یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

محمدعلی اثنی عشری : رونق اقتصادی در ایران -قسمت اول

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در مطالب ویژه

محمدعلی اثنی عشری

مدتهاست می خواستم در این مورد مطلبی بنویسم لکن چون به نظر می رسید بعضی از موارد را می بایست بصورت نامه و یا طی ملاقاتهای حضوری با بعضی مسئولین مطرح کرد، تأمل کردم شاید موارد را به طور جدی و عملیاتی با ایشان درمیان بگذارم اما متأسفانه انگار که مسئولین دولتی بیشتر به همان حرف های تکراری چند ساله گذشته قانع هستند!! و به برگزاری همایش های پرهزینه و کم خاصیت و سخنرانی ها و مصاحبه های رادیویی و تلویزیونی و امثالهم دلخوش دارند.

اما درست برعکس، در بخش خصوص، صاحبان صنایع و حوزه های خدماتی و غیره منتظر راهکارهای عملیاتی و اقدامات جدی هستند و از این همایش ها و مصاحبه ها و حتی میزگردهای تلویزیونی که در این حوزه برگزار می شود، خسته و ناامید شده اند، بنابراین سعی می شود در این یادداشتها به اختصار هم به موانع و رونق کسب و کار در ایران پرداخته شود و هم راهکارهایی برای این موضوع بررسی و منتشر گردد.

قبل از شروع بررسی قابل ذکر و تأمل است که براساس اطلاعات و نظریه های مختلف بیش از 80% اقتصاد ایران دولتی است!! و بعبارتی اصلاً بخش خصوصی به معنای واقعی کلمه یا نداریم و یا اگر کم و بیش فعالیت هایی انجام می شود، چون کسانیکه صددرصد خود را بخش خصوصی می دانند از طرفی امتیازات بخش های اقتصادی دولت را ندارند و از طرف دیگر چون بخش های دولتی در رقابت با بخش های صددرصد خصوصی در حوزهای اقتصادی اعم از تولید – خدمات – کشاورزی و ... هستند، بازنده نهایی همین ته مانده!! بخش خصوصیست. فلذا:

 

  1- از عمده ترین مشکلات و موانع رونق اقتصادی در ایران، وجود دولتی بودن اقتصاد و بنگاههای اقتصادی – تجاری – صنعتی – خدماتی و امثالهم است. علی رغم تصریح وضعیت اقتصادی در قانون اساسی و تدوین و ابلاغ و اهتمام بر اجرای اصل 44 قانون اساسی، متأسفانه حتی اکثر واگذاری ها از بخش های دولتی به بخش های شبه دولتی واگذار گردیده است؛ که ارائه آمار و ارقام و پرداختی به آنها هم مشکل و هم قصه دور و درازیست که اساساً پرداختن به آن در این یادداشت، بیراهه رفتن است!!

پس چنانچه واقعاً و جداً عزم دولت بر رونق کسب و کار است اول خود را از کارهای اقتصادی خلاص کند و سپس به امور نظارتی و سیاستگذاری و حمایتی خود بپردازد. متأسفانه حتی برخی از بخش های نهادهای نظامی و انتظامی، فرهنگی و تبلیغی کشور به این عارضه دچار شده اند. بعنوان مثال دوستان اگر جویا شوند کارخانه معظم لاستیک دنا وابسته به چه نهاد و جریانی است؟

2- بعد از حل مشکل اول، جهانی فکر کردن و جهانی جلو رفتن و بعبارتی اتفاقات بازارهای اقتصادی – تولیدی – صنعتی – کشاورزی – خدماتی و ... را رصد کردن و به فکر رقابت با آنها بودن است. در دنیای امروز، تجار و بازرگانان و اصحاب تولید و صنعت و تکنولوژی در پی آنند تا هر کجای از جهان که این امور (تجارت، تولید، ارائه خدمات و ...) ارزان تر انجام می شود، در همانجا حضور یافته و آنجا کار کنند. نمونه بارز آن در شانگهای چین است. چناچه این رویه ملاک عمل قرار گیرد، متوجه خواهیم شد بسیاری از صنایع و تولیدات ما، قدرت رقابت با محصولات خارجی را ندارند و اساساً تولید آنها در کشور به صلاح و صرفه مردم نیست.

3- سرمایه ارزان قیمت: در یکی از یادداشهایم قبلاً توضیح داده ام که در حال حاضر در کشورهایی مثل ژاپن سرمایه های فراوانی وجود دارد (منظورم بطور مشخص پول است) که چون در آنجا سپرده گذار یا اصلاً توسط بانک ها سودی دریافت نمی کند، یا بهره ای که به سپرده گذار پرداخت می شود در بهترین شرایط به 1% هم نمی رسد!! بنابراین با درنظر گرفتن ریسک های سرمایه گذاری، این پولها می تواند با بهره حدود 4 تا 5% در داخل و خارج از ژاپن برای تولید کننده یک فرصت و امکان خوب محسوب شود. در همان یادداشت توصیح داده ام که ما قطعاً اگر همه موانع تولید و کسب و کار را برداریم، اما با منابع مالی و پولی حدود 20 تا 30% هرگز تولیدات و خدمات و محصولاتمان نه  تنها در داخل کشور بازار نخواهند داشت، بلکه بهیچ وجه نمی توانیم وارد بازارهای جهانی شویم. بهمین جهت بود که پیشنهاد کردم یا مستقیماً از طریق مراجع دولتی و بانکهای خارجی و یا غیر مستقیم بایستی شرایطی فراهم شود تا از این امکانات، تولید کنندگان و صنعتگران داخلی بهره مند گردند و یکی از راههای تحقق آن را ایجاد شعب برای بانکهای موردنظر خارجی در ایران ذکر کردم.

4- توجه به تحقیق و توسعه با رویکرد های زیر:

الف) نوآوری در تولید و محصولات و خدمات بعنوان راه ماندگاری آن صنایع و محصولات در بازارهای داخلی و بین المللی

ب) تأمل و تأکید بر موادبری کم در تولید محصولات. بعنوان مثال دقت بفرمائید هنوز کارخانه های سنگبری ما با تکنولوژیهای قدیمی سنگهای تزئینی با ضخامت هایی بعنوان مثال 5 تا 10 سانتی متر برای نصب بر نماهای ساختمانها، تولید می کنند درحالیکه تقریباً این تکنولوژی و فرایند کار در کشورهای صنعتی مثلاً در این مورد خاص (کشور ایتالیا) اخیراً کارخانجات سنگبری اقدام به برش سنگهای تزئینی با ضخامت حدود 1 میلی متر در جریان فعالیت و کار هستند.

و این ماجرا در اکثر تولیدات و محصولات قابل بررسی می باشد.

5- حل معضل مصرف بالای انرژی در کارخانجات و صنایع که این مورد عمدتاً از دو طریق به صنایع و تولیدات ما تحمیل گردیده است.

الف) هدر رفتن انرژی

ب) مصرف بالا در کارگاهها و کارخانجات

- ممنوع کردن خام فروشی!:

براساس امارهای منتشر شده رسمی و غیر رسمی , درحال حاضر یعنی سال 1395 حدود 10 میلیون , بیکار درکشور داریم که حدود 5 میلیون نفرآنها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند!

سئوال مهم اینست ؟ درکشوری که اینهمه  بیکار پیش گفته را دارد ! و ازطرفی مواد خام فراوان مثل نفت و گاز و معادن فراون دارد چرا ؟ این تعداد , جمعیت بیکار؟!

درحالیکه از بعضی مواد خام صدها محصول را میشود در داخل کشور ساخت.

بعنوان مثال , منتقه شاقز الیگودرز مملو از معادن سنگ آهک 99.5 % ( کربنات کلسیم ) است . دهها محصولِ فرآوری شده از از پودر میکرومیزه نظیر استفاده در :

خوراک دام و طیور - لاستیک سازی - شیشه سازی - دارو سازی - و ...دردنیا میسازند.جالب است که خود همانها بعضاً یک کیلوگرم سنگ کربنات کلسیم ندارند!

نفت وگاز و دیگر معادن و منابع که اصلاً نگو!!

موجب  تاسف فراوان است که بعد از نزدیک 100 سال از کشف و فروش اولین های استخراج نفت ؛ در پی حفظ سهمیه خود در بازار نفت  اوپک و بلکه بالا بردن آن هستیم !!بنظر من بایستی بغیر از حوزه های مشترک نفت و گاز و دیگر منابع و ذخایر؛ بسمت ممنوعیت  صادرات این ذخایر (هر چند بهترین نقاط برای ایجاد پروزه ها و صنایع و مجتمع های ایجاد ارزش افزوده درکنار دریاها و آبهای آزاد است ) برویم و برای ایجاد ارزش افزوده آنها تلاش مضاعف کنیم , موقعی که در ایران , حتی برق برای روشنایی - آب لوله کشی برای آشامیدن - جاده ها و اتوبانها - راه  آهن و سایر زیر ساخت ها و خیل عظیم نیروهای تحصیل کرده و نوابغ نداشتیم ! نفت صادر میکردیم و الآن هم با اینهمه داشته ها دنبال صادرات بیشتر منابع هستیم ...واقعاً که !! ناگفته نماند که بنده از هر آنچه که تاکنون در صنعت پتروشیمی و امثالهم انجام شده است بی خبر نیستم , اما اصلا کافی و متناسب با داشته هایمان نیست !! گهگاه محصولات فرآوری شده از نفت و گاز تا دهها و بلکه صدها برابر نفت و گاز است!

7 - رقابت یا رفاقت بین مسئولین  ؟!
هیچگاه در فکر تضعیف نظام و رهبری نباید بود ... بخصوص گهگاه در نوشته ها مشاهده میشود که حتی دربالاترین سطوح نظام یعنی رهبری و آیت الله هاشمی رفسنجانی به ظاهر دلواپسان و دلسوزان، میخواهند این دو بزرگوار را در مقابل همدیگر و بعنوان رقیب در حال مبارزه قرار دهند . بله هم آیت الله خامنه ای و هم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفته اند و در گفته های مکررشان می شنویم که اختلاف نظرهای جدی مثلاً بر سر

« عدالت اجتماعی » دارند ...مهم نیست . گرچه هر دو از زحمتکشان و سیلی خوردگان انقلاب هستند ولی هردو بزرگوار  و حتی بعضی از مردم ایران مدعی اند شناسنامه  این انقلاب هستند ...

آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی رفسنجانی
توضیح: شاید اصلا این قیاس اشتباه باشد ...لکن چون این تفکر که چه کسی مادر اصلی انقلاب است همه گیر شده و بخصوص بین استانداران و سازمانهای موازی دولت ویا بهتر بگوییم اکثرنهادها و سازمانهای موازی دولت با دولتی ها مشکل دارند. تقریباً در اکثر شهرهای ایران بین استاندار و امام جمعه - فرماندار و امام جمعه  و ...با کمال تاسف این اختلافات هست! بهرحال ادامه این اختلافات و در سطوح مختلف برکسب و کار مردم وا قتصاد و اشتغال جوانان ً بی تاثیر نیست.
به همین منظور ، هرگز نباید به این اختلافات, از صدر تا ذیل حکومت و مسئولین   دامن زد.  اینجانب بعنوان یک فرد انقلابی و دانشجوی خط امامی و جزو خانواده دو شهید و سه جانباز  و مصدوم دفاع مقدس ... توقع دارم از تجربیات  - توانمندی ها و نقطه نظرات جناب آیت الله هاشمی رفسنجانی خیلی بیشتر استفاده شود چرا که بنیانگذار کبیر انقلاب امام خمینی (ره) درخصوص آقای رفسنجانی چنین فرموده اند که :

«نهضت زنده است تا هاشمی زنده است» و صد البته دیگر دلسوزان واقعی این مرز و بوم.

اشتباه نشود من بارها گفته ونوشته ام که : مطلقا مدافع تغیر نظام نیستم اما انتقاد و ارائه راهکار 30 سال است « سرلوحه کارمن است ...» من معتقد به اصلاح امور هستم و مسائلی مثل فقر و ناداری - اعتیاد فراگیر - کارتن خوابها و بیکاری - با داشتن اینهمه متخصص و تحصیل کرده مردم بشدت رنج می برم ...و هرفرد یا افراد و مسئول یا مسئولینی این مسائل را حل کند ؛ دست او را خواهم بوسید - ...سعید منتظری و به نقل از مرحوم آیت الله حسینعلی منتظری :

« مهم نیست , نوع حکومت ؛ چه باشد ...مردم باید راحت باشند .» 

8 - کوچک کردن حکومت و دولت  و کمک برای بزرگ شدن بخشهای خصوصی:

« برای چندمین بار این جمله دلنشین پروفسور - لستر تارو را می آورم که میگوید:...از صد اقتصاد جهان 37 تایشان شرکت اند و بقیه کشور! »

همین امروز ایمیلی رایکی از مسؤلین تحت عنوان « فراخوان بنیاد برکت وابسته به ستاد اجریی فرمان امام ( ره ) برایم فرستاده بود که من اینگونه پاسخ دادم!

شما که میدانید من برای کوچک شدن حکومت و دولت خیلی تلاش کرده و میکنم در سال 1359 که با هیاتی به سرپرستی شادروان , مرحوم عبدالکریم هاشمی نژاد به ژاپن رفتم و جناب هادی مهاجری - مسیح مهاجری سردبیر فعلی روزنامه جمهوری اسلامی و نمایندگانی از سپاه ...هم بودند .

محمدعلی اثنی عشری - عبدالکریم هاشمی نژاد - مسیح مهاجری
محمدعلی اثنی عشری - عبدالکریم هاشمی نژاد - مسیح مهاجری
یکی از عناوین بر رسی من همین بود ...« کوچک شدن حکومت و دولت و بزرگ شدن بخشهای خصوصی » ...وقتی ایمیل را دیدم باز هم متعجب شدم !
« فراخوان بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام ( ره ) متاسف شدم و با خود گفتم نه !! » مثل اینکه اراده ای برای اینکار نیست !!
و تا از این دست نهادها و سازمانهای حکومتی و دولتی هست ایران ؛ روی پیشرفت نخواهد دید !

محمدعلی اثنی عشری - سفر ژاپن - سال - 1359

فرهاد رهبر، مدیریت سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوردر برنامه  «توقف ممنوع» با اجرای محمد دلاوری از شبکه پنج سیما گفت .

منبع:کلیک کنید

در ایران بیش از ۴۵۰ هزار مدیر دولتی داریم درحالی که کل کشور ژاپن تنها ۳۰۰ هزار کارمند دولتی دارد! البته در این میان باید جمعیت ایران و ژاپن را نیز در نظر گرفت که جمعیت آن‌ها چند برابر ایران است.

 9 - انعطاف پذیری « flexibility »

در روزگارایر شتاب که هر روز رقابت بین شرکتها و تولیدکنندگا ن سبب شده است تا شرکتها و تولید کندکان موفق بقول آقای لِستر تارو,  مثل مار پوست بیندازند و به پیش بروند . اینطور نیست که مثلاً امروز ؛ کارخانه ای را احداث کنند و فونداسیون  - سوله ها و ...ریلهای بالا و پایین به گونه ای طراحی و نصب شوند که مثلا تا سالهای طولانی ومدام یک نوع تولید -  بلحاظ اندازه و مواد بکار رفته در آن ثابت و لا یتغیر باشد!

چند سال قبل دوستی که در آمریکا زندگی میکند . می گفت :

تقریباً بعد از جنگ جهانی دوم کارحانجاتی مثل جنرال موتورز آمریکا بگونه ای طراحی شده اند که در صورت بروز جنگ ؛ ظرف چند روز ریلها و خط تولید به آسانی میتواند بجای خودرو ؛ تانک و خمپاره و دیگر وسایل جنگی بسازند! بعبارتی آنقدر در صنایع انعطاف پذیری دارند که چنانچه هفته بعد یا سالانه قرارباشد مدل های جدید خودرو باحجم و موادبری کمتر و کارایی بهتر تولید شود ؛ به راحتی این تغییرات اِعمال میشود .

10 -  اسکله های غیر مجاز و واردات کالای قاچاق:

 لزومی ندارد حتی کالاهای امنیتی و نظامی از اسکله های غیر نظامی وارد یا صادر شوند . تا چه رسد به کالاهای عادی و نیازهای روزمره صادراتی !

بنظر می رسد ؛ قاچاق معلول است و می تواند علتهایی داشته باشد که در مطالب بعدی به آن می پردازیم. چنانچه کالاهای قاچاق از اسکله های تحت کنترل سازمانها و نهاد های دیگری بغیر از گمرکات رسمی کشور وارد شود که : وا اسفا !

11 -  نهادها و سازمانهای موازی :

عمده توجیه واردات و احیاناً صادرات کالا و مواد توسط سازمانها و نهادها اینست که سهل و آسان و فوری ؛ کالایی بدون پرداخت حقوق گمرکی به کشور ؛ وارد و یا صادر میشود ...ازطرفی نیاز به بودجه هایی بغیر از ردیفهای معمولی که توسط مجلس شورای اسلامی به آنها تخصیص داده میشود را تامین می کند و اینکار به تقویت بنیه مالی آن سازمان یا نهاد کمک می کند

ادامه در این لینک : کلیک کنید

مخمد علی اثنی عشری

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز