یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

نبرد بین سنت و مدرنیزم : جماعتی که نظر را حرام می‌گویند نظر حرام بکردند و خون خلق حلال!!

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در مطالب ویژه

 

۱ - بنظر میرسد حاج آقا ، فقط به آن بخش از نظر فقها که جاری شدن عقد را برای محرم شدن حتمی و لازم میدانند فقط مد نظر دارند ...نظرشان برای خودشان محترم،، اما هستند فقها و مراجعي که
<< معاطات را هم ملاک محرمیت و صحت کار میدانند>>
۲ - برای امثال من فقط عنف ، گرو کشی ،تهدید و نظایر اینها در هر رابطه ای حرام و ناپسند است . حرف حاج آقا را قبول ندارم و عمل هم نمیکنم .
۳ - برای روشنتر شدن موضوع ، دو مطلبی را که خود با یک واسطه ، آنهم مرحوم محمود بروجردی داماد آیت الله خمینی و در حضور حدود هفت نفر از جمله شخص نماینده امام ( ره ) در نیروی انتظامی نقل از آیت الله خمینی شنیدم نقل میکنم .
الف : آنزمان که مشاور عالی فرهنگی و معاون آموزشی نماینده امام در ژاجا بودم و چون برای خودم و خانمم ازطرف نیروی انتظامی مستقر درابتدای جاده کرج ایست داده شد و مارا در راه منزل متوقف کردند ، فارغ از جنجالی که آنموقع به پا کردم که شرح آن مفصل است ...اولین جلسه شورایعالی فرهنگی که به ریاست خودم تشکیل میشد باز جنجال دومی برا انداختم که مرحوم محمود بروجردی داماد آیت الله خمینی ( ره ) اینطور نظر آیت الله خمینی را در اینجور مسایل توضیح دادند.
که :
الف : نظر آیت الله خمینی اینست که متوقف کردن اتومبیل شهروندان به ظن اینکه ممکن است زن و مرد یا مردان و زنان داخل خودرو بهم نامحرم باشند ، خود‘ جرم و خلاف است چراکه اجبار و عنف درکارنبوده است !!
ب : درادامه آیت الله خمینی ادامه داده اند که چنانچه معاطات را نادیده بگیرم تقریبا تمام ویا عمده معاملات جاری جامعه حرام و باطل است! وباز ادامه داده اند که فردی به کیوسک روزنامه فروشی میرسد وخیلی هم عجله دارد ، مثلا ده تومنی را روی گیشه میگذارد و بدون اینکه خریدار و فروشنده حتی کلامی رد و بدل کنند روزنامه و یا مجله ای که بهمان مبلغ است را بر میدارد و میرود .ایضا درسوپر مارکت ها وجاهای دیگر ...!!

ج - بحث جنجالی هباشی یا بقول حاج آقا خلوت کردن در فضای مجازی ...حاج آقامگرکسی به زور وارد صفحه پیام کسی میشود و مگر آن خانمی که شما می‌فرمایید در فضای مجازی با مردی عاطفی برخورد کرده نابالغ و یابی شعور است !!! که احیانا همسر و فرزند داشته باشد و بقول شما عاطفی اما درحقیقت محترمانه پیامهای احتمالا ضروری رد و بدل کرده است.
حاج آقا مگه تمام پزشکان و پرستاران به مراجعین خود محرم نیستند ...مگر زنی که با همراهی همسرش به پزشگ زنان که مذکر هم هست مراجعه میکند نمیفهمد که پزشک احتمالا ( جسارتا و با عذر خواهی از بانوان محترم ) هم عورت همسرش را می بیند و هم معاینه میکند ...!!!
د - مگر اخیرا در دنیا اثبات نشده است ؟؟!! که بسیاری از دردهای مفصلی و عضلانی با ماساژدرمانی قابل درمان است ...و آیا دراین حالت تماس پیامکی یا ماساژ درمانی توسط دو جنس مخالف حرام است؟؟؟ حاج آقا بسه دیگه تلاش نکنید همچنان مردم را نادان و خود را علامه دهر و نماینده خدا در زمین ، جا بزنید !!!بسه...بسه...!!

6 – روزی در انجمن اسلامی دانشگاه نشسته بودم ٌ آقایان محمود  احمدی نژاد هم در آنطرف انجمن بودند .ددختر خانم دانشجویی آمد و بدواً پیش آقای هاشمی ثمره و سپس پیش احمدی نژاد و من هم نظاره گر بودم نگو این دختر خانم دانشجو سوالی داشت و آن دونفر هر دو روی خود را برگرداندند و پاسخ اورا ندادند!!

ناگهان متوجه شدم که آن دختر باخشم و نفرت هرچه تمام از درب انجمن در حال خارج شدن بود که من سریعا به اورسیدم و ضمن عذر خواهی به او و رودر رو به او گفتم بنده درخدمتم ...وچون اتفاقاً او هم دانشجوی دانشکده برق بود جواب رّد بمن نداد و گفت میخواستم در خصوص حجاب سوال کنم که با نگاه توهین آلود اصلا مرا منصرف کردند !!

گفتم هفته بعد قبل از کلاس الکترو مغناطیس پشت دانشکده برق منتظرم و جوابگو!!

باور کنید طی این یک هفته علاوه بر دوبار خواندن کتاب حجاب مرحوم مطهری ...چند کتاب و مقاله دیگر درخصوص حجاب عرفی , شرعی و ...را مطالعه کردم . و سر موعد , حاضر شده و بیش از یکساعت با او بحث کردیم و تازه کتابها را به او معرفی کردم یا دادم :

....بعد از بازگشایی که در اثر تعطیلی دانشگاهها اتفاق افتاده بود روزی که بطرف دانشگاه میرفتم در پیاده رو مقابل ناگهان چشمم به خانمی محجبه که دست رزندش را گرفته بود افتاد باکمی دقت متوجه شدم که همان خانم چند سال قبل است که درخصوص حجاب سوالی داشت .

ایضا در معاشرت با ماکسیستها و کمونیستا که آنروزها در دانشگاهها کم نبودند برخورد من کاملا دوستانه بود  خیلی هم منطقی با آنها بحث میکردم .

«« اما در خصوص فضای مجازی و با اصطلاح گپ و چت و گفتگو»»

در تحقیقات مختصر و ناتمامی که داشتم یافته هایم بشرح زیر است:

الف :  تا حدود کمی گپها و آشناییها به ولنگاری شدید وبعضا منجر به کلاهبرداریهای مالی ولو مبالغ کم میشود :

ب : در بعضی موارد هم علاوه بر مورد اول «« الف »» موجب گناه و خرابی جامه مجازی میشود که در این مورد بله با حاج آقا موافقم و این موضوع نکوهیده و بد است !!

ج : دربسیاری از موارد , پسران بیکار و بی پول با گذاشتن تصویر دختر خانمی که معلوم نیست بیچاره اون دختر و یا خانم خبر داره یانه به اسم سکس چت تصویری و ... و بیشتر تحت عنوان وعده های پوچ و کشکی ازاین و آن کلاه برداری میکنند ...

د : جوانان بیکار و معتاد در این حوزه فعالند بنا براین همزمان چند گناه و خطارا مرتکب میشوند

1 – کلاهبرداری بالطایف الحیل و طنازی و احیانا ارسال عکس و فیلم پورنو برای طرف مقابل و شروع به دوشیدن و چاپیدن طرف مقابل آنهم با وعده های واهی!! و این دذحالی است که دختذان و پسران دهه های 1330 و 1340 اصلا چنانچه آنموقع هم این وسایل و امکانات ارطباطی بود ٌ یقیناً بسراغ این سرگرمی نمیرفتند.!!

2 – تمیرین برای انواع عشوه ها و طنازیها وبکاربردن کلماتی که بزعم آنها تحریک آمیز است !!

3 – همان خلوت با نامحرم میشود و در آمارها دیدم که زنای با محارم بالا رفته است شید بهمین دلیل که پسر ها عمدتاً و دختر ها کمتر پس از تحریک شدن ...دست به آن کارهای شنیع میزنند!!

و ... ... گناههای دیگر

درخصوص اصل مطلب حاج آقا که بنظر میرسد کلاً خلوط کردن با نامحرم آنهم در فضای مجازی را گناه و خلاف بزرگ می دانند کاملا مخالفم:

( صد البته برای افراد زیر سن بلوغ نه !!)

کافیست به یکی از عوامل ازدیاد طلاق توجه کنیم : فکر میکنم قبل از ازدواج ٌ خیلی بیشتر جوانها باید با هم صحبت کنند ...

پزشگ درستکاری روزی بمن نکته مهمی گفت که خیلی قابل تامل است . او گفت :

«« دختران ٌ قبل از ازدواج فقط یک چیز میخواهند اما بعد از ازدواج همه چیز!! »»

 فکر میکنم سال 1396 درمقاله ای که در روزنامه جمهوری اسلامی نوشتم به این موضوع اشاره ای داشتم ...باکمال تاسف در نسل جدید یعنی دهه 1360 ببعد تعداد زیادی از دختران ایران زمین ٌ تنبل ٌ پر مدعا , پر خواسته و ...شده اند و شاید یکی از دلایلی که پسرها زیر بار ازدواج کردن نمیروند همین باشد . من حدود بیست کشوری که سفرکرده ام تقریباً کمتر و یا بندرت شاهد چنین وضعیتی بوده ام .

یادم هست سالها قبل که از طرف وزارتخانه ای و برای نظارت بر کاری بهکشور هندوستان رفته بودم .چیزهای زیادی نظرم را بخود جلب کرد و از جمله : همین مراسم ازدواج ,

محمدعلی اثنی عشری :یادم هست سالها قبل که از طرف وزارتخانه ای و برای نظارت بر کاری بهکشور هندوستان رفته بودم .چیزهای زیادی نظرم را بخود جلب کرد و از جمله :

نخست : چون مدیر هتل فکرکرده بود که چون مسئول گروه  حدود 30 نفره من هستم شاید برای ملت و دولتمان خیلی عزیزم بخصوص که پاسپورتم هم عادی نبود : فلذا از گروه فقط من یکنفر را به مراسم که در پشت بام هتل بود و خانواده های زوجین هم آنطور که مدیر هتل بمن گفت شاید جزو ده نفر اول متوملین هندوستان بودند , بقدری پذیرایی محدود و کم زرق و برق بود که تعجب کردم !!

بطوری که مثلا پسته که تقریباً در هیچ مراسمی جزو پذیرایی نبود در ظرفی بود که به هرنفر فقط یک عدد پسته میدادند!

دوم : ارکستر و رقص و پایکوبی نداشتند و فقط فکر میکنم یکنفر بود کی جوک می گفت و بس:

سوم : بعد از مراسم , عروس و داماد با یک اتومبیل ساخت خود هندوستان محل را ترک کردند.

چهارم : در همان هتلی که محل اقامت من بود , شاید باورش سخت باشد اما هر روز صبح که ازهتل خارج میشدم خانمی با سطل یا طشت از حدود پنجاه پله نردبان بالا میرفت تا شن , ماسه , گچ و خلاصه مصالح ساختمانی را بالا ببرد و احتمالا بعد هم با کسی همچون خودش زندگی می کرد . در واقع مسائل زیادی نبود که دختر و پسر در شًرف ازدواج با هم صحبت یا بقولی خلوط کنند !! 

در دنیای مدرنیته امروز , قبلا هم گفتم << بقول پروفسور لستر تارو »»انسان بابیش از 40 هزار مسئله مواجه است , 

طبیعی است که با امضاء چند صفحه سند ازدواج که سالها قبل و براساس جامعه بدوی بیش از هزار سال قبل تنظیم شده است نمیشود بر سر همه مسایل انتظار تفاهم داشت!!

و ... و ...

...بیخود نیست که ناپلئون دو جمله معروف گفته است :

«« هرتمدن و جامعه بزرگی را میخواهید بشناسید تلاش کنید زنان آن جامعه را بشناسید»»

« در آخرین دیدارش با ژوزفین همسر خودش میگوید : ژوزفین !! من دنیارا از پادر آوردم اما توبتهایی مرا نابود کردی!»

خیلی متاسفم که حتی عاقدین ما که غالباً هم روحانی هستند برسر سفره عقد و یا قبل از آن اینکه وظیفه مرد وزن چیست را نمیگویند! مثلا مرد بایذ  نفقه - کسوه و سرپناه

حالا نفقه میتواند نان ودوغ باشد و میتواند گرانترین غذاها!

کسوه یاهمان لباس میتواند بخصوص در شرایطی که الآن هستیم یعنی سال 1397 ساده و دست دوز خود یا خیاط محل باشد یا فلان لباس اروپای!!

سرپناه یا مسکن میتواند خیلی ساده و بی زرق و برق باشد یا فلان پنت هاوس درشمیران!

حیف است این جمله ژان ژاک روسو را نگویم : که میگوید به طبیعت و زندگی طبیعی برگردیم ...و مثال خوبی میزند .

میگوید: قدیم ها , انسان که گرسنه میشد : زیر اولین درخت بلوط با چند تا بلوط سیر میشد , زیر درخت بلوط دوم هم که نهر روانی داشت هم آب میخورد و زیر درخت بلوط سوم هم میخوابید!!

بهمین سادگی:

ادامه دارد : ....

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز