پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

دانشگاههای ایران

تاریخ ایجاد در 12 بهمن 1394 نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری
ROOT دسته: دانشگاههای ایران
نمایش از 12 بهمن 1394 بازدید: 1246

: خانم دکتر فاطمه مهاجرانی - رئیس دانشگاه دخترانه شریعتی تهران از بزرگترین دانشکده فنی دختران خاورمیانه میگوید:

سرویس : دانشگاه و حوزه - آموزشي
دکتر مهاجرانی در آستانه 33 سالگی دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه دکتر شریعتی تهران، با اشاره مهجور ماندن این دانشکده، ازتلاش مسئولین برای برند کردن دانشکده شریعتی به عنوان بزرگترین دانشکده فنی دختران خاورمیانه خبرداد.

دکتر فاطمه مهاجرانی، رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه دکتر شریعتی تهران در گفت‌و گو با ایسنا، اظهار داشت دانشکده فنی و حرفه ای دختران دکترشریعتی بزرگترین دانشکده فنی دختران درسراسرخاورمیانه است وسالانه بالغ بر6000 دانشجوی دختر از اقصی نقاط میهن اسلامی در26 رشته فنی در مقاطع کاردانی و کارشناسی در آن به تحصیل اشتغال دارند.

 وی افزود: با توجه به ظرفیت های موجود آموزشی و رسالت دانشکده مبنی بر تربیت نیروی متخصص ماهر جهت ورود به بازارکار، مسئولیت دست اندرکاران سنگین تر شده است و توجه به کیفیت آموزش و استفاده بهینه ازمنابع موجود از وظایف خطیرمدیران محسوب میشود و دانشکده شریعتی همچون گوهری قیمتی است که نیازبه جلا دارد .

 دکترمهاجرانی درپاسخ به سوالی مبنی برچگونگی پذیرش دانشجو در دانشکده و آمار دانشجویان گفت: در این دانشگاه بیش از 6000 دانشجو در 26 رشته کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته تحصیل می‌کنند. که دانشجویان کارشناسی پیوسته ازطریق آزمون سراسری کنکورودانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته از طریق آزمون سراسری رشته های فنی و حرفه ای پذیرفته میشوند که با توجه به حجم تقاضا و انتظارات جامعه ، توجه به ارتقاء کیفیت آموزشی در برنامه ریزی ها لازم و ضروری است .

 وی با اشاره به نیازهای معقول جامعه از مراکزدانشگاهی فنی و حرفه ای،تاکید کرد که مسوولین امر باید درسیاستگذاری های کلان کشور به تقویت چنین مراکزی که نقش مستقیم درتوسعه کشور دارند، توجه لازم را داشته باشند.

 احتمال شغل یابی برای فارغ التحصیلان دانشکده فنی وحرفه ای دکتر شریعتی

مهاجرانی درپاسخ به سوالی مبنی بر روند دست یابی دانشجویان به موقعیت‌های شغلی اظهار کرد: در بررسی های انجام شده درصد ورود دانش‌آموختگان به بازار کاردر سالهای نخستین تاسیس دانشکده بالا بوده ولی درچندسال اخیر با توجه به روند سریع مدرک ‌گرایی، و شناخت کم مراکزصنعتی و تولیدی نسبت به توانمندی های دانشجویان فارغ التحصیل این دانشکده،امکان پیدا کردن موقعیت شغلی کمتر شده است.

دانشگاه دخترانه شریعتی - ایران - بزرگترین دانشکده فنی دختران خاورمیانه

وی تاکید کرد: در رشته‌هایی نظیر طراحی لباس و طراحی پارچه‌ و رشته های فنی آماراشتغال دانشجویان فارغ التحصیل این دانشکده همچنان بالاست بطوری که تعدادی ازکارشناسان و طراحان موسسات بزرگ از جمله شرکت هاکوپیان دانش آموختگان دانشکده فنی وحرفه ای دکترشریعتی هستند.

 وی همچنین ازاقدامات موثر این دانشکده درارتباط با صنعت جهت تشخیص نیازبازارکاروایجاد مرکز کارآفرینی در دانشکده بمنظور بالا بردن خلاقیت و تولید ایده های برتر جهت اشتغال زایی بعد از فراغت از تحصیل خبر داد .

 تأسیس باشگاه دانش آموختگان

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه تهران از تاسیس باشگاه دانش‌آموختگان این دانشگاه خبرداد و گفت: تعداد دانش‌آموختگان دانشکده فنی و حرفه‌ای دختران شریعتی بالای 20 هزارنفر است.این درحالی است که متاسفانه آماردرستی ازتعداد و وضعیت دانش آموختگان دانشکده در دست نیست و به همین منظور با ایجاد این باشگاه در تلاش هستیم که از وضعیت اشتغال دانش آموختگان خود اطلاع دقیقی بیابیم و در این زمینه برنامه ریزی های گسترده ای در جهت بهبود وضعیت دانش آموختگان و بکارگیری از تجارب و ایده های آن در دانشکده انجام گرفته است .

مهاجرانی با اشاره به اینکه یکی ازاهداف تاسیس این باشگاه، تجمیع این افراد برای هم‌افزایی تجربیات آنهاست، افزود: وجود چنین باشگاهی سبب می‌شود دانش آموختگان تجربیات خود را با یکدیگر درمیان گذاشته ودررشد علمی و ارتقاء دانشکده نیزموثرباشند ، به همین منظورهم درسایت دانشکده شریعتی، لینکی برای ثبت نام دانش آموخته گان دراین باشگاه ایجاد شده است .

 
خانم دکتر فاطمه مهاجرانی - رئیس دانشگاه دخترانه شریعتی تهران

دانشکده فنی و حرفه ای شریعتی

وی درادامه افزود: دربرخی ازکشورها ی توسعه یافته مدل‌هایی دراین زمینه اجرایی شده که ما با استناد به این مدلها توانسته ایم آنها رابر اساس فرهنگ اسلامی و نیازهای جامعه ، بومی‌سازی کرده وبه تناسب ازاین الگوها بهره ببریم .

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه دکتر شریعتی تهران با بیان اینکه مراسم افتتاحیه این باشگاه دراردیبهشت ماه 1394 برگزارخواهدشد، گفت: فعلا تعداد زیادی از دانش آموخته گان اقدام به ثبت نام نموده اند ولی ما به دنبال جذب اعضای بیشتری هستیم تا بتوانیم کارگروههای متناسب با مشاغل و موقعیت های اجتماعی دانش آموخته گان را با توجه به نیازهای اقلیمی آنان تشکیل داده و ضمن هدایت آنان به سمت مسیر شغلی بهتر، باعث رشد و ارتقاء سطح علمی و مهارتی آنان و تاثیر مثبت این اقدام دردانشکده باشیم .

ارتباط دانشجو با صنعت، هدف برگزاری دوره های کار آموزی

 دکتر فاطمه مهاجرانی درخصوص ارتباط با صنعت اظهار کرد که دانشکده دراین زمینه خوب عمل کرده است چون درتعامل مناسبی با بخش صنعت است .

 وی حضورگسترده صاحبنظران بخش صنعت درهمایش های دانشجویی و اساتید ، اعزام اساتید دانشکده به بخش صنعت برای تربیت کارگرماهربخش صنعت و اعزام دانشجویان به این بخش برای گذراندن دوره های کار اموزی که بین 240 الی 360 ساعت از جمله همکاری های مستقیم با بخش صنعت برشمرد که تاثیر بسزایی در آشنایی دانشجویان با نیاز بازار کار و رویارویی آنان با واقعیت های شغلی ونیازهای جامعه دارد .

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دختران شریعتی تهران درخصوص وظایف گروه ارتباط با صنعت دانشکده فنی و حرفه‌ای گفت: گروه ارتباط با صنعت دانشگاه وظیفه تعامل با کارخانجات ومراکز صنعتی را درراستای توانمند سازی دانشجویان برای ورود به بازار کاربعهده دارد ، به این ترتیب کارگروههایی درزمینه شناخت مراکزصنعتی وکارخانجات مرتبط با رشته های تحصیلی دانشجویان وایجاد ارتباط موثر دراین زمینه بوجود آمده است .

 مهاجرانی ضمن ابراز تاسف ازتقلیل دوره کارآموزی و محدود شدن آن به یک درس دو واحدی در برخی از دانشگاه‌ها، اظهار کرد: از دیگر ویژگی‌های ممتازدانشگاه فنی و حرفه ای سبک اجرا و نظارت کیفی بر دوره های کارآموزی منحصر به فرد است ، که البته نیاز به آسیب شناسی و تقویت نقاط قوت وکاهش نقاط ضعف بسیار ضروری است .

 تلاش برای تبدیل دانشکده فنی حرفه ای دختران دکتر شریعتی تهران به برند علمی

 رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دختران دکترشریعتی تهران با اشاره به تک جنسیتی بودن دانشکده و با توجه به آچاربدست بودن دختران که مهارت لازم برای ورود به بخش صنعت را دارند اعلام کرد که با همکاری تیمی ازمشاوران و صاحبنظران درصدد تبدیل دانشکده شریعتی به یک برند آموزشی هستیم، وگفت: یکی ازتاکیدات ما جلوگیری از تبعیض جنسیتی درآموزش واشتغال زنان است که ازاهداف برجسته نظام مقدس جمهوری اسلامی است و میخواهیم به دنیا بگوییم دختران ما نیزقادر هستند سهم بسزایی درتوسعه کشور خود داشته باشند .

 وی جذب افراد برجسته درحوزه‌های تخصصی گوناگون، برگزاری دوره های توانمندسازی ، افزایش ارتباط با صنعت، به کارگیری تمام اهرم‌هایی که دانشجویان فنی و حرفه‌ای را توانمند می‌کند ، همچنین توجه به نیاز جامعه و تقویت بنیه علمی دانشجویان را از جمله اقداماتی دانست که می‌تواند به برند شدن این دانشکده کمک کند.

 دکتر مهاجرانی با بیان اینکه ما می‌توانیم فاصله بین دانشگاه و صنعت را پر کنیم، اظهار کرد: براساس مدل‌هایی که در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه وجود دارد، همکاری سه رکن صنعت، دانشگاه و دولت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 دکتر مهاجرانی با اشاره به وجود برخی قوانین دست و پاگیر در این حوزه گفت: ما نمی‌توانیم سرفصل‌های جدیدی دررشته‌های تحصیلی خود با توجه به نیازروزجامعه تعریف کنیم. اما می‌توانیم با برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آزاد، هرآنچه را که مدنظر کارآفرینان برتر کشورمی‌باشد، مطرح کرده و به دانشجویان فنی وحرفه‌ای ارائه دهیم.

 رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه تهران با بیان اینکه تربیت زنان توانمند و فعال در حوزه فنی و حرفه‌ای از اقدامات مهمی است که این دانشکده دنبال می‌کند، اظهار کرد: در تلاش هستیم تا ایجاد تعاملات موثرو بیشتری را با دانشگاهها وسازمانهای ذیربط دراین راستا داشته باشیم که اخیرا هم اقدامات موثری انجام گرفته است .

 وی همچنین بیان داشت: برگزاری کارگاه های آموزشی باهدف نزدیک کردن بازوهای علمی مرتبط به یکدیگرازجمله برنامه های دردست اجرای ماست که اعلام فراخوان برای اجرای دوره‌های توانمند سازی درحوزه‌های گوناگون برای زنان یکی ازهمین برنامه هاست که در دست اقدام است .

 سرانه دانشجویی دانشکده فنی تقریبا یک پنجم دیگر دانشگاه هاست

رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دخترانه تهران درخصوص وضعیت بودجه این دانشکده گفت: وضعیت بودجه این دانشکده ازدیگر دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مراتب کمتراست. متاسفانه سرانه دانشجویی در نظر گرفته شده برای این دانشکده کمترازسایر دانشگاههاست ، این درحالی است که بسیاری از دروس ارائه شده دردانشگاه فنی و حرفه ای، دروس و واحدهای عملی است که هزینه زیادی به دنبال دارد .

 وی افزود: تجهیز سایتها ، کارگاه‌ها وآزمایشگاههای آموزشی ، خرید خدمت اساتید مجرب و صاحبنظرفنی ، تهیه و نگهداری امکانات و مواد اولیه و تجهیزات ازجمله مهم‌ترین موارد هزینه‌بر در دانشکده است.

رییس دانشکده فنی حرفه ای شریعتی با بیان اینکه باید درنحوه تخصیص بودجه به موضوعات مهم و زیربنایی مراکز دانشگاهی بیشترتوجه ‌شود، گفت: برخی ازساختمان‌های بخش اداری وبخش خوابگاهی دانشکده دارای قدمت بالابوده و درحال حاضر فرسوده شده‌اند ، بعلت محدود بودن تعداد خوابگاهها قادربه پاسخگویی به نیازمتقاضیان نیستیم و بالاخره با چالش های بسیارمالی روبرو هستیم که علیرغم کوشش همه جانبه به تنهایی قادر به رفع آنان نخواهیم بود و از مسوولین درخواست میکنم که تخصیص بودجه وسرانه دانشجویی براساس نیاز و رسالت این مراکز باید بگونه ای باشد که امکان تجهیز کارگاهها و آزمایشگاهها ، تجهیزات و... درمراکز فنی وحرفه ای فراهم آید.

 وی همچنین افزود: توسعه اقتصاد و صنعت با تربیت متخصصین ماهرمحقق می‌شود و اتخاذ نگاه دوجانبه یعنی تربیت نیروی ماهراز یک سو و اختصاص بودجه و تسهیلات در حوزه ارتباط صنعت از سوی دیگر می‌تواند بسیار موثر باشد.

 مهاجرانی با اشاره به تلاش دکتر شفیعی رییس دانشگاه فنی وحرفه ای درروند رشد و بهبود وضعیت دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: دکتر شفیعی با تلاش برای ارتقای جایگاه دانشگاه فنی و حرفه ای سعی کرد ه است تا سهم سرانه دانشجویی این دانشگاه ازبودجه را به سرانه دانشجویی سایردانشگاهها نزدیک کند که حمایت مسوولین در این زمینه درخور توجه بوده است .

 مزیت دانشگاه فنی و حرفه ای

وی با اشاره به اهداف دانشگاه فنی وحرفه ای که یکی ازآنان تربیت نیروی متخصص و ماهر بخش صنعت است گفت اگر می‌خواهیم به اهدافی که در سند چشم‌انداز 20 ساله تدوین شده دست پیدا کنیم و در سال 1404 در حوزه اقتصادی قطب اول منطقه باشیم، این مهم تنها از طریق تقویت دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای امکان پذیر میگردد .

 رییس دانشکده فنی حرفه‌ای دکتر شریعتی لزوم توجه به دانشگاه فنی وحرفه‌ای را ضروری دانست و افزود: تسهیل‌گری در وضع قوانین در برخی حوزه‌ها از جمله دیگر اقداماتی است که درراستای تحقق سند چشم‌انداز کشورمی‌توان انجام داد وارتقاء جایگاه دانشگاه‌ فنی وحرفه‌ای نیزموجبات تحقق بخش اعظم اهداف این سند را فراهم می آورد .

 دکتر مهاجرانی با بیان اینکه دانشگاه فنی وحرفه‌ای بازوهای کارآمد اقتصاد وصنعت کشوراست، اظهار کرد: این دانشگاه در مسیر توسعه نیازبه حمایت دارد لذا انتظارمیرود رسانه ملی و سایررسانه ها نسبت به معرفی نقش دانشگاه فنی و حرفه ای دررشد و توسعه مملکت اسلامی مساعدت لازم را داشته باشند .

 انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاهها و موسسات آموزشی

مهاجرانی رییس دانشکده فنی وحرفه‌ای دختران شریعتی تهران درخصوص ایجاد تفاهم‌نامه های همکاری دانشکده شریعتی وسایر موسسات آموزشی گفت: بمنظوراستفاده از ظرفیت های موجود کارگاه‌ها، فضاهای آموزشی ، خوابگاهها و امکانات ورزشی سعی داریم که تفاهم نامه همکاری دراین راستا منعقد گردد که در چند مورد هم توافقاتی بعمل آمده است .

دکتر مهاجرانی با ارائه پیشنهاد تاسیس پارک مهارت و فناوری گفت: این نکته‌ای است که می‌تواند دانشگاه فنی و حرفه‌ای را تبدیل به قطب علمی کشورکند. و ما باید از طریق ایجاد زنجیره کارآفرینی، طبق فرمایشات مقام معظم رهبری زمینه تبدیل علم به ثروت را فراهم نماییم تا این زنجیره‌ها تکمیل گردد و شاهد رشد رو به‌جلو صنعت و اقتصاد باشیم.

رییس دانشکده فنی حرفه ای شریعتی با اشاره به اینکه دانشگاه الزهرا هم یک دانشگاه تک جنسیتی است، اظهار کرد: در صدد هستیم تا با تعامل وهمکاری با دانشگاه الزهراء که آنهم تک جنسیتی است توانمندی وشایستگی زنان را ارتقاء دهیم .

 برگزاری همایش خیرین و مسئولیت اجتماعی دردانشگاه فنی حرفه‌ای دخترانه تهران

وی از برگزاری همایشی با عنوان خیرین و مسئولیت اجتماعی در روز 29 بهمن خبر داد و گفت: دانشکده فنی وحرفه‌ای شریعتی وقف زنده یاد حاج ابوالقاسم مفرح بوده است که تابحال برنامه ای برای تجلیل ازاین عمل خیرخواهانه صورت نگرفته است و قرار است در این همایش برای اولین بارازخدمات شایسته زنده یاد حاج ابوالقاسم مفرح تقدیر بعمل می آید واشاره کرد که در این برنامه نیز مهندس شریفی خیرخوابگاه سازدانشکده هم حضورخواهند داشت .

 وی افزود برگزاری چنین مراسمی باعث ترویج این سنت حسنه وجزء مسوولیت های اجتماعی ماست .

 منبع و تاریخ تنظیم گزارش: خبرگزاری ایسنا

کد خبر: 93112815618

سه‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۱

انتهای پیام

بیشتر :

به گزارش اداره کل روابط عمومی، دکترمهاجرانی رییس دانشکده دکتر شریعتی در روز پنج شنبه بیست و ششم شهریورماه در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران مقاله خود را با عنوان "پارک مهارت و کارآفرینی دانشکده فنی و حرفه ای شریعتی " ارایه نمود .
این گزارش حاکی است، این همایش بین المللی با حضور مهندس خسرو تاج قائم مقام وزیر صنعت و معدن و مهندس جلودارزاده مشاور وزیر و بسیاری از بزرگان صنعت و معدن بود که مقاله وی از بین یکصد و هشتاد مقاله، به عنوان مقاله برترانتخاب گردید.

انتشار کتاب :

 فاطمه مهاجرانی - معصومه کشاورز گرامی تجربه های کاربردی در CATIA R20

اطلاعات بیشتر و تماس با خانم دکتر فاطمه مهاجرانی : نام و نام خانوادگي: فاطمه مهاجرانی                                               

سمت: رئيس دانشکده فنی و حرفه ای دکتر شريعتي
مدرک: دکتری مدیریت استراتژیک

محل استقرار: ساختمان اداري- طبقه ی دوم

 تلفن مستقيم: 9-55503767

تلفن داخلي: 202-203
ایمیل: mohajerani@shariaty.ac.ir   

در حوزه ی ریاست، تدوین استراتژی دانشکده، سیاستگزاری‌های کلان اعم از آموزشی، دانشجویی، مالی و اداری در چارچوب دیدگاه‌های مدیران ارشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مرکز هماهنگی دانشکده‌ها و آموزشکده‌های فنی کشور با مشارکت سایر مدیران دانشکده برنامه‌ریزی می‌شود.

چهار معاون (آموزشی، پژوهشی و فناوری، دانشجویی-فرهنگی و اداری- مالی) و شش رئیس گروه(طراحی پارچه و لباس، علوم اداری، فنی، هنر و معماری، تربیت بدنی، عمومی و علوم پایه) در این حوزه فعالیت می‌نمایند. همچنین بخش‌های علمی مانند برخی شوراها و کمیته‌های مختلف، فناوری اطلاعات(IT)، آمار و اطلاعات و روابط عمومی زیر نظر ریاست دانشکده اداره می‌شوند.

فعالیت شوراها و کمیته‌های ذیل زیر نظر رئیس دانشکده می‌باشد:

1. شورای مدیران

2. شورای آموزشی- پژوهشی

3. شورای فرهنگی

4. کمیته پژوهش

5. کمیته ترفیعات اعضاء هیات علمی و مدرسین

6. کمیته انضباطی تجدید نظر

7. کمیته پیشنهادات

برای ارتباط با ریاست دانشکده می‌توان به یکی از روش‌های زیر اقدام نمود:

 

1. دیدار حضوری با تعیین وقت قبلی از طریق مسئولین دفتر ریاست
2. پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
برای حمایت از ما امتیاز دهید
جوملا یک نرم افزار رایگان کد باز است که تحت قانون GNU/GPL کار می کند.