یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

محمدعلی اثنی عشری : چرا برای یافتن اجساد هواپیمای ساقط شده در سمیرم ؛ از هلی کوپترهای شینوک (CH-47) استفاده نمیشود !!

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در مطالب ویژه

حمل اف-15 با شینوک

از سه باری که دردوره دانشجویی و بعنوان بسیجی بی مزد و منت  به جبهه رفته بودم یکبار که مرحوم مادرم بیمار بود هم ؛ برای دیدن او و هم برادران رزمنده و مجروح آنروز و شهیدان امروز دفاع مقدس ؛

(علی اصغر و حسنعلی اثنی عشری ) سریعا به اصفهان و برای دیدن آنها رفتم که فوراً تماس گرفتند که برگردم به محل کارم در جبهه (قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه در کوت عبدالله آبادان ) به هر وسیله ای بود خودم را به  پايگاه هوانيروز مسجدسليمان رساندم واز آنجا با اولین هلی کوپتر

شینوک(CH-47) و از لابلای کوهها به اهواز رفتم ...آنموقع پنجاه فروند از این نوع هلی کوپتر داشتیم ...حالا نمیدونم این هلی کوپتر ؛ ساخت شرکت بوئینگ آمریکا بوده و همانطور که در زیر میخوانید توان و قدرت مانوریست از روز اول سقوط هواپیما گفتم احتمالاً یکی , دوتا از آنها میتواند اصلاً هوابیما را از لابلای برفهای کوههای دنا بیرون بیاورد خواهش من از مسئولین ؛ اینست که چرا؟ در این مورد کوتاهی میکنند!! و کمی توضیح بدهند تا لااقل، اهل فن و کارشناسان و همچنین بسیجیان و رزمندگان دفاع مقدس که کارآیی بالای این هلی کوپتر را دیده اند متقائد شوند.

محمدعلی اثنی عشری

یکی از هلیکوپترهایی که برای ما ایرانی‌ها آشناست هلیکوپتر شینوک است. این هلیکوپتر ساخته‌ی شرکت بوئینگ آمریکاست. قبل از انقلاب تعدادی از این هلیکوپتر خریداری شده بود که در مدت جنگ خیلی مورد استفاده قرار گرفت. این هلیکوپتر از دو موتور پشت سر هم استفاده می‌کنه و طول بلندی داره. ماموریتی که برای این هلیکوپتر در نظر گرفته شده بود و مطابق اون طراحی‌های اون انجام شده حمل و نقله.

با این که این پرنده در سال ۱۹۶۱ اولین بار پرواز خودش رو انجام داده و به نظر قدیمی میاد ولی هم چنان تولید می‌شه و در ارتش آمریکا هم مورد استفاده قرار می‌گیره البته معلومه که تغییراتی در مدل های اولیه اون به وجود اومده. تا سال ۲۰۱۲ ، ۱۲۰۰ فروند از این هلیکوپتر تولید شده.

شینوک علاوه بر این که حجم بالایی برای جا‌به‌جایی اجسام داره می‌تونه اجسام رو به صورت خارجی هم حمل کنه. تصویر زیر نشون می‌ده که گاهی چند جسم رو به طور هم‌زمان می‌تونه حمل کنه. طول بلند این هلیکوپتر این قابلیت رو به هلیکوپتر بخشیده.

حمل همزمان چند بار به صورت خارجی

حمل همزمان چند بار به صورت خارجی

کشورهای زیادی در دنیا از این هلیکوپتر استفاده می‌کنند از جمله این کشورها می شه به آرژانتین، استرلیا، مصر، کانادا، هند، یونان، ایتالیا، ژاپن، لیبی، ترکیه، عربستان، عمان، کره جنوبی، انگلستان، اسپانیا، ایران و … اشاره کرد. با توجه به سابقه طولانی‌ای که شینوک داره می‌شه انتظار داشت که در جنگ‌های زیادی شرکت کرده باشه. از جمله آخرین جنگ‌های مهمی که توی اونها شرکت کرده حمله آمریکا به افغانستان و عراق بوده. جابه‌جایی نیروی‌های آمریکایی با این هلیکوپتر انجام می‌شده.

جا به جایی نیروهای نظامی

جا به جایی نیروهای نظامی

۹۰ فروند از هلیکوپترهای شینوک قبل از انقلاب خریداری شدند و ۵۰ فروند دیگه هم سفارش داده شده بودند که با وقوع انقلاب هیچ وقت تحویل داده نشدند. در زمان جنگ تعدادی از شینوک‌های نیروی هوایی توسط جنگنده‌های عراقی ساقط شدند. مثلا در یکی از عملیات‌ها که سه فروند شینوک به سمت خط مقدم حرکت می‌کردند توسط میراژهای عراقی تعقیب شده و مورد اصابت قرار گرفتند.

شینوک نیروی هوایی ارتش

شینوک نیروی هوایی ارتش

موتورهایی که در شینوک استفاده می‌شه مثل بقیه هلیکوپترها از نوع توربوشفت است. جهت چرخش دو پره این هلیکوپتر خلاف هم هستند برای این که گشتاوری که از موتور به بدنه وارد می‌شه خنثی بشه و دیگه نیازی به دم نداشته باشه. طراحی شینوک به ترتیبی است که نسبت به تغییرات مرکز جرم وابستگی شدیدی نداشته باشه، یعنی این که می‌تونه در طول پرواز جسم‌های سنگین رو از خودش رها کنه بدون اینکه پایداری اون از بین بره. این قابلیت برای هلیکوپترهای باربری خیلی مهمه.


حمل اف-۱۵ با شینوک

به غیر از مدل‌های نظامی شینوک برای ماموریت‌های دیگه‌ای هم مورد استفاده قرار می‌گیره مثلا یه مدل از شینوک وجود داره که از اون برای خاموش کردن آتیش در جنگل‌ها استفاده می‌کنند. مدل‌های زیادی از شینوک وجود داره که عملکردهای متفاوتی دارند.

مدل غیر نظامی شینوک

مدل غیر نظامی شینوک

  • ۱- CH-47A : اولین مدلی که به نیروی هوایی آمریکا تحویل داده شد، این مدل بود که در مجموع ۳۴۹ فروند از اون ساخته شده.
  • ۲- CH-47C : موتورهایی که در این مدل استفاده شده به مراتب قوی‌تر از مدل قبلیه بنابراین توانایی‌های اون برای حمل و نقل بیشتر شده. سیستم‌های کمک کننده برای پایداری پرنده روی این مدل نصب شدند.
  • ۳- Model 234LR : مدل غیرنظامی از شینوک که برای جابه‌جایی بار و مسافر مورد استفاده قرار می‌گیره. این مدل توانایی طی مسافت‌های دوربرد رو داره.

ساخت مدل شینوک کار آسونی است. برای این که نحوه ساخت این هلیکوپتر رو ببینید اینجا رو کلیک کنید.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۳ نفر
ظرفیت : ۳۳-۵۵ نفر
طول بدنه : ۳۰.۱ متر
قطر روتور : ۱۸.۳ متر
ارتفاع : ۵.۷ متر
وزن خالی : ۱۱,۱۴۸ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۲۲,۶۸۰ کیلوگرم
قدرت هر موتور : ۴,۷۳۳ اسب بخار

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت
سرعت کروز : ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت
برد : ۷۴۱ کیلومتر
سقف پروازی : ۲۰,۰۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۷.۷۳ متر بر ثانیه
سه نمای شینوک

سه نمای شینوک

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_CH-47_Chinook

http://www.boeing.com/defense/ch-47-chinook/

 منبع فارسی شده : وبسایت هوا فضای جوان 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز