یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

محمدعلی اثنی عشری : بایدها و نبایدها در حوزه خانواده و جامعه و کشور (قسمت دوم)

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در مطالب ویژه

 

محمدعلی اثنی عشری : بایدها و نبایدها در حوزه خانواده و جامعه و کشور (قسمت دوم)

بایدها و نبایدها در حوزه خانواده و جامعه و کشور(قسمت دوم)

چه شد که خصائص برجسته و منحصر به فرد جوامع و خانواده ها برچیده شد و با شتاب در حال برچیده شدن است؟ چرا بایستی دیگر کلمات زیبائی که در تعلیم و تربیت، بسیار مؤثر بود مثل شرافت – انعطاف – صبر – نجابت - ترحم – بخشش و گذشت – صداقت نه نفاق – درستکاری را فقط باید در کتاب داستانها بجوئیم؟

در نسل های گذشته و حتی نسل خود من، با تمام وجود گویا که در تمام سلول های بدنم رخنه کرده، با چشم های خود شاهد نجابت مردم – صداقت – صبر – یکرنگی – راستی و درستی – انعطاف و احتیاط وافر در قضاوت و ... را هم در کودکی فهمیده و درک کرده و به توصیه خانواده تمرین کرده و در خود و مردم حس می کردم. الان چی؟ بسیاری از صفات غیر اخلاقی نهادینه شده است. دوستی می گفت «دروغ – ریا و نفاق» سه خصلت نهادینه شده در مردم به وجود آمده است. رشوه و رانت خواری از هزاران مسئله ای که  ا نسانِ امروز با آن مواجه است و همه کم و بیش موجب ایجاد و تشدید استرس ها و بهم ریختگی بیشتر اعصاب می گردد که ذکر بعضی از آنها در ذیل خالی از لطف نیست. 

قبل از توضیحاتی در این مورد، بهتر است قبول کنیم که به قول دوستی، «کشش روحی و جسمی و فرایند استفاده از مغز بشری، و اینهمه استرس، ساخته و پرداخته برای اینهمه تحمل و تحلیل انسان نیست. به عبارتی توان مغز انسانها هم محدود است.

بعنوان مثال: وقتی اخبار در موبایل ما یا تلویزیون روشن، حادثه ای را گزارش می کند، افراد شنونده را دچار استرس می نماید. اگر اخباری نظیر آوار شدن بهمن روی افراد باشد یک جور – چنانچه خبر قطع برق در جائی باشد و یا حتی اخیراً فرو ریختن ساختمان تجاری پلاسکو و شهید شدن 16 آتش نشان جان بر کف و 9 نفر از هموطنان عادی، دل هر بیننده و شنونده ای را با درد و آلام فراوان مواجه کرده و یا تصادفات چه در شهرها و بخصوص در جاده ها و میزان کشته ها ، خبر آتش سوزی بازار و سیل در فلان استان و گرد و غبار در فلان شهر کشور و یا رعد و برق سنگین متصاد شده و در پی آن شبکه برق مهمی را اختلال و قطع می کند و ... همه و همه موجب استرس و نگرانی بسیاری، برای افراد می گردد. که مبادا برق ما هم چند روز قطع شود و اگر قطع شود باید چه کنیم و یا اگر زندگی ما هم آتش بگیرد، به چه سرنوشتی دچار می شویم و ... البته موارد اضطراب زا برای هر کدام از اعضاء خانواده بسیار زیاد می باشد که شمردن و نام بردن از آنها در این مجال نمی گنجد اما مسئله ای که باید به آن توجه داشت این است که این مشکلات ناشی از چه عواملی می باشد.

قبلاً در مطلبی نوشتم، مشکلات در کل سه دسته هستند: « خود ساخته – دیگر ساخته و حوادث طبیعی و غیر مترقبه» که تحلیل و مقاومت در برابر اینها که کم هم نیستند خارج از ظرفیت، تحمل و گنجایش بشر است.در حالی که در نسل های قبل همه چیز در خانه موجود بود و به خارج از خانه مربوط نمی شد. آب، چراغ روستایی (پی سوز یا نفتی و یا فانوس)، والور و تقریباً همه مایحتاج یک زندگی روستایی. الان چنانچه مشکلی در روستائی و برق خانه و یا گاز یا آب یا حتی وسایل مورد استفاده در خانه ها، می تواند مشکلات دیگر ساخته باشد. بدین معنی که مثلاً مسئولین آب – برق و یا گاز رسانی هر کدام و هر گروه به وظیفه خود درست  عمل نکرده و لوله که می ترکد ممکن است لوله ساز و یا لوله کش کارش را به خوبی انجام نداده باشد. منطقی نیست که اعضاء یک خانواده به جان هم بیفتند و درون خودشان دنبال مقصر بگردند و با هم مجادله کنند چرا که این مشکل، دیگر ساخته است نه خودساخته. پس باید به راحتی از آن گذشت. یا رعد و برق سنگین که متصاعد می شود و شبکه برق مهمی را دچار اختلال و قطع موقت می کند این که مشکلی است غیر مترقبه، و از بابت اینکه یکی ازاعضاء خانواده پیش بینی های لازم را نکرده است، کنترل اعصاب افراد را از دست شده و بدخلقی می کنند که همین رفتارها و ادامه این عملکردها در موارد دیگر، باعث ایجاد مشکلات عصبی برای یک و یا بعضی از اعضاء خانواده می گردد.

حتی یکی از عوامل طلاق و جدائی ها می تواند در بیرون از خانه شکل بگیرد. یک وقتی شنیده شد که فرد مسئولی برای ایجاد حیاط خلوت خود و تیمش 48 پرواز کیش را به 8 پرواز تقلیل داد که همزمان اسکله ای که در هر روز 8000 نفر از قشم به بندرعباس می آمدند، را بستند و حیاط خلوت دوم خود را هم درست کردند. خوب بسیار طبیعی است که تجار و بازرگانان و کسبه آن، در این دو منطقه آسیب جدی و خانمانسوز دیدند که خود شاهد این ماجرای تلخ بودم. و از این نوع تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها که موجب نابودی افراد و ازهم پاشیدگی خانواده ها می شود کم نبوده و نیست.

مگر مردم چقدر اعصاب و تحمل دارند که در عین ناباوری در دی و بهمن ماه 1395 هم درگذشت یکی از استوانه های انقلاب یعنی آیت الله هاشمی رفسنجانی را شاهد باشند و هم حدود 650 کسبه با میلیونها کالا و داشته هایی چون سرقفلی، یک روزه پودر شود که من مطمئنم اینگونه خسارات جبران ناپذیر است و در پی آن به شهادت رسیدن 16 نفر از آتش نشانان غیور که همه آنها مثل برادران ما بودند و عده ای از هموطنان در زیر آوار ساختمان پلاسکو، جان باختند، و نیز خیر اسفبار مربوط به کولبران سردشت که زیر بهمن ماندند و جان باختند و حوادثی از این قبیل که معمولً اغلب شاهد آنها و یا شنیدن خبر آنها هستیم، استرس و غم و اندوه به راحتی دست از سر انسانهای دلسوخته بر نمی دارد.

-        در مثالی متفاوت، اگر فرزندان خانواده دانش آموز باشند، استرس های امتحانات و کنکور و دانشگاه، و یا در شرف ازدواج باشند، نگرانی های فراوان آینده زندگی مشترکی که با دهها مشکل تشکیل خواهد شد، برای والدین و دیگر اعضاء خانواده چه دوران های بسیار سختی را باید پشت سر بگذارند و آیا واقعاً با کلیه مسائل پیش گفته اعم از اخبار ناگوار، مسائل فرزندان چه دانش آموز و چه دانشجو، چه در شرف ازدواج و چه در شرف بچه دار شدن، بیماری های رنگ و وارنگ احتمالی اعضاء خانواده و بستگان درجه یک و دو و ... آیا توان و تحملی را هم برای انسان می گذارد؟

-        سیلِ انحطاط هم که همواره در درب و دیوار و وسایل ارتباطی، در جریانِ گسترش است و  افول اخلاق و انسانیت هم ایضاً.

-        نان عده ای هم در به راه انداختن جنگ و خونریزی و وارد کردن انواع خسارات مالی – جانی و  ناموسی به مردم هست. طوری که تریلیارد ها دلار در جنگ های اول و دوم جهانی فقط خسارت مالی به جا گذاشته شد، در حالی که به عنوان مثال تعداد بسیار زیادی از مردم ایران در دوران جنگ جهان دوم به دلیل قحطی مردند چون تمام آذوقه آنها را نیروهای متفقین، غارت  کردند که محاسبه دقیقی در دست نیست.

-        و یا اخیراً یکی از مسئولین بلندپایه امریکایی گفت چند تریلیون دلار هزینه جنگ های خاورمیانه یعنی افغانستان، عراق و سوریه شده است که احتمالاً اینها فقط هزینه هایی است که آمریکا و متحدانش متحمل شده اند.

-        ولی استرس و اضطرابها و نگرانی هایی که به مردم منطقه وارد شده است قابل محاسبه نیست. همچنین در جنگ تحمیلی هشت ساله عراق و ایران، چه آسیب های مالی و جانی و ناموسی و در پی آن ناراحتی های عصبی و روانی که بر مردم و حتی نوزداران در شکم مادرها گذاشت غیرقابل برآورد می باشد. با نظر کارشناسان روانشناسی و جامعه شناسی، بیش از 90درصد مردم، هریک به نوعی از ناراحتی اعصاب، در رنجند.

چه کسانی تاکنون آنالیز کرده اند که سهم هریک از وارد کنندگان این استرس ها و نگرانیها چقدر است و مربوط به چه کسانی است؟ حکومتها و اربابان قدرت را اصلا نمی شود تبرئه کرد چرا که اکثراً قبل از آنکه به فکر منافع و آسایش مردم باشند، به فکر حفظ اقتدار خود و باندهای مرتبط با خود هستند.

«اوضاع نباید اینگونه باشد که هست»

«باید صلح و آرامش در کشورها و جهان حاکم باشد که نیست»

خلاصه برای هر شرایطی اعضاء یک خانواده – محل – شهر و کشور باید بدانند و آماده باشند که در جهان امروزی بسیاری از مشکلات پیش آمده، از دسته مشکلات دیگر ساخته است یعنی مشکلاتی است که دیگران برای اعضاء خانواده – محله – شهر و کشور ایجاد می کنند و نباید دنبال مقصر گردید و چون اینگونه مسائل در بیرون از خانه و خانواده و .... به وجود آمده و بر ما تحمیل شده، پس رفتارها و کردارهایمان باید منصفانه و سنجیده باشد.

آتشی که به پا شد، باید آب سرد برای خاموش کردنش ریخته شود، نه آنکه بنزین و مواد آتش زا برای شعله ورتر شدن آتش بریزند.

قابل به ذکر است که خوانندگان محترم بهتر است بدانند که این مطالب فقط و فقط، طرح موضوع آنهم بسیار فشرده می باشد که هر کدام از آنها، مطالعات و پژوهش های گسترده ای را برای مرتفع کردن مشکلات، می طلبد.

متأسفانه آنها که حق دارند و درستکارند، بدهکار و آنهایی که ناحق هستند،  بستانکار می شوند.

والسلام

 محمدعلی اثنی عشری

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز