پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

تاریخ ایجاد در 30 آذر 1395 نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری
ROOT دسته: جهانی شدن
نمایش از 30 آذر 1395 بازدید: 1338
افزایش میزان هزینه کرد نظامی عربستان +نمودار

خبرگزاری مهر: هفته گذشته یک موشک یمنی یکی از مراکز تولید نفت در جنوب عربستان سعودی را هدف قرارداد. مبارزان یمنی گفتند که این موشک تأسیسات نفتی شرکت نفتی آرامکو عربستان را هدف قرارداده است. بااین‌حال این شرکت دولتی سعودی در بیانیه‌ای تصریح کرد که «تولید نفت و گاز و پالایش نفتی که در این مرکز صورت می‌گیرد همچنان به کار خود ادامه می‌دهد».

بااین‌حال برخی از تحلیلگران می گویند این ماجرا نشان می‌دهد که کمپین جنگی عربستان سعودی علیه یمن می‌تواند خطراتی برای تولید نفت این کشور داشته باشد.

هلیما کرافت، رییس بخش استراتژی کالا در بازار سرمایه‌گذاری RBC در یادداشتی برای مشتریانش نوشته است که «حملات راکتی مرزی اخیر که از سوی یمن صورت گرفته نشان‌دهنده خطری است که مداخله نظامی ۱۸ ماهه عربستان سعودی در یمن برای بازارهای نفتی به وجود آورده است.»

وی افزوده است: «اگرچه بنا به گفته مسئولان شرکت نفتی آرامکو در جنوب عربستان، هنوز ضربه محکمی به این تأسیسات وارد نشده است اما این حقیقت که یک موشک یمنی نیروگاه برق این تأسیسات را نشانه رفته است، نشان می‌دهد که زیرساخت‌های اصلی نفتی عربستان در جنوب این کشور آسیب‌پذیر شده است و این برای قیمت نفت و بازارهای بین‌المللی اتفاق خوبی نیست.»

 
بودجه نظامی عربستان  

نکته قابل‌توجه در گزارش تیم بازار سرمایه RBC این است که این شرکت اقتصادی سال گذشته نیز در بیانیه‌ای استدلال کرده بود که کمپین نظامی عربستان در یمن فشار مضاعفی را به عربستان درزمینهٔ مسائل مالی وارد می‌کند و با افزایش یافتن هزینه‌های امنیتی و نظامی، بودجه این کشور دچار مشکلات فراوانی خواهد شد.

این تیم تحقیقات اقتصادی در سال ۲۰۱۵ دراین‌باره نوشت: «عملیات نظامی در یمن، فشار مضاعفی را در امور مالی به عربستان سعودی آورده است و هزینه‌های امنیتی این کشور را بالابرده است. از زمان آغاز جنگ یمن، پادشاهی سعودی که بزرگ‌ترین هزینه کننده درزمینهٔ مسائل نظامی بوده است، هزینه‌های دفاعی و نظامی خود را به‌شدت بالابرده و به رکوردی تازه در این زمینه دست‌یافته است.

آمار ارائه‌شده توسط موسسه صلح بین‌المللی استکهلم (SIPRI) که آهنگ هزینه تسلیحات نظامی جهانی را پیگیری می‌کند، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی بیشترین هزینه‌کرد را از محل منابع عمومی اش برای مصارف نظامی داشته است به طوری که  ۱۳.۷ درصد از میزان تولید ناخالص داخلی خود را به این مسئله اختصاص داده است.

علاوه بر این، بر اساس اعلام این موسسه تحقیقاتی،  گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد که ۱۷ درصد از کل افزایش هزینه‌های دولت عربستان در سال ۲۰۱۵ که معادل ۵.۳ میلیارد دلار بوده صرف افزایش بودجه نظامی و تسلیحاتی این کشور شده و در جنگ یمن هزینه شده است. در این گزارش همچنین تأکید شده است که ادامه جنگ با یمن، هزینه‌های این جنگ و میزان هزینه‌هایی که نظام سعودی برای ادامه مبارزه با مردم یمن صرف می‌کند، رسیدن این پادشاهی به اهدافش را بیشتر درخطر می‌اندازد.

بر اساس گزارش این موسسه سوئدی، میزان هزینه کرد در مسائل نظامی و دفاعی در سال ۲۰۱۶ در عربستان سعودی کمتر از سال ۲۰۱۵ بوده است چراکه قیمت نفت و گاز نیز به‌شدت پایین آمده است. بااین‌حال عربستان سعودی با انقباض بودجه در دیگر بخش‌های خود، همچنان به افزایش میزان هزینه‌های نظامی خود ادامه می‌دهد.

درنهایت آمارها به‌خوبی نشان می‌دهد که میزان هزینه کرد رژیم سعودی در بخش دفاعی و امنیتی این کشور، میزان آسیب‌پذیری بخش‌های نفتی و زیرساخت‌های انرژی این کشور را بالابرده است و این مسئله در درازمدت بازار نفت را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

منبع : وبسایت فردا

بیشتر بخوانید :

رشد کارتن‌خوابی در آمریکا را چطور با بالاترین بودجه نظامی دنیا جمع ببندیم؟ + تصاویر

آمریکا بهترین مثال برای دولتی است که حاضر است کارتن‌خوابیِ جوانان خود را ببیند، شیب نمودارهای بیکاری را بداند، اما یک دلار از پول پهپادها، تانک و بمب‌های خوشه‌ای را به حل مشکلات اجتماعی-اقتصادی‌اش اختصاص ندهد.
به گزارش فرهنگ نیوز ، ایران به عنوان قدرت بلامنازع منطقه همواره راه حمایت از دولت‌های ضدّ استکباری را در سیاست خارجی خود پیش گرفته، خواه این کمک اعزام کالاهای بشردوستانه به مردم جنگ‌زده باشد یا کمک مستشاری به محور مقاومت.
 
یکی از مؤلفه‌های جنگ روانی غرب علیه کشورمان، استفاده ابزاری از مشکلات اقتصادی داخلی و ربط دادن آن به حمایت‌های مستشاری ایران است؛ به این نحو که اوضاع اقتصادی کشور را بسیار وخیم و زندگی مردم را سخت و طاقت‌فرسا معرفی کنند و می‌کوشند دلیل اول و آخر آن را هم حمایت مالی ایران از جبهه ضداستکباری در خاورمیانه القا کنند.
 
اگر قرار است سیاست خارجی هر کشوری که براساس منافع و مصالح کلان آن کشور تنظیم می‌شود، مسبب نابسامانی‌های اقتصادی در داخل قلمداد شود، پس دخالت نظامی غرب و در رأس آن‌ها آمریکا در اقسی‌نقاط دنیا واضح‌ترین مثال برای دولتی است که حاضر است کارتن‌خوابیِ جوانان خود را ببیند، شیب نمودارهای بیکاری را بداند، اما یک دلار از پول پهپادها، تانک و بمب‌های خوشه‌ای را به حل مشکلات اجتماعی-اقتصادی‌اش اختصاص ندهد.
 
*** اکنون با مقایسه این موضوع خواهیم دید اتهام‌زنی بی‌اساس رسانه‌های غربی به ایران، برعکس متوجه کدام هژمونی جهانی است؟
 
اداره آمار آمریکا (United States Census Bureau) یک سازمان دولتی است که از سال ۱۹۰۳ تاکنون مسئولیت جمع‌آوری و انتشار آمارهای مختلف در ایالات متحده را بر عهده داشته است. آمارهای مختلفی که این اداره از سال ۲۰۱۰ منتشر کرده، گویای وخامت اوضاع اقتصادی آمریکا از بعد از سال ۲۰۰۰ است.
 
آمریکا، با کلید زدن جنگ‌های نیابتی در سراسر دنیا، هزارۀ تلخی را از نظر وضعیت معیشتی برای مردمش رقم زده، اما استارت این جنگ‌ها از کجا شروع شد؟ آمریکا و متحدان اروپایی‌اش برای پیشبرد اهداف خصمانه در غرب آسیا چه مقدار هزینه می‌کنند؟
 
 
ایالات متحده آمریکا سال‌های پی در پی است که در جدول بودجه‌های نظامی دنیا، در ردۀ نخست جای گرفته است. سال ۲۰۱۳ رقم هزینه‌های نظامی آمریکا ۶۸۲ میلیارد دلار بود و ۳۹% کل هزینه‌های نظامی در جهان را به خود اختصاص می‌داد. به گزارش مؤسسه تحقیقات صلح بین‌المللی در استکهلم، این رقم در سال ۲۰۱۱ با ۷۱۱ میلیارد دلار ۴۱% کل هزینه‌های نظامی دنیا بود.
 
به نقل از اینترنشنال بیزنس تایمز، برای امسال، سال ۲۰۱۵ مجلس نمایندگان آمریکا بودجه وزارت دفاع این کشور را با ۳۰۰ رأی موافق در برابر ۱۱۹ رأی مخالف، بالغ بر ۵۸۵ میلیارد دلار تصویب کرد که همچنان آمریکا را در صدر بالاترین بودجه نظامی دنیا نگه می‌دارد و معلوم نیست این صدرنشینی شوم تا چه سالی ادامه خواهد یافت.
 
بعد از آمریکا، در بین اسامی ۱۵ کشور دارای بالاترین بودجه نظامی دنیا نام کشورهایی همچون انگلیس، فرانسه، عربستان، آلمان، ایتالیا، استرالیا، کانادا و ترکیه به چشم می‌خورد.
 
نیروهای نظامی آمریکا از ۵ شاخه اصلی (نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، تفنگداران دریایی و نگهبانان ساحلی) تشکیل می‌شود و بزرگترین نیروی نظامی جهان از نظر تعداد پرسنل است.
 
جنگ آمریکا علیه افغانستان (۲۰۰۱)
حملۀ آمریکا به عراق (۲۰۰۳)
جنگ آمریکا در لیبی (۲۰۱۰)
سوریه (از ۲۰۱۱ تاکنون)
حال باید دید تأثیر بودجۀ هنگفتی که صرف عملیات‌های نظامی غرب در خاورمیانه می‌شود، بر ساز و کارهای داخلی و اقتصاد ملی آمریکا چه بوده است؟ آنچه در ذیل می‌آید آمارهایی است که رسمی‌ترین مرجع معتبر آمریکا ارائه کرده است.
 
معضل فقر در کشورهای پیشرفته، واقعیتی است که شاید رسانه‌ها، مخصوصاً رسانه‌های وابسته به احزاب راست افراطی در این کشورها کمتر علاقه‌ای به دامن زدن به آن‌ها داشته باشند. صدای اعتراض رسانه‌های چپ‌گرا و اپوزیسیون هم معمولاً در هیاهوی اخبار صنعتی و جهش‌های شگرف علم و توسعه این کشورها گم می‌شود و باعث می‌شود اصطلاحاً نام آمریکا به عنوان "سرزمین رفاه" بر سر زبان مخاطبان بیفتد؛ اما معضلات اجتماعی موجود در ایالات متحده نادیده‌گرفتنی نیست.
 
فقر
هم اکنون بیش از ۵۰ میلیون شهروند آمریکایی (یک نفر از هر ۶ نفر) زیر خط فقر هستند، از این افراد، فقری که افراد زیر ۱۸ سال در کشورهای بزرگ صنعتی مانند آمریکا، آلمان، سوئیس، اتریش، فرانسه، انگلیس، کره جنوبی و ژاپن بدان مبتلا هستند، ابتدایی‌ترین نیازهای انسان (خوراک، پوشاک و مسکن) را شامل می‌شود.
 
 
 
پژوهش‌های صورت گرفته توسط صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از بالا رفتن میزان شیوع بیماری‌های واگیردار، افزایش شمار کودکان کار و در نتیجه انصراف از تحصیل، بی‌خانمانی و در نتیجه کارتن‌خوابی، بارداری‌های زودهنگام در اقشار زیر خط فقر و... حکایت دارد؛ این تنها بخشی از معضلاتی است که از فقر منشعب می‌شود و پیامدهای منفی آن را به صورت تصاعدی بالا می‌برد.
 
سوءمصرف دخانیات در سنین پایین شروع می‌شود و فقرِ کودکانی که در همین شرایط محیطی پرورانده شده و می‌شوند، نهایتاً باعث می‌شود در بزرگسالی و برای زنده ماندن و کسب پول، به مجرمان کلان قاچاق مواد مخدر تبدیل گردند.
 
 
 
یونیسف فقر کودکان در آمریکا را دلیل آلوده شدن نیمی از مردم به عفونت‌های جدید می‌داند و می‌نویسد: جوانان کم‌درآمد زیر ۲۵ سال در معرض ابتلا به ایدز هستند و البته دختران بی‌سرپرست بیش از پسران در خطرند.
 
بیکاری و دستمزد پایین
نتايج تحقيقات موسسهISM  نشان مي‌دهد کاهش رشد فعاليت‌هاي کارخانه‌اي آمريکا در فوريه ۲۰۱۵ نسبت به ۱۳ ماه قبل از آن بي‌سابقه بوده است. همچنین شاخص فعاليت‌هاي کارخانه‌اي مدنظر ISM  در ماه فوريه در آمريکا به ۵۲.۹% کاهش يافت که باز هم از ژانويه سال ۲۰۱۴ بي‌سابقه بوده است.
 
بعد از پایان جنگ جهانی دوم، ۸۰% از مردان آمریکائی شغل داشتند و امروز کمتر از ۶۵% آن‌ها مشغول به کارند.
 
نقشه زیر نرخ بیکاری در آمریکا را از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ نشان می‌دهد. آبی کمرنگ، نمودار مجموع بیکاران و آبی پررنگ، نمودار جوانان ۱۶ الی ۱۹ ساله‌ای است که با معضل بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند.
 
 
 
در آمریکای امروز به طور فزاینده‌ای بیشترین درآمد متعلق به رأس هرم جامعه است: ۳۷% کل درآمدها متعلق به یک صدم درصد از افراد بسیار ثروتمند است.
 
براساس گزارش مجله فوربس، درآمد یک درصد افراد ثروتمند جامعه آمریکا، برابر با ثروت ۹۵% بقیه مردم است. بعد از سال ۲۰۰۷ متوسط درآمد خانواده های آمریکایی ۷.۸%  و از سال ۱۹۶۹ تا ۲۰۰۹ میانگین درآمد مردان آمریکائی بین ۳۰ تا ۵۰ سال ۲۷% کاهش داشته است .
 
این آمارها در حالی است که شهروندان آمریکایی به خوبی و به تلخی می‌دانند هر چقدر هم اوضاع زندگی‌شان رو به وخامت برود، در هر صورت به هزینه‌های نظامی دولت خللی وارد نمی‌شود و این آمار و ارقام شوکه‌کننده، قادر نیست دلاری از بودجه نظامی ایالات متحده کسر و خرج مشکلات اجتماعی کند.
 
بسیاری از مسئولان نظامی آمریکا بر این باورند که کاهش بودجه نظامی این کشور، موجب کاهش توانمندی نظامی در عرصه جهانی می‌شود؛ لذا دولت آمریکا ترجیح می‌دهد شهروندانش در فقر و کارتن‌خوابی به سر ببرند، اما ارتش، لحظه‌ای از فناوری‌های نوین جنگی عقب نماند و بودجه ملی را صرف کشتار  مردم بیگناه دنیا کند.
 
منابع:
 
http://www.census.gov/
 
http://de.wikipedia.org/wiki/Kinderarmut_in_den_Industriel%C۳%A۴ndern
 
https://www.tagesschau.de/multimedia/bilder/statistik-diskriminierung-usa-۱۰۰.html#
 
http://www.querschuesse.de/usa-daten-der-schande-۲۰۱۳/
 
http://www.sipri.org/research/armaments/milex/resultoutput/milex_۱۵/the-۱۵-countries-with-the-highest-military-expenditure-in-۲۰۱۱-table/view
 

 منبع : وبسایت فرهنگ

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

برای حمایت از ما امتیاز دهید
جوملا یک نرم افزار رایگان کد باز است که تحت قانون GNU/GPL کار می کند.