یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

فريبرز رييس دانا اقتصاد دان مقيم آمریکا و محسن آرمین:

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در مطالب ویژه

 کار آمریکا در مورد سپاه پاسداران از مقوله ی قلدری بود و نه از باب یاری به مردم ستم دیده ایران. آشکارا انگیزه امپریالیستی در این مورد اعلام شد.


 

محسن آرمین 

قرار دادن نام نیروی نظامی رسمی یک کشور در لیست نیروهای تروریستی اقدامی آشکارا مغایر موازین و عرف شناخته شده بین المللی است. چنین اقدامی البته از افراد نامتعادلی مانند ترامپ و تیم وی که نشان داده‌اند در تعامل با دول مختلف و در قبال معاهدات و کنوانسیون‌های بین المللی به هیچ اصل و قاعده‌ای ملتزم نیستند، چندان عجیب به نظر نمی‌رسد. این اقدام علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به استثنای یکی دو دولت بدنام و معدودی افراد خودفروخته مخالفت دولت‌ها، نهادهای بین المللی و احزاب و نهادهای مردمی در کشورهای مختلف را در پی داشته است.

در این میان آن چه بیش از هر چیز اهمیت دارد، صدای واحدی است که در محکومیت این اقدام حاکمان کاخ سفید از سوی همه ایرانیان وطن دوست از داخل و خارج کشور شنیده می‌شود. هم رأیی و همسویی ایرانیان در قبال رخدادها و حوادثی که با استقلال و تمامیت ارضی کشور مرتبط می‌شود البته بی سابقه نیست. تفاوت همداستانی اخیر با موارد گذشته در این است که این بار محمل دفاع از استقلال و عزت و تمامیت ارضی ایران عزیز، حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. چنین حمایتی از سوی کلیه نیروهای مخالف و منتقد و موافق که به صورت خود جوش و بدون هرگونه درخواستی از سوی نظام انجام پذیرفته است، چنان که پیداست نه به معنای موافقت و تأیید همه مواضع و عملکردهای سپاه بلکه دفاع از کیان کشور ایران به مثابه یک کشور مستقل در برابر زیاده خواهی‌ها و رفتار قلدر مآبانه یک قدرت خارجی است. بنابراین مصادره این صدای منسجم و اکتفا به چند بیانیه و اطلاعیه و اقداماتی سمبلیک و نمایشی نظیر عکس مسؤلان و نمایندگان مجلس با لباس فرم سپاه و تبلیغ آن‌ها به مثابه تأیید و تثبیت عملکردها و مواضع گذشته خطای آشکاری است که تنها نتیجه آن از دست دادن فرصت مغتنم پدید آمده است. فرصت مغتنمی که می‌توان از آن برای زدودن ذهنیت‌های منفی و توهمات بی مبنا علیه دیگران و تصحیح رویکردهای خطای گذشته در تعامل با نهادهای مدنی، قومیت‌ها و نیروهای سیاسی به سود افزایش ضریب همبستگی و وحدت ملی از آن بهره برد.

متأسفانه سوابق نشان می‌دهد که از فرصت‌های مغتنمی از این دست صرفاً در حد تبلیغات و نهایتاً در حل مشکلات و موانع زودگذر و مقطعی استفاده شده و پس از عبور از مشکل باز در بر همان پایه گذشته چرخیده است. صراحتاً باید گفت حمایت نیروهای اجتماعی و سیاسی دارای گرایش‌های مختلف از سپاه پاسداران نه تأیید کلیه مواضع و عملکردهای سپاه در عرصه‌های سیاست داخلی و خارجی بلکه چنان که گفتیم حمایت از کیان این نیرو به مثابه نیروی نظامی رسمی یک کشور مستقل و نیز نقش بی بدیل آن در دفاع از آب و خاک کشور در برابر تجاوز خارجی است و اگر قرار است در این حمایت نشانه‌ای یافت، آن نشانه، اشتیاق و استقبال همه نیروهای وطن دوست از تجدید نظر دررفتارها و مواضع تنگ نظرانه‌ای است که نتیجه آن دور شدن سپاه از جایگاه واقعی قابل احترام خود و متقابلاً اتخاذ رویکردها و اقداماتی است که به افزایش همبستگی و انسجام ملی در سطح همه اقوام و نیروهای اجتماعی و سیاسی کشور بینجامد. ارتفاع گرفتن سپاه به مثابه نیرویی نظامی و ملی از منازعات سیاسی و رقابت‌های حزبی، عدم مداخله و ورود به عرصه‌ها و حوزه‌هایی که قانوناً دولت منتخب ملت متولی آن‌هاست، پایان دادن به فعالیت‌های اقتصادی، به کارگرفتن ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در حل مشکلات و بحران‌هایی که ابعاد ملی دارند و مسؤلیت آن متوجه کل نظام است نظیر حضور تحسین برانگیزاین نیرو در کنار سایر ارگان‌ها و نهادها در مناطق سیل زده که اکنون شاهد آن هستیم، پایان دادن به اقدامات اطلاعاتی و امنیتی در حوزه فعالیت‌های قانونی سیاسی و اجتماعی و ... از جمله این اقدامات است.

مختصر آن که اقدامات خصمانه آمریکای ترامپ علیه ایران طی سال‌های اخیر تضعیف و سرنگونی جمهوری اسلامی ایران و احتمالاً تجزیه ایران را هدف گرفته است. شواهد و قراین آشکار از همراهی و همداستانی اسرائيل و برخی دول منطقه با امریکا در این طرح حکایت می‌کند. بررسی این که وضعیت موجود نتیجه چه روندها و عواملی در گذشته بوده است در حال حاضر گرهی از این مشکل باز نمی‌کند. تحرک گسترده دیپلماتیک در سطح جهان و نهادهای بین المللی برای خنثی کردن نقشه‌ شوم آمریکا و اسرائیل علیه ایران و بهبود روابط و تقویت مناسبات با قدرت‌های جهانی نظیر اروپا و چین و روسیه البته ضروری است اما واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران در برابر این توطئه خطرناک بیش از هر قدرت و نیرویی می‌باید بر ظرفیت‌ها و توان ملی خود تکیه کند. با اطمینان می‌توان گفت که اقدام نابخردانه ترامپ در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست نیروهای تروریست فرصت مغتنم و نادری برای نظام و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران فراهم آورده است تا با استفاده هوشمندانه و مدبرانه از آن با تقویت جایگاه این نیرو و افزایش سرمایه اجتماعی خود همه نیروهای شیطانی را از پیگری و تحقق نیات شوم خود علیه ایران عزیز نا امید سازد.

فريبرز رييس دانا 
اقتصاد دان 

کار آمریکا در مورد سپاه پاسداران از مقوله ی قلدری بود و نه از باب یاری به مردم ستم دیده ایران. آشکارا انگیزه امپریالیستی در این مورد اعلام شد. این کار امریکا کار مبارزان را در ایران سخت تر کرد و بر قدرت سپاه افزود. مداخله ها ی امپریالیستی یا سوء استفاده گران در جریان مبارزه ی مردمی تقریباهمیشه همین نتایج را به بار می آورد. کار امریکا و انگلیس و یاری اکوادور در دستگیر آسانژ، این رسانه گر ازاد اندیش وافشاگر جنایت های جنگی آمریکا ،از مقوله ی قلدری و ناپاسخگوئی این ابر قدرت سلطه گراست. آسانژ در قلب روشنفکران آزادی خواه جا دارد و دار و دسته ی تبهکار ترامپ دربخش سیاه حافظه ی تاریخ مبارزات رهائی بخش بشری می مانند. کار امریکا در ویزا ندادن به نماینده دادگاه بین المللی کیفری و زیر پا گذاشتن
این دادگاه و قلدری آین کشور نسبت به جنایتی که سربازانش مرتکب شده اند در ننگین ترین بخش خاطره مبارزات آزادی خواهانه ی مردمی می ماند و برای نسل های آینده عبرت آموز می شود. کار آمریکا در انتقال سفارت این کوئر به بیت المقدس اشغالی و در منضم کردن جولان از خاک سوریه به اسرائیل در ننگین نامه های ضد بشری صهیونیسم و امپریالیسم بی فراموشی جای می گیرد. قدرت یابی دارو دسته اوانجلیست ها و نئو کانها تصادف یا اشتباه در روند کارکرد تضاد های اجتماع ی نیست ، تبلور خود آن تضاد ها است چنان که برنی سندرز و کوربین چنین اند. سقوط امپراتوری آمریکا مانند اسپانیا و عثمانی و صفوی و بریتانیا قطعی است و این بار البته درد ناک تر از همیشه.
فريبرز رييس دانا
اقتصاد دان

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز