یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

جالب وخواندنی از کاندیداتوری آیت الله هاشمی برای ریاست جمهوری درسال 1392 (ریاست جمهموری دوره یازدهم)

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در سیاسی

بسم الله الرحمن الرحيم
اطلاعيه شماره دو
ستاد مردمی آيت الله هاشمی رفسنجانی در آذربايجان غربی

 


مردم غيور و تاريخ ساز و هميشه در صحنه آذربايجان غربی

 

اكنون كه پير فرزانه انقلاب ،زمان خلق حماسه سياسي و اقتصادي را بر مردمان حماسه ساز ايران اسلامي تكليف نمودند، بر همه ما فرض است تا با بصيرت و آگاهي جامع ، اينبار در انتخابات رياست جمهوري مدبرانه گام سوي انتخاب اصلح ترين كانديدا برداريم.

تاريخ چند هزار ساله و پر فراز و فرود قوم آريايي در فلات ايران زمين مشحون از تلخي و شيريني هاست .

بي هيچ ترديدي آينده اين مرز و بوم در انتظار حركت سنجيده و عاقلانه و از روي تدبير  مردم هوشيار و انقلابي است...

مردم استان آذربايجان غربي ، همچون هميشه تاريخ و در دفاع از كيان و اقتدار و عظمت و پيشرفت ايران اسلامي پيشتاز بوده و هستند و اين بار در صحنه انتخابات با انتخاب مردي از تبار راستين خميني كبير و ياور انقلاب و رهبري، مردي كه ايران،  انديشه و دستان توانمندش را بيش از هميشه نياز مند است....هوشياري و ذكاوت خود را به نمايش خواهند گذاشت.
ستاد مردمي آيت الله هاشمي رفسنجاني در آذربايجان غربي ضمن احترام و قبول باجان و دل دستور ايشان مبني بر اتخاذ شيوه‌اي واحد و مبتني بر خردجمعي تبليغاتي و براي جلوگيري از افراط و تفريط‌ها و سوءاستفاده معاندان و مغرضان ، همگام با ستاد مركزي  و بر اساس سياستها و رهنمودهاي يار ديرين انقلاب، فعاليت خود را آغاز نموده است.

رعايت و تاكيد بر اعتدال علوي سرلوحه كار ما خواهد بود.

همان گونه كه معظم له تاكيد فرمودند ما نيز معتقديم نبايد هدف، هر وسيله اي را توجيه نمايد

و تاكيد داريم كه  در راستاي كارهاي تبليغاتي و با توجيه زمان اندك تا انتخابات، نمي بايست  با راه انداختن كارناوال‌هاي انتخاباتي نامناسب با مقررات و شرع و با ايجاد آلودگي‌هاي صوتي و تصويري مغاير با شئونات اسلامي، مزاحمتي براي آسايش و آرامش مردم ايجاد نماييم.

و معتقديم رعايت بايدها و نبايدهاي اسلامي، از بديهيات تلاش‌هاي تبليغاتي است

و  تلاش خواهيم كرد كه خداي نخواسته خواسته‌هاي زودگذر و مسندهاي دنيوي، ما را گرفتار تلخي‌هاي پايدار اخروي ننمايد. تخريب كانديداهاي ديگر در سرلوحه كار اين ستاد  نبوده و مطمئنيم مردم بصير و هوشيار ايران اسلامي با الگو قرار دادن احكام و دستورات قرآني و فرمايشات اهل بيت با تاكيد بر صداقت و رعايت حفظ آبروي مومنين ره درست را خود خواهند يافت...

در اين راستا  از تمام انديشمندان و متخصصين و دانشجويان و آحاد مردم آذربايجان غربي

كه همچون هميشه رهرو ولايت و همراه خادمين انقلاب بوده اند

دعوت به همكاري و وهمراهي با اين ستاد مردمي،مي نمايد.

راه ارتباطي ما فعلاً از طريق  آدرس :

http://hashemirafsanjani-ag.blogfa.com

و ثبت نظر و اعلام آمادگي براي همكاري در قسمت نظرات خواهد بود و انشالله با راه اندازي ستاد در استان از طريق يك ستاد واحد فعاليت خواهيم نمود.

 

فصل ، فصل هشياري و اميد به فردايي بهتربراي ايران اسلامي  است.

 و يقيناً  عاقبت امر برای متقين است...

 

 

اعتدال علوی

 

 

 

دوباره ،
سازندگی وآبادانی ايران راآغازكن

دوباره اسب سخن ، زین کن

که سخت تشنۀ تدبیریم

عدو از آن سبب از هر سو

کنون شکست تو را خواهد

که چشم زخم وطن، امروز

شفای دست تو را خواهد

دوباره خطبه بخوان، ای مرد...

دوباره خطبه بخوان تا خلق

شود دوباره سراپا گوش

دوباره رشک برد دشمن

شود شغال و زغن، خاموش.

ز کنج خانه، برون آور

سرآمدان و دلیران را

نشان دوباره بر انگشتر

نگینِ خاتم ایران را

گره ز تفرقه یاران

تویی که ، بازتوانی کرد

به فکر چاره و مرهم باش

دوباره خطبه بخوان ای مرد

دوباره خطبه بخوان ای مرد.....

 

 

 

 

اعتدال علوی

 

بیانیه (شماره ۳)آيت الله هاشمي رفسنجاني

رقیب اصلی تمام کاندیداها،مشکلات کشور است

"تحمّلِ ناملایمات"را از امام آموخته ام

 

 

من نیز باید برای اعتلای نظام؛ نا ملایمات را تحمل کنم و نیم قرن است که این سخنان را از مارکسیست ها، سلطنت طلب ها، منافقین، گروهک‌ها و افراطیون جناح‌های سیاسی در داخل و خارج می‌شنوم و همیشه از خداوند متعال می‌خواهم که توفیق رعایت اخلاق را از ما دریغ نفرماید و گاهی که بی انصافی‌ها به اوج می‌رسد؛ همه زمزمه کنیم: "هر کس بد ما به خلق گوید، ما چهره‌ی او نمی‌خراشیم"

hashemirafsanjani.ir - آیت الله هاشمی رفسنجانی در سومین بیانیه انتخاباتی خود با بیان اینکه صبوری در مقابل تخریبهای نیم قرن گذشته را از امام آموخته ، از آحاد ملّت شریف ایران در طول ایام برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری درخواست کرد، با بهره گیری کامل از مکتب "عدل و اعتدال علوی" نمایش از رعایت کامل اخلاق اسلامی را به نمایش جهانیان گذاشتند و بر جماعت تخریبگری و بی انصافی بیاموزند که : "هر کس بد ما به خلق گوید، ما چهره‌ی او نمی‌خراشیم" .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، متن کامل این بیانیه بدین شرح است :

وَلَا تَسْتَوِی الْحَسَنَةُ وَلَا السَّیِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَدَاوَةٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ، هرگز نیکی و بدی در جهان یکسان نیست، همیشه بدی (خلق) را به بهترین شیوه (که خیر و  نیکی است پاداش ده و) دور کن تا همان کس که گویی با تو بر سر دشمنی است دوست و خویش  تو گردد.»( سوره مبارکه فصلت، آیه شریفه 34)

از 14 سالگی که به عنوان یک طلبه روستایی به قم آمدم و در کوچه یخچال قاضی با آیت‌الله روح الله خمینی(ره) آشنا شدم تا زمانی که در مسجد سلماسی پای درس ایشان نشستم و بعد‌ها که این کوه صبر و بردباری؛ مرجع دینی و مبارزاتی علمای بلاد، روشنفکران دینی، جوانان غیور حوزه و دانشگاه و مردم متدین، برای مبارزه با دو لبه قیچی چپاول ملت‌ها، یعنی استبداد و استعمار، شدند ، همیشه «تلاش برای ساختن دنیا و آخرت مردم» و «پرهیز از رذیله‌های اخلاقی» را به عنوان امر به معروف و نهی از منکر در اندیشه‌های مدیریتی و رهبری امام(ره) برجسته می‌دیدم و در اوج مبارزات نیز فراوان دیدیم که راضی نبودند حتی برای تسریع فروپاشی رژیم پهلوی ؛مبارزین از منابر و تریبون‌ها، دروغ بگویند، تهمت بزنند و یا مردم در مضیقه قرار گیرند.

بردباری امام در برخورد با کسانی که تدریس فلسفه ی ایشان را برنمی‌تافتند؛زبانزد است و بهترین گواه برای یادآوری مردمداری و مردم‌خواهی ایشان، حتی در زمان تبعید، تشکیل کمیته سوخت برای کم کردن زحمت مردم در اوج اعتصابات مبارزاتی کارکنان نفت در زمستان سرد 1357 بود . اگرچه آن اعتصاب کمر رژیم پهلوی را شکست و حامیان خارجی‌اش را در حمایت تمام‌قد از این رژیم مردد و سست کرد، اما امام با انتخاب اعضای این کمیته که من هم عضو آن بودم و دستور اعزام آنها به مناطق نفت خیز تأکید کردند که مبادا اعتصاب کارکنان در مبارزه ، عمل واجب رسیدگی به رفاه مردم را مخدوش نماید.

در بعد اخلاق انسانی و اسلامی و تلاش برای نهادینه کردن مکارم اخلاقی در جامعه و پرهیز از رذیلت‌ها، «صحیفه امام» ارزشمندترین آیینه‌ صدیق برای تطبیق رفتار و گفتارها با معیارهای اسلامی است که گاه تشویق ایستادگی ملت‌های مسلمان در برابر استکبار، گاه تنبیهی مدبّرانه به افراط کاری‌های سیاسی در بیانیه معروف «اَیْنَ تذهبون؟!» و سرانجام دایره‌المعارفی بزرگ برای ترسیم بایدها و نبایدهای زندگی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در همه اعصار است و شگفتا که 24 سال پس از کوچ آسمانی ایشان، چنان است که انگار همین امروز برای ما زمینی‌ها گفته‌اند و یا نوشته‌اند.

رهبانیت‌گریزی و عرفان‌گزینی و تلاش برای بهره‌گیری از نعمت‌های خدا از سوی امام(ره) ، درسی بود که در مکتب«عدل و اعتدال علوی» آموخته بودند که: «کن لدنیاک کانّک تعیش ابداً و کن لآخرتک کانّک تموتُ غداً، برای دنیا به گونه‌ای باش که گویی تا ابد زنده‌ای و برای آخرت به گونه‌ای زندگی کن که گویی لحظه مرگت نزدیک است.»

امام عزیز دراوج احساسات عاطفی حاصل از 8 سال دفاع مقدس و سنگرنشینی جوانان این سرزمین ، با التفات به نیازهای جامعه در زمان جنگ و صلح، دستور تدوین «سیاست‌های بازسازی و سازندگی کشور» را برای آینده و آیندگان صادر کردند و در نخستین سال‌های پس از امام، با اینکه کوه فراقش بر دوش همگان سنگینی می‌کرد، اما با تابلویی که از ایشان برای تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در اداره جامعه داشتیم، وارد «دوران سازندگی» شدیم. اگرچه توسعه فضا ونرم افزار تعلیم وتربیت و ساختن سد، نیروگاه، جاده، پالایشگاه، پتروشیمی، بندر، ایجاد اشتغال و توجه به همه زیرساخت‌ها و به خصوص توازن اجتماعی و منطقه‌ای، آبرو و اعتباری برای کشور به حساب می‌آمد، اما بزرگترین دستاورد آن دوران، انسان‌سازی در ابعاد تعهد و تخصص بود که اگر با همان آهنگ ادامه می‌یافت، امروز مجبور نمی‌شدیم در مقام مقایسه زمانی و مکانی حسرت بخوریم. مخصوصاً وقتی می‌بینیم آن روزها برای شروع سازندگی، علاوه بر افسردگی‌های روحی و ویرانی 5 استان اشغال شده کشور و خسارت‌های هزار میلیارد دلاری و عقب‌افتادگی‌های 8 سال جنگ تحمیلی و عقب‌ماندگی‌های تاریخی دوران حاکمیت طاغوت و بی‌برنامگی و روزمرگی؛ توانستیم نسبتاً موفق عمل کنیم.

ولی این سال‌ها، علاوه بر زیرساخت‌های اقتصادی و اندیشه‌های متعهد و متخصص، برنامه‌های پنج ساله، سیاست‌های کلی، اصلاح اصل 44 قانون اساسی و سند چشم‌اندار 20 ساله مصوب مقام ولایت که داشتیم و می شد با افزایش قیمت نفت؛ نیازمند قرض‌های خارجی و تهاتر طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ نباشیم و با اولویت بخشی به برداشت منابع از مخازن مشترک با همسایه ها، شرکت‌های نفتی را محتاج و تسلیم قراردادهای خویش کنیم و با تقویت بخش خصوصی که می‌توانست به تعبیر رهبرمعظم انقلاب، یک انقلاب اقتصادی باشد، با حرکتی متوازن به توسعه پایدار برسیم و نگذاریم سفره‌های مردم آلوده به بوی نفت شود و منابع فراوان انرژی را به عنوان سرمایه انقلاب برای نسل‌های آینده بگذاریم.امّا متاسفانه وضع کشور چنان است که نیازی به توضیح ندارد.

در این مقال بر آن نیستم که با یادآوری سوءمدیریت‌ها، خاطر مردم عزیز را در آستانه خلق حماسه سیاسی مورد تأکید رهبری که مطمئناً زمینه ساز و نقطه آغاز خلق حماسه اقتصادی خواهد بود، مکدّرتر نمایم، بلکه می‌خواهم به دوستان توصیه نمایم که مبادا گرد و غبار تخریبی بعضی‌ها که متأسفانه عادتی زشت در رقابت‌های انتخاباتی شده؛ چشم انصاف و اخلاق را ببندد و شما نیز خرقه توهین و تهمت بپوشید.

معتقدم که حضور همه سلایق در انتخابات، لازمه ی خلق حماسه سیاسی است؛ ولی آنچه مرا به میدان آورد، نگرانی از القای ناکارآمدی دین در اداره جامعه، رکود تولید، بیکاری جوانان، اقتصاد بیمار، ایران هراسی همسایگان، تناقضات اخلاقی و فرهنگی و تحریم‌های بین‌المللی است که ماحصل همه اینها، معضلات معیشتی جامعه است که تلاش پیگیر مسئولان سطوح مختلف کشور، با همراهی مردم از صبح فردای پس از انتخابات را برای غلبه تدریجی بر این مشکلات می‌طلبد. نتیجه اینکه رقیب اصلی همه ی کاندیدا ها؛ مشکلات جامعه است و باید برای حل آن با کمک مردم و همکاری و همیاری یکدیگر؛فکری اساسی با توجه به شرایط زمانی و امکانات داشت.

توجیه‌پذیر نیست که با هدف آبادانی دنیای مردم، آخرت خویش را با توسل به تخریب و تهمت و دروغ، خراب کنیم و باید در مواجهه با بی اخلاقی ها، آیه 63 سوره مبارکه فرقان را تلاوت کنیم که « وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَی الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا  خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا، و  بندگان خاص خدای رحمان آنان هستند که بر روی زمین به تواضع و فروتنی راه روند و  هرگاه مردم جاهل به آنها خطاب (و عتابی) کنند با سلامت نفس (و زبان خوش) جواب  دهند. »که یک بار دیگر در آیه 55 سوره مبارکه قصص دستور می‌دهند که « وَإِذَا سَمِعُوا اللَّغْوَ أَعْرَضُوا عَنْهُ وَقَالُوا لَنَا أَعْمَالُنَا وَلَکُمْ أَعْمَالُکُمْ سَلامٌ عَلَیْکُمْ لا نَبْتَغِی الْجَاهِلِینَ، چون سخن لغوی (از دشمنان دین) بشنوند از آن اعراض کنند و گویند: اعمال ما از ما و  اعمال شما از شما، بروید سلامت باشید، که ما هرگز مردم (هرزه‌گوی) نادان را  نمی‌طلبیم.»

سیوطی در تفسیر « الدرّ المنثور فی التفسیر الماثور» ذیل آیه 63 سوره فرقان آورده که کسی نزد پیغمبر(ص) به شخصی ناسزا گفت و آن شخص در جواب به او؛ سلام داد و رسول اکرم(ص) با شنیدن آن فرمودند:« أما إن ملکا بینکما یذب عنک کلّما شتمک هذا قال له: بل أنت وأنت أحق به وإذا قال له: علیک السلام قال: لا بل لک أنت أحق به،( فرشته در میان دو نفری که در نزاع هستند؛ قرار دارد و به توهین کننده می‌گوید: خود استحقاق این صفات زشت را داری و نه فرد توهین شده و به اهانت شده ای که با سلام جواب می‌دهد؛ می‌گوید: تو هستی که استحقاق دریافت سلام را داری.) و جان کلام را امام باقر(ع ) فرمودند که: «سِلاحُ اللِّئامِ قَبیحُ الکَلامِ، سلاح انسان‌های پست کلام زشت است.»

من نیز باید برای اعتلای نظام؛ نا ملایمات را تحمل کنم و نیم قرن است که این سخنان را از مارکسیست ها، سلطنت طلب ها، منافقین، گروهک‌ها و افراطیون جناح‌های سیاسی در داخل و خارج می‌شنوم و همیشه از خداوند متعال می‌خواهم که توفیق رعایت اخلاق را از ما دریغ نفرماید و گاهی که بی انصافی‌ها به اوج می‌رسد؛ همه زمزمه کنیم:

هر کس بد ما به خلق گوید ما چهره‌ی او نمی‌خراشیم

باش همچون درخت سایه افکن ، هر که سنگت زند، ثمر بخشش

بدگویان و بدخواهان ما از نوع کسانی نیستند که آنها را مستحق هر نوع مقابله به مثل بدانیم؛ بلکه مستحق آنند که برایشان دعا کنیم تا به راه حق پایبند باشند و اگر هدف دفاع از حق، اسلام، مردم و کشور را داریم، باید از راه همدلی جامعه و تشکیل صفی چون بنیان مرصوص در مقابل دشمنان اسلام مقاومت کنیم؛ چون درشت گویی و برخورد خشن ما را از هدف دور می‌کند و آیه 53 سوره مبارکه یوسف:« وَمَا أُبَرِّئُ نَفْسِی إِنَّ النَّفْسَ لأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ مَا رَحِمَ رَبِّیَ، ؛ (و من  خودستایی نکرده و خویش را از عیب و تقصیر مبرّا نمی‌دانم، زیرا نفس امّاره  انسان را به کارهای زشت و ناروا سخت وا می‌دارد جز آنکه خدای من رحم کند،) درس خوبی برای راهروان راه حق است

 

 

 

 

اعتدال علوی

 

"شرع و قانون"در تبلیغات،خط قرمز ماست

بیانیه (۲)/ اصول تبلیغات انتخاباتی هاشمی

 

نبايد هدف، هر وسيله اي را توجيه نمايد و بايد متوجه باشيم كه مبادا در راستاي كارهاي تبليغاتي و با توجيه زمان اندك تا انتخابات، با راه انداختن كارناوال‌هاي انتخاباتي نامناسب با مقررات و شرع و با ايجاد آلودگي‌هاي صوتي و تصويري مغاير با شئونات اسلامي، مزاحمتي براي آسايش و آرامش مردم ايجاد نماييم و اگر غير از اين باشد، مطمئناً از ما نيست

hashemirafsanjani.ir   - آیت الله هاشمی رفسنجانی با صدور بیانیه شماره 2 انتخاباتی ضمن تشکر از ابراز لطف و همراهی اقشار مختلف  در اقصی نقاط کشور، ضمن تشریح درخواستهای انتخاباتی خود ازعموم مردم در طول زمان تبلیغات انتخاباتی ، تصریح کرد: حركت بر مدار قانون، حتي اگر برخلاف سلايق باشد، عقلاني و منطقي است و انتخابات و تبليغات آن مهمترين زمان براي عرضه فرهنگ مردم‌سالاري ديني در عرصه داخلي و بين‌المللي خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی ، متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

براساس اطلاعات موثقي كه از نقاط كشور مي‌رسد، پس از اعلام حضورم در انتخابات، اقشار مختلف مردم و بسياري از شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي با درك شرايط داخلي و خارجي، درصدد تشكيل ستادهاي خودجوش براي تنظيم برنامه‌ها هستند كه با سپاس و قدرداني از حُسن‌نيت‌ها و به منظور اتخاذ شيوه‌اي واحد و مبتني بر خردجمعي تبليغاتي و براي جلوگيري از افراط و تفريط‌ها و سوءاستفاده معاندان و مغرضان، لازم است بر مواردي تأكيد نمايم:

1- همه كساني كه دل در گروي نظام اسلامي، ميراث گرانبهاي امام راحل (ره)،  و تلاش در جهت حاكميت عقل و تدبير بر مسند اجرايي كشور دارند، مي‌دانند اعتقاد قلبي من در تمام سالهاي مبارزه، پيروزي، تثبيت و تداوم انقلاب اسلامي و مشي مسئوليت‌پذيري‌ام، پرهيز از تخريب رقبا و احترام به همه سلايق است و توهين و تهمت را حركتي ضدانساني، غيراسلامي و به دور از فرهنگ و تمدن ايران و مغاير با باورهاي ديني و اخلاقي و انديشه‌هاي اعتدال علوي مي‌دانم و از اهداف مهم اينجانب از عرضه خود، ايجاد همدلي و همكاري قاطبه ملت حول محور نظام اسلامي و سند چشم انداز 20 ساله و مقابله با خطرهاي در كمين خارجي و داخلي و اولويت سامان بخشي به معيشت مردم از رهگذر تحقق حماسه سياسي و اقتصادي موردنظر مقام معظم رهبري است.

تاكيدم بر اعتدال ديني و علوي برگرفته از آيات فراوان قرآن كريم، از جمله آيات 128 و 129 سوره مباركه توبه و دستور حضرت‌ علي(ع) به مالك اشتر در توجه به نيازهاي مردم است و انشاء‌الله برادران و خواهران اقوام ايراني، شيعه و اهل سنت و پيروان ديگر اديان و مذاهب در جغرافياي ايران براي اظهارنظرها و تبليغات انتخاباتي به آن توجه مي‌نمايند.

2- همه فعاليت‌هاي تبليغاتي، بايد براساس برنامه‌هاي مدوّن و ستادي و پرهيز كامل از تك‌روي‌ها باشد كه انشاءالله در اولين فرصت، راهكارها و آيين‌نامه‌ي اجرايي آن صادر و براساس آن تصميم‌گيري و عمل خواهد شد.

3- توجه داشته باشيم كه مسندها و مسئوليت‌ها در ايران اسلامي، بستري مناسب به مكتب اهل بيت(ع) و جانفشاني بهترين فرزندان اسلام و اين آب و خاك را دارد كه رعايت بايدها و نبايدهاي اسلامي، از بديهيات تلاش‌هاي تبليغاتي است و نكند خداي نخواسته خواسته‌هاي زودگذر و مسندهاي دنيوي، ما را گرفتار تلخي‌هاي پايدار اخروي نمايد.

4- نبايد هدف، هر وسيله اي را توجيه نمايد و بايد متوجه باشيم كه مبادا در راستاي كارهاي تبليغاتي و با توجيه زمان اندك تا انتخابات، با راه انداختن كارناوال‌هاي انتخاباتي نامناسب با مقررات و شرع و با ايجاد آلودگي‌هاي صوتي و تصويري مغاير با شئونات اسلامي، مزاحمتي براي آسايش و آرامش مردم ايجاد نماييم و اگر غير از اين باشد، مطمئناً از ما نيست.

5- تأكيد بر سلامت كامل هزينه هاي انتخاباتي دارم و لازم است از اسراف در هزينه‌ها پرهيز شود و همه ستادها بايد منابع و مصارف هزينه ها را با دقت و امانت و مراعات طبقه بندي قانوني جّدي بگيرند، به طوري كه در مراكز مسوول كشور جوابگو باشند و سوءظن ها و شائبه هاي معمول در اين زمينه پيش نيايد.

در پايان يك بار ديگر مراتب تقدير خويش را از مردم به خصوص جوانان پرشور و شعور در سراسر كشور عزيزمان در شهرها و روستاها اعلام و تصريح مي‌نمايم كه حركت بر مدار قانون، حتي اگر برخلاف سلايق باشد، عقلاني و منطقي است و انتخابات و تبليغات آن مهمترين زمان براي عرضه فرهنگ مردم‌سالاري ديني در عرصه داخلي و بين‌المللي خواهد بود. «والعاقبه للمتقين»

 

 

 

اعتدال علوی

نخستين بيانيه انتخاباتی آيت الله هاشمی رفسنجانی

دست در دست هم دهیم به مهر

               میهن خویش را کنیم آباد

آیت‌ا... ‌هاشمی‌رفسنجانی یک روز پس از ثبت‌نام برای حضور در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در بیانیه‌ای تصریح کرد که با تاکید بر اعتدال علوی که چپ و راست، افراط و تفریط را ضلالت و گمراهی می‌داند، پا به میدان می‌گذارد. او در این بیانیه به‌دلایل حضور خود در انتخاباتی پرداخت که قرار است در 24 خردادماه برگزار شود.

متن کامل بیانیه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به این شرح است:

«پس از گذشت ماه‌ها رایزنی با شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و به پاس قدردانی و احترام به توصیه‌های ضمنی یا مستقیم برخی مراجع عالیقدر یا درخواست فضلا، علمای حوزه‌های علمیه، ائمه‌جمعه و جماعات، دانشگاهیان، دانشجویان، صنعتگران، تولیدکنندگان، کارگران، کشاورزان، نویسندگان، هنرمندان، ورزشکاران، صنوف مختلف، احزاب، گروه‌های متعدد و به‌ویژه خانواده‌های مکرم شهدا، ایثارگران و با ایمان کامل به نقش بی‌بدیل آحاد مردم خونگرم و صمیمی در تعیین سرنوشت کشور، خود را برای انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری، در معرض رأی و نظر شما قرار می‌دهم تا در این برهه حساس از تاریخ کشور که مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به ادلّه‌ای که بر شما مخفی نیست، زمینه تاثیر تهدیدها و تحریم‌های خارجی را هموار کرده است، یک‌بار دیگر به وظیفه و تکلیف انقلابی و تاریخی خویش عمل کرده باشم و نیز با ایجاد رقابتی سالم و مؤثر، شرایط تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی مورد تاکید رهبری معظم انقلاب فراهم آید. عزم پاسخ قاطع به ادعاهای کذب و القای ناکارآمدی نظام اسلامی، ضرورت ایجاد اتحاد، اعتماد و قابلیت جمع کردن همه سلایق و طیف‌های داخل خانواده نظام و انقلاب اسلامی و مدیران دلسوز و باتجربه کشور را می‌طلبد که بعضاً به دلیل برخوردهای تنگ‌نظرانه و افراطی، درحال حاضر، کم‌کار، منزوی یا خانه‌نشین شده‌‌اند. ایجاد اعتدال و استفاده از همه قابلیت‌های مدیران مجرب از طیف‌های مختلف، مرا نیز مانند سایر دلسوزان نظام بر آن داشت تا با توجه به شرایط داخلی و تهدیدات و تحریم‌های خارجی، برای رفع تدریجی معضلات و مشکلات عدیده کشور، به مدد شما مردم وفادار، پا به عرصه خدمتگزاری بگذارم تا ان‌شاءا...، دست در دست هم دهیم به مهر/ میهن خویش را کنیم آباد. برای اینجانب، اعتلای ایران اسلامی و تقویت مکتب اهل بیت(ع) بسیار مهم‌تر از آن است که برای انجام وظیفه و تکلیف خویش به تعریف و تمجید اختلاف‌برانگیز دشمنان دانا و تهدید، تحدید، بداخلاقی و تخریب دوستان نادان توجه نمایم؛ آن‌گونه که یک سرباز در دفاع از آرمان‌هایش، جانش را در طبق اخلاص می‌نهد، من نیز آبرو و اعتبارم را که در طول نیم قرن گذشته از انقلاب اسلامی و مردم گرفته‌ام برای اسلام، انقلاب و مردم و اعتلای میهن به‌دست می‌گیرم و با تاکید بر اعتدال علوی که چپ و راست، افراط و تفریط را ضلالت و گمراهی می‌داند، پا به میدانی ‌می‌گذارم که قبلاً در سال‌های پس از جنگ 8 ساله حزب بعث علیه ایران که نتیجه آن ویرانی 5استان کشور و نابودی زیرساخت‌ها و امکانات بود، تجربه کرده بودم. سال‌هایی که به دلیل وجود همدلی، اتحاد و اعتماد در جامعه و به کمک شما مردم فهیم و قدرشناس، به‌تدریج رکود اقتصادی، دلسردی‌های اجتماعی، ویرانی‌های زیرساخت‌ها و تولید، کسر بودجه، بیکاری و مشکل کسب و کار، از کشور رخت بربست و ایران عزیز به دست شما مردم و استفاده از مدیران لایق، دلسوز و معتدل از همه طیف‌ها و سلایق سیاسی، به رشد و بالندگی رسید و در عرصه بین‌المللی و سیاست خارجی نیز با تنش‌زدایی، ایجاد تعامل و گفت‌وگوهای سازنده و شفاف براساس احترام و حفظ عزت و کرامت، حقانیت سیاسی کشور را هم به اثبات رساندیم. اکنون، با توکل بر خدا و با حضور شما مردم در انتخابات، مطمئنم، فصلی تازه و سرشار از امید در تاریخ معاصر ایران با خلق حماسه رقم خواهد خورد که همه ایرانیان با قومیت‌ها، زبان‌ها، مذاهب و ادیان و حتی سلایق مختلف سیاسی، برای سربلندی خود، میهن عزیز و نسل‌های آینده تلاش خواهند کرد. ان‌شاءا... .

 

اعتدال علوی

 

بيانيه جمعي از نمايندگان مجلس در حمايت از

آيت الله هاشمی رفسنجانی

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمایت از کاندیداتوری آیت الله هاشمی رفسنجانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزارش ایسنا، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای از حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قدردانی و حمایت کردند.

متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ضمن احترام به تمامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، مراتب قدرشناسی خود را از تعهد و مسئولیت شناسی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی که با درک شرایط خطیر کشور، در عرصه انتخابات حضور یافتند، اعلام می دارند.

بی شک یکی از عوامل موثر بر مشارکت گسترده مردم در انتخابات و خلق حماسه سیاسی مورد تاکید رهبری معظم انقلاب اسلامی و رفع تهدیدات بین المللی و کاهش مسائل داخلی حضور فداکارانه این شخصیت انقلابی، مدیر، مدبر وکاردان در عرصه انتخابات است.

ما این حضور را ارج می نهیم و از همه سیاست‌گذاران و دست اندرکاران نظارتی و اجرائی انتخابات و مسئولان رسانه ملی می خواهیم که مراحل بعدی انتخابات را نیز تنها با اتکای به قانون پیش برند.

از فعالان سیاسی، گروهها و تشکل ها و جناح های مختلف، اصحاب رسانه و مطبوعات هم درخواست داریم که با تکیه بر تقوا و اخلاق و پرهیز از تخریب و هتک حرمت و رواج بد اخلاقی در جامعه به تبلیغ برنامه ها و کاندیداهای مورد نظر خویش بپردازند و به خلق این حماسه مشارکت کمک کنند.

امیدواریم همه مسئولان، سیاستمداران،علما و مبلغان، نهادها و شخصیت‌ها و آحاد شهروندان، تمامی همت خویش را مصروف برگزاری انتخاباتی شایسته و درخور شان ملت رشید و سرافراز ایران اسلامی نمایند تا ان‌شاءالله آینده ای پر امید و مطمئن در جهت برخورداری مردم از رفاه و سعادت و تقویت ارزش های اسلامی و اخلاقی وارتقای سرمایه های مادی و معنوی در پیش روی همگان قرارگیرد.

بدون تردید دستیابی به چنین آینده ای با عنایت به حقوق اساسی ملت و توجه به عقلانیت و تدبیر در همه امور میسر و ممکن است و از خداوند بزرگ در ماه مبارک رجب برای توفیق در این راه مدد می خواهیم.


 

اعتدال علوی


 

 

اطلاعیه شورای مشورتی اصلاحطلبان در حمایت از هاشمی رفسنجانی

 جلسه امروز شورای مشورتی اصلاح طلبان با حضور سید محمد خاتمی به منظور بررسی آخرین تحولات انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شد.این شورا ضمن ابراز خوشوقتی فراوان از ورود جناب آقای هاشمی رفسنجانی به عرصه انتخابات، این اقدام فداکارانه را فرصتی ملی و فراجناحی دانسته و آمادگی شخصیت ها و گروه های اصلاح طلب را در حمایت همه جانبه از ایشان اعلام می دارد. از همه نیروهایی که خیر کشور و انقلاب اسلامی را می خواهند نیز انتظار دارد فارغ از وابستگی های جناحی با هماهنگی کامل با ستاد انتخاباتی ایشان توان خود را برای خلق حماسه ای دیگر برای مقابله با بحران ها و تنگناهای موجود کشور به کار گیرند.

 

اعتدال علوی

 

حمايت جبهه اعتدال‌گرايان

از آيت‌الله‌هاشمی رفسنجانی

جبهه اعتدال‌گرايان با صدور بيانيه‌اي از حضور آيت‌الله‌هاشمي رفسنجاني در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري تشکر کرد.

به گزارش ايسنا، متن اين بيانيه به شرح زير است:

«هاشمي زنده است تا نهضت زنده است.» امام خميني(ره)

در آستانه برگزاري يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، خداوند بزرگ را شاکريم که با حضور پرصلابت شخصيت نام آشناي انقلاب اسلامي که از سابقون انقلاب شکوهمند و پيشگامان عرصه جهاد و دفاع مقدس فرزند برومند امام راحل (ره) و صاحب صلاحيت‌هاي بي‌بديل در پيشبرد اهداف جمهوري اسلامي مي‌باشد، چشم‌انداز تحقق حماسه سياسي و اقتصادي براساس راهبرد مقام معظم رهبري در آسمان نيلگون ايران اسلامي و تلاءلو اميد و فرداي روشن را مباني استوار و متقن همچون اعتدال علوي و اتحاد ملي در دل‌هاي عمومي ملت شريف و حق شناس ايران به ويژه جوانان پراميد اين مرز و بوم که افتخار تبليغ اهل بيت (ع) را در طول تاريخ تشيع داشته اند را بار ديگر فراهم نموده است.

اکنون جبهه اعتدال‌گرايان متشکل از 20 گروه و حزب سياسي فعال در چارچوب قانون اساسي که خط مشي خود را با رويکرد اعتدال و پرهيز از هرگونه افراط و تفريط بنا نهاده‌اند، ضمن تجليل از ايثار و فداکاري حضرت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني رياست معزز مجمع تشخيص مصلحت نظام که با درايت،‌ تدبير و مصلحت‌انديشي خاص خود، دعوت اقشار،اصناف،احزاب مختلف به ويژه نخبگان، دانشگاهيان، فرهنگيان، روشنفکران و عموم ملت چشم انتظار را اجابت نموده و در قامت دولتمردي معتدل و تحول‌خواه در عرصه انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري حضور يافته‌اند، صميمانه تقدير و تشکر و اعلام مي‌نماييم با بهره‌گيري از تمام ظرفيت هاي تشکيلاتي خود آماده بسترسازي شايسته جهت مشارکت حماسي و فعال مردم در فرآيند برگزاري انتخابات بيست و چهارم خرداد 1392 مي‌باشيم.

 

اعتدال علوی

 

تشکیل ستاد اصولگرایان همراه هاشمی رفسنجانی

 به ریاست دکترعلی مطهری

تشکیل ستاد اصولگرایان همراه هاشمی رفسنجانی به ریاست علی مطهری در پی انتشار اطلاعیه‌ای از سوی دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام موجودیت کرد.

به گزارش ایسنا، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بدین‌وسیله به اطلاع ملت شریف، فهیم و متدیّن ایران اسلامی، احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی و اقشار و صنوف گوناگون کشور می‌رساند: در پی درخواست جمعی از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و تشکّل‌های اصولگرا از سراسر کشور برای حمایت از کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ستاد اصولگرایان همراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به ریاست جناب آقای دکتر علی مطهری تشکیل شد و آغاز به کار کرد.

شایان ذکر است با توجه به سابقه فکری جناب آقای دکتر علی مطهری که وارث اندیشه‌های والای پدر بزرگوارشان استاد شهیدآیت الله مرتضی مطهری است و مشی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پرهیز از تخریب در فعالیت‌های انتخاباتی، همه کسانی که تحت این نام در سراسر کشور تبلیغات انتخابات می‌کنند، تاکید می شود از ورود به مباحثی که به هر دلیل باعث تضعیف وحدت مردم ، رقبا، انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن می‌شود، پرهیز نمایند.

 

اعتدال علوی

 

بيانيه حزب همبستگی ايران اسلامي

 در اعلام حمايت از کانديداتوری

 آيت الله هاشمی رفسنجانی

به گزارش خبرگزاري موج، متن بيانيه به شرح ذيل است:

يک بار ديگر انقلاب، در مسير آزمون سرنوشت ساز انتخابات قرار گرفت و اين بار نيز در سال مزين به نام حماسه سياسي و اقتصادي ، دو انتخابات مهم رياست جمهوري و شوراها در پيش روي امت هميشه در صحنه قرار گرفته است.
انتخابات در جمهوري اسلامي همواره مظهر تبلور مردم سالاري و نماد عيني جمهوريت بوده و برگزاري ده دوره انتخابات رياست جمهوري در کشور نشان داده که همواره خواست و اراده مردم، يگانه ملاک تعيين سرنوشت آنها از ابتداي انقلاب اسلامي تاکنون بوده است.
اينک و در آستانه يازدهمين انتخابات رياست جمهوري و با توجه به مقطع حساسي که ايران اسلامي به لحاظ داخلي، و بين المللي با آن مواجه است، حضور گسترده و متکثر چهره هاي سياسي که غالبا در زمره رجال شناخته شده هستند ، نشان از دغدغه آنان براي بالندگي و توسعه ايران اسلامي در آستانه ورود به دهه چهارم انقلاب دارد.
تاکيد رهبر معظم انقلاب بر حضور تمام سلايق سياسي در صحنه و حضور شکوهمند و پرشور مردم در انتخابات ، طليعه اي بود که بار ديگر حجت را بر رجال سياسي کشور تمام کرد که با تمام آنچه در توان دارند به صحنه بيايند و اگر توان اداره کشور را در خود مي بينند ، در عرصه خدمتگزاري به مردم حاضر شوند.
به همين منظور، صحنه سياسي کشور از ابتداي امسال شاهد فضايي پر تحرک در عرصه انتخابات بود که در کنار آن دلسوزان نظام ضمن تبيين نارسايي هاي مديريتي ، خواستار سپردن سکان قوه مجريه به افرادي شدند که از هر لحاظ توانمند و داراي تجربيات ارزشمند در عرصه انقلاب بوده اند.
با آغاز ثبت نام داوطلبان انتخابات رياست جمهوري، مردم و جريانها ، چشم انتظار آمدن افرادي بودند که حضورشان مي تواند علاوه بر پر شور کردن فضاي انتخابات، بارقه هاي اميد را نيز زنده کند. اين امر در آخرين ساعات ثبت نام از داوطلبان رياست جمهوري اتفاق افتاد و آيت الله علي اکبر هاشمي رفسنجاني پس از ثبت نام اعلام کرد که براي خدمت به مردم و نجات کشور به صحنه آمده است.
در اين راستا ، حزب همبستگي ايران اسلامي، ضمن استقبال از کانديداتوري چهره هاي تاريخ ساز و امتحان پس داده نظام همچون اکبر هاشمي رفسنجاني ، اعلام مي دارد که حضور ايشان فرصت مغتنمي است تا با بهره گيري از تجربيات ارزنده وي طي سي و پنج سال گذشته، مردم بار ديگر با چهره هايي که امام، انقلاب و رهبر انقلاب را به صورت ملموس درک کرده اند،همراهي کنند..
حزب همبستگي ايران اسلامي، با اعلام احترام به همه سلايق و جريانها ، همسو با شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، حمايت خود را از آيت الله هاشمي رفسنجاني، اعلام و ياد آور مي شود : دفاتر اين تشکل سياسي در سراسر کشور در راستاي حمايت از ايشان آماده فعاليت‌اند تا انشا الله مردم با حضور آگاهانه در پاي صندوق هاي راي حماسه اي سياسي در راستاي منافع و وحدت ملي کشور را رقم بزنند.
حزب همبستگي ايران اسلامي، ضمن استقبال از حضور همه سلايق سياسي در انتخابات رياست جمهوري پيش رو، از همه جريان ها و گروههاي حاضر در صحنه انتخابات و حاميان آنها مي خواهد که در فضايي آکنده از اخلاق و به دور از تخريب و جو سازي، رقابت تعامل گونه را سرلوحه کار خود قرار دهند و با پرهيز از پيشداوري و القاء ذهنيات و دوري از گمانه زني هاي بي پايه و اساس ، که خواست بدخواهان اين انقلاب است، با سعه صدر، آرامش ، متانت ، رافت و با در نظر گرفتن اخلاق اسلامي ، نمايش با شکوهي از مردم سالاري ديني را به عرصه نمايش بگذارند

 

اعتدال علوی

 

 

 

 

تاريخ : یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 19:38 | نویسنده : | 12 نظر

اخبار انتخاباتي 2

 

 

 

 

 

ادعای روزنامه الحیات:

حمایت آیت الله سیستانی و بیت ایشان از کاندیداتوری آیت الله هاشمی

فرزند آیت الله سیستانی:

 به نفع مردم خاورمیانه است

نظر مثبت هفت چهره سرشناس حوزه در مورد هاشمی

روزنامه  فرامنطقه ای الحیات مدعی شده که «آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله جوادی آملی و آیت الله هاشمی شاهرودی و اعضا جامعه مدرسین مانند اقای ابراهیم امینی، رضا استادی، امامی کاشانی و محمد مومن بر روی کاندیداتوری هاشمی نظر مثبتی دارند»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

درحالیکه پیشتر دفتر آیت الله سیستانی، حمایت علنی از کاندیداتوری آیت الله هاشمی را رد کرده است، روزنامه فرامنطقه ای الحیات به نقل از منابعی که با آیت الله سیستانی دیدار کرده بودند ، مدعی حمایت ایشان از کاندیداتوری آیت الله هاشمی رفسنجانی شده است.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب،  این منابع همچنین با محمد رضا سیستانی فرزند این مرجع عالیقدر شیعه دیدار کردند. او معتقد بود که پیروزی هاشمی می تواند انعکاس مثبتی بر روی وضعیت حاکم در منطقه چه در عراق و چه در سوریه و خلیج فارس داشته باشد.

به گفته ی فرزند آیت الله سیستانی، این انعکاس به دلیل تجربه سیاسی وسیع هاشمی است که او را قادر به حل مشکلات پیش آمده در منطقه می کند که در نهایت به نفع مردم تمام خاورمیانه است.

الحیات در ادامه مدعی شده نظر حوزه علمیه قم درخصوص هاشمی این است که وی کاندیدای مناسب و اصلح در زمان حاضر می باشد .

این روزنامه فرامنطقه ای، اشاره کردند که آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله جوادی آملی و آیت الله هاشمی شاهرودی و اعضا جامعه مدرسین مانند اقای ابراهیم امینی، رضا استادی، امامی کاشانی و محمد مومن هستند.

به نوشته الحیات، موضع مراجع مذهبی فاکتور بزرگی در انتخابات است که بر روی رای دهندگان در ایران تاثیر دارد چراکه دکترین تقلید در شیعه وجود دارد.

 

 

 

 

             اعتدال علوی

 

 

 

 

 

 

محسن غرویان:

قم با هاشمی است؛
از مراجع تا مردم کوچه و بازار 


روزنامه بهار-ریحانه طباطبایی

جمعی از نمایندگان مجلس در دیدار با هاشمی‌رفسنجانی، از نامزدی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت کردند

به میزانی که حمایت‌ها افزایش پیدا می‌کند خبرهایی حاکی از پخش فیلم و سی‌دی نیز علیه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی انتشار پیدا می‌کند. دو هفته پیش از آن‌که رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به سوی ساختمان وزارت کشور در میدان فاطمی برود و در یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری نام‌نویسی کند بسته‌هایی به دستش رسید. این بسته‌ها حاوی سی‌دی و فیلم‌هایی علیه او و خانواده‌اش بود. سی‌دی‌هایی که گفته می‌شود در یک‌و‌نیم‌میلیون نسخه آماده انتشار هستند و بعضا در بعضی از شهرها نیز چند روزی است که منتشر شده‌اند. این بسته به دست رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم رسید تا در‌واقع هشداری باشد برای آن‌که در انتخابات شرکت نکند. اما او به هشدار‌ها توجهی نکرد و حتی وقعی به نوشته‌های بعضی از روزنامه‌ها هم نگذاشت. او به وزارت کشور رفت و ثبت‌نام کرد و حالا طرفدارانش هستند که افزایش پیدا می‌کنند.
آیت‌الله محسن غرویان، چندصباحی بود که از اظهارنظرهای سیاسی فاصله گرفته بود و سرگرم کارهای نظری‌اش بود. اما انتخابات ریاست‌جمهوری، او را هم از کنج فراغت به متن سیاست کشانده است. غرویان در گفت‌وگو با عصر ایران تاکید می‌کند که نامزدی هاشمی در انتخابات ریاست‌جمهوری، با استقبال مراجع تقلید و روحانیان و طلاب مواجه شده و شوق و شادی را به میان مردم کوچه و بازار شهر قم آورده است. درعین‌حال او تاکید می‌کند که نقش «تخریب هاشمی» را در رقم‌خوردن نتیجه انتخابات نباید دست‌کم گرفت. وی گفت: «روحانیان معتقدند این منجی باید وزنه سیاسی سنگین و قدرتمندی باشد که با استفاده از تجربیات و نفوذ کلامش بتواند این مشکل را حل کند. آن‌ها در شرایط کنونی، آقای هاشمی را مصداق چنین شرایطی می‌دانند و معتقدند کسان دیگر، فاقد این توانایی و قدرت‌اند. این تحلیل الان در میان بخشی از روحانیان ما وجود دارد.
بعضی از مراجع با نامزدی آقای هاشمی موافقند و از ریاست‌جمهوری ایشان حمایت می‌کنند و این موضوع در بحث‌های درون حوزه علمیه قم، مطرح است. این هم نکته مهمی برای طلاب و روحانیان جوان است، زیرا آن‌ها به بزرگان خودشان در حوزه نگاه می‌کنند.»او در پاسخ به این سوال که آیت‌الله مصباح هم اخیرا در اشاره به هاشمی، گفت که فلانی را نمازجمعه هم راه نمی‌دهند ولی او از وحدت ملی دم می‌زند، گفت: «من احترام حاج آقای مصباح را همیشه حفظ کرده‌ام و الان هم احترام ایشان را حفظ می‌کنم. ولی نباید فراموش کنیم که مقام معظم رهبری، با حکمی پنج‌ساله، مجددا آقای هاشمی را به‌عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کرده‌اند. معنای این حکم، تایید آقای هاشمی از جانب بالاترین مقام کشور است. ما از این حکم خیلی چیزها را می‌توانیم بفهمیم، اگر بخواهیم بفهمیم. اگر حب‌و‌بغض‌ها اجازه دهند، منصفانه می‌توانیم خیلی تاییدها را درک کنیم و خیلی از درشت‌گویی‌‌‌ها و سخنان ناروا را هم دریابیم. ملاک ما در قبال آقای هاشمی، گفتار و عمل مقام معظم رهبری است نه اشخاص دیگر. با این حکمی که مقام معظم رهبری به آقای هاشمی داده‌اند، ما هاشمی‌رفسنجانی را مورد تایید رهبری می‌دانیم.»از طرفی دیگر به گزارش مهر، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در دیدار با هاشمی‌رفسنجانی پیشنهادهای ود را برای موفقیت وی در انتخابات ارائه کردند. هسته مرکزی جمع صدنفره نمایندگان مجلس حامی نامزدی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات که پس از ثبت‌نام وی برای ریاست‌جمهوری تشکیل شد تاکنون دو جلسه برگزار کرده است و نتیجه این جلسات فهرست‌کردن نکات انتخاباتی است که به عقیده آنان به پیروزی هاشمی‌رفسنجانی در این دوره انتخابات کمک می‌کند. اما در مقابل رجا‌نیوز خبر از رونمایی مستند «مصاف» در دانشکده فنی دانشگاه تهران و به‌طور همزمان در 16‌دانشگاه کشور داد.
براساس گزارش رجا مستند «مصاف» به‌عنوان آخرین تولید سفیرفیلم، مستندی دو قسمتی است که به بازگویی وقایع و چالش‌های پیش‌آمده برای انقلاب اسلامی بین سال‌های 68 تا 88 می‌پردازد. قسمت اول این مستند که سه‌شنبه گذشته در دانشگاه تهران رونمایی شد، به بازگویی وقایع بعد از رحلت امام‌خمینی(ره) می‌پردازد و به همین منظور مسائلی نظیر عملکرد فرهنگی و اقتصادی دولت سازندگی، دلایل انتخاب سیدمحمد خاتمی در انتخابات دوم خرداد 76، حلقه کیان و روزنامه‌های زنجیره‌ای و وقایع منجر به حادثه کوی دانشگاه تهران در 18 تیرماه 1378 را به تصویر می‌کشد. خبرهای دیگر نیز حاکی از پخش یک‌سری سی‌دی علیه هاشمی‌رفسنجانی در شهر قم و بین طلاب جوان است. باید منتظر بود که آیا همچون سال 84 این تخریب‌ها می‌توانند کاری از پیش ببرند یا همان‌طور که آیت‌الله غرویان می‌گوید این‌بار این‌گونه برنامه‌ها تاثیری ندارد، هرچند که خطرناک است.


اعتدال علوی«معصومه ابتکار» در گفت‌وگو با «شرق»:

برخی اصولگراها به نفع هاشمی کنار می‌روند


شرق، نورا حسینی: معصومه ابتکار، دبیر کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران نخستین زن ایرانی است که پس از انقلاب وارد هیات دولت شده ‌است. او بیشتر به‌خاطر نقش خود در تصرف سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ و هشت‌سال ریاست سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران در دوران ریاست‌جمهوری محمد خاتمی معروف است.   
وی در انتخابات شورای شهر تهران در سال ۱۳۸۵ یکی از کاندیداهای فهرست اصلاح‌طلبان بود و با پیروزی در انتخابات به عضویت شورا درآمد. ابتکار پس از آغاز کار شورای سوم با تاسیس کمیته محیط زیست در این شورا ریاست آن را بر عهده گرفت. یکی از معجزات شورای سوم، همزیستی مسالمت‌آمیز گروه‌های مختلف سیاسی است به‌طوری‌که دفتر وی و خواهر رییس‌جمهوری در کنار یکدیگر است. تلاش او برای حفظ پارک پردیسان و افشای مصوبه دولت درخصوص این پارک در صحن شورا از جمله اقدامات وی برای حفط فضای سبز پایتخت بود. با وی درخصوص انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در پی می‌آید:
فضای مناسب برای فعالیت همفکران هاشمی و خاتمی نیست
ابتکار در پاسخ به این پرسش که چرا آقای هاشمی و خاتمی نتوانستند طی چند‌سال گذشته یک نفر دیگر از دل جریان اصلاحات بیرون بیاورند و هربار مجبورند خودشان وارد میدان شوند، گفت: متاسفانه شرایط به‌گونه‌ای‌ است که فضای فعالیت همفکران آقایان هاشمی و خاتمی فراهم نبوده، بنابراین با ادامه تنگناها و شرایط خطیر اقتصادی و اجتماعی کشور چاره‌ای جز حضور خودشان نیست.
ما هیچگاه جنگ‌طلب نبوده‌ایم
این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا این جمله آقای هاشمی که گفتند با اسراییل سر جنگ نداریم، به نظر شما درست است، گفت: به‌نظرم با آمدن آقای هاشمی رابطه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه، کشورهای اسلامی و به‌ویژه کشورهای عربی و همسایگان بهبود خواهد یافت و برخی سوءتفاهماتی که در حال حاضر دشمن برای بهره‌گیری به نفع خود به آنها دامن می‌زند، برطرف خواهد شد و این در مجموع به نفع کشور و به‌ضرر دشمنان انقلاب و اسراییل است. به علاوه ما هیچگاه جنگ‌طلب نبوده و دنبال تنش‌زایی نیستیم، اما با قدرت و انسجام ملی که میان همه جناح‌های سیاسی برای مقابله با هرگونه هجمه و سلطه بیگانه مشترک است، آماده‌ایم. به نظرم این موضع ایشان از جنبه قدرت و اعتماد‌به‌نفس یک سیاستمدار قدر است.
اصلاح‌طلب‌ها انتخابات شوراها را جدی گرفته‌اند
این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا اصلاح‌طلبان برای بازگشت دولت از الگوی اصولگرایان استفاده می‌کنند، گفت: اصلاح‌طلبان به دلیل داشتن پایگاه قوی اجتماعی و طرفداران جدی که در لایه‌ها و اقشار تحصیل‌کرده و نخبه دارند، از نظر اجتماعی، سیاسی و اقبال عمومی وضعیت خوبی دارند. ولی محدودیت‌هایی که در سال‌های اخیر و تقریبا از اواخر دولت هشتم برای فعالیت سیاسی اصلاح‌طلبان ایجاد شد و عملا فعالیت‌های آنها را با موانع، مشکلات و هزینه‌های سنگین روبه‌رو ساخت، معادلات را تحت‌تاثیر قرار داده و نحوه و رویکرد اصلاح‌طلبان را تغییر داد. با این حال باید شوراها را جدی تلقی کرد، زیرا پایگاه‌های مردمسالاری دینی و تحقق اراده مردم در سطح مدیریت‌های محلی و کوچک هستند و تمرین خوبی برای ورود به عرصه‌های جدی‌تر و کلان ملی به حساب می‌آیند. اصلاح‌طلبان البته شوراها را نهادی اجتماعی دانسته و آن را یک نهاد سیاسی تلقی نمی‌کنند.
احتمال انصراف اصولگرایان و کاندیداها به نفع هاشمی
رییس کمیته محیط‌زیست شورای شهر در پاسخ به این پرسش که نرسیدن به گزینه‌ای واحد در ریاست‌جمهوری از سوی اصلاح‌طلبان، بر انتخابات شوراها تاثیر می‌گذارد، گفت: اکنون با آمدن جناب آقای هاشمی این مساله تقریبا منتقی است،چرا که جریانات اصلاح‌طلب همگی از این موضوع استقبال کرده و برای حمایت از ایشان اعلام آمادگی کرده‌اند و به نظر می‌رسد کاندیداهای نزدیک به جریان اصلاحات و حتی برخی کاندیداهای مستقل و اصولگرا نیز نسبت به انصراف به نفع آقای هاشمی اقدام کنند.
امیدوارم سوءتفاهم‌ها در مرحله هیات نظارت رفع شود
وی درخصوص فعالیت اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراها گفت: اصلاح‌طلبان از نیمه دوم سال گذشته با وجود محدودیت‌ها چهار نشست ملی با حضور فعالان سیاسی و اجتماعی کشور در استان‌های مختلف برگزار کردند. نشست‌هایی نیز از اواخر سال گذشته برگزار شد تا روی ساختار اجرایی کار شود و شوراهای هماهنگی تشکیل شود. خوشبختانه چهره‌های شاخص و توانمندی نیز برای حضور در انتخابات شورای چهارم از سوی اصلاح‌طلبان ثبت‌نام کردند. قرار است لیستی 31نفره از سوی اصلاح‌طلبان ارایه شود. اما در این میان رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان از طرف هیات‌های اجرایی در تقابل آشکار با نظرات مقام رهبری است که همه گروه‌های سیاسی را برای مشارکت در انتخابات تشویق کرده‌اند. امیدوارم این سوءتفاهم در مرحله هیات‌های نظارت برطرف شود و اصلاح‌طلبان بتوانند به نشاط سیاسی و اجتماعی کمک کنند.
وی درخصوص اینکه چرا اعضای اصلاح‌طلب در شورای سوم نتوانستند مسوولیت کمیسیون‌ها را بر‌عهده بگیرند گفت: البته جناب آقای مسجد‌جامعی حدود چهار‌سال رییس کمیسیون فرهنگی بودند. در هر‌حال اگر این سه‌عضو اصلاح‌طلب در راس کمیسیون‌ها نبودند، اما تاثیرگذاری آنها در کمیته‌هایی که فعالیت می‌کردند در حد کمیسیون بود. آقای مسجدجامعی در بخش شورایاری‌ها نیز چنان نقش‌آفرینی و اثرگذاری داشتند که از برخی کمیسیون‌ها قوی‌تر بوده یا کارآیی کمیته محیط زیست که کمتر از کمیسیون نبود. به نظر من در شورای چهارم با افزایش تعداد اعضا به‌راحتی می‌توان کمیسیون‌های جدیدی تشکیل داد؛ برای مثال کمیسیون محیط زیست، زنان و...
چرا زنان شورا کم‌کار بودند
ابتکار درخصوص فعالیت کم زنان شورای سوم گفت: من از ابتدا تلاش داشتم همگرایی بین سه عضو شورا ایجاد شود اما این اتفاق رخ نداد. در سال 86 با ایجاد ائتلاف اسلامی زنان تلاش کردیم زنان اصولگرا و اصلاح‌طلب را با وجود زاویه‌های فکری و سیاسی گرد هم آوریم، زیرا اعتقاد داریم که نباید فاصله‌ها را افزایش داد و در این دوره دیدیم ایجاد فاصله، بدبینی و پرونده‌سازی نتیجه‌اش چه می‌شود. اینها بارها برای اصلاحات تشییع جنازه برگزار کردند، بد‌و‌بیراه گفتند و تهمت زدند، اما همه‌چیز مثل روز روشن شد. جناح‌های مختلف می‌توانند دوستانه در کنار هم برای سازندگی تلاش کنند. این به‌راحتی امکانپذیر است و مردم این تصویر را در شورای سوم شاهد بودند.اعتدال علوی


سیاست خارجی هاشمی رفسنجانی
موفق‌تر از احمدی‌نژاد !

سايت خبري دادنا- گروه سیاسی -

در ایران "هاشمی رفسنجانی" را مرد کهنه کار سیاست می خوانند. مشابه همین عنوان نیز در رسانه های بین المللی درباره او به کار گرفته می شود. وی بی شک یکی از موفق ترین سیاستمدارانی است که توانسته بعد از سقوط نظام پادشاهی در ایران و تاسیس ساختار نوین اسلامی در سال 1979 میلادی، مدیریت بخش های مهمی در حاکمیت ایران را بر عهده بگیرد.

 

به گزارش دادنا و به نقل از "دیلی استار" روزنامه انگلیسی زبان چاپ بیروت، رفسنجانی یکی از منتقدین با نفوذ «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور سر سخت ایران است. احمدی نژاد در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری به صراحت اعلام کرده بود که رفسنجانی هر کاری که از دستش برمی آمده انجام داده تا وی رئیس جمهور نشود. 

 

 

 

هاشمی رفسنجانی چندان اهل موضع گیری های صریح و تند نیست و تمایل دارد در لفافه و به نرمی منظور خود را بیان کند اما رویه وی در روزهای اخیر تغییر کرده بود بویژه آنجا که زبان به انتقاد از سیاست های دستگاه دیپلماسی دولت «احمدی نژاد» پرداخت و وی را به «دخالت دادن مسائل جناحی و اختلافات داخلی به حوزه دیپلماسی کشور» متهم کرد.


رفسنجانی برای نمونه از دستاوردهای مثبت سفر خود به عربستان سعودی سخن گفته و اشاره کرده بود که موضوع آزار و اذیت زوار ایرانی بدست عوامل سعودی را با پادشاه این کشور در میان گذاشته و پادشاه عربستان نیز با درخواست های وی برای نرمی رفتار با مسافران ایرانی سفرهای زیارتی پاسخ مثبت داده اما در دولت احمدی نژاد دستاوردهای وی در عرصه دیپلماسی را وارونه نشان داده اند و حتی وزیر امورخارجه وقت (منوچهر متکی) ادعا کرده بود که مسئولان فرودگاه در عربستان «ری شهری» سرپرست حجاج ایرانی را بازرسی بدنی کرده اند، ادعایی که بعدها توسط متکی اعلام شد تحت فشار آنها را بیان کرده است. (اخیرا منوچهر متکی اظهارات هاشمی رفسنجانی که از زبان ری شهری بیان شده بود را رد کرده است.)

 

آنچه فارغ از شعارهای روزمره قابل مشاهده است اینکه تقابل و رقابت میان ایران و عربستان سعودی جدی است. هر دو کشور داعیه رهبری جهان اسلام را دارند اما یکی با قرائت اهل تشیع و دیگری با قرائت اهل سنت. اخیراً فیلم مستندی در ایران پخش شد (مستند "الماس فریب". م) که عربستان و آمریکا را به تلاش برای ایجاد دولت در تبعید توسط اپوزیسیون ایرانیان خارج از کشور متهم می کرد و از عربستان به عنوان یکی از کشورهای در حال توطئه علیه ایران نام می برد. هر دو کشور نیز یکدیگر را به دخالت در کشورهای منطقه متهم می کنند.

 

 

اما این تقابل در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی قابل مقایسه با زمان کنونی نیست و به نظر می رسد سفیران دیپلماسی دولت احمدی نژاد موفق تر از دیپلمات های وابسته به هاشمی رفسنجانی عمل نکرده اند. رفسنجانی تاکید زیادی بر دوستی با کشورهای عربی داشت و در موضع گیری های خود به طور مستقیم کشورهای عربی را مورد حمله قرار نمی داد. 

 

در زمانه انقلاب های عربی هر کشوری قصد یارگیری و تغییر سیاست به نفع خود را دارد اما به نظر نمی رسد در این دوران سکانداران دولت احمدی نژاد چندان موفق عمل کرده باشند. مشکلات داخلی وی بیشتر از گذشته شده و منتقدان اصولگرای وی انتقادهای بیشتری از وی می کنند. احمدی نژاد دارای محبوبیت در کشورهای عربی نیز هست بویژه نزد مردمی که داعیه طرفداری از فلسطین را دارند اما آنچه به سیاست های خارجی یک کشور مربوط است بیشتر چانه زنی در عرصه بین الملل برای استفاده حداکثری از جریان ها و اتفاقات بین المللی است و نظر نویسنده این است که قدرت چانه زنی دستگاه دیپلماسی هاشمی رفسنجانی به مراتب موفق تر از دولت کنونی بوده است.


اعتدال علوی

 


ماجرای آن تماس تلفنی...!
از زبان علی مطهرِی

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس با اشاره به تماس تلفنی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با رهبر معظم انقلاب برای ورود به صحنه انتخابات گفت: ظاهرا ساعت ۱۷ از دفتر مقام معظم رهبری پیامی به وی دادند که بعد از آن وی به سمت وزارت کشور حرکت کرده است.به گزارش خانه ملت، علی مطهری با بیان اینکه به دنبال تاکید بر درخواست های قبلی خود از آیت الله هاشمی رفسنجانی در خصوص ورود به صحنه انتخابات، صبح روز شنبه به همراه ۷ نفر از اعضای ائتلاف صدای ملت نزد وی رفتیم، گفت: ساعت ۱۰.۳۰ صبح به وی اعلام کردیم که علت ضرورت ورود شما به صحنه اتنتخابات روشن است و خود شما علت این ضرورت را بهتر از ما می دانید. نماینده تهران، ری شمیرانات و اسلامشهر در مجلس با بیان اینکه از میان آن جمع من به عنوان اولین نفر صحبت می کردم، افزود: به آقای هاشمی گفتم که نظر شخصی من این است اگر این مدیریت و این نگاه سیاسی و فرهنگی یک دوره دیگر در کشور حاکم باشد ممکن است انقلاب یک آسیب جدی ببیند، بنابراین وظیفه است که شما وارد شوید. آقای هاشمی رفسنجانی پاسخ داد؛ من آماده ثبت نام هستم اما باید از عدم مخالفت مقام معظم رهبری مطمئن شوم، چون در صورت مخالفت ایشان با کاندیداتوری من، ورودم به صلاح کشور نیست.مطهری با بیان اینکه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که من شب گذشته با رهبر معظم انقلاب صحبت کردم و قرار است نظر خود را تا امروز به من اعلام کنند، تا نزدیک ظهر که نزد آیت الله هاشمی رفسنجانی بودم خبری نشد، بنابراین گفتیم خود شما دوباره تماس بگیرید. وی با بیان اینکه آقای هاشمی گفت مشکلی ندارد من این کار را خواهم کرد، افزود: آقای هاشمی گفت که برای گرفتن نتیجه؛ صبح هم تماس گرفتم که گفتند حضرت آقا در حال سخنرانی هستند بعدا تماس می گیریم اما تا الان تماسی گرفته نشده است. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: البته آقای هاشمی در جلسه با گروه دیگری گفته بود اگر لازم باشد خودم خدمت رهبری رفته و تکلیف موضوع را روشن می‌کنم.نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه نزدیک ظهر از جلسه با آقای هاشمی خارج شدیم و من در حال نا امید شدن از ثبت نام وی بودم، گفت: حدود ساعت ۱۷ و ۳۰ روز شنبه به من خبر دادند که آقای هاشمی برای ثبت نام حرکت کرده و شنیدیم که ظاهرا ساعت ۱۷ از دفتر مقام معظم رهبری پیامی به وی دادند که بعد از آن وی به سمت وزارت کشور حرکت کرده اما من نمی دانم که آن پیغام چه بوده است.

 

اعتدال علوی

 

 

جهانگیری رئیس ستاد هاشمی شد+متن حکم

 

اميد است با اتكال به خداوند متعال و جذب افراد متعهد و خوشنام و با ياري و مدد گرفتن از قشرهاي مختلف دلسوز، اعم از زنان و مردان، روحاني، دانشگاهي، فرهنگي، صنوف مختلف و جوانان پرشور و غيور انقلابي در انجام وظايف محوله با توجه به شرايط حساس داخلي و خارجي و رعايت دقيق و كامل اصول بيانيه دوم انتخاباتي موفق باشيد

hashemirafsanjani.ir   - آیت الله هاشمی رفسنجانی با صدور حکمی مهندس اسحاق جهانگيري  را به سمت رئیس ستاد انتخاباتی خود در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری منصوب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در متن این حکم آمده است:

جناب آقای مهندس اسحاق جهانگیری

با توجه به ويژگي‌ها، توانمندي‌ها و تجربيات ارزشمند جناب‌عالي در عرصه‌هاي گوناگون اجرايي و مديريتي و اعتمادي كه در همه سطوح نظام به تعهد، صداقت و دلسوزي شما داريم، به موجب اين حكم به سمت رئيس ستاد انتخاباتي اينجانب منصوب مي‌شويد.

اميد است با اتكال به خداوند متعال و جذب افراد متعهد و خوشنام و با ياري و مدد گرفتن از قشرهاي مختلف دلسوز، اعم از زنان و مردان، روحاني، دانشگاهي، فرهنگي، صنوف مختلف و جوانان پرشور و غيور انقلابي در انجام وظايف محوله باتوجه به شرايط حساس داخلي و خارجي و رعايت دقيق و كامل اصول بيانيه دوم انتخاباتي موفق باشيد.

 

اعتدال علوی

 

معرفی اعضای ستاد هاشمی رفسنجانی

 

«تا پایان امروز مسئولین اصلی ستاد مرکزی را معرفی خواهیم کرد و طی دو روز آینده نیز اعضای ستاد استانها را به اطلاع مردم خواهیم رساند.»

اسحاق جهانگیری رئیس ستاد انتخاباتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به انتصابش به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی هاشمی، اظهار کرد: از امروز فعالیت های ستاد به صورت جدی آغاز می شود.

وی افزود: تا پایان امروز مسئولین اصلی ستاد مرکزی را معرفی خواهیم کرد و طی دو روز آینده نیز اعضای ستاد استانها را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

   جهانگیری با بیان اینکه شخصیت‌های مختلفی برای عضویت در ستاد انتخاباتی آیت الله هاشمی رفسنجانی مطرح هستند، گفت: مطهری نیز از جمله شخصیت‌هایی است که به احتمال زیاد به عنوان سخنگوی ستاد معرفی خواهد شد.

وی با تکذیب برخی اظهارنظرها مبنی بر سفر ناطق نوری و سید محمد خاتمی به استان‌های مختلف برای کارهای تبلیغاتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، گفت: این خبرها صحت ندارد. البته شخصیت های مختلفی برای این منظور پیش بینی شده است که در روزهای آینده اعلام خواهیم کرد.

 

 

اعتدال علوی

 

 

اطلاع رسانی فقط از hashemirafsanjani.ir

"هاشمی، فیس بوک ندارد"

 

امیدوارم کلیه دوستداران آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ در طول روزهای آتی تا انتخابات ریاست جمهوری با اتکاء به رعایت کامل اخلاق اسلامی در حوزه اطلاع رسانی، یکصدا و همدل بر مسیر ایجاد اعتدال علوی تاکید کنند

hashemirafsanjani.ir - محسن هاشمی اخبار منتشره و منتسب به صفحه فیس بوک "آیت الله هاشمی رفسنجانی" و یا "سایت شخصی ایشان" را تکذیب و فاقد ارزش خبری خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، مدیر مسئول دفتر نشر معارف انقلاب و سایت شخصی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین راستا، تاکید کرد: هر گونه اقدام جدیدی در زمینه ارتباطات مجازی امور اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی فقط با اعلام رسمی از طریق  hashemirafsanjani.ir  معتبر است و خارج از این مجرا فاقد وجاهت خبری است.

محسن هاشمی همچنین با اشاره به علاقه مندی اشخاص و گروههای متفاوت برای راه اندازی صفحات هواداری از آیت الله هاشمی رفسنجانی در فضای مجازی در ایام انتخابات ریاست جمهوری، افزود:  به نوبه خودم ازابراز لطف و اعلام امادگی کم نظیر اقشار مختلف مردم برای این همراهی تشکر می کنم ولی درخواست دارم که حتما برای ایجاد وحدت رویه لازم از انتشار اخبار تایید نشده و احیانا گمراه کننده خودداری کنند.

وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که کلیه دوستداران آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ در طول روزهای آتی تا انتخابات ریاست جمهوری با اتکاء به رعایت کامل اخلاق اسلامی در حوزه اطلاع رسانی، یکصدا و همدل بر مسیر ایجاد اعتدال علوی تاکید کنند.

 

 

 

***************************************

 

 

تداوم کاهش قیمت سکه و ارز در بازار

با حضور هاشمی رفسنجانی در عرصه انتخابات

قیمت سکه و ارز رو به کاهش است   به گزارش آخرین نیوز، روزنامه شرق نوشت: اعلام رسمی نامزدی هاشمی‌رفسنجانی جان تازه‌ای به بازار ارز داد. بازاریانی که منتظر حضور هاشمی‌رفسنجانی بودند با اعلام نامزدی و ثبت‌نام وی در ساختمان وزارت کشور، با سوت و دست، ورود وی را جشن گرفتند. شادمانی‌ای که با کاهش نرخ ارز همراه بود. دلاری که صبح با قیمت 3510 تومان پا در معاملات گذاشته بود، بعد از این خبر به قیمت 3450 تومان رسید. ساعت 17:50 دیروز عصر در حالی که صرافان و دلالان بازار به‌سبک همیشگی در فضای سبز جلوی پاساژ افشاری، واقع در تقاطع خیابان‌های فردوسی و منوچهری جمع شده بودند، گوش‌هایشان را تیز می‌کردند و از تمام مراجع خبری فهرست نامزدهای ثبت‌نامی را چک می‌کردند. وقتی خبر ساعت 18 عصر رادیوپیام خبر ثبت‌نام هاشمی‌رفسنجانی را مخابره کرد، هسته مرکزی بازار ارز، با کف و سوت، از این حضور انتخاباتی استقبال کردند. بازاریانی که دیروز به خود تعطیلی داده بودند و منتظر این اعلام حضور، دست از معامله کشیده بودند با هیجان این ثبت‌نام، به کاهش قیمت دلار تن دادند. روی تابلوی چند صرافی نوشته شده بود: «تا مشخص شدن حضور آقای هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات از دادن قیمت معذوریم.»

 

افرادی هم که برای خرید به بازار آمده بودند، وقتی به در صرافی‌ها می‌آمدند و با عدم فروش از سوی آنها مواجه می‌شدند، ترفند جدیدی در پیش گرفتند. آنها هم به‌مثابه صرافی‌ها به میعادگاه همیشگی آنها رفتند و به‌سبک جارچیان، تقاضای خرید خود را اعلام می‌کردند. خریداران ارز در آن همهمه بدون مراجعه به مغازه‌ها، نیاز خود را با داد و فریاد به گوش صرافان می‌رساندند. این‌گونه می‌توانستند در این فضا رقابتی ایجاد کنند و یخ معاملات را بشکنند. حال اگر صرافی، ارز داشت و می‌فروخت معامله‌ای انجام می‌شد وگرنه متقاضی همچنان به‌سبک جارچیان، سفارش خرید خود را مجددا تکرار می‌کرد، تا کسی پا پیش بگذارد. در عین حال دیروز جای خالی برخی از صرافان قدیمی که نظراتشان در باب قیمت ارجح بود، خالی بود. صرافان قدیمی و افراد سرشناس بازار ارز بدون اینکه حجره‌شان را به کسی بسپارند، تعطیل کرده بودند یا اینکه کرکره‌های خود را پایین کشیده و از درون حجره، اتفاقات بازار را رصد می‌کردند. یکی از معامله‌گران بازار ارز در مورد اتفاقات روز گذشته بازار نسبت به اعلام ثبت‌نام هاشمی‌رفسنجانی می‌گوید: «بازار بر این اعتقاد است که ایشان روابط دیپلماسی و سیاسی قوی دارد، به صورتی که توانایی شکستن تحریم‌ها و آزاد‌سازی دلارهای بلوکه‌شده نفتی ایران را دارد، به همین دلیل این خبر باعث شادمانی و کاهش قیمت دلار شد.» وی در مورد غیبت بزرگان بازار ارز در روز گذشته می‌گوید: «در حالی که مبنای قیمت‌گذاری دلار مشخص است اما بارها، صرافان بنام و مشهور بازار از سوی مراجع قضایی مورد عتاب و خطاب قرار گرفته‌اند، در حالی که واقعا آنها نقشی در تشنجات بازار نداشتند و ندارند. با وجودی که این احتمال وجود داشت که امروز بازار رو به سکوت می‌آورد، آنها از دغدغه اینکه مورد اتهام قرار بگیرند، تعطیل کرده‌اند یا اینکه اصلا بازار نیامده‌اند تا اتهامی از این رفتار بازار متوجه آنها نشود.» یکی دیگر از صراف‌هایی که در میدان نشسته بود رفتار بازار را این‌گونه تحلیل می‌کند: «هاشمی‌رفسنجانی عقبه روشنی دارد و همه ما با سیاست‌های مالی، اقتصادی و خارجی او آشنایی داریم، به همین دلیل فکر می‌کنیم که با تعاملاتی که با جهانیان برقرار می‌کند، تجارت رونق گرفته، میزان درآمدهای ارزی و وصول این درآمدها به کشور بیشتر شده و در نتیجه از دام تحریم‌ها رها می‌شویم، این پیش‌بینی‌ها باعث کاهش قیمت دلار شده است.» در حالی که قیمت دلار پایین می‌آمد، بازار از معامله و فروش ارزهای دیگر غافل بود. اگر طالبی هم برای خرید دیگر ارزهای مطرح مانند یورو و پوند بود اما کسی تمایل به فروش نداشت. صرافی در مورد اینکه چرا دلار معامله می‌شود اما بازار در برابر خریدوفروش سایر ارزها همچنان، جبهه دارد، می‌گوید: «هنوز قیمت دلار از آب درنیامده است، نمی‌دانیم که این روند نزولی و کاهشی تا چه قیمتی ادامه دارد، به همین دلیل بازار از خرید‌و‌فروش سایر ارزها می‌ترسد و محتاطانه رفتار می‌کند.» یکی دیگر از صرافان، این رفتار بازار را این‌گونه تحلیل می‌کند: «الان ساعت حدود شش‌ونیم عصر است اما این جمع تا حدود ساعت هشت شب همین‌جا بر سر نرخ دلار بحث و جدل می‌کنند و قیمت می‌دهند، به صورتی که فکر می‌کنم تا آخرین ساعات قیمت دلار به 3410 تومان برسد، برای همین بازار تا زمان اجماع بر سر نرخ دلار، تمایلی به معامله سایر ارزها ندارد.» این صراف در پاسخ به این سوال که چرا صرافان از کاهش نرخ ارز خوشحالند و این در حالی است که انتظار می‌رفت با ارزان شدن دلار، صرافان دست از معامله بکشند و ناخرسند باشند، پاسخ می‌دهد: «زمانی که دلار‌ گران است، مشتریان آن به حداقل می‌رسد و به همین میزان، درآمد ما هم کاهش می‌یابد، اما اگر دلار ارزان باشد، با افزایش مصرف دلار، هرچند دلار را ارزان‌تر می‌فروشیم اما به دلیل افزایش فروشمان، سود بیشتری می‌بریم.» این صراف در مورد قیمت آتی دلار می‌گوید: «به نظرم این روند نزولی تا اواسط روز یکشنبه ادامه داشته باشد و دلار تا سه‌هزاروسیصدواندی پایین بیاید.» یکی دیگر از صراف‌ها این‌گونه پیش‌بینی می‌کرد که اگر این ثبت‌نام صورت نمی‌گرفت، ترمز و اهرمی برای جلوگیری از سرعت نرخ ارز وجود نداشت. این صراف می‌گوید: «امروز صحبت‌هایی در بازار می‌شد که اگر وضعیت به همین منوال پیش برود، ممکن است قیمت دلار در چند روز آینده تا پنج‌هزارتومان بالا برود.» وی ضمن ابراز خرسندی از کاهش نرخ دلار ادامه می‌دهد: «اگر این موج مثبت در بازار ادامه پیدا کند، قیمت دلار تا پایان هفته به زیر 3300 تومان می‌رسد.»

 

 

 

چرا ايران امروز به « هاشمی » نياز دارد

 

 

  اکبر ترکان * -

رفتارهاي خاص دولت احمدي‌نژاد در 8 سال اخير و تصميم‌گيري‌هايي که رابطه چنداني با منطق نداشتند، محدوديت‌هاي زيادي را به کشور و البته مردم تحميل کرده است و در شرايطي که آرامش حق مسلم ملت است، آنها گرفتاري‌هاي زيادي را در حال تجربه کردن هستند و دقيقا به همين دليل بايد گفت که کشور ما براي برون رفت از اين وضعيت ناخرسند به چهره‌اي توانمند نياز دارد، پس مي‌توانيم با توجه به‌شناختي که از آيت الله رفسنجاني وجود دارد، اينطور بگوييم که ايران، امروز به هاشمي احتياج دارد تا او بتواند با استفاده از توان بالقوه خود و همچنين پتانسيل بالاي مجموعه‌اش مشکلات را کاهش بدهد.

البته اين مهم در شرايطي رخ خواهد داد که او به عنوان يک فرد مستقل به اين نتيجه برسد که حضورش توام با تاثيرگذاري خواهد بود تا بتواند در خصوص ورود به عرصه انتخابات تصميم‌گيري کند. تا به امروز مشاهدات پيرامون هاشمي نشانگر اين مساله است که ايشان تصميمي براي حضور در انتخابات ندارند و به همين دليل بايد گفت انتخابات 24 خرداد در شرايطي برگزار خواهد شد که کانديدايي به نام اکبر هاشمي رفسنجاني را به خود نخواهد ديد پس مي توان گفت که هاشمي نمي‌آيد.

البته با وجود احساس ضرورت آمدن هاشمي هيچ کس نمي‌تواند براي او تکليف تعيين کند، اما اين را مي‌توان گفت که در وضعيت کنوني کشور به پدري کارا و دلسوز نياز دارد که خب! در بين افراد فعلي فقط هاشمي است که توانايي ايفاي چنين نقش مهمي را دارد. به همين دليل است که آرزوي اين روزهاي دلسوزان انقلاب اين است که ايشان به صحنه انتخابات ورود پيدا کنند اما گويا ايشان به دلايلي چنين قصدي ندارند و به نظر هم نمي‌رسد که عقيده‌شان تغيير کند. البته يک سخنراني از او باعث شد تا جامعه احتمال کانديداتوري‌اش را جدي بگيرد، البته ايشان در آن سخنراني بيشتر به مشکلات و محدوديت‌ها اشاره کردند. به هر حال در هشت سال اخير حدود 800 هزار ميليارد درآمد ارزي حيف و ميل شده است و به واردات اختصاص داده شده است و همچنين درآمدهاي دولت آينده هم خورده شده است، چرا که صدور اوراق مشارکت مردم را طلبکار دولت مي‌کند. اينطور عنوان مي‌شود و مي‌کنند که بانک‌ها مطالبات 80 هزار ميلياردي از دولت دارند که بايد گفت اين فقط ظاهر قضيه است. وصل ديگري هم هست که با پوشش بانکي پوشش داده شده و با ارايه وام بدهکاران را به طور نمايشي از فهرست طلبکاران خارج کرده‌اند با اشاره به اين شرايط هدفش اين بود که با متوجه کردن اذهان عمومي به مردم بگويد که از رييس جمهوري بعدي انتظار معجزه نداشته باشند. در پايان بايد گفت که کشوري که دارايي‌هايش نا‌تمام است با مديرت منطقي و همچنين تاکيد بر قانون به راحتي مي‌تواند شرايط آرامي را براي مردمش فراهم کند و دقيقا به همين دليل است که بايد آرزو کرد دولتي مقتدر و توانا و البته صادق باشد تا بلکه بتواند با استفاده از پتاسيل‌هاي موجود خود کشور را از بحران فعلي نجات بدهد و بعد از آن شرايطي به وجود آورد تا بتوانيم در مسير توسعه و پيشرفت قدم برداريم.

منبع : مردمسالاری

 

اعتدال علوی

 

 

  آنچه رسانه های خارجی در مورد کاندیداتوری آیت الله نوشتند

 

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : واشنگتن پست در مطلبی تحت عنوان"میدان رقابت بر سر صندلی ریاست جمهوری تازه شکل گرفت" نوشت: دو تن از جنجالی ترین چهره های ایران روز شنبه اعلام کاندیداتوری کردند.به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، حضور آیت لله رفسنجانی و مشایی دستیار ارشد احمدی نژاد به طرز ناگهانی دورنمایی انتخابات را تغییر داد. انتخاباتی که اکثر تحلیلگران تصور می کردند، میدان رقابتی بین کاندیداهای اصولگرا خواهد بود.اگر این دو تایید صلاحیت شوند، به دنبال کسب حمایت ایرانیانی خواهند بود که در گذشته از اصلاح طلبان حمایت کرده اند.حضور سیاستمدار 78 ساله در ستاد انتخابات ، آن هم 10 دقیقه مانده به پایان نام نویسنی باعث اشفتگی زیادی میان حامیان و خبرنگاران شد.آیت الله هاشمی یکی از بنیناگذران جمهوری اسلامی است و احتمالا از حمایت محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران برخوردار خواهد بود.بسیاری به او به عنوان فردی عملگرا که قادر به بهبود روابط ایران و امریکا است، نگاه می کنند.از سوی دیگر، مشایی با روحانیون درگیر شده است و برخی او را رهبر "جریان انحرافی" خوانده اند که در پی ضربه به اسلام است.اقدام ناگهانی رفسنجانی و مشایی باعث ایجاد شور و شوقی در انتخابات شد که تا به حال به وجود نیامده بود که البته باعث مشارکت بیشتر مردم در انتخابات خواهد شد.اسوشیتدپرس: ورودی های دیرهنگام انتخابات را تکان داددو شخصیت قدرتمند با حضور در ستاد انتخابات نام نویسی کردند و یک ماه مانده به انتخابات، باعث شوکه شدن عرصه سیاسی کشور شدند.آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق که همچنان دارای نفوذ است و مشایی معتمد محمد احمدی نژاد با حضور در ستاد انتخابات ثبت نام کردند.محمود احمدی نژاد درحالیکه لبخند بر لب داشت مشایی را همراهی می کرد و دست او را به نشانه حمایت بلند می کرد.ورود این دو کاندیدای امیدوار چالشی جدی برای کاندیداهای اصولگرا محسوب می شود و به احتمال زیاد رقابت بین گروه های رقیب را در طول انتخابات تشدید می کند.رفسنجانی هم اکنون امید نخست اصلاح طلبان است. پیروزی او می تواند راه را برای کاهش تنش با دنیای خارج و دور ساختن ایران از سبک قلبنه گویی احمدی نژاد و سیاست های تندرو گونه ی او هموار خواهد کرد.تصمیم هاشمی و مشایی برای کاندیداتوری به شکل وسیعی شانس پیروزی اصولگرایان را کاهش می دهد.فایننشال تایمز نوشت:اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور اسبق اصولگرای ایران کاندیدای انتخابات شد که البته می تواند راه را برای بازگشت اصلاح طلبان میانه رو به قدرت هموار کند.رقبای اصلی او اصولگرایان خواهند بود که شامل سعید جلیلی، قالیباف و ولایتی است.یک سیاستمدار اصلاح طلب گفت: من 100 درصد خوشحالم چراکه رفسنجانی ما را متحد خواهد کرد.رد صلاحیت رفسنجانی 79 ساله که یکی از بیناگذاران جمهوری اسلامی است، به احتمال زیاد بعید است.تندروها با صدور هشدارهای تند و تیز در روز های اخیر درست مانند سال 2005 سعی در جلویگری از کاندیداتوری او می شدند.این بار، انتظار می رود که رفسنجانی از حمایت محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق اصلاح طلب ایران برای اداره و نجات کشور بهره مند باشد.نیویورک تایمز نوشت: احمدی نژاد و مشایی شاگرد تحت الحمایت خود را تا ستاد انتخابات همراهی کرد. این دو همزمان با ایت الله رفسنجانی به مرکز مربوطه رسیدند که به مانند مشایی هیچ کس از حضور یا عدم حضورش در انتخابات اگاهی نداشت.ورود هاشمی به انتخابات شانس کاندیداهای کمتر شناخته شده از جمله قالیباف، ولایتی را کاهش خواهد داد.روزنامه نگاران ایران درحالیکه این دو مرد وارد ساختمان مرکز مربوطه شدند به شدت کاندیدای مورد علاقه ی خود را تشویق کردند.رضا رئیسی خبرنگار روزنامه ی آرمان فریاد زد: هاشمی اینجاست خدایا شکرت، نجات پیدا کردیمحمایت گروهها و تشکلهای مختلف در حمایت ازکاندیداتوری آیت الله هاشمی رفسنجانی ابعاد گسترده اي به خود گرفت   جمعی از دانشجویان دانشگاههای قم جمعی از کارکنان صداوسیمای جمهوری اسلامی کمپین دانشگاهیان و حوزویان دعوت از حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی طلاب و روحانیان جوان حوزه علمیه قم دانشجویان دانشگاههای دولتی و آزاد اسلامی مازندران، آذربايجان غربي،گلستان،گیلان جمعی از دانشجویان و طلاب بسیجی تهران جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه های تهران جمعی از خانواده های شهدا، ایثارگران، دانشجویان و طلاب بسیجی جبهه حامیان دولت وحدت ملی طلاب حوزه های علمیه قم، مشهد، تهران، اصفهان و سراسر کشور اصلاح طلبان بوشهر،مازندران، گیلان، گلستان ستاد آفتاب صبح امیدجمعي از اساتيد دانشگاههاي سراسري ،غير انتفاعي، پيام نور ، آزاد اسلامي  آذربايجان غربيو....«صل علی محمد، ناجی ملت آمد»آن مرد آمدسرانجام هاشمي در دقيقه  نود  آمد...  آرمان- رضا رئیسی: آفتاب سایه سترگش را بر خیابان فاطمی گستراند. روز بزرگ حضور طلیعه زد، چشم‌ها معطوف به ستاد انتخابات وزارت کشور شد؛ گوش‌ها همه آماده؛ موعد نهایی، لحظه‌های طلایی فرا رسیده بود. گویا همه منتظر اتفاق‌های بزرگ بودند دیگر مجال ایستایی نبود...خبرنگاران رسانه‌های مختلف از همان جلوی درب ستاد انتخابات ایستاده و منتظر حضور چهره‌های شاخص بودند تا در اسرع وقت آخرین اخبار و اطلاعات مهم‌ترین رویداد چند سال اخیر سپهر سیاسی را به رسانه‌های متبوع خود مخابره کنند. چپ و راست، روزنامه‌نگار و خبرنگار، داخلی و خارجی همه آمده بودند تا مهم‌ترین رویداد ایران و شاید آن روز جهان را بازتاب دهند. ساعتی از ظهر گذشته بود و هر چه زمان می‌گذشت ولوله در میان خبرنگاران بالا می‌گرفت؛ کاندیداها یکی یکی از ناشناس گرفته تا وزیر و وکیل می‌آمدند و می‌رفتند اما همگان گویا منتظر رویداد بزرگ بودند، گویا این ثبت نام‌ها آنان را راضی نکرده بود و چشم به دانه درشت‌ها داشتند، آنانی که نامشان و اعتبارشان وزنه ترازوی انتخابات را ثقیل و وزین می‌کرد. ساعت از سه بعداز ظهر که گذشت دیگر خبرنگاران طاقت و توان انتظار نداشتند جمعی به حیاط مجموعه آمده بودند و چشم به درهای ورودی دوخته بودند تا بزرگ ترین خبر مهم ترین رویداد سال را بیش و پیش از همه با چشمان خودشان نظاره‌گر باشند. دیگر نه بحث خبر بود نه بحث انتشار نه تلکس خبرگزاری، آنان آمده بودند تا نظاره گر حضور کاندیدای مطلوب خود باشند، عرق تن به التیام حضور بزدایند و جشن حماسه آفرینی را با گوشت و پوست خود لمس کنند. اینجا آنان خبرنگار نبودند، سیاستمدار هم نبودند شهروندان عادی بودند که بی صبرانه و به دور از هر آلایش و پیرایشی دغدغه‌مندانه به جدال گذر دقایق رفته بودند و چشم‌ها را آرزومندانه به درب‌های ستاد انتخابات کشور گره زده بودند. لحظه‌های اضطراب و امید تنها دو ساعت تا پایان زمان ثبت نام باقی مانده بود. راهروهای وزارت کشور و صحن و سرای آن مملو از خبرنگارانی بود که با تکاپوی دو چندان به این سو و آن سو می‌رفتند و از یکدیگر پیرامون حضور وی پرسشگری می‌کردند. یکی می‌گفت راه افتاده است و دارد می‌آید، آن دیگری می‌گفت هنوز نیامده است، بعدی می‌پرسید یعنی پس از اینهمه درخواست پیر آزمون دیده عرصه سیاست نخواهد آمد؟ هر کس نقل قولی می‌کرد و هر چه زمان می‌گذشت بر دامنه اضطراب‌ها افزوده می‌شد، او می‌آید؟ بزرگترین دغدغه اکثریت قریب به اتفاق خبرنگاران از هر طیف و دسته و جناحی بود. کاندیداها نیز که می‌آمدند یکی از پرسش‌های اصلی به حضور وی و نحوه واکنش آنان نسبت به این موضوع اختصاص داشت. لحظات گذشت جدال ثانیه و دقیقه سخت و مهلک بود نگرانی در چهره‌ها موج می‌زد ساعت از پنج بعد ازظهر هم گذشت. هنوز عده‌‌ای مصرانه می‌گفتند او می‌آید، او کسی نیست که در این بحبوحه خطیر و با این حجم از درخواست‌ها شانه خالی کند. فضای بیرونی هم مملو از مردمی بود که در آخرین ساعات برای رویت کاندیدای مطلوب خود در جلو ساختمان وزارت کشور تجمع کرده بودند. برای کنترل فضا نیروهای ویژه هم آمده بودند، خبرنگاران را به درون ساختمان رهنمون کردند و همه چیز خبر از رویداد بزرگ می‌داد. هاشمی آمد عقربه روی 5:40 دقیقه بود، خوشبین‌ترین افراد هم کم‌کم غبار یأس بر دیدگانشان نشسته بود، خبر آمد که راه افتاده است، ولوله در جمع افتاد، خبرنگاران نمی‌توانستند به حیاط بروند، پشت پنجره‌ها پشت به پشت از لای هر منفذی چشم دوخته بودند تا او را ببینند. ناگهان درب‌ها باز شد، اسکورت ویژه آمد و فریاد بود که بلند شد، صحنه‌هایی که بی هیچ اغراقی وصف شدنی نیست، از دل بر می‌آمد اینچنین استقبالی، چپ و راست و میانه هم نداشت. هاشمی پاینده باد، ا... اکبر، هاشمی هاشمی خدا نگهدار تو... آغوش‌های درهم کشیده، علامت‌های وی (v) که خبرنگاران با شرو شوق مثال زدنی به یکدیگر نشان می‌دادند و حلقه‌‌ای در هم تنیده که کاندیدای ریاست جمهوری در آن میانه بود. آیت‌ا... با این موج انسانی پله‌ها را تا محل ثبت نام طی کرد. به محض ورود آیت‌ا... فلش‌های دوربین چشم‌ها را خیره کرد، صحنه آنچنان پر هیاهو شد که صدا به صدا نمی‌رسید، گویی بار فشاری سهمگین از دوش بسیاری برداشته شده بود و مرد روزهای سخت باز هم آرام و باطمانینه در میان تمام هیاهو‌ها با لبخندی بر لب آمده بود. او گفت: آمده‌ام خدمت کنم و این مردم هستند که حق دارند من را انتخاب کنند یا نه. چون تازه‌آمدگان از هرگونه شعارزدگی هم پرهیز کرد و در پاسخ به درخواست اعلام شعار انتخاباتی‌اش نیز گفت: شعارم را الان نمی‌گویم. او گفتنی‌ها دارد و راهی تازه و افقی که در پیش روست.

 

 

ماشاءالله شمس الواعظین:

سرنوشت «ايران»

به «آخرين فصل زندگي سياسي هاشمی»

گره خورده است

عصر ایران؛ هومان دوراندیش

- ماشاءالله شمس الواعظین، معتقد است اگر تا روز انتخابات ریاست جمهوری حادثه سیاسی خارق العاده ای رخ ندهد، هاشمی رفسنجانی قطعاً رئیس جمهور ایران می شود. وی کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی را اقدامی "مسئولیت‌شناسانه" در قبال کشور ایران و تحسین‌برانگیز می داند. شمس الواعظین معتقد است هاشمی برخلاف سال 84، این بار رئیس جمهور ایران می شود چرا که نیروهای اجتماعی دموکراسی خواه ایران، این بار به خوبی درک می کنند که هاشمی کاندیدایی است که از بطن نظام ، منتقد وضع برآمده از هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد است. هاشمی تنها فردی است که اجماعی حول شخصیت او وجود دارد و می‌تواند وضع ایران را برگرداند به ماقبل وضع ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد. یعنی آرزوی ما این است که برگردیم به همان وضع سال 84 و این تلفات سال‌های اخیر را به حافظه تاریخ بسپاریم که دیگر آنها را تکرار نکنیم. عملکرد احمدی‌نژاد به مردم ایران این درس را داده است که ما نباید داشته‌ها و سرمایه‌های ملی‌مان را در سر بزنگاه‌ها، صرفا برای شعارهایی توخالی و پوشالی همچون انتقال پول نفت به سر سفره‌های مردم، قربانی کنیم.نباید فراموش کنیم که عملکرد آقای هاشمی در هشت سال اخیر، چه سکوتش، چه هشدارهایش و چه توصیه‌هایش، نشان می دهد که هاشمی در مقایسه با سال 84، از موقعیت بسیار مستحکم‌تری برخوردار است. بسیاری از نخبگان خواستار بازگشت ایشان شده‌اند. همین الان که فقط اندکی از ثبت نام آقای هاشمی در ستاد وزارت انتخابات وزارت کشور می‌گذرد، در کل طبقات اجتماعی، تحرک امیدوارکننده‌ای رخ داده است. بلافاصله پس از ثبت نام آقای هاشمی، نرخ دلار در بازار، بین 50 تا 300 تومان کاهش یافت. این وضع دال بر افزایش اقبال نخبگان به هاشمی و افزایش شانس او برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است. وي مي گويد: به عنوان روشنفکری که دموکراسی خواهی را سرلوحه برنامه های خودم قرار داده ام، خروج از سیاه‌چال اقتصادی را ضروری ترین، حیاتی ترین و فوری ترین مساله جامعه ایران می دانم. رسیدن به این نقطه مطلوب، با شخصیت آقای هاشمی تناسب بیشتری دارد تا شخصیت آقای خاتمی. وقتی سر سفره مردم گوشت پیدا نشود، مردم دیگر دنبال دموکراسی نمی روند. بهبود اوضاع اقتصادی، به معنای نجات مردم ایران از وضع نامطلوب کنونی است و از این نظر، می توان گفت که الان هاشمی در قیاس با خاتمی، گزینه مناسب‌تری برای ریاست جمهوری است.

 

 

آیت الله  هاشمی رفسنجانی:

در حال ارزيابی شرايط

براي ورود به انتخابات هستم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر بخواهد شرایطی بوجود بیاید که بین من و رهبری حالت نزاع و اختلاف بوجود بیاید همه ما ضرر خواهیم کرد گفت: برای آمدن به صحنه انتخابات ریاست جمهوری در حال ارزیابی شرایط هستم من بدون موافقت ایشان وارد عرصه نخواهم شد چون اگر ایشان موافق نباشند نتیجه ای که به بار می آید معکوس خواهد بود.به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران در محل مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سخنان دانشجویانی که پیش از وی در سخنانی ضمن اعتراض به وضعیت کشور درخواست کردند تا در وی در انتخابات حضور پیدا کند، گفت: سخنانی که از شما شنیدم همان سخنانی است که انسان توقع دارد از جوانان شجاع و آگاه بشنود.وی با اظهار اینکه سخنان شما با ادبیاتی که آهنگین و جوان پسند بیان شد، گفت: من نمی توانم بدین صورت صحبت کنم و با همان ادبیات قدیمی که بزرگ شده ایم سخن می گویم.هاشمی رفسنجانی با اظهار اینکه شما از نسل سوم انقلاب هستید و باید امید در شما خیلی بیشتر از نسل ما باشد، تأکید کرد من انتظار ندارم کلمات مأیوس کننده و افسرده کننده از شما بشنوم.وی با اظهار اینکه همین جلسه نشان می دهد در دانشگاه مأیوس شدن نباید معنا داشته باشد، گفت: هیچ دلیلی ندارد که مأیوس و ناامید باشیم زمانی که ما میلیون ها دانشجوی جوان و پرانرژی داریم.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: وقتی در دنیا صفحات مجازی وجود دارد که از طریق آن انسان می تواند تمام اخبار را بفهمد و تحلیل کند اینها نوید دهنده امید و آگاهی است.با همین حرارت که شما از آزادی گفتید عده ای از دعوت به بردگی گفتند وی با تأکید بر اینکه انسان های آگاه هیچ وقت شکست نمی خورند، بیان کرد: هجمه همواره از سوی باطل و ظالم وجود داشته است و طبیعت ستمگری آوردن هجمه و ضایع کردن حقوق است.هاشمی رفسنجانی با اظهار اینکه در همین شرایط است که انسان ها آگاه می شوند تأکید کرد: شاید همین شرایط نگران کننده است که باعث می شود شما حرف هایی که هشت سال پیش نمی گفتید را الان بیان کنید.وی با تأکید بر اینکه آن زمان این حرف ها را بیان نمی کردید چون نسبت به اوضاع نگرانی نداشتید گفت: از دل همین نگرانی هاست که امید به وجود می آید و به خاطر همین است که انسان نامتناهی است.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار اینکه مشکلات مأیوس کننده حتی برای پیامبران نیز پیش آمده است، گفت: در زمانی که انسان ها گمان می کنند هیچ منجی ای ندارند اما رحمت الهی از آستین خود انسان های خداجو بیرون می آید.وی افزود: در برخی از جلساتی که من با افراد دیگری داشتم با همین حرارتی که شما از ضرورت آزادی سخن می گفتید آنها از دعوت به بردگی سخن می گفتند.هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه من آمار روشنی ندارم تا درباره تحصیلکردگان جامعه سخن بگویم، گفت: اما از راه تحلیل می توانم بگویم اکثر کسانی که در فضای تحصیلات از دبستان تا دانشگاه بوده اند نیروهای اصلاحگر هستند که انسان را آزاد در مسیر اعتلا و نه بندگی و اطاعت کورکورانه می خواهند. اگر صدایتان شنیده نمی شود بدین معنی نیست که حرفتان گم می شود وی با اظهار اینکه شما نباید از شرایط ناامید باشید گفت: شرایط شما اکنون بهتر از وضع قبل از انقلاب ما بود، زیرا قبل از انقلاب اگر پای ما به دانشگاه برای سخنرانی می رسید دستگیر می شدیم.وی افزود: همه پیروزی ما در آن زمان در این بود که توانستیم علاوه بر مساجد در کلاس های مدرسه و دانشگاه و حتی سربازخانه ها سخنان خود را بیان کنیم.هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه متأسفانه دوباره خطر پیش روی ماست و ممکن است حتی بدتر از گذشته هم باشد، گفت: البته آن موقع مثل حالا آن قدر جوان و انسان آگاه وجود نداشت که ما الان بخواهیم از افسردگی سخن بگوییم. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: شما چیزی غیراسلامی و غیرملی نمی خواهید بلکه شما همان چیزی را می خواهید که ما برایش انقلاب کردیم، و برایش شهید، جانباز و مفقودالاثر دادیم.وی با تاکید بر اینکه، اگر نمی گذارند صدایتان بلند شود اینطور نیست که حرفتان گم شود، گفت: حرف شما در دل خیلی ها است و اکنون کافی است تا جرقه ای برای بیان آن بخورد.مسئولان اصلی نظام از شرایط فعلی نگران هستند هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه مسئولان اصلی نظام نیز از ایجاد وضعیت خفقان و برگشت به اوضاع سابق ناراضی هستند، اظهار کرد: این وضعیت را تنها جریان های متحجر می خواهد اما نه قانون اساسی و نه اهداف انقلاب و نه مسئولان اصلی نظام چنین وضعیتی را نمی خواهند، شاید پیدا کردن راهکار دشوار باشد ولی مردم خود راهکار را پیدا می کنند.نباید همه چیز را به یک نفر حواله کنید ولی این سخن بدین معنی نیست که نخواهم آمد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دعوت دانشجویان حاضر در جلسه برای کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: شما همه چیز را حواله به یک نفر می کنید، حال اگر یک نفر فوت کرد چه باید کرد؟ هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه این سخن بدین معنا نیست که وارد عرصه نخواهم شد، افزود: خیلی از افراد دیگر هستند که اگر وارد میدان شوند می توانند خیلی بهتر از ما نیز کار بکنند. بخصوص همین جوانها و خانم ها که در مسابقات علمی آقایان را پشت سر گذاشته اند. وی با تاکید بر اینکه نه اراده اسلام و نه  اراده مردم نمی خواهد انسان را به بردگی بکشد گفت: پیامبر اسلام و امامان هیچ وقت در برابر مشکلات عصبانی نمی شدند و صبور بودند.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار اینکه اسلام نمی خواهد دین تحمیلی باشد خدا انسان را آزاد آفریده است گفت: در قانون اساسی ما نیز 40 بند درباره حقوق مردم است و تاکید زیادی بر روی حقوق عامه دارد. وی با بیان اینکه این طور نیست که یک عده متحجر بخواهند هر طور که تمایل دارند با مردم رفتار کنند اظهار کرد: شرایط خود به خود رو به اصلاح می رود البته ما نیز نباید خاموش باشیم بلکه باید با منطق و تفکر شجاعانه مباحثه کنیم و حرف بزنیم.اگر بخواهد شرایطی بوجود بیاید که بین من و رهبری حالت نزاع و اختلاف بوجود آید همه ما ضرر خواهیم کرد هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه برای آمدن به صحنه انتخابات ریاست جمهوری در حال ارزیابی شرایط هستم گفت: من پیش از این نیز در حال ارزیابی شرایط بودم و باید ببینم اصلا نیازی هست که وارد عرصه شوم یا خیر.وی با تاکید بر اینکه پیش از اینکه بیایم باید در این مورد با رهبری صحبت کنم گفت: من بدون موافقت ایشان وارد عرصه نخواهم شد چون اگر ایشان موافق نباشند نتیجه ای که به بار می آید معکوس خواهد بود.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه ما نمی خواهیم دعوا کنیم خاطرنشان کرد: اگر بخواهد شرایطی بوجود بیایید که بین من و رهبری حالت نزاع و اختلاف بوجود آید همه ما ضرر خواهیم کرد. هاشمی رفسنجانی با اشاره به سخن پیشین خود درباره اینکه اگر من بخواهم وارد عرصه شوم به این معنا است که ما در این 30 سال نیرویی را برای انقلاب تربیت نکرده ایم گفت: این طور نیست که ما نیرویی را تربیت نکرده باشیم بلکه آنها را خانه نشین و بیکار کرده اند. اکنون شرایطی بوجود آمده که ما خود به طرف انحطاط می رویم وی با تاکید بر اینکه این 8 سال به انقلاب، کشور، مردم و تاریخ کشور ظلم شده است، گفت: همه سخنرانان این جلسه زوایای خلاف های این دوره را گفتند من نیز با آن موافقم. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار اینکه باز هم رای مردم حرف آخر را خواهد زد افزود: شرایط برای ما بد است ولی نباید باعث ایجاد یاس شود بلکه می تواند موجب ایجاد هوشیاری شود.هاشمی رفسنجانی با اظهار اینکه دشمنان ما توانستند به خاطر سوءمدیریت در کشور با تحریم ها ما را تحت فشار قرار بدهند گفت: آنها همه راههای توسعه و زندگی خود و تولید و استفاده از تکنولوژی های برتر دنیا برای ما بسته اند و چنانچه ما بخواهیم برای غلبه بر این شرایط رخنه ای نیز پیدا کنیم فورا آن را می بندند. وی با با تاکید بر اینکه دشمنان ما نیاز به جنگ با ما ندارند گفت: متاسفانه اکنون شرایطی بوجود آمده است که ما خود به طرف انحطاط می رویم .هر کار اساسی انجام شده شروعش از زمان دولت من بوده است رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کسانی که می گویند ما به سمت استقلال می رویم دروغ می گویند تصریح کرد: هر کار اساسی که انجام شده است افتتاح و شروع آن در زمان دولت من انجام شده و در چند سال اخیر تنها کارهای کوچکی شده است که ظرف یکی دو سال قابل انجام است. دانشگاه آزاد غصب شده است هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه کارهای اساسی در این دوره خیلی کم بوده است گفت: اقدامات دولت فعلی پایه ها را سست می کند همچنان که برخی قصد دارند مانع از این شوند که کشور به سمت علم برود و به عنوان نمونه دانشگاههای بخش خصوصی را تضعیف می کنند.وی با تاکید بر اینکه غصب دانشگاه آزاد یکی از این موارد است گفت: این اقدام با تصویب نهادی صورت گرفت که حق نداشت در اساسنامه آن ورود کند. خواست اکثریت جوانان نتیجه خواهد داد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  افزود: آنچه پایه امید شماست آگاهی و خواست شما و خواست اکثر جوانان است و این نتیجه خواهد داد. هاشمی رفسنجانی در پایان سخنان خود خطاب به حاضران که برای دعوت از وی برای اعلام کاندیداتوری در این برنامه حاضر شده بودند شعر زیر را قرائت کرد:

 گفت پیغمبر كه گر كوبی دری / عاقبت زان در برون آید سری

 

 

 

 

 

 

واکنش حسن روحانی:

 

دو، سه روز آینده آمدن یا نیامدن هاشمی معلوم می شود

هاشمی بیاید، کناره گیری می کنم

وی خطاب به ملت ایران اظهار داشت: مردم عزیز بیایید دست در دست هم دهیم و نگذاریم ایران ویران و بهارمان زمستان شود. امروز در زمستان فرهنگ، سیاست و اقتصاد هستیم که هوا بس ناجوانمردانه سرد است.

 

*پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روحانی در واکنش به سخنان اخیر وزیر اطلاعات درباره هاشمی‌رفسنجانی و سید محمد خاتمی اظهار داشت: اعتقاد دارم در شرف یک انتخابات بسیار مهم که پیش‌رو داریم و باید آن را با حضور پرشکوه مردم به حماسه سیاسی تبدیل کنیم، هر گونه کلمات تفرقه‌آور، اختلاف‌آور و شکاف‌آور خودداری کنیم چرا‌که به مصحلت جامعه نیست. معتقدم افرادی که چند ماه بیشتر به پایان مسئولیتشان نمانده، باید احتیاط بیشتری در حرف‌های خود داشته باشند.به گزارش سرویس سیاسی انتخاب، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ظهر امروز سه‌شنبه بعد از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری در نشست خبری با بیان اینکه امروز اولین قدم را برای برداشتن بار سنگین مسئولیت اجرایی کشور طی کردم، اظهار داشت: من نسبت به بزرگی و سنگینی این کار آگاهی کامل دارم و این مسئولیت سنگین کسی را می‌طلبد که نظام سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و بویژه نظام اقتصادی کشور را به خوبی بشناسد و از آنجا که در شرایط فعلی راه گشودن گره اقتصادی کشور از گذرگاه سیاست خارجی می‌گذرد، باید در سهم مسائل سیاست خارجی و ساماندهی و راه‌حل‌ آنها تخصص لازم را داشته باشیم.وی در پاسخ به سوالی درباره سخنان اخیر وزیر اطلاعات درباره آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و محمد خاتمی اظهار داشت: اعتقاد دارم در شرف یک انتخابات بسیار مهم که پیش‌رو داریم و باید آن را با حضور پرشکوه مردم به حماسه سیاسی تبدیل کنیم، هر گونه کلمات تفرقه‌آور، اختلاف‌آور و شکاف‌آور خودداری کنیم چرا‌که به مصحلت جامعه نیست. معتقدم افرادی که چند ماه بیشتر به پایان مسئولیتشان نمانده، باید احتیاط بیشتری در حرف‌های خود داشته باشند.روحانی با تاکید بر اینکه من با آگاهی از همه مشکلات و خطرات و با همه توان، سابقه و آبرویم آمده‌ام که با دولت تدبیر و امید و با گفتمان نجات اقتصاد کشور، احیای اخلاق جامعه و تعامل سازنده با جهان راستی و درستکاری را به مردم عرضه کنم و قدمی برای سامان‌دادن امور مردم و زندگی آنها بردارم، اظهار داشت: باید بدانیم معضلات اساسی اقتصاد کشور و سایر بخش‌های معلول ضعف مدیریت و به دلیل از بین بردن نهادها و سازو‌کارهای فکری و هماهنگ‌ساز در نظام اجرایی و همچنین جانشین  شدن تصمیم فردی به جای عقل جمعی است. معتقدم دلیل دیگر معضلات اساسی کشور از بین رفتن جرأت و مسئولیت‌پذیری در مدیران عالی و میانی کشور است.وی همچنین گسستگی نظام اجرایی با نخبگان و مراکز علمی، عدم استفاده از مشورت فعالان اقتصادی، برکناری کارکنان و مدیران کارآمد و تضعیف اعتماد عمومی با ارائه آمار و ارقام غیردقیق را از دیگر معضلات امروز کشور عنوان کرد.این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه تشدید تحریم‌ها از سوی شورای امنیت و چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در مجموع از نتایج بی‌تدبیری‌هاست، اظهار داشت: بی‌تدبیری‌ها موجب تورم، توهم، تحریم و تحقیر شده است.روحانی با اشاره به اینکه از سال 84 یعنی در مقایسه اجرای سند چشم‌انداز تا امروز در اکثر شاخص‌های اقتصادی کشور با پس‌رفت مواجه شده است، گفت: متاسفانه امروز رشد اقتصادی، رشد سرمایه‌گذاری، نرخ تورم، نرخ ارز، نرخ بیکاری و حتی بحث عدالت با پس رفت مواجه بوده است. جدیدترین گزارشات بانک مرکزی تصریح دارد که قدرت خرید کارگران و کارمندان به مراتب کاهش یافته و طبق همین گزارش دهک‌های ثروتمند، ثروتمندتر شده‌اند.وی با اشاره به اینکه اقتصاد کشور با کاهش قدرت خرید خانواده‌ها مواجه شده است، افزود: هدف اصلی دولت در 4 سال آینده باید بهبود وضعیت معیشت مردم باشد که این بهبود از طریق راهبرد تولید ثروت ملی و راهبرد توزیع عادلانه ثروت ملی است. من ریشه بسیاری از سیاست‌های پولی نامناسب را که باعث افزایش بی‌رویه حجم نقدینگی و تورم در کشور شده و دولت را به بزرگترین بدهکار اقتصاد ایران تبدیل کرده، دولتی شدن شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی می‌دانم.این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: من قویا از سال اول زمینه استقلال بانک مرکزی را فراهم خواهم کرد و معتقدم وجود صدها پروژه عمرانی ناتمام که امروز بدون توجیه اقتصادی در کشور وجود دارند، به دلیل انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بود لذا در آغاز فعالیت دولت یازدهم بنده مجدداً سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را احیا خواهم کرد.روحانی تصریح کرد: برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در زمینه رفع گرانی، بیکاری و در حوزه مسکن یارانه‌ها و سلامت تدوین کرده‌ام که تقدیم ملت خواهم کرد.وی خطاب به ملت ایران اظهار داشت: مردم عزیز بیایید دست در دست هم دهیم و نگذاریم ایران ویران و بهارمان زمستان شود. امروز در زمستان فرهنگ، سیاست و اقتصاد هستیم که هوا بس ناجوانمردانه سرد است.این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد:‌ امروز با درخواست خاضعانه از مردم و به یاری خداوند جان و خرد آماده‌ام با همراهی پرشور ملت و جمعی از نیک‌اندیشان، راست‌گفتاران و دست‌کرداران طعم دولت بایسته را برای ملتی شایسته فراهم کنم.روحانی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در 3 سطح برای صلح، سلام و آشتی تلاش خواهد کرد، گفت: آشتی با نخبگان و اساتید از برنامه‌های ماست و تلاش می‌کنم با دولت فراجناحی به فرقه‌گرایی و انزوای خبرگان جامعه پایان دهم. برنامه دیگر من آشتی با مردم و دعوت از همه جناح‌ها، گروه‌ها و دلسوزان است. تاکید دارم که باید به فضای امنیتی کشور پایان داد.به گزارش انتخاب به نقل از تسنیم، وی با تاکید بر آشتی با جهان اظهار داشت: با تعامل سازنده و دیپلماسی فعال می‌توان به فشار ظالمانه بر ملت ایران پایان داد. بنده این 3 آشتی را با اجماع بزرگان نظام دست‌یافتنی می‌دانم و با تکیه بر تجربیات امیدوار و قادر به ایجاد این اجماع خواهم بود.خبرنگاری از روحانی پرسید که اگر هاشمی رفسنجانی کاندید شود، آیا شما کنار می‌کشید؟ گفت: تا آنجایی که بنده مطلع هستم بعید می‌دانم وی ثبت‌نام کنند ولی به طور کل در دو، سه روز آینده مشخص می‌شود که وی کاندیدا می‌شود یا خیر.وی همچنین گفت که اگر هاشمی کاندیدا شود، او به نفع او کناره گیری می کند.داوطلب کاندیداتوری ریاست جمهوری با بیان اینکه چه برنامه‌ای برای از پیش رو برداشتن مناقشات هسته‌ای و تحریم‌ها دارید؟ گفت: معتقدم پرونده هسته‌ای ایران باید از طریق مذاکره و دیپلماسی فعال حل و فصل شود. با توجه به اینکه بنده در این زمینه تجربه کافی دارم و در سخت‌ترین شرایط کشور را از تحریم‌ها و جنگ دور نگه داشته‌ام و صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای را در شورای حکام به اثبات رساندم.وی افزود: امید فراوان دارم تا با ایجاد اجماع در کشور و با کمک و تلاش فعالان سیاسی پرونده هسته‌ای را در مسیر درست قرار دهم. مسیر درست این است که فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده و زیر نظر آژانس فعالیت می‌کند و ادامه تحریم‌ها مفهومی ندارد.روحانی در خصوص اینکه شما به وجود فضای امنیتی در کشور اشاره کردید و اگر تشخیص شما چنین است، چه برنامه‌ای برای از بین بردن فضای امنیتی دارید؟ گفت: در بسیاری از موارد رئیس جمهور به تنهایی قادر نیست همه مسائل را حل و فصل کند اما رئیس جمهور رئیس شورای امنیت ملی است و از طریق سازوکار این شورا می‌تواند به مباحث امنیتی بپردازد. رئیس جمهور رئیس شورای انقلاب فرهنگی است و از طریق می‌تواند به رفع مشکلات فرهنگی کشور کمک کند.این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه رئیس جمهور نباید تنها به اختیارات قانون اساسی اکتفا کند، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور مقام دوم کشور است و می‌تواند در سایه تعامل با سایر قوا، نزدیکی به سیاست‌های کلی نظام، حضور فعال در مجمع تشخیص مصلحت نظام و همکاری با مجلس شورای اسلامی بسیاری از مشکلات موجود را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کند.وی درباره برنامه‌‌ اقتصادی‌اش در صورت رئیس جمهور شدن گفت: بنده برای اقتصاد دو برنامه کوتاه مدت و میان مدت در نظر گرفتم. مقطع زمانی برای میان‌مدت 4 سال و برای کوتاه‌مدت 3 ماه است، من معتقدم با ایجاد یک دوره تنفس قادر خواهیم بود که کلیه بنگاه‌های تولیدی را رونق بخشیم.روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با خاتمی دیدار داشته‌اید یا خیر گفت: بنده در هر کجا و هر جایگاهی که بودم، هم با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان دیدار و گفت‌وگو کرده‌ام. در مجلس فراکسیون مستقلی را تشکیل دادم که معروف به فراکسیون عقلانیت بود و با هر دو جناح رابطه خوب و سیاسی داشتیم.وی اضافه کرد: بنده با بزرگان هر دو جناح مشورت کردم و امیدوارم بتوانم در جذب آرا موفق شوم و همه معتمدین جامعه و همه آنهایی که به عقلانیت و اعتدال معتقدند، در کنار دولت تدبیر و امید قرار دهم.

 

تاريخ : چهارشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 18:46 | نویسنده : | 1 نظر

اخبار انتخاباتي

نه بزرگ مجلس ...

به درخواست مخالفان هاشمي ، اميد ملت

 

روزنامه بهار نوشت:

نمایندگان عضو جبهه پایداری برای نامه‌ای که به هاشمی‌رفسنجانی هشدار می‌دهد در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد نشود امضا جمع می‌کنند. نامه‌ای که با پر‌رنگ‌شدن علایم نامزدی ‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم جدی‌تر پی آن گرفته شد. دیروز نیز با اوج‌گرفتن احتمال نامزد‌شدن اکبر هاشمی‌بهرمانی از طرف جبهه اصلاحات، برخی نمایندگان عضو جبهه پایداری که از نزدیکان آیت‌الله مصباح‌یزدی هستند، بر شدت تلاششان برای افزایش امضا پای نامه تهدید هاشمی افزودند. تلاشی که روح‌الله حسینیان و کریم‌قدوسی از اعضای جبهه پایداری در مجلس سر دمدار آن بودند.

گفته می‌شود مخالفان حضور هاشمی، در نامه خود خطاب به رییس مجمع تشخیص‌مصلحت نظام گفته‌اند اگر نامزد انتخابات شود افشاگری‌ها علیه او و خانواده‌اش آغاز می‌شود. امضا‌کنندگان این نامه اکثرا از طیف نزدیک به جبهه پایداری هستند؛ رهبری معنوی این جریان آیت‌الله مصباح‌یزدی است.

«سیدمهدی موسوی‌نژاد»، نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به واکنش نمایندگان به اظهارات اخیر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی درباره مقام عظمی ولایت و مسئله فلسطین، گفت: «90 نماینده در نامه‌ای‌ درصدد پاسخ‌گویی منطقی و مستدل به اظهارات رییس مجمع‌تشخیص‌مصلحت برآمدند که تعداد نمایندگان امضا‌کننده در حال افزایش است.» با وجود آن‌که موسوی‌نژاد از افزایش امضاها خبر می‌دهد، خبرهای رسیده از مجلس شورای اسلامی حاکی از این است که این نامه با استقبال دیگر نمایندگان روبه‌رو نشده است و اکثریت مجلس از امضای نامه خودداری کرده‌اند. فراکسیون اکثریت مجلس یا همان فراکسیون رهروان ولایت در گفت‌وگو با بهار نه‌تنها امضای این نامه را رد کردند که به دفاع از هاشمی نیز پرداختند.

این روزها خبرها از جبهه اصلاحات حاکی از این است که یکی از دو نامزد حداکثری این جریان در انتخابات یازدهم حضور خواهد داشت. هرچه خبرها موثق‌تر می‌شود و سایه حضور پررنگ‌تر، اظهارات علیه نامزد حداکثری از سوی چهره‌های اصولگرا بیشتر می‌شود. اگر تا دیروز اهم انتقاد‌ها در ارتباط با سن رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، با قطعی‌تر‌شدن حضور او انتقاد‌ها ابعاد گسترده‌تری پیدا کرد. این انتقاد‌ها از سوی جریان پایداری سنگین‌تر از دیگر جریان‌هاست.

سال 84 نیز هاشمی‌رفسنجانی با چنین چالشی مواجه شد. محمود احمدی‌نژاد، نامزد مورد حمایت آیت‌الله مصباح‌یزدی، تمام اتهامات را متوجه او کرد و حالا، دیگر نزدیکان مصباح‌یزدی چنین رویه‌ای را در پیش گرفته‌اند؛ اتهام‌هایی که به توزیع چند صد‌هزار سی‌دی و بیاینه علیه هاشمی اوج گرفت. گفته می‌شود سی‌دی‌ها و بیانیه‌های مشابهی نیز در صورت نامزدی هاشمی آماده توزیع است.

روز گذشته قاسم روانبخش یکی از شاگردان مصباح‌یزدی و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان این‌که در انتخابات 92 بروز فتنه در حین انتخابات پیش‌بینی می‌شود، گفت: «هاشمی تصمیم دارد با بیان انتخابات آزاد فتنه‌گران را تحریک و احیا کند و طرفدارانش ممکن است با حضور در عرصه انتخابات و انصراف جمعی در روزهای پایانی مشروعیت انتخابات را زیر سوال ببرند.»روانبخش با اشاره به فعالیت هاشمی در صحنه انتخابات ریاست جمهوی 92 اظهار کرد: «چرا باید برخی اصولگرایان نسبت به اظهارات وزیر اطلاعات درباره هاشمی اعتراض کنند. پدر همه فتنه‌گران امروز مشخص است و سرچشمه تمام این برنامه‌ها را همه می‌دانند.»

به‌گزارش ایسنا، روانبخش با بیان این‌که هاشمی در دوران ریاست‌جمهوری‌اش تورم 50‌درصد را به‌راه انداخت امروز خود را منجی اقتصاد معرفی می‌کند، تاکید کرد: «هنوز یادمان نرفته که ارز در دولت هاشمی 17‌برابر افزایش و در دولت احمدی‌نژاد سه‌برابر افزایش داشته، هنوز کوی طلاب مشهد، خاطرات چماق‌هایی را که به‌دلیل تورم و تهدید اقتصادی خورده‌اند فراموش نکرده و امروز هاشمی که خود در دولتش 50‌درصد تورم داشت می‌خواهد منجی تورم 35‌درصدی دولت احمدی‌نژاد باشد. در سایت شخصی هاشمی شعری منتشر شده با این عنوان «دوباره خطبه بخوان ‌ای یار» و در بخشی از این شعر آمده است «به انقلاب، به جمهوری اگر نیاندیشی» همان‌طور که مشاهده می‌کنید هیچ نامی از اسلام کنار جمهوری نیامده و چه ضرورتی دارد که این شعر در صفحه نخست سایت شخصی هاشمی به‌همراه عکس وی منتشر شود، به‌عقیده من بوی فتنه می‌آید.»

این نخستین‌بار نیست که هاشمی به‌ دست‌داشتن در اعتراضات 88 متهم می‌شود؛ چند روز پیش نیز آیت‌الله محمد خامنه‌ای، ذوالنور و مهدی طائب او را چون روانبخش به دست‌داشتن در قضایای سال 88 و حتی ارتباط با ایالات متحده متهم کردند. با این حال به‌نظر می‌رسد که موج انتقادات به رییس‌جمهوری سازندگی از جبهه پایداری نیز پا فراتر می‌گذارد و دیگر نامزدها نیز می‌خواهند به صف معترضان حضور هاشمی‌رفسنجانی به انتخابات بپیوندند. محمد‌باقر قالیباف شهردار تهران در گفت‌وگو با فارس یکی از بزرگ‌ترین اشکالات و ظلم به انقلاب و فضای حرکت انقلاب را این می‌داند که دولت سازندگی کشور را از یک فضای مدیریت جهادی، از یک فرهنگ ایثار و خدمت، دوباره به همان فرهنگ و رویه‌ای که متاثر از غرب و سرمایه‌داری بود، بازگرداند.

او همچنان رویکردهای آقای هاشمی در نسبت با ولایت را نیز مورد نقد می‌داند. اصولگرایان از حضور یک رقیب جدی می‌ترسند.

آن‌ها که تا دیروز رقابت را بین خود می‌پنداشتند و فرمان انتقاد از دولت را در دست گرفته بودند و به جلو می‌راندند امروز از فضای چند هفته پیش فاصله گرفته و نقد‌های خود را از احمدی‌نژاد و عملکردش و خصوصا جریان انحرافی به‌سمت اصلاح‌طلبان با محوریت هاشمی و خاتمی برده‌اند؛ خصوصا در این میان جبهه نوپای پایداری و نزدیکانش بیشتر از همه خطر اصلاح‌طلبان را جدی گرفته است.

شاید چون جبهه پایداری که از سوی اصولگرایان خیلی جدی گرفته نشده به این نتیجه رسیده است اگر رقیب قدرتمندی از سوی اصلاح‌طلبان به میدان‌ آید جایی برای بازی در انتخابات 92 نخواهند داشت و برای همین با قوت تمام به سوی مواجه با هاشمی رفته‌اند؛ هرچند که نامه «هاشمی نیا»ی آن‌ها از سوی اکثریت مجلس پاسخ نه گرفت. ثبت‌نام هاشمی قوت گرفته و موتور تخریب هم روشن شده. باید دید این موتور تا کی روشن می‌ماند.

زیباکلام   در گفت‌و‌گو با ایلنا؛

هاشمی با حمایت اصلاح‌طلبان خواهد آمد

يک تحلیلگر سیاسی در مورد وضعیت اردوگاه اصلاح طلبان در آستانه ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری گفت: وضع اصلاح‌طلبان بسیار منسجم تر از اصول‌گرایان است چه از نظر تعدد کاندیداها و چه از نظراینکه چه کاری می‌خواهند انجام دهند.

 صادق زیبا کلام در گفتگو با ایلنا با بیان اینکه هاشمی رفسنجانی کاندیدای اصلی اصلاح طلبان است، اظهار داشت: طی روزهای آینده ایشان با ثبت نام به عنوان نامزد ریاست جمهوری ورود خود را اعلام خواهند کرد و خاتمی و بدنه اصلی اصلاح‌طلبان هم از ایشان اعلام حمایت کردند.

 وی در ادامه با اشاره به اینکه هاشمی حضورش را منوط به دیدارش با رهبری کرده است، تصریح کرد: این گفته هاشمی به این معنا است که اگر در این دیدار احساس کند رهبر با حضور ایشان موافق هستند در این انتخابات شرکت خواهد کرد و اگر احساس کند ایشان به هر دلیلی این حضور را به مصلحت نمی‌دانند در صحنه حضور پیدا نخواهند کرد و خاتمی نیز ثبت نام نخواهد کرد.

 این استاد دانشگاه با بیان اینکه اگر به هر دلیلی هاشمی و خاتمی در انتخابات حضور نیابند بعید به نظر می‌رسد بدنه اصلاحات و رهبری اصلاح طلبان حاضر شوند در انتخابات حضور فعالی داشته باشند، افزود: در این دوره هم مانند انتخابات مجلس در سال 90 با اینکه خاتمی و هاشمی رای دادند ولی از هیچ نامزدی حمایت نکردند در این دوره نیز نه خاتمی و نه هاشمی طرفداران را به عدم شرکت در انتخابات دعوت نخواهند کرد و این به عهده طرفداران اصلاح طلبان است که در انتخابات شرکت کنند یا خیر.

 وی ادامه داد: اگر هاشمی و خاتمی حضور نیابند به نظر می آید عارف و جهانگیری هم از حضور در صحنه انتخابات انصراف دهند چون شرکت آنها در این رقابت به این معنی است که آنها از طرف اصلاح طلبان نیستند و به صورت مستقل کاندیدا شده‌اند.

 زیبا کلام عنوان کرد: به محض اینکه هاشمی اعلام کند قصد حضور در رقابت های انتخاباتی را دارد تمام زرادخانه اصول‌گرایان علیه او شروع به فعالیت می‌کند، آیت الله مصباح، جبهه پایداری، نامزدهای اصول گرایان، روزنامه‌های دولتی، صدا و سیما، نمایندگان اصولگرای مجلس و تمام ارکان قدرت متصل به اصولگرایان علیه ایشان بسیج خواهند شد و در این مساله تردیدی نیست.

 وی با اشاره به وجود حمایت های مردمی از هاشمی، اظهار داشت: تمام اقشار و لایه های جامعه که نسبت به آینده کشور نگران هستند و از وضعیت فلاکت بار اقتصادی و سقوط جایگاه ایران در جامعه بین المللی، از تحریم‌ها و بن بست مذاکرات 5+1 احساس ناامیدی و سرخوردگی می‌کنند و تمام کسانی که به دور از هیاهوهای سیاسی نگران وضعیت موجود و آینده کشور هستند از هاشمی حمایت خواهند کرد و علی رغم مخالفت‌های تند و هتاکانه بعضی جریان‌های وابسته به جناح راست، او موفق خواهد شد که با رای مردم رییس دولت یازدهم شود.

 این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد: اگر هاشمی وارد رقابت‌ها شود اصول گرایان در قدم اول ولایتی را کنار خواهند گذاشت و به سمت قالیباف خواهند رفت و او نامزد اصلی اصولگرایان خواهد شد چون اصولگرایان می‌دانند بر خلاف همه تبلیغاتی که علیه هاشمی راه انداخته‌اند فاصله بین رای هاشمی و یک نامزد اصولگرا مثل ولایتی یا حداد عادل یا لنکرانی زیاد خواهد بود و امیدوارند با آمدن قالیباف در برابر هاشمی وضعیت شبیه سال 84 شود، اما آمدن قالیباف به اصول گرایان کمکی نخواهد کرد و تنها اتفاقی که ممکن است در صورت رقابت قالیباف با هاشمی بیافتد این است که اصول گرایان در دور اول شکست نخواهند خورد و رقابت به دور دوم کشیده می‌شود چون قالیباف علی رغم همه تبلیغاتی که وجود دارد سابقه مدیریتی خوبی از خود به نشان داده و ممکن است رای قابل توجهی کسب کند.

 زیبا کلام در ادامه به موضع گیری جریان دولت اشاره کرد و گفت: احمدی نژاد و حامیانش، جبهه پایداری و آیت الله مصباح به شدت با قالیباف مخالفند بنابراین ممکن است از قالیباف در برابر هاشمی حمایت نکنند و روی نامزد مورد نظر خود مثل جلیلی و لنکرانی کار کنند، البته در مورد احمدی نژاد ایشان به شدت به دنبال آوردن مشایی است و نتیجه انتخابات تا حدودی در گرو آمدن اوست چون اگر مشایی وارد میدان شود اصول گرایان تصمیم دشواری را پیش رو دارند که بین هاشمی و مشایی از چه کسی حمایت کنند.

 وی در مورد دلایل مخالفت اصول گرایان با هاشمی، اظهار داشت: در 8 سال گذشته از تیر 84 به این سو اصول گرایان موفق شدند تمام قدرت را از آن خود کنند و به جز قوه مجریه، قوه مقننه و قضایی و سایر ارکان قدرت را در دست بگیرند و در صورت پیروزی هاشمی اصول گرایان قوه مجریه را از دست میدهند و برای اصول گرایانی که همه قدرت را می خواهند از دست دادن قوه مجریه بسیار سنگین است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دلیل دیگر این موضع گیری ها این است که هاشمی در خصوص اینکه در مورد ایران چه باید کرد با اصول گرایان اختلاف نظرهای اساسی دارد. هاشمی به هیچ وجه با رویکرد اصول گرایان در مورد سیاست خارجی که طی 8 سال گذشته انجام شده موافق نیست و طرفدار سیاست تنش زدایی است و به دنبال این است که کشورهایی مثل آلمان، فرانسه، ایتالیا و ژاپن را از فهرست دشمنان ایران خارج کند چون این کشور ها تا قبل از سال 84 به علت سیاست های تنش زدایی اصلاح طلبان دشمن جمهوری اسلامی نبودند ولی متاسفانه با اجرای سیاست خارجی رادیکال و افراطی و ایدئولوژیک زده اصول گرایان طی 8 سال گذشته به دشمن جمهوری اسلامی تبدیل شده و از حالت بی طرف در رابطه با ایران خارج شوند.

 وی افزود: سیاست خارجی اصول گرایان نتوانسته کوچکترین بهره ای از تحولاتی که در جهان عرب رخ داد ببرد و ما هیچ سودی از بهار عربی و جنبش دموکراسی خواهی عربی عایدمان نشد و با همسایگانمان روابط سردی داریم و با عربستان سعودی در حال تنش هستیم ولی هاشمی سعی خواهد کرد با جامعه بین المللی راه تنش زدایی را پی گیرد.

 زیبا کلام با بیان اینکه هاشمی در عرصه داخلی به دنبال توسعه اقتصادی غربی است، عنوان کرد: این مدل توسعه همان مدلی است که در ترکیه، مالزی، برزیل و آرژانتین و در بسیاری از کشورها طی دو دهه گذشته موثر بوده است هرچند ایشان در سال 68 هم قصد انجام این کار را داشت ولی با ممانعت اصول گرایان مواجه شد ولی این بار مصمم است اقتصاد ناکار آمد دولتی را تغییر دهد و به سمت اقتصاد آزاد حرکت کند که در این صورت کنترل اقتصاد از دست اصول گرایان خارج می شود و آنها این را نمی خواهند.

 وی اضافه کرد: او سعی خواهد کرد حالت بغض و دشمنی به وجود آمده در کشور بعد از انتخابات 88 را از بین ببرد.

 این تحلیلگر سیاسی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین انتقادات به هاشمی نپرداختن او به توسعه سیاسی در کنار توسعه اقتصادی بوده است، گفت: او فضا را به سمت آشتی ملی و وفاق سوق خواهد داد و در جهت توسعه سیاسی گام بر خواهد داشت و آزادی اندیشه و مطبوعات را در چهارچوب قانون اساسی بسط میدهد.

 زیبا کلام با ذکر اینکه مخالفت اصول گرایان با هاشمی بیشتر از خاتمی و سایر کاندیداهای اصلاح طلب است، تصریح کرد: ‌اصول گرایان می دانند به راحتی می‌شود امکان هرگونه تحرکی را از خاتمی و یا سایر کاندیداهای اصلاح طلب گرفت ولی مهار هاشمی بسیار مشکل است و به همین جهت تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا مانع پیروزی او در انتخابات شوند.

 

 

خاتمی:     آيت الله هاشمی رفسنجانی  می آيد

حجت الاسلام سید محمد خاتمی پیش از ظهر سه شنبه در دیدار با جمعی از روزنامه نگاران و خبرنگاران در مورد هاشمی رفسنجانی گفت: آقای هاشمی از ارکان انقلاب است. از علاقه امام به ایشان می توان فرماندهی جنگ را همزمان با ریاست مجلس عنوان کرد. آقای هاشمی کشور ویران شده بعد از جنگ را مدیریت کرد و اگر رئیس جمهور شود تامین حقوق اساسی مردم، بهبود وضعیت اقتصادی و بازشدن فضا در کشور از او می خواهیم و با تجربه مدیریتی که از ایشان اطلاع داریم قطعا موفق خواهند بود.

آيت الله هاشمي رفسنجاني:

بدانم موثر هستم قطعاً می آيم...

 

برغم اينكه تمايل دارم ديگران در صحنه حضور يابند و براساس خواست و اراده مردم، سرنوشت كشور به فردي مجرب و مدير و توانا سپرده شود، ولي در پاسخ به اصرار شما به صراحت مي‌گويم بدون توجه به حاشيه‌سازي‌ها، در حال ارزيابي شرايط هستم و پس از نتيجه‌گيري و مشورت، نظر خود را اعلام خواهم كرد...

آیت الله هاشمی رفستجانی ضمن بیان اینکه " اگر بدانم حضورم برای مردم موثر است ، کوتاهی نخواهم کرد" ؛ تاکید کرد: من جانم به اسلام و انقلاب بسته است و اگر تواني داشته باشم در هر پُست و مسئوليتي، آن توان را در خدمت مسير سربلندي انقلاب و اسلام مصرف و تا جايي كه نياز باشد و بتوانم، خدمت خواهم كرد...


 

تاريخ : چهارشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 15:58 | نویسنده : | نظر بدهید

مقالاتي در ارتباط با حضور آيت الله هاشمي رفسنجاني در انتخابات رياست جمهوري

 

احترام موي سپيدش را داشته باشيم...

اين مقاله خطاب به تقريبا «همه» كانديداهايي است كه همه چيزشان را در آوردگاه انتخابات در يك مقوله خلاصه كرده‌اند: تخريب حريف. آنان كه نه حرف و سخن نو و جديدي براي گفتن دارند، نه برنامه‌اي دارند و نه اصولا سابقه‌اي درخشان و قابل ارائه‌اي. همه هستي و دارائي‌اشان اين است كه با تجربه‌اندوزي از 84 و 88 بايد فقط و فقط هاشمي را نواخت، افترا و تهمت زد و باز هم نواخت و نواخت! غافل از اينكه آن «سبو بشكست و آن پيمانه ريخت»! اما براي تتمه باقيمانده وجدان اين مدعيان دين و ارزش‌ها! متن زير را تقديمشان مي‌كنيم!

 

او دوباره آمد و با خود شور و امید آورد. او که آمد، دلهای بسیاري خوشحال شد. در پايان راه خود آمد تا آغازي ديگر شود! احترام موي سپيد او را داشته باشيم! آسايش دوران بازنشستگي خود را فداي خدمت به ملتي مي كند كه خود را متعلق به آنها مي داند! احترام به او احترام به تاريخ ايران، احترام به حماسه فرزندان دلير اين سرزمين در دوران جنگ و احترام به خدمات درخشان اين مرد سترگ است. اما ایران سرزمین دلهای بزرگ است، ذهن‌های کوچک را با آن کاری نیست. کشور بزرگ مردان بزرگ مي‌خواهد!
نام هاشمي با ياد انقلاب شكوهمند ايران اسلامي گره خورده است. در دوران شاهنشاهي، هاشمي از معدود ياران باوفاي امام(ره) بودند كه هم پاي رهبري معظم هزينه‌هاي زيادي پرداختند.

 

خدمات فراوان اين پير سياست ايران بر كسي پوشيده نيست. ناديده گرفتن خدمات اين مرد بزرگ بي انصافي بزرگي به او و جمهوري اسلامي است. او فرمانده كل قواي دوران جنگ تحميلي و مورد اعتماد خميني كبير بود. او سردار جنگ، سردار سازندگي، سردار سياست و ... سردار سكوت زمانه است. او سرداري را در عمل پياده كرد. هاشمي ميوه درخت استوار انقلاب است.او معتمد امام شهيدان، يار رهبري معظم و سنگ صبور روزهاي سخت ايران اسلامي بوده است. به راستي او سنگ صبور است! هروقت خواستيم او را بد گفتيم و هروقت به مشكل خورديم باز از او خواستيم تا مشكل گشا باشد! هاشمي همواره تعهد و مسئوليت را در خود معنا كرده است و امروز هم با فداكاري و عزمي پولادين باز آمده است تا گره گشا باشد. اكنون او احساس مسئوليت مي كند تا بار مسئوليت كساني ديگر را به دوش كشد! گويي سن و سال هاشمي را نمي شناسد و به حق او بزرگ است كه در سن ۷۹ سالگي باز مردم به او اميد بسته اند!

 

 او مرز سن و سال را درنورديده تا ثابت كند قدرت و توانايي انساني در روح بزرگي ست كه فراتر از جسم و سن عمل مي كند! شير هميشه شير است حتي اگر در بيشه خود نباشد!

 

قدرت هاشمي نه به خاطر گذشته او بلكه به خاطر سعه صدر وسيع اوست كه هميشه سوپاپ اطميناني براي رفع چالش‌هاي موجود بوده است. او لقب مرد بحران‌ها در تاريخ اين سرزمين را به يدك مي كشد.

 

اما امروز بار ديگر هاشمي مورد هجمه‌هاي بي شمار افراد و جريانات خاصي شده است. كساني هاشمي را انكار كردند كه زماني او را ستايش مي كردند و همين افراد حال، كساني را ستايش مي كنند كه زماني او را انكار خواهند كرد!

 البته امام بزرگوار اين را پيش بيني كرده بودند كه افرادي در آينده به اسم من و انقلاب، ياران باوفاي نظام را تخريب خواهند كرد!افرادي كه از اسم هاشمي مي‌ترسند، ترس آنها بهاي ناتواني خود در مقابل اين مرد بزرگ است. آنچه مخالفان هاشمی را نگران کرده است نه سن او بلکه سیاست و زیرکی او در تارو مار کردن فرصت طالبان و زیاده خواهان است. هاشمی فصلی بزرگ از کتاب ستودنی انقلاب است که درس صبر و استقامت دربر دارد. تخريب هاشمي تخريب شناسنامه انقلاب است. راهبرد هاشمي درمقابل كينه توزي‌هاي مخالفانش همواره سكوت بوده است و اين نه به دليل ضعف او بلكه به دليل ظرفيت وسيع او در رويارويي با تنگ نظري هاست. شايد سكوت در سياست بتواند صداي بلند زياده خواهي را خفه كند و شايد سكوت فرصتي براي سخن گفتن خدا و روشن شدن حقايق باشد!
اما هاشمي واژه كليد سياست ايران است. كاريزماي سياست ايران با اسم هاشمي بر دنيا معرفي شده است. قدر حضور او را بدانيم! بياييد هم پاي لحظه‌هاي او باشيم تا اميد فردايي بهتر را در عمل تجربه كنيم. بياييد يك بار ديگر با هاشمي حماسه سياسي را رقم زنيم كه روزگاري سردار حماسه‌ها بوده است!

اعتدال علوی

 

 

 

 

 

 

سیدمهدی شجاعی:

بازسازی کشور بعد از دومین جنگ 8 ساله!

سیدمهدی شجاعی ، از نویسندگان مطرح کشور - که "کشتی پهلو گرفته" او درباره حضرت فاطمه زهرا(س) زبانزد خاص و عام است - در گفت و گو با خبرگزاری مهر در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت فرهنگی کشور به ویژه نشر در دوره هشت ساله ریاست جمهوی محمود احمدی‌نژاد گفته است:

«من اگر بخواهم خیلی خودم را سانسور کنم و با ملاحظه حرف بزنم باید بگویم که بلایی که سر فرهنگ و هنر و نشر در هشت سال اخیر آمده است، بی‌سابقه بوده است و شاید نزدیک به 40 سال زمان لازم باشد که بتوانیم تنها ضایعات ناشی از آن را جبران کنیم.
شاید مشکلات فرهنگی و یا مسائل سیاسی و بین‌المللی پیش آمده خیلی زود در نگاه مردم خود را نشان دهد، اما مشکلات و ضایعات فرهنگی سال‌ها طول می‌کشد تا بفهمیم چگونه رخ داده است و باید برای رفعش چه کار کرد.»

آنچه او گفته ، سخنی از دل اکثر مردم ایران بوده است. در این سال ها ، اقتصاد کشور به بدترین شکل ممکن اداره شد: بیشترین افت ارزش پول ملی ، بالاترین نرخ تورم ، کمترین میزان اشتغالزایی ، بیشترین میزان نفدینگی ، بالاترین رقم بدهی های بانکی ،تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و ... تنها گوشه ای از فجایع اقتصادی در پردرآمدترین دولت تاریخ ایران هستند.

در عرصه سیاسی ، حرمت ها شکسته و گسست ها تشدید شدند ، بین مردم چند دستگی ایجاد شد. نیروهای اصیل هر کدام به انگی نواخته و به گوشه ای رانده شدند و افراد "بی تجربه" ( و نه حتی "کم تجربه") به سمت های مهم گمارده شدند. ثبات مدیریتی به شوخی و اخراج وزرا به سرگرمی دائمی رئیس جمهورتبدیل شد.
نهادهای مدیریتی مانند سازمان مدیریت و برنامه ریزی ویران شدند و ساختارهای تصمیم سازی جمعی و خردمندانه ، به سمت تصمیم گیری های غیرکارشناسی فردی رفتند.وضعیت سیاست خارجی نیز که آنقدر عیان است که حاجت به بیان نیست و هر کس که خواست در این عرصه انتقادی به تحمیل سلائق فردی رئیس جمهور داشته باشد ، فوراً کنار گذاشته شد: از علی لاریجانی ، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی که در پی دعوا با احمدی نژاد در خصوص اعمال نظرهایش استعفا کرد تا منوچهر متکی که بعد از چند سال کشاکش درونی در با رئیس دولت ، در سفر سنگال عزل شد تا درس عبرتی برای بقیه باشد که هرگز نگویند بالای چشم رئیس جمهور ابروست.

در حوزه اجتماعی نیز در این سال ها ، آسیب های اجتماعی افزایش یافتند؛ میزان طلاق ها ، اعتیاد ، ایدز ، ابتلا به بیماری های مهلکی مانند سرطان و ... بالا رفتند.

در عرصه فرهنگ و اخلاق نیز آنچه رخ داد ، وحشتناک تر بود: رئیس جمهور خود را تا رتبه اول اخلاق شکنی ها بالا برد تا جایی که حتی اعتراض صریح ،علنی و آشکار رهبری را برانگیخت. قانون شکنی ، به عنوان یک ناهنجاری فرهنگی ، به یک پدیده عمومی تبدیل شد.

یک پلیس راهنمایی و رانندگی تعریف می کرد که وقتی از یک راننده پرسیده که چرا از چراغ قرمز عبور کرده؟ پاسخ شنیده که وقتی رئیس جمهور همه قوانین را زیر پا می گذارد، چرا من برای این که زودتر نرسم، از یک چراغ قرمز ناقابل عبور نکنم؟!

در این سال ها بسیاری از هنرمندان خانه نشین شدند،فیلم های بسیاری به محاق توقیف رفتند،اوضاع نشر دچار بی سابقه ترین نابسامانی ها شد ، قبح عمل زشت "دروغ" ریخته شد ، برچسب زدن و تهمت زدن به افراد ، به امری عادی بدل گشت

و در یک کلام ،

فرهنگ ایران ، بمباران شد.


این آسیب ها ، حتی از خسارت های وارده بر کشور در جنگ 8 ساله نیز بیشتر است

چه آن که کشور در زمان جنگ ،گذشته از خسارت های انسانی - که این مورد جبران پذیر و قابل قیاس نیست - دچار آسیب های فیزیکی می شد و دوام و قوام اجتماعی و فرهنگی و سیاسی دچار خدشه نبود ولی در 8 سال اخیر ، همه حوزه ها آسیب دیدند.


کسی که رئیس جمهور بعدی ایران می شود ، باید بداند که کشور را در وضعیتی مشابه بعد از جنگ و حتی بدتر از آن تحویل می گیرد. اگر این فرد هاشمی باشد ، او رئیس جمهوری خواهد بود که بعد از دو جنگ هشت ساله ، کشور را تحویل گرفته است تا بسازد

علیرضا قزوه:

"بهار" تاریخ مصرف ندارد

تاریخ مصرف برخي از آدم‌ها تا خرداد 1392 است

رأی اعتماد به بهار در دست من و تو نیست؛ بهار نیازی به نشان دولتی درجه یک ندارد ... بهار تاریخ مصرف ندارد اما آدم‌های زنده باد من و زنده باد دوست من و زنده باد دوست دوست من تاریخ مصرفی تا خرداد 1392 دارند. به گزارش حوزه احزاب باشگاه خبرنگاران؛ علیرضا قزوه از شاعران و فعالان فرهنگي كشور امروز طي يادداشتي نكاتي را درباره "بهار" مورد ادعاي برخي از مسئولان ارشد دولتي بازگو كرده است كه در ادامه متن اين يادداشت آمده است:«بهار هم یکی مثل ماست که سرش کلاه نمی‌رود. کلاه از سر باد بر می‌دارد و به کلاهبردارهای سیاستمدار که ادای فرهنگ را درمی‌آورند، می‌خندد. بهار تاریخ مصرف ندارد اما آدم‌های زنده باد من و زنده باد دوست من و زنده باد دوست دوست من تاریخ مصرفی تا خرداد 1392 دارند.بهار را نمی‌شود با اره برقی قطع کرد. هل داد و به زمین انداخت. اینها که با یک فوت جماعتی و یا رای گروهی دود می‌شوند و می‌روند هوا هیچ نسبتی با بهار ندارند. بهار را نمی‌شود برکنار کرد. رای اعتماد به بهار در دست من و تو نیست. بهار نیازی به نشان دولتی درجه یک ندارد.بهار سرش کلاه نمی‌رود. فقط تماشا می‌کند و می‌خندد به سیاه بازی حاجی فیروزهایی که برای هم دست می‌زنند و برای هم گریه می‌کنند و خود را به قله‌ها شبیه می‌دانند. بهار اگر تصمیم بگیرد یک روز بساط شما را به خیابان می‌ریزد و شما را به خس و خاشاکی بدل می‌کند. بهار از جنس ریشه است و از جنس ادب است و از جنس شعر است . از جنس اصالت است.بهار کاری به سالن‌های مجلل برج میلاد ندارد. بهار صبح‌ها از سمت بهشت زهرا و جوانمرد قصاب قدم به خیابان می‌گذارد و این همه دست‌های گرسنه را در سطل‌های زباله می‌بیند که دنبال چیزی می‌گردند و شباهنگام با افسوس کاغذی برمی‌دارد و می‌نویسد: شما حتی بازیگران خوبی هم نبودید.بهار آمده است بگوید سالی که نکوست از بهارش پیداست. بهار با همه جدی ست. روزی سلیمان نبی مغرور شد. بادی تختش را کج کرد .سلیمان اعتراض کرد به باد که چرا تختم را کج می‌کنی. باد گفت راست باش تا راستت کنم.بهار با کسی شوخی ندارد و اگر بخواهد ناگاه هزار شاعر را فرمان می‌دهد تا تخت سلیمانک‌ها را کج کنند. بهار آدم‌های فراوانی دارد که بدون نیاز به یارانه به یاری‌اش می‌روند و عیدیشان را از خدا می‌گیرند و از قطع بودجه‌شان نمی‌ترسند. حتی اگر فیلمشان را بگیرند و در صحن علنی جایی نمایش دهند؛ ما مریدان حضرت بهاریم. امر امر اوست بهار ولایت عشق است نه چیز دیگر...»

 

تصوير عليرضا قزوه در كنار ولي امر مسلمين

 

 

یک نفر آمده تا

باز کند پنجره ها را

 

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

* امیرحسام شهسواری

يک نفر آمده تا باز کند پنجره ها را
باز لبریز از آواز کند حنجره ها را        
یک نفر آمده از کار فروبسته ما             
باز با سرانگشت کرامت واکُند این گره ها را 

می گویند تاریکترین نقطه شب زمانی است که خورشید طلوع می کند.

آقای هاشمی! به آن نقطه رسیده بودیم،

حضور شما دور از انتظار نبود اما هراس داشتیم که نیایید.

بسیار آب ندیده ها و آبی شده ها، بی جبهه و جنگ انقلابی شده ها، آنان که غیرت هاشمی را در برابر متجاوزان به آب و خاک ایران فراموش کرده بودند و امروز مدعی شده و بر سر سفره آفتابی شده اند ، می خواستند نیایی…

آقای هاشمی در این 8 سال ، ایام سختی را گذراندیم:

از لحظه های طی شده حظی نبرده ایم           خود را به دست شاید و اما سپرده ایم
بشمار لحظه لحظه ی عمر گذشته را               هر چند سال بود، همانقدر مرده ایم

 

حضرت آیت الله، خوش آمدید! در زمانیکه هوا دلگیر بود، سرها در گریبان، همه در طوفان تحیر، دلها خسته و غمگین، اخلاق در محاق، دروغ در اوج، تهمت وسیله پیشرفت، تفکر ، اندیشه و خرد بی تکاپو و در یک کلام زمستان آشتی.


آقای هاشمی، آمدنتان بهار را نوید دیگری داد، سراسر همه مژده ی روشنی!

امیران ، دلیران، پردلان، شیر اوژنان، حکیمان، طبیبان، همه، درد وطن را بی دوا می دیدند، مگر به حضور شما.


پرچمدار انصاف ، اعتدال ، صداقت و دانایی محوری، خوش آمدید!

دعای خیر ملتی به دنبال شماست.

إِن تَنصُرُواْ اللَّهَ یَنصُرْكُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ

***********************************

 

حماسه ای دیگر با هاشمی در راه است؟

 

در هر حال، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در انتخابات پيش رو، چه کانديدا بشود و چه از شخصي از همفکران خود، حمايت کند، عليرغم تخريبات صورت‌گرفته، باز هم حماسه‌آفرين خواهد بود. نکته جالب توجه اين است که براي شخص هاشمي، تفاوتي نمي‌کند که برخي از تازه‌به‌دوران‌رسيده‌ها، تلاش ايشان براي مشارکت حداکثري مردم را، تحسين يا تقبيح نمايند، سردمداران اسلام آمريکايي، ايشان را يار امام خميني(ره) و رهبري بدانند يا ندانند ورهبر تشکيلاتي متحجران به رسم اخلاق حرفه‌اي سياست‌مداران ديندار و معتقد به چارچوب‌هاي مصرح در قانون اساسي، مشارکت فعال سياسي او را در عرصه انتخابات قبول داشته باشند يا نه؟...

*حجت الاسلام  علی عسگری* -

انقلاب اسلامي ايران، جداي از اسلامي و مردمي بودن و رهبري کاريزماتيک ديني، از ظرفيت‌ها و ويژگي‌هاي خاصي هم‌چون چهره‌هاي فداکار خدوم و کارآمد که جان‌فدايي امام خميني (ره) و مکتب فکري ايشان و مردم بوده و هستند، برخوردار است که از خصايص کم‌نظير اين انقلاب است. نخبگان لايق و دل‌سوزي که از جمهوريت و اسلاميت نظام به‌خوبي پاسداري نموده و توانسته‌اند آن‌را از نفوذ دشمن و افراط‌گرايان در امان دارند. اشخاصي که با دفاع معقول و منطقي از حقوق اساسي ملت در چارچوب قانون اساسي و راهبرد امام خميني(ره) مبني بر اينکه: «ميزان رأي ملت است»، در همه حال با بلندنظري و بهره‌گيري از مقبوليت مردمي نظام را از بحران‌ها و چالش‌ها رهايي بخشيده، موانع را از سر راه مردم برداشته و در خلق حماسه‌هاي بزرگ، سهم به‌سزايي داشته‌اند...

 

 

"حاشیه نگاری دیدار کارگران و هاشمی"

به دعای خیر ملّتی،نه نگو!

 

گویی با پدرش سخن مي‌گوید. مثل درد دل یک فرزند با پدر در دشواری. مي‌گوید «آقای هاشمی! شما حتماً از درد دل‌های ما خبر دارید». چشم امید میلیونها نفر امروز شما هستید. مي‌گوید: مي‌دانم نفع شخصی شما در نیامدن است. شمایی که دیگر نیازی به قدرت و شهرت ندارید. نیازی به کسب جایگاه ریاست جمهوری ندارید. امّا آقای هاشمی ، یادتان باشد شما به دعای خیر مردم همیشه محتاجید. دعای خیر این مردم پاداش آمدن شماست.

خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در حاشیه نگاری دیدار کارگران با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت:عصر یازدهم اردیبهشت 92 به در ورودی اصلی مجمع تشخیص مصلحت نظام مي‌رسم، خیلی شلوغه. در پیاده‌رو خانمی جلویم را مي‌گیرد. مي‌پرسد: خیلی شلوغه، خبریه! جواب دادم: کارگران از اقصی نقاط کشور آمده‌اند برای دیدن آقای هاشمی... بقيه در ادامه  مطلب

 

 

 

هاشمی مرد اول این روزهای انتخابات،

سالها مرد اول عرصه اجرایی ایران و سیاست بوده است،

حالا هم مرد اول «گمانه زنی های انتخابات ریاست جمهوری» است.

*محمود عزیزی:      هاشمی رفسنجانی که منتقدانش می گویند نمی تواند از قدرت دور باشد و خودش می گوید اگر بیاید براساس تکلیف می آید و «احساس وظیفه نسبت به سرنوشت کشور» می آید، مرد اول این روزها همه اظهارنظرهای سیاسی است.

 

صبح چهارشنبه در خبری به نقل از همسرش عنوان شد که«حاج آقا مطمئنا وارد عرصه انتخابات نمی‌شود.» و ظهر شکوری راد چهره اصلاح طلب عنوان کرد که در دیدار اخیر سید محمد خاتمی با هاشمی رفسنجانی،او اعلام کرده است که «می آییم .» [اینجا و اینجا]کواکبیان نامزد حزب مردم سالاری هم می گوید اگر هاشمی بیاید جلسه فوق العاده می گذاریم.

حضورش در عرصه سرنوشت خیلی ها را تغییر می دهد. اصولگرایان را به وحدت نزدیک می کند، می تواند مانع ثبت نام چهره های اصلاح طلب چون عارف و جهانگیری شود و در نهایت برخی را هم اصلا از ثبت نام منصرف کند.شاید براساس همین تحلیل ها است که چهره ای مثل غفوری فرد معتقد است با حضور هاشمی ممکن است ولایتی و سعیدی‌کیا کنار بروند.[اینجا] هر چند ولایتی در یک ماه اخیر این گمانه را رد کرده است.
در سوی دیگر، ساختمان بلند بالای خیابان فاطمی این روزها آدم های رنگ و وارنگی را پذیرایی می کند. روز دوم ثبت نام ها که در نهایت در ساعت 18 نامزد ها را به عدد 144 نامزد رساند، روز چهره های گمنام بود و از میان اسامی مشهور تنها حسن سبحانی نامزد مستقل انتخابات که خودش گفته 37 میلیون برای انتخابات کنار گذاشته، به عکاسان شناسنامه اش را نشان داد.اینجا
از میان اصولگرایان پر تعداد دو ائتلاف هنوز کسی وارد عرصه نشده و همه ثبت نام را به دو روز آخر حواله داده اند. چهارشنبه شب قرار بود خروجی ائتلاف پنج گانه مشخص شود، هر چند حرفهای روز چهارشنبه موسی پور دبیر ائتلاف اکثریت اصولگرایان درباره اینکه نامزد های این ائتلاف رای شان به هم نزدیک است، اینجا می تواند معنی اش این باشد که شاید امشب هم این تصمیم به نتیجه نرسد.
محسن رضایی که حامیانش او را «آقا محسن» می خوانند اعلام کرده ظهر روز جمعه راهی وزارت کشور می شود. از اعضای ائتلاف پیشرفت و خروجی نهایی شان خبری نیست ولی بنا به نظر سنجی ها رقابت اصلی بین قالیباف و ولایتی است و این دو تلاش می کنند کاندیدای نهایی این ائتلاف باشند، هر چند این سه چهره سیاسی پیش از این با اعلام اینکه ممکن است هر سه ثبت نام کنیم خیال خود و جریانهایی سیاسی را راحت کرده اند که به این زودی ها میدان را ترک نمی کنند.
حضور مرد 80 ساله سیاست ایران می تواند قاعده بازی طیف های سیاسی را به هم بزند؟

 

 ادامه مطلب

تاريخ : سه شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 12:36 | نویسنده : | نظر بدهید

بازخواني دوراني كه احمدي نژاد از آيت الله هاشمي تمجيد ميكرد...

محمود احمدي نژاد در دوران رياست جمهوري هاشمي رفسنجاني :

آیت‌الله رفسنجانی ، همیشه و در همه ابعاد در صحنه‌ها و شرایط دشوار انقلاب اسلامی، از عناصر تعیین‌کننده است و نام هاشمی در تاریخ پرافتخار انقلاب اسلامی با درخشندگی و به نیکی ثبت خواهد شد.

آينده: در حالی که تعدادی از هواداران افراطی رئیس‌جمهور ،  بخش عمده حملات خود را متوجه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌کنند، و از هاشمی رفسنجانی به دلیل عملکرد وی در دوران سازندگی انتقاد می‌کنند، بررسی‌های خبرنگار «آینده» درباره دیدگاه آقای احمدی‌نژاد درباره آیت‌الله هاشمی نتایج متفاوتی را نشان می‌دهد.


بنابر این بررسی‌ها، آقای محمود احمدی‌نژاد که در آن زمان به عنوان استاندار اردبیل مشغول فعالیت بودند، بیشترین تعریف و تمجید را از آقای هاشمی رفسنجانی داشته‌اند و پس از آن نیز،‌ در دوران انتخابات مجلس ششم در مجموع شورای هماهنگی نیروهای انقلاب به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد انتخاباتی فهرستی محسوب می‌شود که هاشمی رفسنجانی در صدر آن قرار داشت، محسوب می‌شد.

 

«آینده» بخشی از نتایج بررسی‌های خود را در چارچوب گزارشی از اظهارات آقای احمدی‌نژاد در ماه‌های پایانی دولت سازندگی منتشر می‌کند.

شروع سفر هاشمی رفسنجانی به اردبیل در 29/7/75

آقای احمدی‌نژاد، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را شخصیت بزرگ انقلابی و اندیشمند خواند و سفر ایشان به استان اردبیل را باعث رسیدن این استان به جایگاه مطلوب خود می‌دانست، به طوری که حضور ایشان را باعث تسریع در کار توسعه و آبادانی استان می‌شود.

 

در سفر استانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مهر 75، دکتر احمدی‌نژاد که در آن زمان در سمت استانداری اردبیل بود، اعلام کرد «در سفر تازه سردار سازندگی به این استان 240 طرح صنعتی، عمرانی، کشاورزی، بهداشتی و درمانی و فرهنگی، خدماتی و اقتصادی به بهره‌برداری خواهد رسید».

همچنین ایشان در مصاحبه مطبوعاتی و تلویزیونی خود گفت: «این طرح‌ها با اعتباری بیش از یک هزار میلیارد ریال به اجرا درآمده است. نکته جالب این که به گفته احمدی‌نژاد در این سفر استانی هاشمی رفسنجانی، صدها طرح عمرانی،‌ مخابراتی و رفاهی به بهره‌برداری می‌رسد.

 

محمود احمدی‌نژاد، استاندار وقت اردبیل در این جلسه مطبوعاتی گفت: عملیات اجرای طرح‌های متعددی از جمله دو سد بزرگ در اردبیل، تصفیه‌خانه بزرگ آب شرب پارس‌آباد مغان، طرح اسکان عشایری،‌ مرحله دوم کارخانه تبدیل سیب‌زمینی اردبیل، عملیات طرح احداث بزرگراه از فرودگاه اردبیل تا بخش نیر، طرح آب‌رسانی مشکین شهر، کارخانه سیمان اردبیل با ظرفیت 2300 تن در روز، کارخانه شیرخشک مغان، کارخانه تولید لاستیک، 101 طرح مخابراتی،‌ مرکز تلفن سیار اردبیل، طرح‌های توسعه مخابرات در شهرستان‌ها، ‌74 مدرسه، 11 سالن ورزشی سرپوشیده، مجتمع اداری اردبیل، خانه‌های سازمانی و بیمارستان 160 تخت‌خوابی تأمین اجتماعی و... با دست مبارک هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور ایران به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

همچنین دکتر احمدی‌نژاد در یک گفتگوی اختصاصی با روزنامه «ایران» گفته بود: «آیت‌الله رفسنجانی –رئیس‌جمهور وقت ایران- همیشه و در همه ابعاد در صحنه‌ها و شرایط دشوار انقلاب اسلامی، از عناصر تعیین‌کننده است و نام هاشمی در تاریخ پرافتخار انقلاب اسلامی با درخشندگی و به نیکی ثبت خواهد شد.»

 

به گفته وی مجموع طرح‌های مذکور نقش مهمی در مهار آب‌های سطحی، بهبود کیفیت آب شرب شهری، افزایش پروازهای هواپیمایی، احیای مراتع و جلوگیری از تخریب اراضی، جلوگیری از خروج ارز، توسعه صنایع و ایجاد انتقال و جذب نیروهای متخصص و... داشت.

نکته جالب توجه در سفر هاشمی رفسنجانی در سال 75 به اردبیل، اشاره تمام روزنامه‌ها به افتتاح 300 طرح عمرانی بود. در همین حال گروه‌های کثیری از مردم منطقه، استقبال باشکوه از رئیس‌جمهور وقت را وظیفه دینی و ملی خود عنوان کرده بودند.

همچنین آقای دکتر احمدی‌نژاد در آن زمان گفته بود: «آقای هاشمی رفسنجانی به خاطر تصویب لایحه استان شدن اردبیل، حق بزرگی بر مردم استان دارند و لذا باید از ایشان استقبال تاریخی و به یاد ماندنی صورت گیرد.»

گزارش‌هایی که در آن تاریخ منعکس شده‌اند، نشان از استقبال باشکوه و مردمی که شعارهای تشکرآمیز سر می‌دادند، می‌دهد که همه از جمله استاندار وقت اردبیل، رفسنجانی را سردار سازندگی می‌خواندند.

 

هاشمی رفسنجانی روز اول سفر خود به استان اردبیل، ابتدا به دیدار خانواده شهدا و ایثارگران رفت و سپس در ورزشگاه تختی این شهر در جمع باشکوه مردم که حتی پای پیاده از شهرستان‌های استان به این شهر آمده بودند، سخنرانی کرد.

در جلسه شورای اداری که در روز سی‌ام مهر ماه در استانداری اردبیل به ریاست عالی رئیس‌جمهور تشکیل شد، دکتر احمدی‌نژاد استاندار اردبیل توضیح می‌دهد که ادارات کل و سازمان‌های مورد نیاز استان، پس از استان شدن اردبیل به میزان شصت درصد تأمین شده است. وی متذکر شد که هیچ یک از امور جاری استان دچار وقفه نشده است و برنامه‌ریزی‌ها به مرحله اجرا رسیده و  شهرک اداری و خانه‌های سازمانی طراحی شده است.

 

محورهای فعالیت استانداری را دکتر احمدی‌نژاد، در آن زمان، این‌گونه توضیح داد: می‌خواستم در حضور حضرتعالی از مجموعه همکاران و کسانی که در این دو تا سه سال – بعد از استان شدن – تلاش کردند، سپاس‌گزاری کنم و مجدداً از زحماتی که در این دو روز سفر به حضرتعالی دادیم،  عذرخواهی کنم و از سفرتان تشکر می‌کنم. بعضی موارد را دوستان برای تسریع در برنامه‌های عمرانی جمع‌بندی کرده‌اند که خدمتتان تقدیم می‌کنند.

 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز