یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

محمدعلی اثنی عشری : بایدها و نبایدها در حوزه تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان (قسمت اول)

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در مطالب ویژه

محمدعلی اثنی عشری : بایدها و نبایدها در حوزه تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان (قسمت اول)

 الف) پندارهای نیک – گفتارهای درست و  کردارهای پسندیده که معمولاً مربوط به بایدها می شود.

ب) هرآنچه که به مقتضای نیازها، سن – شرایط و امکانات موجود برای انسانها بخصوص کودکان و نوجوانان می باشد، جزو نبایدهاست.

بر کسی پوشیده نیست که بهرحال کودکان تا مراحل بلوغ و نزدیک ازدواج نباید چیزهای را ببیند و یا متوجه شوند. در واقع، بایدها و نبایدها:

آنچه که در بابت تعلیم و تربیت نسل های گذشته مدنظر اولیا و مدارس ابتدائی بود و عمدتاً در خانواده هایی امثال ما که معمولاً پدر خانواده از صبح زود برای امرار معاش خانواده سرکار می رفت و لزوماً مادران وظایف سنگینی داشتند.

چرا که علاوه بر پخت و پز و شستشوی لباس ها و ظروف آنهم، با دست و در آب سرد جویبارها و بدون هیچگونه امکانات رفاهی از قبیل نداشتن برق و آب لوله کشی و گاز و تلفن که سختی طاقت فرسایی به دنبال داشت، وظیفه مهمتر او (مادر) تربیت فرزندان بود.

چند نمونه از این موارد را توضیح می دهم: 

1-    حجب و حیاء: اکثر داشته های یک فرزند تا سن بلوغ ایجاد می شد. بسیاری از دختران و پسران تا سن بلوغ چیزی از روابط زناشوئی نه می دیدند – نه متوجه می شدند و نه کنجکاو بودند و تا آنجائیکه من اطلاع دارم، این بایدها و نبایدها مختص به خانواده خاص روستائی و یا شهری در ایران نبوده، بلکه در اکثر کشورهای جهان آنهم تا پایان انقلاب صنعتی اول همین  گونه بود. در حالیکه امروز که اواسط انقلاب های صنعتی سوم و چهارم هستیم (سال 2017 میلادی و 1395 شمسی هستیم) عده ای با کمال افتخار می گویند در کشورهای غربی از ابتدائی مسائل سکسی و روابط جنس مذکر و مؤنس را آموزش می دهند. به نظر من این کار غلط است و بخشی از انحطاط موجود در اخلاق ملت ها و کشورها، همین است. 

 

 

در ابتدای همین بحث عبارتی آوردم که «نیازها – سن – شرایط و امکانات»، به نظر من لزومی ندارد خیلی چیزها ازجمله روابط جنسی را در دوران نوجوانی چه در خانه و چه در دبیرستان بیاموزند و بدتر اینکه، تجربه هم بکنند. بلکه اینکار از نامزدی و تا قبل از ازدواج حتماً می بایست آموخته شود. همانگونه که ندیدن – ندانستن تا قبل از رسیدن به سن بلوغ جز نبایدهاست، دانستن و آگاهی و آموزش به نحو شایسته از روابط جنسی بین دختر و پسر بهتر است جزو بایدها حساب شود و نبود آن، مخرب و باعث ازهم پاشیدگی زندگی می گردد.

البته به نظر می رسد درحال حاضر در مراکز خون گیری قبل از ازدواج، یک کلاس آموزشی برپا می گردد که اگر نباشد بهتر است!!.

حتی ابراز احساسات عاشقانه بین پدرها و مادرها، نباید در حضور  فرزندان باشد. متأسفانه آنقدر جوامع درحال سقوط است که از کودکی، کودکان، هم می بینند – هم حس می کنند و هم ذهن و فکرشان درگیر می شود که زمان این امر نیست.

در نسل قبل از انقلاب صنعتی دوم یعنی اختراع برق و تلفن و ... در اکثر نقاط جهان، دیواری بین بایدها و نبایدها وجود داشت که الان تقریباً فرو ریخته است.

بنده دیدگاههای متحجرانه و ارتجاعی ندارم اما این اوضاع برای نسل فعلی و آینده خانواده ها و جامعه اصلاً خوب نیست. در نسل های قبل تقریباً، همیشه دیوار بین بایدها و نبایدها در خانواده و جوامع که کوچک هم بودند، وجود داشت.

در بعضی از کشورهای جهان اول یا پیشرفته افتخار می کنند حتی در کنار خیابان ها – دریاها و پارکها، که افراد گوناگون ازجمل خانواده ها که گذر می کنند، دو نفر مشغول به تبادل احساسات عاشقانه، هستند. به عبارتی نه حیاء وجود دارد و نه می شود امر به معروف و نهی از منکر کرد. اما الان وقتی کانال های مخرب و بی حیای ماهواره ها در منازل و مهمانیهای خانوادگی و یا دوستانه و طبعاً کودکان و نوجوانان همراه، حضور دارند، چیزهایی که برای سن، شرایط و امکانات آنها نه تنها مفید نیست بلکه مضرات و انحرافات متعددی را درپی دارد.

در روزگاری که با یک فلش مموری کوچک و یا یک سی دیِ مخرب، می شود، نوجوانی را به انحطاط کشاند و متأسفانه در بعضی از نوجوانانِ ما هم از این قبیل کارهای وقیحانه انجام می شود.

آیا؟؟ توقعی غیر از انحطاط شتابان اخلاق – حیاء و ارزش های دیگر هست. واقعاً برخی از برنامه های ماهواره های پیش گفته حتی برای بزرگ سالان و آنها که زن و شوهرِ شرعی و قانونی هم هستند، مضر است.

انواع آرایش ها، لباس ها و روابط ..... که احیاناً فقط برای ظاهر شدن در مقابل دوربین است، معمولاً حتی زنان و مردان جوان را به مقایسه می کشاند و رواج چنان لباسها و تزئینات پیش می آید.  در نسل های قدیم، فرزندان متوجه نمی شدند و تقریباً هیچگاه نمی دیدند که مادرانشان چگونه آرایش می کنند، و حتی نمی دانند و نمی فهمند پدر و مادرشان، که چگونه و کی به هم ابراز احساسات عاشقانه می کنند.

در اینجا لازم است به آنها که در برابر هر سخنی  از این دست موارد می گویند: «دنیا عوض شده، دگرگونی و پیشرفت هایی در بشریت حاصل شده و ...» اما :

آیا انسان اولیه قرون و نسلهای قبل که دو گوش داشتند – دو چشم داشتند – نیاز به مقدار مشخصی اکسیژن برای تنفس کردن، اشتها برای خوردن و حتی پوشاک برای پوشیدن داشتند، هم عوض شده است؟!!

یعنی حالا انسا ها بجای دو گوش یا چشم سه تا یا بیشتر و یا کمتر دارند؟!! مقدار نیازشان به اکسیژن چند برابر شده و ضربان قلب آدم ها تغییر کرده و ما نمی دانیم و .....؟!! خی،ر متأسفانه و شوربختانه انسانیت سقوط کرده یا درحال سقوط است!!

الف) در بحث علمیِ مدیریت بر «منابع  نیازها  خواسته ها»لینک مطلب اینجا کلیک کنید توضیح داده ام. حتی در خانواده ها، به جای مدیریت کارآمد بر منابع، جزء اتلاف منابع، در اکثر موارد چیز دیگری دیده نمی شود.

به عنوان مثال: سوخت مصرفی کشور ما می گویند معادل سوخت مصرفی تمام کشورهای اتحادیه اروپاست. در آب و برق و غیره اوضاع به همین گونه است.

ب) مدیریت کارآمد بر نیازها. نیازهای امروز انسان با نیازهای نسل های قبل تقریباً یک است و فرق چندانی نکرده است. اما بسیاری از خانواده ها در اقصی نقاط جهان مدام خودشان و به دست و خواست خود، تنوع نیازها را بیشتر و بیشتر می کنند، که به جای مدیریت کارآمد بر نیازها، با کمال تأسف زیاده خواهی و تنوع طلبی های بیجا هم اضافه می شود. بدین معنی که به جای مدیریت کارآمد، شاهد سوء مدیریت هستیم.

ج) خواسته تقریباً در جوامع امروز با امکانات موجود و مورد نیاز، فاصله زیادی دارد. اخیراً شنیده شده است درتهر ان و احیاناً بعضی از شهر های بزرگ، در مراسم رسمی عروسی بسیار مجلل و یا بردن عروس به خانه داماد از هلیکوپتر استفاده می شود و یا اتومبیل های خیلی لوکس اجاره می کنند. واقعاً آیا این نیاز است یا خواسته؟!!

خواسته که تمامی ندارد. بارها نوشته و گفته ام که بنده با ماهواره، اینترنت، فضاهای مجازی و پیشرفت علم و فن آوری نه تنها مخالف نیستم بلکه بودن آنها ثمرات خوبی به همراه خواهد داشت. به شرطی که اینها را ابزار بدانیم. ابراز در هر خانه و کوی و برزنی فراوان است. مثلاً چاقو، هم می توان با آن آدم کشت و هم می توان با آن هندوانه قاچ کرد. بنابراین شرط استفاده از مظاهر تمدن پیش گفته، چگونگی استفاده از آن است.

همچنین در فضاهای مجازی، هم می شود افراد و جوامع را به صدق و درستی و دیگر صفات خوب انسانی دعوت کرد و هم ابتذال و انحطاط را رواج داد!!

تا جایی که من خبر دارم بیش از 90% اطلاعات فضاهای مجازی آموزنده و اخلاقی و غیر مخرب است. در واقع فضاهای مجازی هم ابزار است، یعنی هم می شود اطلاعات و مطالب مفید در آن منتشر کرد و حتی آموزش داد و هم می شود که در فضای مجازی ابتذال و بی اخلاقی را ترویج کرد. که الحمدالله مورد دوم کم است و قابل اغماض. چنانچه از این ابزارها استفاده بد صورت گیرد، نابهنجاری و ... در پی دارد و چنانچه استفاده خوب بشود، موجب پیشرفت و رستگاری انسانها خواهد شد.

در واقع پایه و ریشه بایدها و نبایدها در پندار – رفتار و عملکرد افراد در دوران کودکی، از خانه شروع می شود. اسراف یا قناعت، مصرف به اندازه نیازها از خانه و خانواده شروع می شود. در مدرسه و دانشگاه و جامعه هم رشد می کند.

متأسفانه در برخی موارد حکومت و بلندگوهای دراختیار آنها مثل صدا و سیما، مروج تعلیم و تربیت غلط و بیجا هستند.

-        کافیست که به بعضی دیالوگ ها و چیدمانِ دکوراسیون خانه ها و استفاده از زیور آلات و آرایش ها و انواع لباسهای متنوع و بعضاً نابهنجار بانوان در بعضی فیلم ها و سریالها توجه کنید. حتی به تبلیغات کالاها، دقت فرمایید برای ارائه کالایی، از چنان خانه ها و آشپزخانه های لوکس و غذاهای رنگ و وارنگ رستورانها و حتی بیلبوردها و بنرهای مختلف در سراسر شهر و جاده و اتوبان، که عمدتاً نیازهای غیر ضروری می باشد، استفاده می گردد.

از یک منبع موثق شنیدم که پدر فقیری در تلفن گویای صدا و سیما اینطور گفته بود که «ترو خدا اینهمه غذاهای رنگ و وارنگ و خوراکیها را در تلویزیون نشان ندهید. بچه ها می بینند و دلشان آب می شود و چون نمی توانم برای آنها تهیه کنم شرمنده و خجالت زده آنها می شوم».

-        برخی از پزشکان ما با کمال تأسف، تجارت کلانی در عمل ها و جراحی های سنگین زیبایی دارند. و برای انجام این خواسته ها توسط فرزندان، هزینه های زیادی را والدین متحمل می شوند.

 

صبر و بردباری

آقای تارو می گفت (دهه 1990 میلادی) انسان با بیش از 5000 ، مسئله و موضوع سر و کار دارد!!.  اما چقدر در برخورد با مسائل و موضوعات و مشکلات موجود، صبر و بردباری داریم؟، چقدر حوصله به خرج می دهیم؟ چقدر قدردان داشته ها و بهتر مصرف کردن آنها هستیم؟!! چقدر در برخی شنیدن ها و کردارهای دیگران چه درست، چه غلط، چه منطقی، چه غیرمنطقی، که عصبانی و برافروخته هستند، صبوری به خرج می دهیم و سنجیده عمل می کنیم؟!!

یاد این سطر شعر جالب افتادم که

«خواهی که سست و سخت جهان برتو بگذر       بگذر زعهد سست و سخن های سخت خویش»

بنوعی بخشش و گذشت مدنظر است. معلوم است که به تعداد انسان ها در برخورد با مسائل و مشکلات، راه حل، راهکارها، روش و منش وجود دارد. اما دیگری که یا شریک زندگی شماست و یا پدر و مادر است، چقدر انعطاف پذیر و صاحب صبر و گذشت هستند؟

کجا رفت آنهمه انسانیت – شرافت – غیرت – جوانمردی – ایثار – گذشت – صبوری -  کمک به دیگران و و و ...

محمدعلی اثنی عشری

ادامه دارد .....

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز