یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

اقتصاد جهان

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در پیشرفت ایران

 

 
 
 
حجم تجارت جهانی ۱۹ تریلیون دلار شد
 
به گزارش مشرق، پایگاه اینترنتی آنکتاد نوشت: برآوردهای تجارت جهانی بین المللی سال ۲۰۱۴ امروز به صورت مشترک توسط آنکتاد و سازمان تجارت جهانی منتشر شد. این آمارها در بردارنده تراکنش های مربوط به خدمات و کالا تا سه ماهه پایانی ۲۰۱۴ است.

بر اساس برآوردهای آنکتاد و سازمان تجارت جهانی ، صادرات جهانی کالا در سال ۲۰۱۴ (بر مبنای قیمت های فعلی) ۰.۶ درصد افزایش یافته و به ۱۹ تریلیون دلار رسیده است. اقتصادهای توسعه یافته با افزایش یک درصدی بالاترین رشد اقتصادی سالانه را به ثبت رسانده اند و پس از آنها کشورهای در حال توسعه با ۰.۷ درصد رشد سالانه در رده دوم قرار دارند. این در حالی است که صادرات اقتصادهای در حال گذار ۵.۵ درصد کاهش داشت. کشورهای کمتر توسعه یافته نیز رشد منفی ۱.۵ درصدی صادرات را شاهد بودند.

در بخش واردات، رشد جهانی نیم درصد بود. در حالی که واردات اقتصادهای توسعه یافته ۱.۶ درصد افزایش یافت، اقتصادهای در حال گذار شاهد رشد منفی ۱۰.۵ درصدی بودند و واردات کشورهای در حال توسعه ثابت باقی ماند. کشورهای کمتر توسعه یافته شاهد رشد ۸ درصدی در بخش واردات بودند.

آمارهای سه ماهه نشان می دهد که حجم صادرات و واردات کالا در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۴ به ترتیب ۴.۱ و ۴.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. کشورهای در حال توسعه سریعترین رشد صادرات را در بین گروه های اصلی شاهد بودند (۵.۹ درصد) و پس از آنها کشورهای توسعه یافته (۲.۹ درصد) و اقتصادهای در حال گذار (۱.۴ درصد) قرار داشتند.
بر مبنای آمارهای تطبیق داده شده فصلی، حجم صادرات جهانی نسبت به سه ماهه قبلی ۲.۳ درصد افزایش داشته است. رشد حجم صادرات در تمام گروه های اصلی به استثنای اقتصادهای در حال گذار (منفی ۱.۳ درصد) سرعت گرفت.

در سال ۲۰۱۴، صادرات خدمات جهان با ۴.۲ درصد افزایش به ۴.۹ تریلیون دلار رسید. خدمات حمل و نقل ۲.۵ درصد رشد داشت، در حالی که خدمات مسافرتی و خدمات مرتبط با کالاها به ترتیب ۲.۹ و ۲.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشت.

بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴، بالاترین نرخ رشد در کشورهای کمتر توسعه یافته (۱۳.۵ درصد) اتفاق افتاد و پس از آن کشورهای در حال توسعه آسیایی (۹.۵ درصد) و کشورهای در حال توسعه آمریکایی (۸.۱ درصد) قرار دارند. در کشورهای کمتر توسعه یافته همانند اکثریت مناطق، مسافرت و حمل و نقل، بخش بزرگی از صادرات خدمات (۶۲ درصد در کشورهای کمتر توسعه یافته، ۵۶ درصد در کشورهای در حال توسعه و حدود ۳۹ درصد در کشورهای توسعه یافته) را به خود اختصاص داده است. 
منبع: تسنیم
بیشتر بخوانید: منبع مشرق نیوز
پیش بینی تجارت جهانی در سال 2016
 

به گزارش 9صبح به نقل از دنیای اقتصاد، کاهش در قیمت کالاها طی چند سال اخیر و نیز افتِ تقاضای جهانی به همراه کاهش در قیمت‌ نفت باعث افت تجارت و کاهش رشد آن شده است به طوری که نرخ‌های رشد تجارت، کمترین ارقام را در سال‌های بعد از جنگ دوم جهانی نشان می‌دهد. نسبت ارزشیِ تجارت به تولید ناخالص (بین کشورها، بین قاره‌ها و نیز در سطح جهان) افت شدیدی داشته است. از طرف دیگر نسبت رشد تجارت (چه صادرات و چه واردات) در مقایسه با رشد تولید ناخالص طی چند سال اخیر نیز کاهش شدیدی را نشان داده است. با این حال بنا به گزارش‌های مختلف اقتصادی نرخ رشد واردات و صادرات در سطح جهان طی سال 2016 اندکی بهبود خواهد یافت و در نواحی مختلف جهان در مقایسه با چند سال قبل و در مقایسه با سال 2015 افزایش نسبی اندکی خواهد داشت.

اقتصاددانان سازمان تجارت جهانی، به دلیل کاهش شدید در قیمت نفت طی چند ماه اخیر و نیز کند شدن رشد اقتصادی چین، تخمین‌های خود را از حجم تجارت در سال‌جاری و سال گذشته میلادی (که در اوایل سال 2015 ارائه کرده بودند) تعدیل کرده‌اند و کاهش داده‌اند: پیش از این در ماه آوریل رشد تجارت جهانی را 3/ 3 درصد برای سال 2015 تخمین زده‌ بودند که این مقدار را در محاسبات جدید 8/ 2 درصد برآورد کرده‌اند. برای سال 2016 نیز تخمین خود را از 4 درصد به 9/ 3درصد کاهش دادند. بنا به گزارش این سازمان رشد تجارت در ماه‌های اخیر ضعیف‌ترین روند را پس از سال‌های رکود بزرگ نشان داده‌است. هر چند نرخ‌های این پیش‌بینی که در جدول نیز آمده است کاهش یافته‌اند ولی هنوز رشد حجم تجارت در سال 2016 در مقایسه با سال قبل مقدار بیشتری را نشان می‌دهد.
برای کشورهای پیشرفته میزان رشد صادرات از 3درصد در سال 2015 به 8/ 3 درصد در سال 2016 خواهد رسید. رشد واردات در این کشورها نیز به‌طور مشابه برای سال بعد اندکی افزایش خواهد یافت و از 1/ 3 درصد به 2/ 3 درصد در سال 2016 خواهد رسید و این در حالی است که کشورهای در حال توسعه از 5/ 2 درصد در سال 2015 به 2/ 5 درصد می‌رسد. به علاوه پیش‌بینی رشد صادراتی آسیا بیشترین کاهش را در بین دیگر مناطق دنیا نشان می‌دهد که دلیل اصلی آن کاهش رشد اقتصادی چین است. بیشترین رشد صادرات در سال 2015 به کشورهای آمریکای شمالی (4/ 4 درصد) مربوط می‌شد در حالی که برای سال 2016 بیشترین رشد صادرات را برای آسیا (4/ 5 درصد) و بعد از آن برای آمریکای شمالی و نیز گروه کشورهای پیشرفته (9/ 3 درصد برای هر دو) پیش‌بینی کرده‌اند. رشد واردات در کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی بیشترین مقدار را خواهد داشت و ازمنفی 6/ 5 در سال گذشته به 7/ 5 در سال 2016 خواهد رسید. تنها کشورهای آمریکای شمالی در مقایسه با سال گذشته رشد واردات آنها کاهش خواهد یافت و از 4/ 6 درصد به 2/ 5 درصد می‌رسد.

در سال 2016 کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشترین سهم را در رشد واردات جهانی خواهند داشت و پس از آن کشورهای آسیای شرقی سهم اصلی را در رشد تجارت ایفا خواهند کرد در حالی که سال گذشته میلادی اتحادیه اروپا در کنار کشورهای آمریکای شمالی سهم غالب رشد واردات را در سطح جهان بر عهده داشتند. در گزارشی دیگر از پیش‌بینی اقتصاد جهانی (WEO) میزان رشد کل تجارت جهانی در سال 2016 با 3/ 0 درصد افزایش نسبت به سال قبل 4/ 4 درصد پیش‌بینی شده است. برای کشورهای پیشرفته رشد کل تجارت 5/ 4 درصد پیش‌بینی شده و همین رقم نیز برای سال 2015 ثبت شده است. برای اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه نیز رشد کل تجارت از نرخ 6/ 3 درصدی برای کل واردات به 7/ 4 درصد خواهد رسید. یکی از عوامل موثر در تجارت قیمت کالاها و مواد اولیه است. از سال 2011 قیمت اغلب کالاهای اساسی برای واردات و صادرات کاهش مستمری را نشان داده‌اند. قیمت نفت نیز طی این سال‌ها همواره رشد منفی را تجربه کرده و در سال 2015 تا 8/ 38 درصد کاهش داشته است. قیمت دیگر کالاهای غیر‌سوختی نیز در سال 2015 بیشترین کاهش (6/ 15- درصد) را در مقایسه با دیگر سال‌های اخیر داشت. برای این گروه در سال 2016 کاهش 7/ 1 درصدی و برای نفت رشد حدود 1/ 9 درصدی پیش‌بینی شده است.

تجارت موتور شتاب‌دهنده رشد اقتصادی شمرده شده به طوری که در دوره‌های کمبود تقاضا و افزایش نااطمینانی در اقتصاد، تجارت می‌تواند در کاهش چالش‌ها موثر عمل کند. طی دهه 90 و دهه اول قرن جدید رشد تجارت در جهان حدود دو برابر رشد تولید و درآمد بوده است. نسبتی که طی 4 سال اخیر به سختی به یک می‌رسد. در گزارشی دیگر توسط موسسه مالی ING نسبت میزان رشد کل تجارت در جهان به رشد تولید ناخالص داخلی آن تا انتهای سال 2016 به 25/ 1 می‌رسد در حالی که این نسبت در اروپا برای سال 2015 رقم 1/ 0 بوده و انتظار می‌رود برای سال 2016 به 3/ 1 برسد. مقدار این نسبت (که نشان‌دهنده پیشی گرفتن تجارت از تولید است که خود می‌تواند متضمن تولید دوره‌های بعدی باشد) در بلندمدت تا حد زیادی به رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه وابسته است. بنابر گزارش صندوق بین‌المللی پول طی سال 2016 اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه رشد اقتصادی تا دو برابر کشورهای پیشرفته خواهند داشت. به همین سبب نیز سهم اصلی رشد تجارت در این سال به رشد تولید و رشد تجارت در این کشورها وابسته خواهد بود. سازمان ملل در گزارش سالانه خود درباره افق سرمایه‌گذاری در سال جدید پیش‌بینی کرده است که رشد کل تجارت از 7/ 3 درصد در سال 2015 به 7/ 4 درصد در سال جدید افزایش خواهد یافت.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز