یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

 • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
 • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
 • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

  تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

دکتر خسرو سلجوقی: برداشتی ایجابی از کتابی که سلبی تدوین شده است. دشمنان آنلاین، مسئولان آفلاین

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در مطالب ویژه

دکتر خسرو سلجوقی : نقدی بر کتاب دشمنان آنلاین، مسئولان آفلایندشمنان آنلاین، مسئولان آفلایندکتر خسرو سلجوقی : نقدی بر کتاب دشمنان آنلاین، مسئولان آفلایندشمنان آنلاین، مسئولان آفلاین

بنام خدای نعمت‌ها

ادب از که آموختی؟ از بی‌ادبان

واحد پژوهش موعود (عج) فاقد نشانی و تلفن!

شماره ناشر: 88941337-88941235

ص 12-کتاب، دانشمند نوربرت واینر یهودی که از نوابغ علم ریاضیات محض و همچنین منطق ریاضی را پیشگام علم سایبرنتیک معرفی می‌کند.

ص 14- اتصال رایانه‌ها به یکدیگر از طریق خطوط تلفن، نیاز به سامانه‌ای که داده‌ها به‌طور خودکار از مبدأ به مقصد، بدون داشتن مسیری از قبل تعیین شده برسند. نیاز به چنین سامانه‌ای ازآنجا به وجود آمد که در صورت حمله اتمی روسیه به آمریکا و خطوط تلفن توسط موشک‌های روسی منهدم شده است راهی برای رساندن دستور رئیس‌جمهور آمریکا وجود داشته باشد.

ص 14- موتورهای جستجو باعث شد که هر چه بیشتر، استفاده از اینترنت عمومی ‌شود و در میان مردم، رواج پیدا کند.

ص 17- امروز که ما در حال نبرد در میدان رزم آینده، در فضای سایبر و فضای ویرچوآل هستیم، شناخت هر یک از این جبهه‌های نبرد، برای هر انسانی که قصد نبرد در این میدان را دارد، یک ضرورت و لازمه پیروزی است. «چرا نبرد؟»

ص 18-از ویژگی هشتم اطلاعات چنین بیان می‌شود که نمی‌توان مبادله کرد، بلکه فقط می‌توان به اشتراک گذاشت. «حال چگونه با رویکرد نبردی می‌توان اطلاعات را به اشتراک گذاشت؟»

ص 23- جبهه فکری اسلام نیز برای بقا و تقابل با جبهه اومانیستی غرب، باید هر چه بیشتر، سنگرهای مجازی و سایبری خود را قوی کند. «این کار از طریق فیلتر امکان‌پذیر است یا با حضور؟»

ص 30- بنیاد مدرنیته، بر انقطاع از وحی و انفکاک و انفصال از برخی منابع معرفتی، همچون شهود، بنا شده است. بر همین اساس و اگر به همه جوانب موضوع هم نخواهیم بپردازیم، تعارض و تضاد نظام مدرن غربی با نظام مبتنی بر دین، در همین ریشه و مبنای پیدایش، به‌خوبی مشهود است. «با این رویکرد نبرد جایگاه پیدا می‌کند و نباید انتظار استفاده از این فناوری داشته باشیم!»

ص 30- «در کتاب بجای بررسی پیام‌رسان‌ها مبادرت به بررسی تلگرام می‌کند! به همین دلیل اشکالاتی را به تلگرام می‌گیرد که فاتحه پیام‌رسان‌ها را می‌خواند!»

ص 32- پیامبر اکرم (ص) فرمودند: بر دروغ‌گو بودن انسان همین بس که هر آنچه را که شنیده است، نقل کند.

ص 32- الگوواره کتاب این است که همه آداب‌ورسوم و محصولات تمدن نفسانی غرب را باید ملغی کنیم و کنار بگذاریم و یا در صورت الزام باید همان بخش قابل‌استفاده اضطراری را نیز از ماهیت خود تهی کنیم و روح توحیدی در آن‌ها بدمیم تا موقتاً مجاز به استفاده از آن‌ها باشیم.

ص 36- عوامل خرد و کلان مؤثر در تغییرات خانواده ایرانی برشمرده شده است «اگر این عوامل پذیرفته شود باید راهکار مناسب ارائه شود و نه صورت‌مسئله را پاک کرد»

ص 45- روانشناسان نگرانند. به نظر می‌رسد بسیاری از والدین نسبت به فرزندانشان غفلت می‌ورزند.

ص 47- حاکمیت و سبک زندگی اسلامی، ایرانی خانواده ایرانی را نشانه گرفته‌اند. «هنوز هیچ مرجعی، حتی شورای انقلاب فرهنگی و حوزه، مکتوب این سبک را تبیین نکرده است حال چگونه در این کتاب تشخیص دادند به این ناشناخته حمله شده است؟!»

ص 62- «آیا می‌شود بازی رایانه‌ای طراحی کرد تا هم‌زمان دوگانه اجرا شود یعنی واقعی و مجازی همچون لی‌لی خودمان»

ص 66- «ارائه آمار متناقض» از هر 10 کاربر اینترنت، یک نفر معتاد به فضای مجازی و با این آمار %61 از مردم کل جهان و %73 از نوجوانان به اینترنت اعتیاد دارند.

ص 69- برای کودکان زیر ده سال، باید مدت زمان استفاده از تبلت، حدود نیم ساعت و تلفن‌های هوشمند حداکثر یک ساعت در شبانه و روز در نظر گرفته شود. «بر چه مبنای علمی این نسخه تهیه شده است؟»

ص 69- پژوهشگر فضای مجازی تسنیم تأکید کرده است که فضای مجازی رها شده، هویت مستقل ما را نشانه گرفته است. «هویت مستقل ایرانی چیست؟»

ص 74- طبق اسناد اسنودن ایران ناامن‌ترین کشور جهان در حوزه فضای مجازی است. «چقدر قابل‌باور است؟»

ص 75- «متن انگلیسی دسترسی‌ها به همراه فارسی برای یاددهی مورد استفاده قرار گیرد.»

http://pyshraft.com/index.php/list-featured-articles/845-1online-offlineص 83- «توهین و تهمت به مافیای اینترنت و پهنای باند بین‌الملل، اگر در قوه قضاییه صداقت و عدالت برقرار باشد یک دقیقه هم نباید تأخیر کند ولی!» 

ص 89- آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: قطعاً غربی‌ها در حوزه فناوری پایبند به مسائل اخلاقی و فرهنگی نیستند، اما ما که پایبند هستیم و خط قرمزهایی داریم، معتقدیم که هر فناوری باید پالایش شود. «ایشان مرجع تقلید هستند و آیا با این قطعیت صحبت کردن موجب روی‌گردانی مقلدین نمی‌شوند!»

ص 106-«شبکه شاد توسط افراد ناشاد و با فساد هیچ‌وقت راه نمی‌افتد چنانکه راه هم نیفتاد.»

ص 111- «داب اسمش» در این فناوری افراد از خودشان ویدیو می‌گیرند، صدای افراد مختلف را روی آن میکس و به‌جای گوینده لب‌خوانی می‌کنند. تعریف عامیانه‌تر این پدیده، همان جایگزینی شخصیت است که در دوران کودکی، دابشتر پدیدار می‌شد، علت روی آوردن بیشتر مردم جامعه ما به این پدیده چیست؟

ص ۱۲۸- قانون امنیت سایبری و آزادی اینترنت مصوب سال ۲۰۱۱ میلادی را که مورد تائید تدوین‌کنندگان کتاب است و رسماً به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه داده است که در هر زمانی که رئیس‌جمهور احساس کرد شرایطی اضطراری و مخل امنیت نظام حادث شد، حتی به یک‌باره و به‌طور سراسری، دست به قطع کردن اینترنت جاری در کشور بزند. «همین قانون را ترجمه و هر جا رئیس‌جمهور نوشته شده است کلمه رهبری جایگزین کنیم»

ص ۱۳۳- الگوبرداری از قوانین مصوب آمریکا برای دسترسی و اصلاح آن با به‌کارگیری از فناوری رایا هویت بجای طبقه‌بندی سنی

ص ۱۳۵- استفان هارپر نخست‌وزیر اسبق «کانادا» می‌گوید: دیگر جنگ ستارگان نمی‌تواند در دنیا، اهمیت پیدا کند و دیگر تسلیحات به معنی واقعی، نظامی نیستند که می‌توانند امنیت امریکا و کانادا را به خطر بیندازند، بود ما به بودن در فضای مجازی بستگی دارد. «مهم به بودن نه نبودن»

ص ۱۳۶- اعطای سامانه‌های رایانه‌ای هوشمند برای مدیریت دسترسی کودکان در منازل، کاملاً رایگان است.

ص ۱۳۹- «موضوع تهاجم فرهنگی است یا ذات این فناوری تغییر رفتار است.»

ص ۱۴۱- قانون ۱۹۷۴ آمریکا مقرراتی دارد که هرگونه جهت‌دهی سیاسی، تبلیغاتی، نژادی و طبقاتی به اطفال، به‌واسطه استفاده از فناوری‌های رایانه‌ای و مجازی جرم است. «ما از آن‌طرف افتاده‌ایم و از روز اول تربیت فرزندانمان می‌خواهیم مجتهد کنیم!»

ص ۱۴۱- شرکت انارستان ادعای ممنوع بودن اعطای سیم‌کارت به کودک بر اساس مقررات کنوانسیون حقوق کودک را بررسی و تائید و یا رد کند.

ص ۱۴۲- چرا ما نباید قوانینی راجع به حمایت سایبری از اطفال داشته باشیم؟ «اول قوه قضاییه فرصت تهیه این‌گونه موارد را ندارد و مشغول امور سیاسی، اقتصادی و غیره است دوم چون بجای الگوبرداری و بومی‌سازی مشغول تخریب دیگران هستیم»

ص ۱۴۶- شرکت سرزمین هوشمند این ادعا را که چیزی به‌عنوان مدیریت کردن تلگرام و متناسب‌سازی آن با شرایط سن افراد خردسال را به‌هیچ‌عنوان قبول ندارند. را بررسی و تائید و یا رد کند.

ص ۱۵۱- مهندس روح‌الله مؤمن نسب در زمره پژوهشگران شناخته شده در فضای مجازی و با حساسیت ویژه‌ای رصد می‌کند و راه‌های مصونیت بخش در این فضا را دنبال می‌کند. «ولی ایشان در این کتاب به‌جز تهمت و دروغ و آمار متناقض را با بعضی اطلاعات صحیح مخلوط کردن تا حرف نادرست را درست جلوه دادن کار دیگری نکرده است»

ص ۱۶۷- خانم جانیس ریچاردسون استاد دانشگاه موناش استرالیا و مشاور ارشد مورد تائید دوستان است و چندین جلد کتاب تهیه کرده است به شرح زیر:

 • آنلاین بازی کن و یاد بگیر
 • بسته اینترنت امن خانواده
 • وبی که ما می‌خواهیم
 • راهنمای سواد اینترنتی
 • و...

«دوستان نگران آیا بجای ناسزاگویی و دروغ‌گویی نمی‌توانند مبادرت به ترجمه کنند حال دوستان فرصت ندارند دشمنان مبادرت به ترجمه کنند.»

ص 170 – مقارن با دهه فجر در بیش از 100 کشور جهان روز اینترنت ایمن‌تر در دومین روز از دومین هفته از دومین ماه میلادی توسط شبکه اروپایی و انجمن بین‌المللی خطوط تماس اضطراری اینترنت و هرسال شعاری ترویجی دارد «حالا چرا این اقدام 100 کشور را الگو و هم‌زمان استفاده نمی‌کنیم؟ و برای سلبی برخورد کردن شعار و اقدام می‌کنیم؟»

ص 172- حفاظت از کودکان برخط (Child Online Protection) تمرکزش بر روی آموزش است و با شبکه اینترنت ایمن‌تر Insafe که تمرکزش بر روی ارتقای آگاهی اولیاء و خانواده‌ها و کودکان است تفاوت دارد و درنتیجه برای کمک به کودکان چطور با یک مشکل مواجه شدند باید برخورد کنند مبادرت به راه‌اندازی و توسعه خطوط تماس برای کمک Line Help کردند که سوئد به مدت 35 سال است پیشتاز این موضوع است. علاوه بر این خطوط تماس اضطراری Hotline برای موارد مجرمانه، نظیر انتشار هرزه‌نگاری کودکان و برخورد پلیس است.

خطوط تماس برای کمک مربوط به جرائم نیست و بلکه به خانواده‌ها کمک می‌کند و اجتماعی‌تر است و خطوط تماس اضطراری بیشتر برای پلیس است.

«چرا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ناجا مبادرت به راه‌اندازی این خطوط نمی‌کنند؟»

ص 175- منشور حقوق کودکان سازمان ملل سه حق محوری برای کودکان تعیین کرده است:

 1. حق دسترسی به اطلاعات، البته اطلاعات صحیح و نه اطلاعات نادرست
 2. حق آموزش
 3. حق مشارکت

به همین دلیل با کودکان برای موارد فوق و شبکه Insafe تعامل می‌کنند.

«چرا ما مبادرت به این کار نکرده‌ایم؟»

ص 176 – کتابی آموزشی برای والدین در زمینه شیوه برخورد با کودک کاربر 3 یا 4 ساله به 26 زبان تهیه شده است.

«آیا به زبان فارسی هم هست؟»

ص 177- موسسه مطالعات چشم‌انداز فناوری (IPTS) بر اساس مطالعات مشخص کرده که مدارس باید بر روی پنج حوزه متمرکز شوند:

 1. اطلاعات، زیرا کودکان نمی‌دانند اطلاعات چه هست و از کجا باید بیابند و قوه تفکر انتقادی ندارند.
 2. ارتباطات
 3. آفرینش گری
 4. حل مسئله
 5. و مسئولیت‌پذیری

باید توازنی بین حقوق و مسئولیت‌ها ایجاد کرد و کودکان هم باید بدانند که مسئولیت‌هایی بر عهده دارند.

«چرا این تمرکز را در سند آموزش‌وپرورش درج و پیاده نمی‌کنیم؟»

ص 179- منابع آموزشی تولید شده در وبگاه WEBWEWANT.EU در دسترس عموم قرار گرفته است و 45 کتابچه در موضوعات حق تألیف، کپی‌رایت اطلاعات، هنرمند درون من، صرفاً مصرف‌کننده بودن، خلاقانه رفتار کردن، چند شخصیتی بودن و شخصیتم در فضای مجازی و ... تألیف شده است.

«چند جلد ترجمه شده است؟»

ص 179- شبکه‌ای تحت عنوان etwining برای کمک به معلم‌ها در یافتن یک معلم یا کلاس دیگر در کشور اروپایی دیگر برای انجام پروژه مشترک راه‌اندازی شده است.

«چرا برای فارسی‌زبان‌ها و منطقه و مسلمان‌ها ایجاد نکنیم؟»

ص 181- پژوهش‌های سرتاسر جهان را با 12 پژوهشگر جمع و به اشتراک می‌گذارند.

«از ایران چه کسی همکاری می‌کند؟ دکتر ششجوانی و دکتر ...»

ص 182- موسسه IPTS چارچوبی برای مسائل مرتبط با مهارت کودکان طراحی کرده است و اینک در حال طراحی چارچوبی برای قابلیت‌های بزرگ‌سالان (Competencies) و والدین است که ارزش زیادی دارد زیرا والدین نقش مهمی دارند.

Competencies = مجموعه نگرش، دانش و مهارت در یک موضع است.

ص 182- این نویسنده و محقق مخالف استفاده از ابزارهای مراقبت خانوادگی و پرنتال کنترل برای بچه‌ها است و معتقد است باید خود بچه‌ها یاد بگیرند که خودشان را کنترل مدیریت کنند.

ص 188- طبق ماده 543 قانون مجازات اسلامی استفاده از فیلترشکن جرم محسوب و مرتکب به حبس از سه ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

«برای چند میلیون نفر باید زندان درست کنیم؟»

ص 197- اغراض مالی وزارت ارتباطات «مؤلفین کتاب ظاهراً خود را به خواب‌زده‌اند که درآمد وزارت ارتباطات به کارکنان وزارت داده نمی‌شود بلکه پس از تصویب در مجلس و تائید شورای نگهبان که نمایندگان مقام معظم رهبری نیز در آن هستند در قالب درآمد به بودجه عمومی دولت واریز و درنتیجه به همین برادران در قالب یارانه پرداخت می‌شود!»

ص 209- آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی که استاد بنده هم بوده است در سی و سومین نشست جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی به شرح موضوع اخلاق در فضای مجازی پرداخت و گفت:

این فضا برای جدا کردن والدین از فرزندان ساخته شده است. در این فضا دیگر نسبت‌های فامیلی معنا ندارند و فرزندان آنچه می‌دانند و می‌خوانند و می‌شنوند، هستند.

«چقدر این گفته قابل‌تأمل است؟ الله‌اعلم»

ص 222- نسل سوم تلفن همراه، تلفن همراه را با اینترنت تلفیق کرده و شما همواره به اینترنت متصل هستید و اگر بدانی که چه تعداد از مردم، از اینترنت برای فحشا، استفاده می‌کنند، دیگر لازم نیست خیلی ذکاوت به خرج بدهی که بدانی آن‌ها چگونه از تلفن جدیدشان استفاده خواهند کرد.

«ظاهراً این فناوری برای توسعه شرکت‌های فحشا و برای فروش محصولات مستهجن درست شده است!»

ص 239- لایحه فدرال حفاظت از کودکان (CIPA) از سال 2000 میلادی در آمریکا تصویب شده و بر روی سه حوزه متمرکز است:

 1. توانمندسازی مدارس ابتدایی در فیلتر کردن محتوای مضر
 2. فیلترینگ خدمات اینترنت ارائه شده در کتابخانه‌ها و مراکز عمومی
 3. خدمت فیلترینگی که برای مراکز علمی باید مورد استفاده قرار گیرد.

«چرا این موارد برای کشور پیاده نمی‌شود و این قانون ترجمه و بکار گرفته نمی‌شود»

ص 240- بنا به گزارش خبرنگاران بدون مرز در سال 2014 آمریکا جزو کشورهای دشمن اینترنت در دنیاست، بدین معنی که بالاترین میزان سانسور را دارد.

«اگر این خبر درست است پس تناقض با گفته‌ها و نوشته‌های قبلی دارد!»

ص 256- دولت انگلیس، همچنین با بزرگ‌ترین تأمین‌کننده‌های اینترنت WIFI دولتی، قرارداد بسته است که این فیلترهای حامی امنیت خانواده را تا آخر سال، در دسترس همه کاربران قرار دهند.

«چرا نباید چنین درخواستی از اپراتورها ایرانی داشته باشیم؟»

ص 256- اپراتور تلفن همراه آلمان همچنین در سال 2007 تعهدنامه داوطلبانه حمایت از کودکان در فضای ارتباطات فناورانه را امضاء کرده است.

«مشابه این تعهدنامه را ترجمه و به اپراتورهای ایرانی بدهیم»

ص 257- در کشور آلمان تمام افرادی که به اینترنت دسترسی دارند باید وایرلس خود را امن‌تر و از دسترسی‌های غیرمجاز جلوگیری کنند. کاربران اینترنت باید زمان راه‌اندازی اینترنت برای خدمت خود، رمز عبور تعیین و دسترسی آن را محدود کنند.

ص 257- کشور آلمان یک موتور جستجوی مخصوص کودکان در اینترنت راه‌اندازی کرده است.

«چرا تسریع نمی‌کنیم؟»

ص 262- در آمریکا اول قانون CAD قانون صلاحیت ارتباطات و سپس قانون دیگری با نام COPPA و هم‌زمان قانون دیگری بنام COPA تصویب شده است این قانون آخری برای حفاظت کودکان از عوارض سوء اینترنت بوده است.

«برای ترجمه و بروز کردن و استفاده از آن چرا اقدام نمی‌شود؟»

ص 268- پروژه فیلتر کردن اینترنت بنام ارزیابی فیلتر کردن اینترنت TIFAP در کتابخانه‌های سراسر دنیا «آیا در کشور ما هم پیاده شده است؟»

 ص 278- در برخی کشورها، ازجمله انگلستان که دارای شبکه ملی اطلاعات است اجازه دسترسی کودکان به اینترنت برای والدین جرم به‌حساب می‌آید و دولت بر همین اساس، طرح اینترنت خانواده پسند را به مجلس برده است.

«چرا همین متن را ترجمه نمی‌کنیم و ببریم مجلس؟»

ص 283- طبق یکی از بررسی‌ها در سال 2010 بیش از نود درصد کودکان دو ساله در آمریکا اکنون در فضای مجازی حضور دارند. بیش از هشتاد درصد از کودکان زیر دو سال، امروز در رسانه‌های اجتماعی نیز حضور دارند.

«تناقض با مطالبی است که نویسنده در سراسر این کتاب می‌خواهد تبیین کند»

ص 284- در حوزه سلامت عمومی تعارض ذاتی بین آزادی والدین در انتشار و حق کودک برای حفظ حریم خصوصی در مرحله پویش است.

ص 317- دستورالعملی برای حمایت از کودکان در فضای مجازی تهیه شده است که انشاء الله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز