یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

عوارض موج انفجار

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در جنگ عراق با ایران

عوارض موج انفجار

 دوران دفاع مقدس با شرایط خاص خودش گذشت. اما این روزها موضوعات به صورت دیگری وجود دارد. برای مقدمه باید بدانیم حدود 90 درصد انسان ها دچار اختلالات روان هستند که اغلب این اختلالات نیاز به درمان دارند لیکن در کشور مامراجعه به پزشک اعصاب و روان به لحاظ قانونی و اجتماعی عواقبی دارد که موجب عدم مراجعه و درمان می گردد.

اختلالات اعصاب و روان جانبازان ناشی از اصابت موج انفجار به طور فیزیکی حادث شده و با اختلالات روان ناشی از حوادث ، سوانح ، فوت عزیزان ، ارتکاب گناه ، ویروس ها یا بی توجهی به وجدان تفاوت اساسی دارد که با اجازه فاش نیوز عزیز نشانه های آنها به طور مختصر و لفظ عامیانه به حضورتان عرض می شود.

مجروحیت جانبازان شامل اختلالات اعصاب و روان یا نوروتیک (صدمات عصب ها ، نخاع و مغز) ناشی از اصابت موج انفجار ، ترکش و گلوله با نشانه های وجود نظم و انضباط ، وجدان بیدار ، کمال گرایی ، وظیفه شناسی و تقوی از اختلالات ناشی از حوادث روزمره و خروج انسان از فطرت الهی تفکیک می گردد.

نشانه های وجود مشکلات یا اختلالات روان در اغلب انسان های عادی و غیر مجروح جنگ از نظر روانشناسان به سه دسته تقسیم می شوند:

1- مرحله اول “اسگیزوئید” دارای علائمی مانند انزوا ، دیر آشنایی ، سردی در روابط اجتماعی و رفتار بدون انعطاف قابل تشخیص هستند.

2- مرحله دوم “پارانوئید” دارای علائمی مانند تفسیر مظلومانه از اعمال دیگران ، ظن به اطرافیان بدون دلیل و مدرک ، احساسی که دیگران قصد آسیب رساندن یا بهره کشی و فریب دارند و بروز استعدادهای غیر عادی هستند.

3- مرحله سوم “اسکیزو تایپ” اینگونه اختلالات روان ، موجب ایجاد تفکر سحر آمیز ، تفکر و گفتار عجیب و غریب ، رفتار غیر عادی و اعتقاد به تله پاتی و غیب گویی هستند.

همانطور که ملاحظه می گردد مشکلات جانبازانی که دچار موج گرفتگی هستند به دلیل عارضه صددرصد فیزیکی که ناشی از اصابت موج انفجار بوده که جانباز پس از اصابت موج انفجار دچار بیهوشی و آسیب جدی ساقه مغز گردیده لیکن به دلایل نامعلومی برخی به شهادت رسیدند و برخی پس از بهوش آمدن گرفتار عوارض متعدد شدند. مراجعه جانبازان معزز به پزشکان اعصاب و روان فاقد تجربه درمان موج گرفتگی و اشتباه اینگونه پزشکان با بیماران اعصاب و روان عادی معضل درمانی بسیاری از جانبازان می باشد. شورای پزشکی نیز هنگام بررسی نسخه های جانبازان به این موارد توجهی ندارند که معمولا” درصدهای تعیین شده بر اساس داروهای تجویزی و فقدان سابقه بستری اعداد بسیار پایینی هستند.

مشکل اصلی تمام ایثارگران، خروج اکثر مسئولان به خصوص مسئولان بنیاد از عرف انقلاب به بهانه وجود روح شرعی قوانین و درگیری با انواع مصوبات پشت پرده طبقه بندی شده و بعضی نیز جزو موارد سه گانه اختلالات روان یاد شده فوق می باشد. بدین ترتیب راهکار تدبیر و امید به تنهایی نمی تواند رافع مشکلات لاینحل و خودساخته مسئولان در ارتباط با ایثارگران گردد فلذا طبق معمول پناه می بریم به خداوند متعال و از او استعانت می جوییم.

محسن ناطق-نقل ازفاش نیوز

    اشتراک

برچسب : موج انفجار،عوارض موج انفجار،مجروح جنگی،اسکیزوتایپ،دوران دفاع مقدس،مجروحیت جانبازان،اختلالات عصبی،
مطالب پیشنهادی :

    دشمن سرطان را بشناسید
    دشمن سرطان را بشناسید
    برنامه های دهه‌ی اول محرم با موضوع «عاشورا با رویکرد مهدویت» بخش شهیون بنیاد دزفول برنامه‌هایی با موضوع «عاشورا با رویکرد مهدویت»
    برنامه های دهه‌ی اول محرم با موضوع «عاشورا با رویکرد مهدویت» بخش شهیون بنیاد دزفول برنامه‌هایی با موضوع «عاشورا با رویکرد مهدویت»
    نظر پروفسور سمیعی درباره تشعشع موبایلی
    نظر پروفسور سمیعی درباره تشعشع موبایلی
    نشست خانوادگی حلقه صالحین شهید حمید صالح نژاد حوزه بسیج کارمندی دزفول
    نشست خانوادگی حلقه صالحین شهید حمید صالح نژاد حوزه بسیج کارمندی دزفول
    اشاره رهبری به کدام مقام
    اشاره رهبری به کدام مقام “جوان بی تجربه” سعودی بود؟

درباره نویسنده

سید عزیزاله پژوهیده 1550 مطلب نوشته است .

۱۱ نظر on “عوارض موج انفجار”

    امین قیاسی wrote on ۲۰ دی, ۱۳۹۲, ۱۲:۲۱

    بسیارممنون
    سلام بزرگوار
    درود خدا بر شما
    خسرو wrote on ۱۴ دی, ۱۳۹۳, ۱۳:۳۸

    ممنونم من در سال ۶۳ دچار موج انفجار در پادگان حمدیه اهوازشدم . زمانی که در تیپ ۳ لشگر ۹۲ زرهی مامور بودم ولی حتی نمیدانم مرا به کدام مرکز فرستادند فقط میدانم آنجا مرکز بیماران روانی بود یعنی با نامردی کاری کردند که من از آنجا با پای خود خارج شوم . ۶ ماه حالت افسردگی داشتم و اثرات آن تا الان مرا آزار میدهد گوشهایم در سن ۴۵ سالگی ۵۰ درصد شنوایی خود را از دست داده اند. در سال ۶۵ به خدمت سربازی رفتم ودر اواخر جنگ با اصابت ترکش مجروح شدم اینک به من ۵% جانبازی داده اند که حتی خانواده ام نیز مرا تمسخر میکنند. یک بار هم شیمیایی شدم همرزمانم که از کرمانشاه بودند و با من شیمیایی شدند همه درصد شیمیایی دارند ولی در تهران به من درصدی ندادند. امیدوارم آنهاییکه سلامت ما را فدای مسایل اقتصادی و مشکلات بنیاد کردند بتوانند روز قیامت برای این معامله ی شوم و پلید پاسخگو باشند پر واضح است که به پزشکان گفته اند تا میتوانید جانبازان را درصد کمتر بدهید .و الا این همه بی قانونی را شاهد نبودیم . امیدوارم روزی یک مرد پیدا بشود تا بتوانیم حقمان را از او بگیریم.
    ناشناس wrote on ۸ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۵:۲۴

    باسلام دختری ۲۵ساله هستم پدرم ۵سال در جبهه جنگ کرد ودچار موج گرفتگی صوتی شد وتاحدودی شنوایی خوذش رااز دست داد واز همان جوانی تنش میلرزد وهمیشه خود زنی میکند وبعد کلی ناراحت وافسرده میشود هیچ کارت جانبازی ندارد وتسهیلدار یک اداره میباشد خانواده مابسیار متدین است ولی ماخیلی عصبی هستیم من خودزنی میکنم آیاممکن است موج گرفتگی از پدرم از طریق خونی به ما رسیده باشد؟
    ……………………………………………………………………………………………………………………………………..
    سلام خواهر بزرگوارم درود بر پدر بزرگوارتان و سلام بر شما و صبر زینبیتان خواهر بزرگوار مشکل شما بیشتر جنبه روحی و روانی است و برگرفته از فضای است که در آن قرار گرفته اید و قرار گرفتن در این فضا خودبه خود در روح و روان شما تاثیر گذاشته است امیدوارم بتوانید با پرداختن به مسائل معنوی و صبر بر مشکلتان غلبه کنید اجرتان با زینب س
    محمدعلی محسنی اژیه wrote on ۱۱ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۲:۳۵

    من درسال ۶۵ دراثر اصابت گلوله مستقیم تانک به سنگرمان مجروح شده درزمان حادثه تا چند دقیقه هیچ صدائی را نمی شنیدم گوشهایم تا چند روز خونریزی داشت ویک ترکش بزرگ به زانوی پای راستم اصبت کرد . درپرونده پزشکی ام تنها نوشته اند اصابت ترکش به پای راست . تا سال ۸۰مشکل چندانی نداشتم اما از سال ۸۰ مشکلات عصبی زیادی برایم بوجود آمد از آن زمان تا بحال روزی ۴تا قرص ایمی پرامین وکلونتزپام میخورم که اگر نخورم تمام بدنم بی حس می شود ، دستهایم می لرزد ، تکلمم بهم می ریزد ، سردرد شدید وسرگیجه می گیرم ، بسیار عصبانی می شود . هرچند به بنیاد جانبازان نیز مراجعه می کنم می گویند بایستی مدارک بالینی دال بر موج گرفتگی داشته باشی . حالا بعد از ۲۷سال من مدارک از کجا بیاورم . چرا به مشکل من توجهی نمیشود . اگرموج انفجاری که مرا گرفت یکی از شما مسئولین را می گرفت الان درصد جانبازیتان ۷۰درصد بود .نمیدانم هیچ مسئولی این مطالب را می خواند یا نه ولی بهر حال هرکس خواند مسئول است پیگیری نماید وگرنه روز جزا پاسخگو خواهد بود .محمدعلی محسنی اژه ای از اصفهان ۰۹۱۳۱۳۹۱۰۲۶
    اکبردادار wrote on ۱۳ مهر, ۱۳۹۴, ۱۴:۲۰

    اینجانب اکبردادار در سال ۱۳۶۶ درسردشت دراثر اثابت گلوله توپ دچار موج گرفتگی شدم وتا به این تاریخ ۲۴ ساعته گوشهایم سوت میکشد وروز به روز هم شدید وغیر قابل اتحمل می شود ودر ضمن درهمان دوران نیز شیمیایی شده ام وحال ریه هام نیز از کار افتاده لذا از کسانی که دراین زمینه برای درمان تجربه ای دارند خاهشمندیم ارسال نمایید متشکریم
    داود خ wrote on ۲۰ آذر, ۱۳۹۴, ۳:۳۷

    فقط میتونم بگم بابط این موج گرفتگیم به هیچ کس حرف نزدم ولی خیلی توی زندگیم تاثیرداشت ای کاش  اون تخته سنگ که من مجبور شدم زیرش بخوابم نبود اون جوج
    داود خ wrote on ۲۰ آذر, ۱۳۹۴, ۳:۵۰

    فقط میتونم بگم بابط این موج گرفتگیم به هیچ کس حرف نزدم ولی خیلی توی زندگیم تاثیرداشت ای کاش  اون تخته سنگ که من مجبور شدم زیرش بخوابم نالان هم دوست داشتم با کسی درد دل بکنم ای کاش اون تخت سنگ نبود الان کوچک ترین صدا حتی پنچر شدن یه ماشین شک عجب بعم میدهبود اون جوج
    حسین wrote on ۱۳ بهمن, ۱۳۹۴, ۲۲:۲۹

    سلام.پدرم درجبهه دچارموج گرفتگی شد و برایش امسال پس از اقدام بعداز بیستوچندسال پانزده درصد دادن ناحیه سر کمر گوش موج گرفتگی داره وخیلی اذیتش میکنه انصافه؟
    محمود خلیلی wrote on ۱۷ اسفند, ۱۳۹۴, ۹:۲۷

    با سلام من خلیلی سرباز سپاه در سال ۱۳۶۸ در منطقه جنگی بانه در اثر انفجا ر مین باعث موج گرفتی شده ام و پرده. گوشم پاره شده واختلالات روانی پیدا کرده ام وصورت سانه ندارم من چگونه می توانم جانبازی خود رااثبات کنم کمکم کنید باتشکر خداوند خیر تون بده۰۹۳۸۶۰۰۷۴۵۹
    امید wrote on ۸ فروردین, ۱۳۹۵, ۲۱:۵۱

    سلام..من فرزند یک جانباز اعصاب و روان هستم…

    چه کسی میتونه حال و روزمنو و مادرمو درک کنه…جوونی ۲۸ ساله که یروز ارامش واسش حسرت شده و مادری ک هر روز باید نگران این باشه ک مبادا پدرم رفتاری غیرمتعادل نشونه بشه پیش دیگران و ابرمون بره..خیلی سخته پدرت ب دلیل مشکل اعصاب  و روانی ک داره باهات بدرفتاری کنه ..از نمونه کارهاش…بدبین بودن ب همه حتی ب خانوادش…فحاشی کردن در صورت عدم کنترل اعصاب…و خیلی رفتارای بد دیگه ک تو سن ۷۵ سالگی بعید است کسی انجام دهد…فقط از خدا صبر برای خودم و مادرم میخوام..ازتو داغونه داغونم…دعا کنید..
    عباس wrote on ۸ فروردین, ۱۳۹۵, ۲۲:۳۸

    اینجانب عباس ضاربی در گولان و مهران دو بار دچار موج گرفتگی شدم ولی در اوایل زیاد اذیت نمی شدم به همین خاطر اقدامی هم نکردم ولی الان زندگیم رو مختل کرده. پارسال هم متاسفانه انقدر گوشم اذیتیتم کرد تا بالاخره خونریزی مغزی کردم و از آن موقع تا بحال هم افتادم کنار خونه و از زندگی ساقط شدم. خلاصه جانبازی هم به من ندادن با توجه اینکه کلی هم منطقه بودم. کسی نیست که به دادم برسه نمی دانم من بعد از ۳۰ سال از کجا مدرک بیارم که این بلاها توی منطقه به سرم آمده/ امیدورام یه مسیولی این مطالب رو بخونه و به دادم برسه.

بیشتر بخوانید :

موج انفجار

● علائم بالینی
موج انفجار برحسب شدت خود متناسب با نقطه‌ای از بدن که به آن ضربه وارد کرده صدمه خواهد زد. به‌عنوان مثال مغز را در نظر بگیریم که در فضای جمجمه تا حدی از ضربه و نفوذ آسیب‌های اطراف محفوظ است اگر همین جمجمه با سرعتی معادل ۴۰/۸ متر (۲۸ فوت) در ثانیه تکان بخورد، مانند تصادف اتومبیلی که با سرعت به‌جائی برخورد کند، ضربهٔ حاصله قادر خواهد بود که به مغز و مویرگ‌ها و سلول‌های آن آسیب برساند. امواج انفجارنیز توانائی و قدرت پرتاب دارند و فرد را با سرعت زیاد به سمتی پرتاب می‌کنند که غالباً اصابت سر و بدن با مانعی چون زمین باعث بیهوشی فرد می‌گردد.
طبق نظریه کریمر امواج انفجار به جدار بدن برخورد کرده از طریق دریچه‌های وریدی و سینوس‌های وریدی به مغز می‌تواند منتقل شود و در مغز و مننژ تغییراتی چون خونریزی‌های موضعی یا عمومی پدید آورد یا این امواج به‌وسیله وریدهای نخاعی به جمجمه می‌رسد. همچنین کریمر معتقد است نیروی موج انفجار از طریق مایعات بدن منتقل می‌شود و به سلول‌های مغزی فشار وارد می‌سازد ضربه موج انفجار می‌تواند بر نقاط دیگر بدن چون ریه‌ها آسیب برساند و موجب خونریزی یا ورم و پرخونی آنها شود.
بسیاری مواقع، امواج انفجار موجب پارگی پرده‌گوش و کم و بیش اختلال شنوائی می‌شود و یا موجب خونریزی روده‌ها می‌گردند.
بطور کلی مصدوم ناشی از موج انفجار را باید از نقطه نظرهای مختلف پزشکی مورد توجه درمانی قرار داد زیرا بعضی از دردهائی که غالب مصدومین موج انفجار ابراز می‌دارند حاصل تنش‌های صرف عصبی نیست بلکه آسیب‌های ارگانیک نیز مطرح است که آزمایشات طبی و نتایج رادیوگرافی ابزارهای مناسبی در تشخیص دقیق آسیب می‌باشد.
● آسیب‌های روانی موج انفجار
علائم اصلی آسیب‌های روانی موج انفجار را همراه با نمونه‌هائی از مشاهدات عینی خود مطرح ساخته و توضیح لازم داده می‌شود.
ناخودآگاهی و از خود بی‌خود شدن را می‌توان رایج‌ترین و تقریباً ثابت‌ترین علائم موج انفجار دانست که معمولاً در اکثر افراد مشاهده می‌شود. یعنی مدت زمان این ناآگاهی و از دست دادن هویت و شناسائی برحسب شدت انفجار می‌تواند از چند دقیقه تا چند روز متغییر باشد. در این وضعیت مصدومین احساس ناآگاهی نسبت به محیط اطراف و رفتار و روابط خود دارند. در حالت جدی آن، مصدوم اطرافیان و آشنایان را باز نمی‌شناسد و تناسب رفتار خود را نسبت به زمان و مکان گم می‌کند.
مصدوم همراه با داد و فریاد غالباً ترس و وحشت (Panic) دارد. پرتاپ موج انفجار باعث برخورد فرد یا مانع و جسم سخت شده و غالباً موجب بیهوشی آنها می‌شود که پس از بیداری خود را در درجه‌ای از بهت و گیجی (Confusion) و عدم آگاهی می‌یابند. موارد ضعیف امواج می‌تواند بدون اختلال در آگاهی با کمتر از چند دقیقه گیج کننده باشد. مصدوم غالباً پس از بهبودی و آگاهی به احوال خود ماجرای اختلال رفتار و گفتار خود را از شاهدان واقعه می‌شنود که در اکثر موارد خود متعجب شده و گاهی باور ندارد [علی‌زاده محمدی]
● موج‌بر Wave Guide
رسانای فلزی توخالی است که بیشتر به شکل میله متوازی‌السطوح ساخته می‌شود و برای تولید و تقویت کهموجها بکار می‌رود. از اجزای اصلی مدارهائی است که در رادار و طیف سنجی کهموجها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
● موج‌بر
رسانای ۱۱ فلزی توخالی که از داخل آن میکرو موج‌ها می‌توانند منتشر شوند. این موج برها که دارای سطح مقطع مستطیل شکل یا دایره‌ای شکلند بیشتر در رادار به کار می‌روند.
● موج‌حامل Carrier Wave
تابش الکترو مغناطیسی با دامنه بسامد ثابت که به‌وسیله فرستنده رادیوئی پخش می‌شود. امواج صوتی را با ارتعاشات برقی تبدیل و روی موج حامل سوار می‌کنند (تحمیل) تا به این وسیله به دستگاه‌های گیرنده (رادیو) انتقال داده شود.
● موج‌سنج Wave Meter
سنجه‌ای برای مشاهدهٔ شکل یک موج جریان متناوب است؛ سنجه‌ای برای اندازه‌گیری موج رادیوئی است، از آنجا که طول موج نسبت عکس با بسامد دارد از موج سنج می‌توان برای اندازه‌گیری بسامد نیز استفاده کرد.
● موج‌سنج
ابزاری برای اندازه‌گیری طول موج تابش الکترومغناطیسی با بسامد رادیوئی. تا تقریباً ۱۰۰ مگاهرتز از مدار تنظیم شده روی بسامد معین استفاده می‌شود، ولی بالای این بسامد یک حفره تشدید درون موج بر به کار می‌رود [۲۰].
● موج‌سنج جذبی
دستگاهی به‌منظور اندازه‌گیری فرکانس یا طول موج که شامل یک مدار هماهنگی و یک مدار رزنانس می‌باشد. هنگامی‌که موج سنج از منبع مولد موج حداکثر انرژی را جذب کرد فرکانس یا طول موج ناشناخته روی صفحه خوانده می‌شود [۱۲].
● موج‌شکن Break Water
مانعی است که برای شکستن زور امواج در داخل دریا ساخته می‌شود تا مانع حفاظی ضد امواج باشد.
● موج‌شکن
ساختمانی که بندرگاه را در مقابل امواج شدید حمایت کرده لنگر اندازی کشتی‌ها را با آرامش بیشتر میسر می‌سازد. موج‌شکن‌های مصنوعی ممکن است با توده سنگ یا توده قطعات بتونی ساخته شود. در برخی موج‌شکن‌ها فراسازی (زیرسازی) آن با مصالح بنائی و پی سنگی است، در برخی موارد فراسازی مستقیماً متکی بر کف دریاست [۲].
● موج‌شکن‌ها
به‌طور کلی، موج‌شکن‌ها به دور دسته موج‌شکن‌های شیبدار یا توده سنگی و موج‌شکن‌های قائم تقسیم می‌شوند. گاهی از اوقات دسته سومی نیز تحت عنوان موج‌شکن‌های شیبدار با وارد کردن امواج تابشی به شکست روی شیب‌سازه‌ای خود انرژی آنها را مستهلک کرده و از بازتاب این امواج به میزان قابل توجهی جلوگیری می‌کنند. در حالی که موج‌شکن‌های قائم امواج را منعکس کرده و نقش عمده‌ای در استهلاک انرژی آنها ایفا نمی‌کنند. موج‌شکن‌های مرکب عملکردی دوگانه یا مرکب دارند. بدین صورت که به هنگام جزر و پائین بودن سطح آب همچون موج‌شکن‌های قائم بازتاب امواج تابشی به سمت دریا می‌شوند [۵۷].
● موج صوتی
اگر صوت به‌طور آنی انتشار می‌یافت همه ذرات هوا یکدفعه مثل مجموعه‌ای واحد به نوسان در می‌آمدند اما صوت بطور آنی انتشار نمی‌یابد و احجام هوا که در خط انتشار قرار دارند، بنوبه به محض این که موج برخاسته از منبع صدا آنها را فرا گیرد به حرکت در می‌آیند. درست مثل باریکه چوبی است، که تا موقعی که امواج دایروی حاصل از پرتاب سنگریزه‌ای در آب به آن برسد و آن را به نوسان در آورد و آرام روی آب قرار دارد.
در منحنی موج صوتی، تغییر مکان‌های ذره روی محور قائم برده شده و جهت انتشار موج که فواصل در طول آن حساب می‌شوند، محور افقی است، این حالت ممکن است چنین تصور نادرستی به وجود آورد که ذرات عمود بر جهت انتشار موج تغییر مکان می‌دهند. در حقیقت ذرات هوا همیشه در طول جهت انتشار صورت نوسان می‌کنند این موج را موج طولی می‌گویند.
● موج ضربه Shock Wave
منطقهٔ بسیار محدودی با فشار و دمای زیاد که در اطراف متحرک و فراصواتی ایجاد می‌شود. در مرز این منطقه سرعت جریان هوا از میزانی کمتر از سرعت صوت به میزانی بالاتر از سرعت صوت تغییر می‌یابد.

۱۲ ـ فرهنگ جامع الکترونیک ـ ج. مارکوس ـ ترجمه حسین کاظم‌زاده
۲ ـ دائرهٔ‌المعارف فارسی ـ غلام‌حسین مصاحب
۵۷ ـ مجله بندر و دریا

بیشتر بخوانید:

- سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز - http://www.bamdadnews.ir -

رزمنده جمی با وجود اصابت موج انفجار، جانباز محسوب نمی شود + تصاویر

 

 

 

آوای جم: صدای سرفه‌های پی در پی پدر در خانه می پیچد، دخترک دلش می لرزد، باز پدر کبود می شود و دستهای پر تاولش می لرزند، مادر کمی آب می آورد اما پدر دست او را پس زده و همچنان سرفه می کند، دخترک به چشمهای مهربان پدر لبخند می زند اما چشم های پدر قرمزند، درد مجالی برای لبخند دخترک نمی گذارد

بامداد نیوز به نقل از آوای جم / تصویر فوق مربوط به رزمنده جمی عبدالرسول فروغی است.فروغی متولد۱۳۴۱ است ودر تاریخ  ۲۴ آبان ۱۳۶۲  و در ۴ دوره متوالی عازم جبهه های حق علیه باطل شد.

فروغی قبل از اعزام در آشپزخانه شرکت پالایش گاز فجر جم (ولیعصر کنگان سابق – شرکت کره ای ها) مشغول به کار بود وی پس از اعزام به جبهه در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۶۳ و در منطقه زبیدات و بر اثر موج انفجار از ناحیه سر،کمر،گوش و اعصاب و روان مجروح گردید.

عبدالرسول فروغی در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۶۷ نیز مجدداً در منطقه شلمچه و براثر بمباران شیمیایی از ناحیه هر دو چشم مجروح گردید.وی پس از پایان جنگ به جم بازگشت و مدتی بعد در منطقه عملیاتی نار وکنگان مشغول بکار شد.فروغی بدلیل جراحات وارده و خصوصاً اثرات موج انفجار و حالب عصبی که داشت در محل کار با مسئول وقت خود درگیر شده و از شرکت مذکور اخراج گردید.(همسر وی میگوید در ان زمان قبل از درگیری ایشان شنیدیم که حکم رسمی شدنش نیز صادر شده بوده که به جایی نرسیده است).

از ان تاریخ به بعد شدت جراحات موج انفجار و شیمیایی باعث شد که هر روز عبدالرسول ضعیفتر و رنجورتر از قبل شود،وی بارها به اداراه بنیاد شهید و امور ایثارگران و جانبازان مراجعه نمود و علیرغم مستنداتی اندکی که داشت و همچنین شهادت دو نفر از همرزمانش مبنی بر مجروح شدن وی و حتی با وجودی که کمیسیون پزشکی بدوی سپاه استان بوشهر نیز ۱۰ درصد جانبازی برای ایشان تایید نمود اما متاسفانه در مراحل بعد جانبازی ایشان تایید نشد و وی از سال ۱۳۷۵ تا کنون عملاً در بستری بیماری افتاده و گوش وی شنوایی بسیار پایینی داشته،چشمان فروغی هر روز به سمت نابینا شدن پیش می رود و پزشکان متخصص از بهبود چشم او قطع امید کرده اند،ریه اش بسیار ناراحت است و اعصابش بر اثر موج انفجار بسیار نا آرام و به دلیل مصرف داروهای اعصابفدچار خونریزی معده نیز شده است. ۱۵ سال است که همسرش با کار خدماتی و نظافچتی در شرکت ها، هزینه زندگی و درمان  او  و فرزندانش را می دهد.

همسر عبدالرسول فروغی با در اختیار گذاشتن اطلاعات فوق و مدارکی که تصویر آن در ذیل می آید، از پیگیریها برای اثبات جانبازی شوهرش خسته شده است و با بغضی که گلویش را میفشرد گفت: تا لحظه ای که زنده ام نخواهم گذاشت دست شوهر و فرزندانم جلوی کسی دراز شود.اما اگر عدالت است باید برای همه باشد.همسر من برای دفاع از مملکت داوطلبانه رفته است و منتی نیست،اما حالا که در خانه افتاده و بسیاری افراد دیگر که بعضاً سالمتر از او هستند در حال استفاده از سهمیه های جانبازی هستند او نیز میخواهد که به دادش رسیدگی شود.

مسئولین استان بوشهر و شهرستان جم،استاندار و فرماندار جانباز؛ منتظریم نتیجه پیگیری های شما را در اینحصوص در همین بخش درج نماییم.

Article printed fr سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز: http://www.bamdadnews.ir

Copyright © 2012 BAMDAD. All rights reserved.

 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز