌های پزشکی انجام شده است، شمار کشته شدگان در جنگ‌ها به طرز چشمگیری کاهش یافته و بر شمار مصدومان و زخمی‌ها افزوده شده است و این به معنای بالا رفتن هزینه‌های دولت است.

در ادامه، گزارشی کوتاه از هر یک از این جنگ‌ها و میزان هزینه‌هایی که دولت آمریکا پرداخت می‌کند ارائه می‌شود:‌

 

جنگ عراق و افغانستان

سالانه نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار به سربازان و خانواده‌های آنان پرداخت می‌شود و بخشی از این هزینه‌ به سربازان و خانواده‌های بازماندگان آنان که در جنگ خلیج فارس حضور داشتند، مربوط می شود.

بر اساس آمار به دست آمده از سال ۲۰۰۳ به این سو نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار به سربازان و خانواده‌های آنان پرداخت شده است. این مبلغ شامل هزینه‌های پزشکی و درمانی که در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته، نمی شود.

 

جنگ ویتنام

اكنون ۴۰ سال از پایان جنگ ویتنام می‌گذرد اما هزینه‌های پرداختی به بازماندگان آن جنگ همچنان ادامه دارد و رو به افزایش است. سالانه نزدیک به ۲۲ میلیارد دلار به خانواده‌ها و بازماندگان جنگ ویتنام پرداخت می‌شود؛ رقمی که دو برابر بودجه سالانه سازمان اف بی آی آمریکاست. بر اساس تحقیقی که چند سال پیش در کنگره آمریکا انجام شد، مشخص شد هزینه‌های جنگ ویتنام بر اساس ارزش دلار در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۷۳۸ میلیارد دلار بوده است. هزینه های پرداختی به بازماندگان تا آن سال نیز نزدیک به ۲۷۰ میلیارد دلار بود.

 

جنگ جهانی اول و دوم

مبالغ پرداختی به بازماندگان و خانواده های این دو جنگ 25 میلیارد دلار است. این هزینه‌ها برای جنگ کره دو میلیارد و ۸۰۰ ميليون دلار است.

 

جنگ داخلی

با اين که نزديك به ۱۵۰ سال از پايان جنگ داخلی آمریکا در سال ۱۸۹۸ می گذرد، آمریکا همچنان به ۱۰ خانواده از بازماندگان این جنگ هزینه‌هایی را پرداخت می‌کند. میزان این هزینه برای آمریکا در هر سال نزدیک به ۵۰ هزار دلار است.

بر اساس این آمار برخی از کارشناسان پیش بینی می‌کنند که به این ترتیب تا صد سال آینده نیز آمریکا باید به خانواده‌ها و بازماندگان جنگ‌های افعانستان و عراق مبالغی را پرداخت کند.

برگرفته از سايت: پارسينه

 

 

تسهیلات بازماندگان جنگ در دیگر کشورها

از: خبرگزاری فارس (رسانه متعلق به سپاه)

کشورها درگیر جنگ های فراوانی بوده اند. جنگ هایی که گاه متجاوزانه و گاه مدافعانه در تاریخ ثبت شده اند.
جنگ در حافظه مردمان برخی از این کشورها کاری مشروع و قهرمانانه و در برخی دیگر نامشروع و متجاوزانه و به دلیل قدرت طلبی سیاستمداران شکل گرفته است.
ایران هم جزو کشورهایی است که در روزگار معاصر٬ جنگ تحمیلی از سوی عراق را تجربه کرده و بازماندگانی بی شمار و جانبازانی بسیار از آن جنگ به یادگار دارد.
این پرسش همیشه مطرح است که کشورهای دیگر با مصدومان جنگ خود چه می کنند و چگونه صدماتی را که سربازان و خانواده های آنان از جنگ می بینند جبران می کنند و این موضوع در ایران تا چه اندازه منصفانه اجرا می شود.
البته گاهی سخنان نسنجیده و دردناکی هم در این مورد شنیده می شود که نباید فلان امتیاز به بازماندگان جنگ داده شود در صورتی که این مسأله در کشورهای مختلف در بالاترین حد خود رعایت شده و در مورد بازماندگان جنگشان اجرا می شود.
خبرگزاری فارس در نظر دارد این سؤال را در گزارش هایی پاسخ دهد و به بررسی چگونگی اعطای تسهیلات به سربازان و مصدومان جنگی و خانواده های آنان در چند کشور بپردازد.

( این گزارش شامل جنگزدگان یا دیگر کسانی که غیر مستقیم از جنگ آسیب دیده اند٬ نیست - ویراستار)

 

 

۱. ایالات متحده آمریکا

معافیت از مالیات، تحصیل رایگان در دانشگاه، کمک هزینه مسکن، مقرری ماهانه و تسهیلات نگهداری از فرزندان٬ از جمله خدماتی است که در آمریکا به سربازان و بازماندگان جنگ داده می‌شود.


آمریکا یکی از کشورهایی است که همیشه به عنوان متجاوز به کشورهای دیگر مطرح بوده است. با این حال این کشور به دلیل درگیری در چند جنگ و داشتن مصدومان جنگی مورد بررسی ما قرار گرفته است که گزارش آن را در پی می خوانید.

تاریخچه جنگ در ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا که تا کنون درگیر حدود 40 جنگ کوچک و بزرگ بوده است، اولین بار درگیر جنگ استقلال یا انقلاب آمریکا و آخرین بار درگیر جنگ عراق شد.

جنگ استقلال آمریکا میان‌ سال‌های 1775 تا 1783 به وقوع پیوست و نهایتاْ با 25 هزار کشته به پایان رسید.

از کشته‌شدگان جنگ عراق نیز آمار دقیقی در دست نیست ولی برخی از سایت‌ها آن را حدود چهار هزار و 484 کشته برآورد کرده‌اند.

در مجموع٬ تعداد کشته‌ شدگان جنگ‌هایی که آمریکا طی 247 سال درگیر آنها بوده، بیش از یک میلیون و 319 هزار و 792 نفر برآورد شده است.

بیشترین آمار کشته‌شدگان ارتش آمریکا مربوط به جنگ داخلی این کشور طی سال‌های 1861 الی 1865 است که حدود 625 هزار نفر برآورد شده است.

 

جنگ داخلی آمریکا، گاهی خانواده‌ها در میدان جنگ به سربازان ملحق می‌شدند


کمترین آمار کشته‌شدگان این جنگ‌ها نیز با 12 کشته مربوط به جنگ بوسنی طی سال‌های 1995 تا 2004 میلادی اعلام شده شده است.

برگزاری سالانه چند مراسم‌ یادبود و تقدیر از کشته‌شدگان و بازماندگان جنگ


ـ برگزاری مراسم سالانه یادبود یا مموریال دی برای قهرمانان جنگ

 
تجلیل از کشته‌شدگان تاریخ جنگ آمریکا


این مراسم در آخرین دوشنبه ماه می هر سال برگزار می‌شود. مراسم مموریال دی٬ که در هر ایالت به صورت جداگانه برپا می‌شود شامل برنامه‌های بسیار گوناگونی است که معروف‌ترین آنها رژه موتورسوارهاست.


رژه موتورسوارها در مموریال دی (یادبود کشته شدگان جنگ)


همچنین طی چند روز از ماه می در گرامیداشت کشته‌شدگان و بازماندگان جنگ، فیلم‌های جنگی تاریخ سینمای آمریکا به نمایش در‌می‌آید.
 

نمایش فیلم‌های جنگی در ماه می به خاطر تقدیر از کشته‌شدگان و بازماندگان جنگ


از جمله این فیلم‌ها می‌توان به «نامه‌هایی از ایوجیما»، «یورش بزرگ»، «و اینک آخرالزمان»، «نجات سرباز رایان»، «سقوط شاهین سیاه» و «از اینجا تا ابدیت» اشاره کرد.
  گورستان سربازان آمریکایی در ایالت ورمونت

 

گورستان سربازان آمریکایی در روز مموریال دی


در این روز سازمان‌های دولتی برخی از ایالات آمریکا تعطیل هستند.

مراسم یادبود کشته‌شدگان و آسیب دیدگان جنگ٬ اولین بار برای تقدیر از سربازان جنگ داخلی آمریکا برگزار شد ولی پس از جنگ جهانی اول، از سربازان همه جنگ‌ها تقدیر می‌شد.اعطای مدال افتخار به قهرمانان ارتش

مدال افتخار٬ بالاترین نشانی است که در ارتش آمریکا به قهرمانان جنگ اعطا می‌شود و تاکنون تنها 95 نفر در آمریکا موفق به دریافت این مدال افتخاری شده‌اند. مراسم اعطای این مدال در شیکاگو برگزار می‌شود.

این مدال به سربازانی اعطا می‌شود که در جنگ شرکت کرده‌اند و در این جنگ‌ها شجاعت خود را به اثبات رسانده‌اند. در بسیاری از موارد این مدال پس از مرگ سربازان به خانواده‌های آنان اعطا شده‌ است.

اعطای خدمات پزشکی به مصدومان جنگ


دولت آمریکا پیش‌بینی کرده که تأمین مراقبت‌های پزشکی و معیشتی سربازان بازگشته از جنگ‌های عراق و آمریکا، با بودجه‌ای بالغ بر یک تریلیون دلار، تا حداقل 40 سال آینده ادامه خواهد داشت.

از دسامبر سال 2010، یک میلیون و 250 هزار سرباز زن و مرد از عراق و افغانستان به خانه‌هایشان بازگشتند که بسیاری از آنان به نوعی در این جنگ‌ها آسیب دیده بودند.

بیش از 90 هزار نفر از این سربازان به لحاظ روحی صدمات جدی دیده بودند و شماری بیش از این، از نظر جسمی (از ضربه مغزی گرفته تا از دست دادن شنوایی) دچار آسیب شده بودند.

دولت آمریکا نیز برای تسهیلات و خدمات پزشکی و تأمین تجهیزات مناسب برای معلولان جنگ‌های افغانستان و عراق طی ده سال (فقط تا سال ۲۰۱۱) بالغ بر 32 میلیارد و 600 میلیون دلار هزینه کرده است.


آمار هزینه‌های بهداشتی درمانی سربازان جنگ افغانستان و عراق طی ۱۰ سال


سربازان جنگ عراق و افغانستان تا زمانی که زنده‌اند، می‌توانند به طور رایگان از امکانات پزشکی استفاده کنند. 
 

ارائه خدمات پزشکی رایگان به سربازان آسیب‌دیده در جنگ


به علاوه٬ به افرادی که در این جنگ‌ها از نظر جسمی و روحی دچار آسیب شده‌اند، به صورت دائمی غرامت (حقوق) پرداخت می‌شود.

این افراد همچنین با هزینه دولت از تسهیلات مسکن و آموزش نیز برخوردار می‌شوند.

تاریخچه جنگ در آمریکا نشان می‌دهد که هزینه‌های رسیدگی به وضعیت معیشتی و سلامت سربازان طی چند دهه اخیر افزایش چشمگیری داشته است چنان که در جنگ‌های اخیر، این خدمات باید  30 تا 40 سال پس از جنگ نیز ادامه یابد.

آمارهای منتشر شده حاوی این مطلب است که این مدت زمان برای دو جنگ عراق و افغانستان حداقل 40 سال به طول خواهد انجامید و هزینه‌ای که طی این مدت به دولت آمریکا تحمیل می‌شود، مبلغی بالغ بر 600 میلیارد تا یک تریلیون دلار خواهد بود.

اعطای امکانات به همسران و فرزندان سربازان کشته شده در جنگ


این تسهیلات از ایالتی به ایالت دیگر آمریکا کمی فرق می‌کند. از این نظر ایالات فلوریدا، تگزاس و تنسی از همه بهتر و ایالت میسوری یکی از بدترین ایالات است. پرداخت مقرری به بازماندگان٬ در برخی دیگر از ایالات آمریکا از سال 1890 آغاز شد.

- معافیت از مالیات: در بسیاری از ایالات آمریکا (بالاخص ایالت تگزاس) بیوه سربازان کشته شده در جنگ و همچنین سرابازانی که بیش از 10 درصد در جنگ آسیب دیده باشند از پرداخت مالیات معافند.

- تحصیل رایگان در کالج ها و دانشگاه‌ها: همسر این سربازان (زن یا مرد) تا زمانی که ازدواج نکرده باشند می‌توانند از تسهیلات ویژه‌ای که برای آنان در نظر گرفته شده باشد، استفاده کنند که یکی از این تسهیلات، تحصیل رایگان است.

حتی این افراد در صورتی که مقیم خارج از آمریکا باشند نیز تحت شرایط خاصی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

- کمک هزینه مسکن: وزارت مسکن و شهرسازی آمریکا برای خانواده‌ سربازان کشته شده در جنگ که از درآمد خوبی برخوردار نبوده‌اند، کمک هزینه مسکن در نظر گرفته است.

این وزارتخانه 70 درصد از اجاره‌خانه‌های این خانواده‌ها را پرداخت می‌کند و 30 درصد بقیه نیز به عهده خود آنان است.

- پرداخت مقرری ماهانه: دولت آمریکا به خانواده سربازان کشته شده به صورت ماهانه مقرری پرداخت می‌کند. این مقرری بر اساس میانگین درآمد این خانواده‌ها پرداخت می‌شود.

برای آن که این مقرری به این خانواده‌ها تعلق بگیرد لزومی ندارد که سرپرست خانوار حتماْ در جنگ کشته شده باشد بلکه فقط کافی است که این سربازان در زمان حیات خود حداقل 90 روز در جبهه‌ها جنگیده باشد.

- تسهیلات نگهداری از فرزندان: بچه‌های سربازان کشته شدگان در جنگ تا زمانی که به سن 18 سال نرسیده یا ازدواج نکرده‌اند، می‌توانند از تسهیلات رایگان تحصیلی و بهداشتی استفاده کنند و بچه‌هایی که به نوعی دچار معلولیت جسمی و ذهنی باشند نیز چه متاْهل و چه مجرد تا 22 سالگی از این امکانات بهره‌مند خواهند بود.
میزان حقوق زنان بیوه به ازای هر فرزند‌٬ ماهانه 286 دلار افزایش می‌یابد.

برای مادرانی که حقوق کمی دارند و کودکانشان زیر پنج سال سن دارند، تسهیلات رایگان برای نگهداری از کودکان در نظر گرفته شده است.

 

 

مادرانی که کودکان زیر پنج سال دارند، از تسهیلات رایگان برای نگهداری فرزندانشان برخوردارند

 

تقدیر از حیوانات آسیب دیده در جنگ

از حیواناتی که در جنگ به نوعی در کنار نیروهای انسانی بی هیچ ترسی با دشمن ر وبه رو شده‌اند و یا در جنگ‌ها آسیب دیده‌اند، با اعطای لوح و مدال تقدیر می شود و در صورتی‌که این حیوانات زنده باشند، از آن پس از آنها تحت شرایطی ایده‌آل نگهداری می‌شود.

 

اعطای مدال به سگی که در جنگ شجاعت به خرج داده


 

تقدیر از سگی که در جنگ شجاع بوده است

 

 

مراقبت ویژه از سگی که در جنگ٬ چند نفر از دشمنان را زخمی کرده و سربازی را نجات داده است

(قابل توجه مسؤولان بنیاد امور ایثارگران خودمان)

 

کم‌کاری‌های دولت آمریکا در قبال بازماندگان جنگ

البته با همه این امکاناتی که دولت آمریکا در اختیار بازگشتگان و بازماندگان جنگ‌هایش در نظر گرفته، بسیاری از مؤسسه‌های خصوصی با این اعتقاد که در حق این افراد اجحاف شده است، سعی دارند تا آنان را یاری دهند.

 

به گزارش برخی از این مؤسسه‌ها، اکثر آسیب‌دیدگان جنگ (۸۳ درصد) چه به لحاظ روحی و چه به لحاظ جسمی به راحتی نمی‌توانند به آغوش خانواده بازگردند و با جامعه رابطه برقرار کنند.

بسیاری از این افراد تا مرز خودکشی نیز پیش می‌روند، چنان که بر اساس آمارهای منتشر شده سالانه 12 هزار مورد اقدام به خودکشی در میان سربازان آمریکایی بازگشته از جنگ گزارش شده است.

همچنین بنا بر آمارها، زمانی که سربازان در جنگ هستند، 40 درصد از خانواده‌های آنان برای تأمین زندگی‌شان مجبورند به شغل دوم روی آورند.

 منبع: فارس نیوز  -  ۲۰ / ۳ / ۹۱

 

۲. انگلستان

 

دولت انگلستان برای افرادی که به نوعی در جنگ‌های گذشته مشارکت کرده‌اند و خانواده‌هایشان٬ تسهیلاتی را در نظر گرفته است که از مقرری ماهانه مادام‌العمر گرفته تا کمک هزینه خرید خانه و تحصیلات رایگان را شامل می‌شود.

  انگلیس یکی از کشورهایی است که همیشه به عنوان متجاوز به کشورهای دیگر مطرح بوده است. با این حال این کشور به دلیل درگیری در چند جنگ و داشتن مصدوم جنگی مورد بررسی ما قرار گرفته است که گزارش آن را در پی می خوانید.

امکانات و خدماتی برای سربازان در حال جنگ  یا بازگشته از جنگ

سربازانی که در جنگ به سر می‌برند و خانواده‌هایشان نیز به همراه آنان از انگلستان خارج شده‌اند، می‌توانند تا هنگامی که به انگلستان بازنگشته‌اند به طور مجانی از خانه‌هایی که ارتش برایشان در نظر گرفته است، بهره‌مند شوند.

 

 

 تأمین هزینه‌ خانواده این سربازان اگر چه به عهده سرپرست خانوار است ولی در مواقع اورژانسی، همچون مسافرت اجباری برای دیدن یکی از بستگان که در بستر بیماری است، ارتش تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته است.

برای این سربازان و خانواده‌هایشان تسهیلات پزشکی نیز به طور رایگان در نظر گرفته شده است که شامل مراقبت‌ها و مشاوره‌های روانی، دندانپزشکی، اعمال جراحی، زایمان و واکسیناسیون است. 

 به عنوان مثال در طول جنگ افغانستان کارشناسان و متخصصان مجرب اعصاب و روان حضور داشتند. هر سرباز در صورتی که مشکل خاصی هم نداشت، هر سه ماه یکبار تحت مشاوره قرار می‌گرفت.

ارائه خدمات به سربازان بازگشته از جنگ نیز به شرایط مالی، جسمی و روحی آنان بستگی دارد.

از نزدیک به هفت سال پیش٬ ارتش انگلستان مؤسسه‌ای با عنوان ABF را تأسیس کرده که وظیفه اصلی او کمک رسانی به سربازان سابق ارتش و خانواده‌ ایشان به ویژه در شرایط بحرانی چون کهولت سن، ناتوانی جسمی، بیماری روحی، بیکاری و بی‌خانمانی است.

این نهاد دولتی، بخش دقابل توجهی از هزینه‌های خود را با کمک مردم عادی و مؤسسات خصوصی تأمین می‌کند و تسهیلاتی را که برای بازماندگان سربازان کشته شده در جنگ در نظر می گیرد به شرح زیر است:

- حمایت از همسر سرباز کشته شده در جنگ

همسران سربازن کشته شده در جنگ می‌توانند تا زمانی که به طور رسمی یا غیررسمی شخص دیگری را برای زندگی انتخاب نکرده باشند از تسهیلاتی ویژه استفاده کنند.

- هزینه‌های به خاک سپاری 

این هزینه‌ها به طور کامل توسط ارتش انگلستان پرداخت می‌شود ولی خانواده سرباز متوفی باید تقاضای دریافت این هزینه را بدهد و برای این کار نیز تنها تا سه ماه پس از تدفین فرصت دارند.

 

  

 

گورستان سربازان انگلیسی کشته شده در جنگ

 - مقرری ماهانه و مادام‌العمر

بسته به سن همسر سرباز کشته شده در جنگ و میزان درآمد ماهانه‌اش این مقرری برای او در نظر گرفته می‌شود.

به این درآمد٬ اگر سرباز در زمان مرگش در ارتش بوده باشد، مالیات اختصاص نمی‌یابد.

البته دریافت این مقرری بسته به شرایط بازمانده، در بیشترین سطح یا پایین‌ترین سطح پرداخت می‌شود.

در صورتی که همسر بازمانده در ارتش از درجه بالایی برخوردار بوده، بیوه 40 سال یا بیشتر از عمرش گذشته باشد، زیر 40 سال داشته باشد و دارای کودکی واجد شرایط باشد، بیوه زیر 40 سال باشد و قادر به تأمین نیازهای زندگی‌اش نباشد، مقرری با سطح بالا را دریافت خواهد کرد و از سن 65 سالگی به بعد نیز این مقرری افزایش می‌یابد و در دو مقطع دیگر یعنی 70 سالگی و 80 سالگی نیز بر این مبلغ افزوده می‌شود.

البته کسانی که شرایط بالا را نداشته باشد، مقرری با سطح پایین را دریافت می‌کنند تا زمانی که در فهرست بالا قرار گیرند که از آن پس مقرری آنان نیز افزایش خواهد یافت.

این مقرری از یک روز پس از مرگ فرد، چه در زمان مرگ در ارتش خدمت می‌کرده و چه بازنشسته ارتش بوده، به خانواده‌اش تعلق می‌گیرد و در صورتی که فرد در زمان مرگ در خدمت ارتش نباشد، خانواده موظفند در کمتر از سه ماه پس از مرگ، درخواست خود را تسلیم ارتش کنند.

- تسهیلات شغلی

بازماندگان سربازان کشته شده در جنگ و یا ارتشی‌های متوفی، به طور رایگان و در برخی موارد نیمه رایگان می‌توانند از مراکز آموزشی ارتش استفاده کنند تا برای شغل مورد نظرشان آمادگی لازم را بیابند. در این زمینه مراکز بسیاری به صورت دولتی و خصوصی وجود دارد که به افراد مشاوره‌های لازم را می‌دهد.

- تسهیلات مسکن

بر اساس قانون مسکن مصوب سال 1985، سربازان بازگشته از جنگ و خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ می‌توانند از تخفیف ویژه‌ای در رابطه با رهن و اجاره مسکن بهره بگیرند.

در رابطه با خرید خانه نیز ارتش موظف است که با توجه به شرایط مالی فرد، از 15 تا 50 درصد از مبلغ خرید خانه (تا سقف 75 هزار پوند) را به شخص پرداخت کند.

- حمایت از فرزندان سربازان کشته شده در جنگ

علاوه بر فرزندان سربازان کشته شده در جنگ یا ارتشی‌های متوفی، فرزندخوانده‌ها و یا کسان دیگری که به نوعی وابستگی مالی به شخص متوفی داشته باشند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

البته این افراد نیز باید یا کمتر از 18 سال سن داشته باشند و یا به طور تمام وقت مشغول تحصیل باشند و کمتر از 23 سال سن داشته باشند.

همچنین اگر این افراد به هر دلیلی قادر به تأمین معاش خود نباشند مثلاً دارای معلولیت جسمی یا روانی باشند می‌توانند بدون محدودیت از این امکانات استفاده کنند.

این امکانات از مقرری ماهانه تا تحصیل نیمه رایگان و رایگان را در بر می‌گیرد.

البته در کنار تحصیل رایگان، کودکان زیر شش سال نیز می‌توانند به صورت رایگان و نیمه رایگان از مهدکودک استفاده کنند.  

 

 میزان تخفیف هر مدرسه و مهد از قانون خاصی پیروی نمی‌کند و بستگی به تصمیم مدیر یا پایه‌گذار آن مؤسسه دارد.

منبع: فارس نیوز  -  ۲۴ / ۳ / ۹۱

 

۳. استرالیا

 

کشور استرالیا همچون دیگر کشورهای جهان تاکنون درگیر جنگ‌های زیادی بوده که در این میان بیش از همه در دو جنگ جهانی اول و دوم بیشترین صدمه را دیده است.

 

در جنگ جهانی اول که سال 1914 آغاز شد و چهار سال به طول انجامید، چهارصد و شانزده هزار سرباز استرالیایی شرکت کردند که در این میان 60 هزار سرباز استرالیایی نیز کشته شدند.

 برگزاری یادروز کشته‌شدگان جنگ

کشور استرالیا در کنار کشورهایی چون نیوزیلند، کانادا و ایالات متحده آمریکا هر سال 11 نوامبر را به یاد آنان که جانشان را در جنگ از دست داده‌اند، به عنوان روز صلح نامگذاری کرده و در این روز با برگزاری مراسم‌ مختلف یاد این افراد را گرامی می‌دارد.

در این کشور همچون دیگر کشورهای جهان علاوه بر بزرگداشت کشته‌شدگان جنگ، با در نظر گرفتن تسهیلات ویژه‌ای تلاش می‌شود تا از آسیب‌دیدگان جنگ و خانواده سربازانی که در این جنگ‌ها کشته شده‌اند، گذران زندگی را برای آنها راحت‌تر کنند.

 پرداخت غرامت به سربازان آسیب‌دیده و خانواده سربازان کشته شده در جنگ

در استرالیا به سربازان بر اساس وضعیت جسمانی آنان و میزان آسیبی که در جنگ دیده‌اند غرامت پرداخت می‌شود.

این غرامت تنها به سربازان آسیب دیده تعلق نمی‌گیرد و خانواده سربازان کشته شده (بیوه یا بیوه‌ها و فرزندانش) نیز می‌توانند از این منبع درآمد برخوردار شوند.

همچنین علاوه بر همسر و فرزندان فرد متوفی، پارتنر او (شخصی که به صورت رسمی با سرباز ازدواج نکرده ولی با او در ارتباط بوده) نیز می‌تواند از ارتش غرامت بگیرد.

همچنین از اواخر دهه 90 تاکنون در کشور استرالیا به تصویب رسیده که این مقرری مشمول حال کسانی که در یک رابطه هم‌جنس‌بازی نیز بوده‌اند، می‌شود.

این مقرری به صورت مادام‌العمر هر دو هفته یک‌بار به فرد پرداخت می‌شود. میزان این مقرری سالی دو بار در ماه‌های مارس و سپتامبر مورد بررسی قرار می‌گیرد تا با توجه به هزینه‌های زندگی (نرخ تورم) و همچنین میزان دستمزد فرد در این باره تصمیم گرفته شود.

حداکثر میزان این غرامت در حال حاضر 755 دلار و 50 سنت استرالیاست.

البته همه موارد بالا وابسته به این است که بازمانده ازدواج نکرده باشد و یا وارد یک رابطه جدید نشده باشد.

این مقرری حتی در صورتی که فرد حقوق بگیر باشد یا منبع درآمدی ثابت داشته باشد نیز به او پرداخت می‌شود، ولی در صورتی‌که از نهاد دولتی دیگری چون «سنتر لینک»، به او غرامت یا مقرری پرداخت شود، دیگر هیچ غرامتی از سوی ارتش استرالیا به او پرداخت نخواهد شد.

 

یکی از شعبه‌های نهاد دولتی سنتر لینک واقع در غرب استرالیا

«سنتر لینک»، نهادی دولتی است که توسط دپارتمان خدمات انسانی به منظور پرداخت هزینه‌های تامین اجتماعی تاسیس شده است.

پرداخت مقرری تکمیلی

این مقرری علاوه بر مقرری یاد شده٬ در شرایطی خاص به افراد یا خانواده‌هایشان پرداخت می‌شود٬ مانند زمانی‌که فرد از هر دو چشم نابینا باشد یا به لحاظ جسمی٬ روحی و هوشی دچار مشکل جدی باشد.

همچنین اگر فرد به هردلیلی نتواند حداقل 30 ساعت در هفته کار کند یا هر یک از این ناتوانی‌ها باعث شود که او در دو سال آینده ناتوان از کار کردن باشد، این مقرری تکمیلی به او تعلق می‌گیرد.

پرداخت غرامت سنی

این مقرری به زنان و مردانی تعلق می‌گیرد که 65 سال یا بیشتر سن داشته باشند.

بیشترین مقدار این مقرری 258 دلار و 90 سنت استرالیا است که هر دو هفته یک بار به فرد پرداخت می‌شود. این مقرری همچون دو مورد بالا از مالیات معاف است و در صورتی که به هر دلیلی از هر یک از این مقرری‌ها مالیات کسر شده باشد، در پایان هر سال مالی مبلغی به فرد پرداخت می‌شود.

هر سه مورد یاد شده (مقرری مادام‌العمر، مقرری تکمیلی و مقرری مربوط به کهولت سن) حتی در صورتی‌که فرد از کشور دیگری غرامت جنگی دریافت کرده باشد، باز هم شامل حال او می‌شود.

امکانات تحصیلی 

فرزندان و فرزندخوانده‌های سربازان و کشته شدگان جنگ اگر کمتر از 16 سال سن داشته باشند در هر شرایطی می‌توانند از تسهیلات تحصیل رایگان برخوردار شوند ولی در صورتی‌که از 16 تا 25 سال سن داشته باشند برای برخورداری از این تسهیلات باید به صورت تمام وقت تحصیل کنند مگر آن که به دلایل جغرافیایی در منطقه‌ای زندگی کنند که امکان برخورداری از تحصیلات تمام وقت برای آنان وجود نداشته باشد یا به دلایل اقتصادی، سلامت و دانشگاهی٬ توانانی تحصیل تمام وقت را نداشته باشند.

تسهیلات تحصیلی علاوه بر فرزندان، مشمول فرزندخوانده، نوه، برادر و خواهر اصلی و ناتنی اعضای ارتش، اعضای سابق ارتش و سربازان کشته شده در جنگ می‌شود.

در صورتی‌که دانش‌آموزان به هر دلیلی مجبور باشند تا برای ادامه تحصیل از خانه و محل زندگی‌شان فاصله بگیرند، به آنان امکانات سکونتی داده خواهد شد.

همچنین به این افراد کمک هزینه سفر، کمک هزینه اجاره مسکن، مشاوره و راهنمایی تحصیل نیز داده می‌شود.

حتی در صورتی که دانش‌آموز در محل زندگی‌اش به دلیل خشونت خانواده یا شرایط نامناسب مجبور شود جدا از خانواده زندگی کند، این کمک هزنیه‌ها به او تعلق می‌گیرد.

 تسهیلات بهداشتی و درمانی

سربازان بازگشته از جنگ چه آنان که در این جنگ آسیب دیده باشند و چه آنان که از سلامت کامل برخوردار باشند و خانواده‌هایشان و همچنین خانواده سربازان کشته شده در جنگ در بسیاری از موارد به صورت رایگان می‌توانند از تسهیلات بهداشت و درمان برخوردار شوند.

اگر سربازی در جنگ دچار معلولیت جسمی یا ذهنی شده باشد، از سوی نهاد دولتی «سنتر لینک» یا ارتش، برای او پرستار در نظر گرفته می‌شود تا بر اساس نیاز فرد معلول به صورت تمام وقت یا پاره وقت در رفع نیازهای روزانه‌اش به او کمک کند.

همچنین در سیستم بهداشت و درمان کشور استرالیا سه کارت پزشکی درمانی به نام‌های کارت طلایی، کارت سفید و کارت نارنجی وجود دارد که بر اساس هر کدام خدمات خاصی در اختیار مشترکان قرار می‌گیرد:

 

کارت طلایی بهداشت و درمان

- کارت طلایی

دارندگان کارت طلایی با استفاده از آن می‌توانند به صورت رایگان از خدمات پزشکی و روانپزشکی برخوردار شوند. البته در برخی موارد چون موارد دارویی و دندانپزشکی، بخشی از هزینه‌ها به عهده خود فرد است.

 

کارت سفید

- کارت سفید

این کارت تنها ویژه کسانی است که بر اثر جنگ دچار معلولیت جسمی یا ذهنی شده باشند. 

 

کارت نارنجی

- کارت نارنجی

این کارت موارد درمانی و پزشکی را شامل نمی‌شود و تنها با استفاده از آن بخش زیادی از داروها٬ رایگان در اختیار فرد قرار می‌گیرد. 

  

- اشتراک رایگان مجله پزشکی MHPE

این مجله سه بار در سال، طی ماه‌های مارس، جولای و نوامبر هر سال منتشر می‌شود و شامل مقالات و مطالب پزشکی مفیدی است که توسط استادان دانشگاه‌ها، پزشکان و متخصصان به نگارش درآمده است.

- مشاوره‌های پزشکی و روانپزشکی رایگان

سربازان و خانواده‌هایشان می‌توانند به صورت رایگان با پزشک یا روانپزشک مشاوره کنند و در صورت نیاز تحت درمان قرار گیرند.

- برگزاری هفته سلامت سربازان و بازماندگان جنگ

این هفته هر سال در ماه اکتبر با موضوعی خاص برگزار می‌شود و در آن مدت خدمات ویژه پزشکی و بهداشتی در اختیار سربازان و خانواده‌هایشان و بازماندگان جنگ قرار می‌گیرد.

منبع: فارس نیوز  -  ۲۹ / ۳ / ۹۱

 

 ۴. کانادا

 

کانادا در جنگ‌های مختلف عده زیادی سرباز را از دست داده و عده‌ای نیز مجروج و معلول به وطن بازگشته‌اند.

کشور کانادا نیز مثل بسیاری دیگر از کشورهای جهان، سال‌های زیادی را درگیر جنگ‌های مختلف بوده، از جنگ جهانی اول و دوم گرفته تا جنگ با کره و اعزام تعدادی از نیروهایش به افغانستان.

 

در این جنگ‌ها همانند همه جنگ‌ها شمار زیادی کشته یا مجروح شده‌اند و عده‌ای نیز ناپدید.

 

آرامگاه سربازی گمنام در کانادا

ارتش و دولت کانادا همچون دیگر کشورها برای سربازان و بازماندگان جنگ‌هایی که در آن‌ها شرکت داشته‌ است، تسهیلاتی را در نظر گرفته که در این گزارش به آن‌ها اشاره می‌کنیم. 

برگزاری یادبود و بزرگداشت سربازانی که جنگیده‌اند و آنان که کشته شده‌اند 

در این کشور همچون بسیاری از کشورهای جهان چند روز را به عنوان روز بزرگداشت آنان که به جنگ رفته‌اند و آنان که کشته شده‌اند، تعیین کرده‌اند. در این روزها برنامه‌های گوناگونی اجرا می‌شود که از جمله آن‌ها بازدید از آرامگاه کشته‌شدگان جنگ و نواختن مارش نظامی در کنار آن ها و تزیین آن‌ها است که همانند این مراسم در کشور خودمان با عنوان غبارروبی گلزارهای‌ شهدا نزدیک به نوروز هر سال برگزار می‌شود.

 

 

بنای یادبود سربازان جنگ که سال 1917 در کانادا ساخته شده است، این بنا یکی از جاذبه‌های توریستی این کشور است.

در این باره٬ یکی از نکات چشمگیر در کشور کانادا، تندیس‌هایی است که به عنوان نماد جنگ و آنان که در جنگ فداکاری کرده‌اند ساخته شده که از جمله آن‌ها می‌توان به مجسمه عظیم «مادر کانادا» اشاره کرد.

این مجسمه سمبل مادر نگرانی است که در انتظار بازگشت فرزندش از جنگ است.

 

مجسمه مادر کانادا

معافیت مالیاتی مجروجان و معلولان جنگ و خانواده‌هایشان

مجروحان جنگ و آنان که در جنگ‌ها دچار معلولیت جسمی و ذهنی شده‌اند، از پرداخت هرگونه مالیات معافند. این مورد درباره خانواده این افراد نیز صدق می‌کند.

میزان مقرری ماهانه این افراد به میزان ناتوانی و جراحاتی که در جنگ برداشته‌اند، بستگی دارد.

در این مورد درجه فرد در ارتش و مدت زمان خدمت او در ارتش تعیین‌کننده نیست.

برگزاری دوره‌های توانبخشی

این افراد و خانواده‌هایشان از هرگونه امکانات پزشکی و درمانی به صورت رایگان برخوردارند.

مشاوره، درمان و آموزش برای به دست آوردن شغل مناسب، کمک برای یافتن شغل مناسب و همراهی فرد تا زمانی که او بتواند در شغل خود مهارت لازم را به دست آورد، از جمله خدماتی است که در دوره‌های توانبخشی در اختیار فرد قرار می‌گیرد.

همچنین در این مدت به خانواده فرد به صورت رایگان مشاوره‌ داده می‌شود تا بتوانند او را در این راه همراهی کنند.

پرداخت مقرری ماهانه

میزان درآمدی که برای این افراد در نظر گرفته می‌شود، نباید کمتر از 75 درصد از درآمد سابق آن‌ها باشد و این مقرری تا زمانی که فرد دوره توانبخشی خود را پشت سر بگذارد و شغل مناسب خود را پیدا کند، ادامه می‌یابد.

بیشترین مقرری که به طور ماهانه به این افراد پرداخت می‌شود، حدود 294 دلار کانادا در ماه است که به ازای همسر و هر یک از فرزندان بر میزان این مقرری افزوده می‌شود. 

 

جدول میزان مقرری ماهانه معلولان جنگی در کانادا

درآمد مکمل بازنشستگی

در صورتی که فرد به خاطر کهولت سن (از 65 سال به بالا) نتواند از دوره‌های توانبخشی استفاده کند، درآمد تکمیلی بازنشتگی برای او در نظر گرفته خواهد شد.

 پرداخت هزینه‌های سفرهای درمانی

علاوه بر این که افراد آسیب دیده در جنگ و خانواده‌هایشان در بسیاری از هزینه‌های بهداشت و درمان از خدمات رایگان برخوردار می‌شوند، در صورتی که سرباز مجروح یا معلول برای برخورداری از برخی از امکانات درمانی مجبور به سفر شود، هزنیه‌های مربوط به حمل و نقل، پارکینگ، خوراک در طول این سفر، هزینه مربوط به محل اقامت و در صورت نیاز٬ هزینه‌های مربوط به شخص یا اشخاصی که لازم است فرد را همراهی کنند، به عهده ارتش خواهد بود.

تسهیلات شغلی

برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، جلسات مشاوره رایگان، کمک کردن برای انجام مصاحبه و تنظیم رزومه‌ای تخصصی و کمک به سربازان و خانواده‌هایشان برای خوداشتغالی از جمله تسهیلاتی است که در این بخش گنجانده شده است.

پرداخت هزینه‌های مربوط به لباس مخصوص

در صورتی‌ که فرد به دلیل وجود مشکلات جسمی که در جنگ برای او به وجود آمده، مجبور به پوشیدن لباس خاصی باشد ماهانه از 21 دلار و 19 سنت کانادا تا 191 دلار و یک سنت مقرری به او پرداخت می‌شود.

کمک مالی برای نگهداری از فرزندان 

خانواده افراد آسیب‌دیده یا کشته شده در جنگ در صورتی که برای نگهداری از فرزندانشان به مهد یا پرستار نیازمند باشند، هزینه‌های مربوط به این دو مورد به فرد پرداخت خواهد شد.

پرداخت هزینه‌های خاکسپاری

چه فرد در زمان جنگ کشته شود و چه پس از جنگ و به خاطر عوارض جنگ کشته شود، هزینه های تدفین به خانواده او پرداخت می‌شود. 

 

گورستان سربازان کشته شده کانادایی

این هزینه  293 هزار و 308 دلار و 93 سنت کانادا برآورد شده که به حساب خانواده فرد واریز می‌شود.

منبع: فارس نیوز  -  ۳ / ۴ / ۹۱

ن 

 

پژوهشي در آمار جنگ زدگان


برگرفته از وبگاه سربدار

(تاريخ شفاهي جنگ زدگان را چه کسي بايد بنويسد؟)

در کتابخانه اداره دنبال کتابي مي گشتم که به صورت اتفاقي به کتاب کوچکي با عنوان «نتايج آمارگيري از مهاجرين جنگ تحميلي» برخوردم که برايم جالب بود و تعجب کردم. جالب بود از اين جهت که يک جنبه مغفول ديگر از دفاع مقدس برايم روشن مي شد و تعجب کردم چون فکر نمي کردم ما اين قدر آمار ريز و دقيقي از جنگ زدگان و مهاجرين جنگ داشته باشيم. اين کتاب کهنه و رنگ و رو رفته بود اما اطلاعات بسيار ارزشمندي داشت. 

اين آمارگيري را مرکز آمار ايران با همکاري بنياد امور مهاجرين جنگ تحميلي انجام داده و اين جزوه آبان 1361 منتشر شده بود. البته در مقدمه همين جزوه نوشته شده است که دو يا سه طرح آمارگيري از مهاجرين در مقاطع مختلف زماني انجام و کتاب آن منتشر شده است اما در کتابخانه اداره متأسفانه فقط همين يک کتاب وجود داشت. در مقدمه اين کتاب آمده است:

«در خطوط اصلي نبرد، آنجا که همه چيز حکايت از پيروزي نيروي ايمان بر کفر دارد، رزمندگان جان بر کف و شهادت طلب اسلام عده دار وظيفه سنگين دفاع از ميهن و شرافت انساني جمهوري اسلامي نوپاي ما هستند و در پشت جبهه انواع کوشش ها و فعاليت ها به صور مختلف شکل گرفته است و ادامه دارد. آنچه مي ماند وظايف مطالعاتي و تحقيقاتي مراکز بررسي و آماري است که همراه با اين همه ايثار و فداکاري، ‌تخصص ها و دانش هاي خويش را بکار برند و آنچه در توان دارند به خرج دهند تا اين واقعه به اشکال مختلف از نظر اطلاعات و آمار نيز ثبت شود و تصويري از آنچه اتفاق افتاده است تهيه كنند تا براي برنامه ريزي و بازسازي مناطق جنگي و خسارات و صدمات وارده به جمعيت هاي جنگ زده بکار آيد. در ايفاي اين مقصود با کوشش مشترک و همراهي و همفکري مرکز آمار ايران و بنياد امور مهاجرين جنگ تحميلي، آمارگيري از مشخصات جمعيتي هموطنان جنگ زده به منظور دو وظيفه عمده در تابستان 1360 به مرحله اجرا گذاشته شد. وظيفه نخست و اصلي، تشکيل پرونده مشخصي به منظور شناخت هويت خانوارهاي جنگ زده براي برنامه هاي امداد ي و کمک رساني در مناطق مختلف کشور و وظيفه ديگر تهيه آمار و مشخصات عمده جنگ زدگان براي برنامه ريزي و بازسازي مناطق جنگي بوده است.

در ايفاي پاسخگويي به وظيفه دوم که تهيه و ارائه آمار و مشخصات جمعيتي جنگ زدگان است، کوشش شده تا در کنار جمع آوري اطلاعات فردي از مهاجرين جنگ تحميلي،‌ اطلاعات حاصله به کمک فرم هاي آمار و کمک گيري از نحوه استخراج ماشيني محاسبه و به صورت آمارهاي مورد نياز برنامه ريزي منتشر شود.

براي شناخت و تعيين مشخصات هموطنان جنگ زده، در تابستان 60 يک آمارگيري وسيع در کل کشور، شامل مناطق جنگ زده و ساير مناطق که محل استقرار و اقامت مهاجرين جنگ تحميلي بود انجام شد.

بر اساس اين آمارگيري، شمار جمعيت جنگ زده کشور تا شهريور 60، 249 هزار و 993 خانوار و شامل يک ميليون و 443 هزار و 209 تن است. 

آمارگيري بعد، در آبان 60 انجام شده که بر اساس آن شمار خانوارهاي جنگ زده به 257 هزار و 438 افزايش يافته و شمار افراد آنان هم يک ميليون و 485 هزار و 179 تن شده است.

کاش نهادهاي دولتي و نظامي ما براي «حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس» اسناد و اطلاعات حبس شده را منتشر مي کردند. اميدوارم مرکز آمار ايران اگر آمار تورم و بيکاري سالانه را منتشر نمي کند،‌ دست كم نتايج اين آمارگيري هايش را منتشر کند؛ زيرا مراکز اطلاعاتي و جاسوسي نيز بعد از سي سال، اسنادشان را منتشر مي کنند.

«جنگ زدگان» يا «مهاجرين جنگ تحميلي» هم يکي ديگر از زواياي مغفول مانده دفاع مقدس است که خيلي جاي کار (پژوهشي، داستاني، فيلم و...) دارد اما تا حالا هيچ کاري در باره آن ها نشده است. شايد تنها کاري که تا کنون درباره وضع «جنگ زدگان» شده است بخش آخر کتاب «دا» باشد که گزارش کوتاهي از وضع جنگ زدگان را در يک ساختمان (در تهران) نوشته است.

«جنگ زدگان» چند تن بودند؟ چگونه مهاجرت کردند؟ کجاها اسکان داده شدند؟ وضع اردوگاه ها چگونه بود؟ زندگي جنگ زدگان چگونه مي گذشت؟ کمک رساني به آنان به چه صورت بود؟ بنياد امور مهاجرين کي تشکيل شد و کارش چه بود؟ و ده ها سؤال ديگر، پرسش هايي است که پاسخ مي خواهند. پاسخ به اين پرسش ها است که تدوين«تاريخ شفاهي جنگ زدگان» را ضروري مي کند؛ و سوال مهمتر اين است که «تاريخ شفاهي جنگ زدگان» را چه کسي بايد بنويسد؟ پس اين همه نهاد فرهنگي و غير فرهنگي که بودجه سالانه مي گيرند، چه کاره اند؟ البته چنان که به تجربه دريافته ايم از اين نهادها چيز درخوري بيرون نخواهد آمد مگر باز هم يک پژوهشگر و نويسنده دلسوز و مستقل، آستين ها را بالا بزند...

اما آخرين آماري که در کتاب به صورت مفصل آمده، آمار مربوط به خرداد 61 است. بر اساس اين آمار، کل جمعيت جنگ زده کشور تا پايان خرداد 61، يک ميليون و 636 هزار و 747 نفر بوده است. البته با توجه به اين که در شهر اهواز و پيرامون آن (که در ابتداي جنگ جزو مناطق جنگي اعلام شد) بعضي خانوارهاي جنگ زده برايشان فرم آمارگيري پرشده ولي چون از منطقه اقامت خود به منطقه ديگري مهاجرت نکرده بودند، در آمارگيري هاي بعدي، آنان فرم هاي آمارگيري را پر نکرده اند. بنا بر اين در اين آمار، تنها شمار 178 هزار خانواده از اين خانوارها لحاظ شده اند.

  1- شمار كل جنگ زدگان

الف - محل اقامت قبل از جنگ بر حسب استان:
جنگ زدگان استان خوزستان: 1253786
جنگ زدگان استان ايلام: 42501
جنگ زدگان استان کردستان: 5797
جنگ زدگان استان کرمانشاه: 144846
ساير استان ها (لرستان و همدان): 189817
ب - محل اقامت جنگ زدگان در خرداد 61 :
استان مرکزي: 52799
استان گيلان: 5062
استان مازندران: 15915
استان آذربايجان شرقي: 3594
استان آذربايجان غربي: 346
استان کرمانشاه: 145337
استان خوزستان: 789238
استان فارس: 97609
استان کرمان: 9978
استان خراسان: 32216
استان اصفهان: 134263
استان کردستان: 15240
استان همدان: 15171
استان چهارمحال و بختياري: 19611
استان لرستان: 78165
استان ايلام: 52853
استان کهکيلويه و بويراحمد: 14861
استان بوشهر: 67111
استان زنجان: 2840
استان سمنان: 2815
استان يزد: 8552
استان هرمزگان: 21130
استان تهران: 51399
مناطق نامشخص و اظهار نشده: 642

2 - توزيع جمعيت مهاجر جنگ زده بر حسب سن و جنس در کل کشور
شمار کل جنگ زدگان: 1460085 ( در اين آمار، 178 هزار تن از جنگ زدگاني که ابتداي جنگ در شهر اهواز و اطراف آن اقامت داشتند لحاظ نشده است؛ چون شهر اهواز و اطراف آن در ابتداي جنگ، شهر جنگي اعلام شده بود ولي  آنان از منطقه اقامت خود به منطقه ديگري مهاجرت نکرده بودند و در آمارگيري هاي بعدي،‌ فرم هاي آمارگيري را پر نکردند.)
شمار مرد: 725178
 شمار زن: 734907
0-4 ساله: 236991
5-9 ساله: 210442
10-14 ساله: 202783
15-19 ساله: 180648
20-24 ساله: 138523
25-29 ساله: 107022
30-34 ساله: 72496
35-39 ساله: 50665
40-44 ساله: 48804
45-49 ساله: 47823
50-54 ساله: 48288
55-59 ساله: 32378
60-64 ساله: 26658
65 ساله و بالاتر: 44609
سن اظهار نشده: 11955

3 - معلولان جمعيت جنگ زده در سراسر کشور
جمع معلولان جنگ: 2356
معلولان مرد: 1566
معلولان زن: 790
معلولان غير جنگي: 17483
معلولان غير جنگي مرد: 9813
معلولان غير جنگي زن: 7670

4 - وضع سواد جمعيت 6 ساله و بالاتر جنگ زده
شمار کل 6 سال به بالا: 1176896
مي تواند بخواند و بنويسد: 604774 (51 درصد و 38 صدم)
فقط مي تواند بخواند: 2441
نمي تواند بخواند و بنويسد و وضع سواد اظهار نشده: 569681

5 - جمعيت باسواد 6 ساله و بالاتر بر حسب وضع تحصيلي و پايه و رشته تحصيلي در کل کشور
جمع کل باسواد جنگ زدگان: 604774
شمار افراد در حال تحصيل: 299404
به علت جنگ تحصيل نمي کنم: 48209
اصولا تحصيل نمي کنم: 257161
دوره ابتدايي و کمتر: 312103
دوره راهنمايي: 115773
دوره متوسطه: 158504
دوره فني و حرفه اي: 8794
دوره عالي: 9600

6 - جمعيت 10 ساله و بالاتر خانوارهاي جنگ زده بر حسب وضع فعاليت قبل از جنگ در کل کشور
جمع کل 10 سال و بالاتر: 1012652
شاغل: 241761
بيکار: 101012
دانش آموز و دانشجو: 270069
خانه دار: 355238
ساير: 44572

7 - جمعيت 10 ساله و بالاتر خانوارهاي جنگ زده بر حسب وضع فعاليت بعد از جنگ در کل کشور
جمع کل 10 سال و بالاتر: 1012652
شاغل: 110556
بيکار: 241576
دانش آموز و دانشجو: 257432
خانه دار: 360249
ساير: 42839

8 - شمار خانوارهاي جنگ زده بر حسب محل سکونت بعد از جنگ در کل کشور
جمع کل خانوارهاي جنگ زده: 251225
واحد مسکوني معمولي: 180560
اردوگاه با مصالح سخت: 14046
اردوگاه چادري: 11216
هتل يا مسافرخانه: 2695
کارگاه: 1379
اماکن مذهبي: 1645
مؤسسات آموزشي يا خوابگاه آن ها: 11036
ساختمان هاي نيمه كاره: 5997
کپر و مشابه: 8614
آلونک،‌ زاغه و مشابه: 863
چادر: 7845
ساير انواع: 5329

9 - شمار خانوارهاي جنگ زده بر حسب وضع شغلي سرپرست خانوار
جمع کل خانوارهاي جنگ زده: 251225
کارفرما: 794
کارکن مستقل: 17008
مزد و حقوق بگير بخش دولتي: 47179
مزد و حقوق بگير بخش خصوصي: 11425
کارکن خانوادگي بدون مزد: 226
ساير کارکنان بدون مزد: 352
غير شاغل: 174241

10 - شمار خانوارهاي جنگ زده بر حسب دريافت کمک از سازمان ها
جمع کل خانوارهاي جنگ زده: 251225
بنياد امور مهاجرين جنگ: 120162
بنياد شهيد: 1026
کميته امداد امام: 26526
هلال احمر: 6673
جهاد سازندگي: 867
ساير نهادها و از چند نهاد: 5736
کمک دريافت نمي کند: 90235


نويسنده: نوري / مهر 1391

 

سرنوشت بنیاد جنگ‌‌زدگان

بنیاد امور مهاجرین جنگ تحمیلی، نام بعدی «بنیاد جنگزدگان» بود که در سال ۱۳۶۰ برای برنامه ریزی و هماهنگی فعالیت های کمک رسانی و تأمین نیازهای مادی و معنوی مهاجران جنگ عراق با ایران تأسیس شد. «بنیاد جنگزدگان» به دستور شهید محمدعلی رجایی (نخست وزیر وقت) زیر نظر وزارت کشور، به سرپرستی سیدمصطفی میرسلیم (معاون سیاسی اجتماعی وزارت کشور) ایجاد شد و اساسنامه آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید (شورای هماهنگی تبلیغات دولت، ص ۸۴۱).

این بنیاد٬ چندی بعد با نام «بنیاد امور مهاجرین جنگ تحمیلی» در چهارچوب نظام تشکیلاتی دولت و زیر نظر وزارت کار و امور اجتماعی به انجام وظایف خود ادامه داد («گزارشی از عملکرد بنیاد امور مهاجرین جنگ تحمیلی»، صص ۸ و ۹).

وظایف و برنامه های این بنیاد در شش محور متمرکز بود:

۱. برنامه های رفاهی (شامل پرداخت مستمری، کمک به آوارگان تحت پوشش امور اجتماعی، حمایت اقتصادی از طلاب و دانشجویان آواره جنگی)

۲. برنامه اسکان (شامل پرداخت اجاره بها، هزینه تعمیرات مجتمع ها، شهرک ها و خوابگاه های مهاجران جنگی و احداث خانه برای آنان در استان های جنگزده)

۳. برنامه تعلیم و تربیت

۴. برنامه امور هنری برای حفظ و توسعه فرهنگ اسلامی در میان جنگزدگان

۵. برنامه بهداشتی (شامل سرپرستی مهاجران معلول و سالمند، کودکان بی سرپرست، خرید لوازم بهداشتی، اعزام بیماران مهاجر به بیمارستان های داخل یا خارج از کشور

۶. اشتغال زایی و کاریابی؛ به منظور ساماندهی و بهبود شرایط زندگی مهاجران جنگی

(شورای هماهنگی تبلیغات دولت، ص ۸۵۱).

پس از پایان جنگ تحمیلی و بازگشت تدریجی مهاجران به مناطق خود، بنیاد در سال ۱۳۶۹ در «ستاد بازسازی و نوسازی مناطق جنگزده» ادغام شد سپس از سال ۱۳۷۶ با عنوان «دفتر امور مناطق بازسازی شده جنگ تحمیلی» به کار خود ادامه داده است.

(برگرفته از: سایت طرقبه آنلاين ؛ ششم اردی بهشت ۱۳۹۰؛ گردآورنده: منیژه ربیعی؛ منابع: بنياد دايرة المعارف اسلامی؛ دبیرخانه شورای هماهنگی تبلیغات دولت٬ کارنامه دولت جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۷، تهران٬ ۱۳۸۶ ؛ «گزارشی از عملکرد بنیاد امور مهاجرین جنگ تحمیلی»؛ روزنامه رسالت٬ ش ۴۷۴، هفتم شهریور ۱۳۶۶)


فراخوان

چنان چه شما جنگزده هستيد و در سراسر مدت مهاجرت جنگی٬ از حتی دو مورد از برنامه هاي شش گانه بنیاد برخوردار بوديد٬ لطفاْ گزارش خود را برای انتشار به این سخنگاه بفرستيد.

---------------------------------------------------------------------------------------

چراغی که به خانه رواست...

اعطای کمک ایران به جنگ‌‌زدگان سوريه

فقط در يک مورد: ۷۰۰ میلیارد تومان

انتخاب: به گفته حسین امیرعبداللهیان، معاون بخش عرب و ‌آفریقای وزارت امور خارجه ایران، جمهوری اسلامی کمک‌های بشردوستانه‌ای به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار (با احتساب دلار ۳۵۰۰ تومانی٬ برابر با ۷۰۰ ميليارد تومان - ویراستار) به مردم سوریه در داخل و خارج از این کشور اختصاص داد.

این مقام ارشد دولتی در جریان کنفرانس سازمان ملل برای گردآوری کمک به جنگ‌‌زدگان سوری ضمن اعلام این خبر افزود که ایران آماده بازسازی نیروگاه‌های برق و بیمارستان‌ها در سوریه است. این کنفرانس روز ۳۰ ژانویه (۱۱بهمن ۱۳۹۱) در کویت برگزار شد. به گفته امیرعبداللهیان، کمک‌های ایران به پناهندگان سوری مستقر در مرزهای اردن و سوریه ارسال شد.


برگرفته از: سايت خبري «انتخاب»  /   کد خبر:  ۹۴۰۱۹  ۱۲ بهمن ۱۳۹۱

---------------------------------------------------------------------------------------

غرامت جنگی عراق به كويت:

 ۱۸۲هزار ميليارد تومان

بشارت نیوز:  پیگیری غرامت ایران از عراق، همواره یکی از دغدغه های ایرانی ها بوده است. به خصوص پس از تغییر حاکمیت در عراق و سرنگونی صدام، موقعیت برای پیگیری دیپلماسی این موضوع بیشتر مهیا شد. اما آنچه که در عمل تا کنون مشاهده شده، سکوت دستگاه دیپلماسی در خصوص این جبران خسارت است. حتی جالب تر اینجاست که دولت دهم اقدام به تشکیل کارگروهی برای جبران خسارت ایران در جنگ جهانی دوم كرد که اتفاقا با واکنش تعجب آمیز افکار عمومی همراه شد، اما خبری از تشکیل کارگروهی قوی برای پیگیری خسارت ایران در جنگ هشت ساله عراق شنیده نمی شود.

به عقیده کارشناسان حقوقی در این زمینه قرائن و شواهد حقوقی محکمی در مورد اصل غرامت وجود دارد که ایران استحقاق دریافت غرامت را داراست. علت آن نقض حقوق بین الملل توسط عراق در آغاز جنگ و اشغال خاک ایران و وارد ساختن خسارات عظيم بود. هر چند تجاوز عراق به ایران مسلم و بدیهی است؛ مهمترین سند در این خصوص گزارش آقای «خاویر پرز دکوئیار» دبیر کل وقت سازمان ملل به شورای امنیت در سال ۱۹۹۱ است که عراق را آغازگر جنگ معرفی كرد. این گزارش در پی درخواست بند ششم قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از دبیر کل، مبنی بر تعیین متجاوز تهیه و به شورا ارسال شد.

دیوان بین المللی دادگستری (رکن قضایی سازمان ملل) در قضیه سکوهای نفتی (دعوای ایران علیه آمریکا)، در رای سال ۲۰۰۳ خود اعلام کرد که «منازعه بین ایران و عراق در دوم سپتامبر۱۹۸۰ با ورود نیروهای عراقی به خاک ایران آغاز شد.» در واقع دیوان تایید می كند که عراق آغاز کننده جنگ بوده است.

با توجه به فضاي سیاسی بین المللی حاکم بر آن زمان، اگر ایران آغازگر جنگ بود شورای امنیت همان ابتدا در قطعنامه خود به این امر تصریح می کرد. سکوت شورا به طور ضمنی نشان داد که عراق آغازگر جنگ است و به دلیل تمایل به تضعیف ایران و حمایت از عراق در جنگ علیه ایران کشورهای ذی نفوذ در شورای امنیت ترجیح دادند تا تجاوز عراق را محرز ندانند.

پیشنهاد پرداخت غرامت از سوی عربستان بعد از آزادسازی خرمشهر نشان می دهد که عراق آغازگر جنگ بوده است. نقض حقوق بین المللی توسط عراق موجب مسؤولیت بین المللی است که به دنبال آن باید خسارات وارده را جبران كند.
 
پرداخت غرامت جنگ کویت توسط عراق
سکوت چندین ساله دستگاه دیپلماسی کشورمان در این باره در حالی صورت می گیرد که منابع خبری از دریافت یک میلیارد و ۶۰ میلیون دلار غرامت جنگی توسط کویت از عراق خبر داده بودند تا مجموع غرامتی که کویت از عراق طی سال های ۱۹۹۴ تا کنون، دریافت کرده به بیش از ۳۳ میلیارد دلار برسد و حدود ۱۹میلیارد دلار دیگر نیز قرار است طی سال های آینده پرداخت شود (با احتساب دلار ۳۵۰۰ توماني، سرجمع برابر با ۱۸۲ هزار ميليارد تومان - ويراستار). این دریافتی کویت از عراق از محل درآمد نفت عراق صورت می گیرد. حال باید پرسید؛ نام ایران در لیست دریافت کنندگان غرامت جنگی از عراق در کجا قرار دارد؟

ممکن است طبق روال معمول، برخی این نظر را داشته باشند که اکنون با توجه به شرایط سیاسی موجود نباید توقع فراتر از انتظاری از دولت عراق با توجه به وضعیت اقتصادی آن داشت. اما با توجه به شرایط تحریمی نفت ایران، این عراق است که بیشترین سود را از تحریم ایران برده است؛ به نحوی که ظرفیت تولید و فروش نفت خود را به چند برابر بیش از ماه های اخیر برای جذب کردن مشتریان نفت ایران افزایش داده است که توانسته از این راه درآمد بیشتری را از آن خود کند.
 
راه حل چیست؟
یکی از راه های موجود برای استیفای حق مردم ایران بهره مندی از ظرفیت های موجود اقتصادی ميان دو کشور است. به عنوان نمونه، ایران می تواند بابت صادرات برق و محصولات پتروشیمی به عراق رقمی فراتر از عرف قیمت جهانی با عراق انعقاد کند. طرح شریک شدن در میادین نفتی در دراز مدت نیز می تواند بخشی از غرامت ما را محقق کند.

بهره گیری از روابط دیپلماتیک موجود میان دولت های عراق و ایران، بهترين راه است. به این طریق که در تمام بیانیه ها و مذاکرات رسمی و به صورت مداوم، ایران بر حق قانونی خود برای پیگیری و مطالبه خسارات جنگی پافشاری کند. ایران باید به صورت مداوم به مقامات عراقی متذکر شود که این کشور مسؤول آغاز جنگ بوده و بنابراین مسؤول پرداخت غرامت خسارات وارده به کشور ماست.
 
ورود به مسأله نحوه تعیین غرامت، مستلزم مستندسازی دقیقی از میزان خسارت وارده شده به ایران در طول هشت سال جنگ تحمیلی است.
دولت های بعدی عراق پس از صدام نمی توانند شانه از زیر بار این مسؤولیت خالی کنند و رابطه خوب ميان دو دولت ایران و عراق هم نباید موجب شود تا حق مسلم ایران نادیده گرفته شود. بنابراین انتظار می رود که دولتمردان با در پیش گرفتن یک دیپلماسی فعال نسبت به جبران حداقل بخشی از خسارات وارده به ملت ایران، که طبق تخمین ها بالغ بر هزار میلیارد دلار (برابر با سه ميليون و ۵۰۰ هزار ميليارد تومان - ويراستار) است، اقدام شایسته و بایسته انجام دهند.

اکنون، با حضور یک دیپلمات باسابقه در سمت ریاست جمهوری و شرایط مهیا برای انتخاب یک چهره شاخص بین المللی در شورای عالی امنیت ملی دولت یازدهم که از غنای بالایی در سیاست خارجی برخوردار است می توان پرونده هایی نظیر دریافت غرامت ایران از عراق را به نتیجه دلخواه رساند.

 برگرفته از: سایت خبری تحلیلی «بشارت نیوز» / ۳۱ مرداد ۱۳۹۲

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز