یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

محمدعلی اثنی عشری: چرا ؟؟!! اکثر دختران , قبل از ازدواج , یک چیز میخواهند , آنهم شوهر و بعد از ازدواج همه چیز!! (قسمت نخست) + طنز کوتاه مهران مدیری!!

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در مطالب ویژه

همه هدف از طرح تخصصی تر شدن کارها و تقسیم بندی های جدید رشته ها و گرایش ها در تمام رشته های دانشگاهی این بود که بگویم زن بودن چه در قالب غربی و مدرنیته و چه  در چارچوب اعتقادات شرقی و مذهبی، نیازمند همان همت و تلاشی است که در حوزه های علم، صنعت و پیشرفت تمدن های امروزی شده است، درحالی که به نظر نمی رسد تغییر و روش و پیشرفتی در بسیاری از زنان علی الخصوص زنان شرقی و مسلمان و ایرانی در زمینه های مربوط به خودشان از قبیل نحوه رسیدگی به چگونگی امورات مادی، معنوی و عاطفی فرزندان و تعلیم و تربیت به روز آنها و همچنین توجه و اعتماد و همراهی کامل با شوهر خود و همچنین توجه به تغدیه سالم، ............ پیشرفت و تغییری قابل توجهی نکرده است.

«عواقب اینکه دختران، اول یک چیز می خواهند آنهم شوهر، و بعد همه چیز، چرا؟!!!»

مقایسه زنان و روابط زنان و مردان قدیمی و امروزی به روشنی بیانگر این است که درحال حاضر در کجا ایستاده ایم و چه آینده ای را پیش رو خواهیم داشت. بعنوان مثال مادران ما و زنان نسل قبل، فقط مصرف کننده نبودند و سرویس گیرنده، بلکه در بسیاری از مسائل زندگی مثل کشاورزی و دامداری، پا به پای مردان خود کار می کردند و یا قالی می بافتند و یا حصیر و ... و درکنار تمامی این کارها که عموماً با مشقت همراه بود، به طور تمام و کمال، هم به امورات مربوط به خانه و هم فرزندان و هم به شوهر خود توجه کامل داشتند و تقریباً در اینگونه موارد کم و کسری نداشتند. لازم به یادآوری نیست که در آن زمان نه از ماشین لباسشویی خبری بود و نه از ماشین ظرفشویی، نه از یخچال خبری بود و نه از جارو برقی، نه از مبلمان و تجملاتی خبری بود و نه از اجاق گاز فردار، نه آرایشگاه و نه سونا و جکوزی، نه بیمارستان و نه عمل سزارین و نه از سفرهای خارجی خبری بود و نه دوره های زنانه آنچنانی و غیره  و غیره و غیره که شمردن اینگونه موارد خارج از حوصله بحث است، که البته با کمی دقت و تفکر می توان دریافت که آن زنان، چه زحمات و مشقات فراوانی برای انجام امور پیش گفته متحمل می شدند و در اغلب موارد هم بسیار سرافراز از پس کارها بر می آمدند. در واقع آنان نه تنها مصرف کننده نبودند بلکه بیشتر از آنچه دراختیار داشتند، زحمت می کشیدند. اما حالا چه؟ واقعا اکنون زنان ما با گذشته چگونه است و خروجی آن چیست؟ متاسفانه درحال حاضر بیش از 90% زنان ما نه تنها مصرف کننده هستند حتی اصراف گر هم می باشند و در استفاده از ملزومات مربوط به زندگی و فرزندان و خود، خیلی بیش از حد و نیاز، زیاده روی می کنند. به زبان دیگر اینکه آورده زنان و دختران امروز ما، در حد صفر و به لحاظ آورده تولید و داشته بسیار ناچیز و بلکه هیچ است. «آورده و داشته هیچ، خواسته همه چیز!!!»

البته قبل از پرداخت به اصل موضوع و شرح آن، باید متذکر شوم که همراه با پیشرفت های اخیر، همچون چگونگی نحوه ارتباطها (فضای مجازی) که  در جای خود هم باید به آن پرداخت، تغییر لباسهای سنتی به شیوه های متفاوت و غیرقابل باور، شیوه های آرایش و ملزومات آن که خیلی زیاد هم هستند، بعنوان مثال خدمات گوناگون و رنگ و وارنگ های عجیب و غریب موجود در آرایشگاههای زنانه و البته بسیار کمتر در آرایشگاههای مردانه و زمانهای زیادی که صرف اینگونه کارها می شود که بالطبع و قطعا چگونگی رسیدگی در خور و شایسته یک مادرنمونه برای صرف وقت مفید برای تربیت فرزندان و دیگر امور مربوط به آنها، امورات مربوط به اداره زندگی و یک همسر همراه برای شوهر بودن، قابل تآمل و تعقل است، انواع عمل های زیبایی بینی و گونه و لب و چه و چه و چه، وجود این شیوه زندگی چه بخواهیم و چه نخواهیم، شاهد نابودی جوانان و نداشتن آینده خوب و روشن و همچنین سقوط خانواده ها خواهیم بود (البته عوامل بسیار فراوان دگیری که در جای خود به آن  خواهیم پرداخت) و اینگونه است که تمدن یک کشور از بین خواهد رفت. ناپلئون می گوید: «اگر می خواهید تمدنی را بشناسید، زنان آنها را بشناسید.»

برای تبیین بیشتر موضوع به مثالی می پردازم:

دختر و پسری با هم  دوست می شوند: خوشبین باشیم به قصد ازدواج ...

الف) پسر، دختر را برای صرف نهار یا شام به رستوران دعوت می کند و این دعوت توسط دختر اجابت می شود. پسر که نمی خواهد از همان اول دختر، کمبود مالی او را حس کند، معمولا بهترین غذا را سفارش می دهد و پس از آن دسر و احتمالا بعد از آنهم کافی شاپ.

ب) برای گشت و گذار این دو نفر به پاساژی می روند و یا به بوتیکها و مغازه ها سر میزنند. عموماً طبق خوانده ها و شنیده ها و بعضاً دیدن ها و گشت و گدار ، دخترخانم طلب هدیه از قبیل عطر، لباس، گوشی و غیره می کند و برای اینکه این روابط ادامه پیدا کند، پسر مجبور به تهیه آنها می شود.

در واقع در یک چشم برهم زدنی، حقوق یک ماهه آقا پسر تمام می شود.

ج) در مناسبتهای مختلف از قبیل روز زن، ولنتاین!!، اعیاد مختلف، کادوی سال نو، روز تولد، سالروز آشنایی، ماه روز آشنایی، دخترخانم توقع هدیه دارد که آقا پسر به تهیه آنها اقدام می کند.

د) چنانچه خیلی خوشبین باشیم، پس از ماهها و یاشاید سالها، رفت و آمد و دوستی، تصمیم به بازگویی این رابطه با خانواده هایشان می گیرند که مراسم سنتی خواستگاری انجام شود.

حالا قسمت دوم سریال شروع می شود. برای خواستگاری، زنان هر دو خانواده نیاز به بهترین و شیک ترین لباس و زیور آلات و ظاهر بسیار آراسته و آرایشگاه رفته، دارند و مردان هر دو خانواده نیز، البته در حد خیلی کمتر هم چنین رفتاری از خود نشان می دهند.

و حالا قسمت سوم سریال شروع می شود. همانگونه که پیشتر، اشاره شد، به گفته ها و نوشته های کارشناسان و روانشناسان،

«دختران در ابتدا، یک چیز می خواهند آنهم شوهر و بعد، هزار و یک چیز می خواهند!!»

حالا بگذریم از اینکه اکثر خانواده ها و نه لزوماً دختران، سراغ ماشین و خانه و شغل پایدار پسر هم برایشان یک فاکتور بسیار مهم می باشد.

بهرحال اگر باز هم خوشبین باشیم، با وعده وعیدهای بسیار از قبیل میزان مهریه، خرید آینه و شمعدانهای آن چنانی و خرید حلقه عروسی و دیگر زیور آلات و خریدهای مربوط به عروس خانم و آقا داماد از طرف دو خانواده، نحوه برگزاری مراسم حنابندان، عقد و عروسی که البته آرایشگاه عروس خانم بسیار حائز اهمیت  است، ماشین عروس، ساقدوشها، تعداد مدعوین و ... این مرحله هم طی می شود. دیگر فراهم کردن جهیزیه دختر هم که داستان خود را دارد که پدر بیچاره عروس خانم به اندازه چندین برابر زندگی خود باید به دختر خود جهاز بدهد و آنهم اجناس برند دار و شناخته شده روز دنیا.

حالا رسیدیم به پرده چهارم ماجرا، عروس خانم و آقا داماد، زندگی زیر یک سقف را آغاز می کنند. آقای داماد در پی شیفت اول و دوم و بعضاً سوم کاری بابت هزینه های پیش خور شده در عروسی و به نوعی سگ دو زدن و عروس خانم هم در پی لباس های جور و واجور، آرایشگاههایی با خدمات آنچنانی و برگزاری مهمانی ها و دوره های پر زرق و برق و هزینه آور، درخواست سفرهای  داخلی و خارجی , خودرو و دیگر مواردی که تقریباً همه ما با آنها آشنایی داریم. در حالی که در الفبای همسرداری و وظایفی که عرفاً و براساس فرهنگ ما بعهده او گذاشته شده است، وجداناً در مقابل خواسته ها، قابل مقایسه است.!! واقعاً دختران پرتوقع ما بعد از ازدواج چقدر از مسائل مربوط روابط زناشویی و .... مطلع هستند و یا اینکه اگر هستند چقدر به آنها عمل می کنند؟ ایا در حدی که از مردِ خانه انتظار دارند، به وظایف خود  عمل می کنند؟

حالا رسیدیم به پرده آخر ماجرا، بعد سپری شدن مدت کمی از زندگی هم به این نتیجه می رسند که تفاهم ندارند و همدیگر را درک نمی کنند و .... و هیچ راهی جز جدایی و طلاق پیش روی آنها متصور نمی باشد!!!

ادامه دارد: محمدعلی اثنی عشری

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز