پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

تاریخ ایجاد در 14 مهر 1398 نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری
ROOT دسته: مطالب ویژه
نمایش از 14 مهر 1398 بازدید: 253

 

محمدعلی اثنی عشری : سفر به سرزمین ماندلا - افریقای چنوبی

زندگی و مرگ نلسون ماندلا؛ "پدر ملت"

پدر نلسون ماندلا نام او را "رولیه‌لا‌هلا" گذاشته بود. نامی که در زبان محلی به معنای کسی است که خشم و ناآرامی ‌برمی‌انگیزد. این نام بی‌مسما نبود زیرا مبارزات ماندلا، سال‌ها خشم رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی را برانگیخت.

نلسون ماندلا در ژوییه ۱۹۱۸ در روستای کوچک و دورافتاده‌ای در ناحیه متاتا از استان کیپ در اتحادیه آفریقای جنوبی به دنیا آمد. پدرش عضو شورای سلطنتی مردم تمبو بود. نام نلسون را نخستین آموزگارش بر او نهاد که معلمی متدیست بود و به تاسی از هوراشیو نلسون، دریادار انگلیسی، او را نلسون خطاب می‌کرد.

ماندلا پس از ورود به دانشگاه فورت هار، سرکرده دانشجویان معترض شد و در همان سال اول از دانشگاه اخراج شد و از ادامه تحصیل باز ماند. او در واکنش به حکم ازدواجی اجباری از سوی حاکم تمبو، به ژوهانسبورگ گریخت و به تدریج وارد مبارزات سیاسی شد. ماندلا در سال ۱۹۴۴ عضو "کنگره ملی آفریقا" شد. در سال ۱۹۴۸ بود که جریانی راستگرا به نام "حزب ملی" به قدرت رسید و تبعیض نژادی را در افریقای جنوبی نهادینه کرد.

ماندلا که مدتی به عنوان دستیار یک دفتر وکالت کار کرده بود، در سال ۱۹۵۲ نخستین دفتر حقوقی مخصوص رنگین‌پوستان را در ژوهانسبورگ دایر کرد. این شرکت که توسط ماندلا و دوست دیرینه‌اش، اولیور تامبو اداره می‌شد، خدمات حقوقی رایگان یا ارزان در اختیار سیاهپوستان قرار می‌داد.

نخستین دستگیری ماندلا در ۵ دسامبر ۱۹۵۶ بود که همراه با ۱۵۰ نفر دیگر به اتهام "خیانت به کشور" بازداشت شد. محاکمه این عده تا سال ۱۹۶۱ ادامه یافت، اما همه متهمان در پایان تبرئه شدند.

مبارزه مسلحانه علیه رژیم آپارتاید

"کنگره ملی آفریقا" در این زمان بر اعتراضات عمومی و کارزارهای مدنی علیه سیستم نژادپرستی افزوده بود و ماندلا نقشی مرکزی در این مبارزات داشت. پس از ممنوعیت این حزب در سال ۱۹۶۱، ماندلا اقدام به تشکیل شاخه نظامی آن کرد. او بارها گفته بود که با وجود اعتقاد به مبارزه مسالمت‌آمیز، زیر فشار رژیم آپارتاید به انتخاب مشی چریکی مجبور شده است.

ماندلا در این زمان برای جذب کمک‌های مالی و آموزش کادرهای این شبکه، از آفریقای جنوبی خارج شد اما در بازگشت و پس از هفده ماه تعقیب و گریز، بازداشت و محاکمه شد.

۱۷ سال از محکومیت ماندلا در زندان مخوفی در جزیره "روبن" در نزدیکی کیپ تاون سپری شد که به "آلکاتراز آفریقای جنوبی" شهرت داشت. محکومان سیاسی حاضر در این زندان مجبور به بیگاری شبانه‌روزی بودند.

ماندلا را در سال ۱۹۶۴ به دادگاه برده و به اتهام ۱۵۰ مورد اقدامات خرابکارانه و توطئه علیه رژیم اپارتاید به حبس ابد محکوم کردند. دفاعیات ماندلا در این محکمه ۴ ساعته، شهرت جهانی دارد. او اتهام توطئه را نپذیرفت و از جمله گفت که در راه آرمان خود آماده مردن است.

ماندلا در زندان جزیره روبن هم بیکار ننشست و به زندانیان خواندن و نوشتن آموخت. او نام زندان روبن را "دانشگاه جزیره روبن" گذاشت.

هم‌اینک، بازدید از سلول شماره۵ این زندان، برنامه ثابت گردشگرانی است که به آفریقای جنوبی می‌روند.

در سال ۱۹۸۵ به ماندلا پیشنهاد شد که در قبال فراخوان به کناره‌گیری "کنگره ملی آفریقا" از مبارزه مسلحانه، عفو شود. ماندلا این پیشنهاد را نپذیرفت اما زمزمه آزادی او در سال ۱۹۸۸اوج گرفت.

در ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۰ بود که ماندلا پس از ۲۷ سال حبس، آزاد شد. او در سخنرانی آزادی خود در برابر جمع کثیری از مردم کیپ تاون گفت: «من در کمال افتخار و شادی، در برابر شما ایستاده‌ام و به شما اعلام می‌کنم که ما سرانجام آزاد شدیم.»

"مارتین لوتر آفریقا"

ماندلا پس از آزادی تمام سعی خود را برای لغو آپارتاید به کار برد. او در سال ۱۹۹۳ و سه سال پس از آزادی، جایزه نوبل صلح را دریافت کرد و پس از آن در ۱۰ مه مه سال ۱۹۹۴ و طی انتخاباتی که از هر نژادی در آن حق شرکت داشتند، به عنوان نخستین رییس جمهور رنگین پوست آفریقای جنوبی برگزیده شد.

در همین زمینه:

 

وضعیت جسمی نلسون ماندلا ''بحرانی'' است

نلسون ماندلا دوباره در بیمارستان بستری شد

نلسون ماندلا به بیمارستان منتقل شد

۲۰ سال از آزادی ماندلا گذشت

ماندلا پس از پیروزی در این انتخابات قسم خورد که برای آشتی نژادی در آفریقای جنوبی بکوشد. وی در تلاش برای تحقق این وعده، ازهمیاری اسقف دزموند توتو و کمیسیون آشتی برخوردار بود.

ماندلا در سال ۱۹۹۹ با صحنه سیاست وداع گفت و به فعالیت‌های اجتماعی روی آورد. کودکان و مبتلایان به ایدز، کانون فعالیت‌های نوین ماندلا شدند.

از بازی‌های زمانه آن که پسر دوم ماندلا در سال ۲۰۰۵ و در ۵۴ سالگی بر اثر ابتلا به ایدز درگذشت. ماندلا اذعان کرد که در زمان ریاست جمهوری‌اش، به اندازه کافی علیه این بیماری تلاش نشد و گفت: «ما مبارزه‌ای جانانه را علیه آپارتاید پشت سر گذاشتیم اما از تهدید ایدز غافل ماندیم.»

حزب کنگره ملی ماندلا هم‌چنین در مبارزه با فقر در کشورش نیز چندان کامیاب نبود و شعارش مبنی بر "زندگی بهتر برای همه" تنها برای بخش کوچک و ممتازی از رنگین‌پوستان متحقق شد. جامعه آفریقای جنوبی از فقر، فساد، گسترش جرایم و بیکاری رنج می‌برد.

ماندلا با وجود کناره‌گیری از عرصه سیاست، محبوبیت و نفوذ اخلاقی خود را در جامعه بین‌المللی حفظ کرده بود. او از منتقدان جدی سیاست آمریکا و بریتانیا در عراق بود و برای خاتمه جنگ داخلی در بروندی نیز تلاش بسیار کرد.

برگزاری نخستین جام جهانی فوتبال در آفریقای جنوبی نیز از جمله نتایج تلاش‌های ماندلاست. اما مرگ تراژیک نتیجه‌ی ماندلا در شب پیش از آغاز رقابت‌های جام جهانی در سال ۲۰۱۰، ضربه سختی به جسم بیمار او وارد کرد. ماندلا پس از آن به دهکده زادگاه خود بازگشت و سلامتی‌اش بیش از پیش در معرض خطر قرار گرفت.

جهان با مرگ نلسون ماندلا، یکی از بزرگترین دولتمردان و رزمندگان آزادی را از دست داد. آفریقای جنوبی نیز از یک قطب اخلاقی و پیری فرزانه در آموزش نسل جوان سیاستمداران محروم شد.

بیم این نیز می‌رود که کنگره ملی آفریقا در غیاب ماندلا، راه دیگری را به خلاف مسیر سابق طی کند؛ راهی به سوی سوءاستفاده از قدرت یا قوم‌پرستی.

 

اطلاعات پروازی ایران به آفریقای جنوبی

پرواز های ایران به آفریقای جنوبی

بیشتر ما در آرزوهای خود این رویا را داشته ایم که به آفریقای جنوبی سفر کنیم و به ماجراجویی هایی که شاید تجربه ی آن برای هر کس منحصر به فرد است را داشته باشیم. آیا هنوز هم این رویا را در سر دارید؟ برای سفر به آفریقای جنوبی برنامه ریزی کرده اید؟ در ادامه ی این مطلب با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم اطلاعات پروازی ایران به آفریقای جنوبی را مرور کنیم.

هواپیمایی قطر
مطالب مرتبط:
راهنمای سفارت آفریقای جنوبی و اخذ ویزای این کشور
هزینه های سفر به آفریقای جنوبی

برای این که به سمت کشور آفریقای جنوبی سفر کنید، باید این را در ابتدا بدانید که از سمت ایران به مقصد افریقای جنوبی، پرواز مستقیم وجود ندارد. یعنی تمامی پرواز ها به سمت آفریقای جنوبی به این صورت است که به سمت یکی از مقصد های میانی ابتدا پرواز کرده و سپس از آن جا راهی مقصد اصلی می شویم. از جمله پروازهای میانی که می توانیم به آن ها اشاره کنیم؛ دبی، دوحه، استانبول و …، است. اگر بلیط سفر خود را از الی گشت خریداری می کنید باید بدانید که شما برای پرواز به سمت کشور آفریقای جنوب می توانید از دو پرواز میانی دبی و دوحه استفاده کنید. این پروازها به وسیله ی دو شرکت هواپیمایی قطر و  شرکت هواپیمایی امارات انجام می گیرند. پرواز ها بدین صورت هستند که هواپیمای شما ابتدا به دبی و یا دوحه پرواز می کنند و مدتی در این مقصد ها توقف دارند و سپس به مقصد کیپ تاون و یا ژوهانسبورگ پرواز می کنند. توجه داشته باشید که تاریخ نگارش این مطلب به تاریخ ۲ بهمن سال ۱۳۹۶ می باشد و شما برای اطلاعات به روز و بیشتر می توانید به سایت الی گشت مراجعه نمایید.

هواپیمایی امارات

جدول زمانی پرواز ها به سمت آفریقای جنوبی به صورت روزانه هستند و شما می توانید با توجه به زمان مورد نظر و انتخا ب خود، پرواز مناسب را انتخاب نمایید.

جاذبه های آفریقای جنوبی

مقدار زمانی که طول می کشد تا پرواز شما از تهران با ستفاده از پرواز میانی دوحه  به ژوهانسبورگ برسد، ۱۰ ساعت و ۵۰ دقیقه طول می کشد. با استفاده از پرواز میانی دبی نیز، ۱۰ ساعت و ۲۵ دقیقه پرواز شما طول خواهید کشید.

ژوهانسبورگ

برای برگشت نیز از کیپ تاون پرواز می کنید و اگر مقصد میانی شما دبی است، ۱۱ ساعت و ۳۵ دقیقه و اگر مقصدتان دوحه است، پرواز شما ۱۲ ساعت و ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید.

جاذبه های هنری و شهری در آفریقای جنوبی

فاصله ی هوایی تهران تا ژوهانسبورگ ۷۲۶۲ کیلومتر و تا کیپ تاون ۸۴۱۸ کیلومتر است.

تمامی پرواز ها با هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ انجام می شود.

پرواز شما به مقصد ژوهانسبورگ در فرودگاه بین‌المللی اولیور تامبو(O. R. Tambo International Airport) می نشیند و در برگشت از فرودگاه بین المللی کیپ تاون(Cape Town International Airport) پرواز می کند.

جاذبه های زیبا آفریقا جنوبی

آیا می دانستید که الی گشت برای نوروز ۹۷،  اقدام به برگزاری ۲ تور آفریقای جنوبی کرده است؟ شما با انتخاب هر کدام از این تورها به مدت ۱۰ شب و ۱۱ روز اقامت دارید و طبق برنامه هایی که تور برای اقامت و گشت و گذار شما در آفریقای جنوبی دراد، قرار است ماجراجویی های خاطره انگیزی در این کشور انجام دهید.

 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

برای حمایت از ما امتیاز دهید
جوملا یک نرم افزار رایگان کد باز است که تحت قانون GNU/GPL کار می کند.