یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

بحران اندر بحران آب!!

بحران آب جدی است!+ تصاویر

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در به اوضاع وخیم بحران اندر بحران آب برسید!!

نويسنده :مطهره زمانی
تاريخ: یک شنبه 26 ارديبهشت 1395
 
ساعت:  9:32
کشاورزی سهم عمده یی در دامن زدن به بحران کم آبی کشور دارد.
 

 

 

آب «مایه حیات» لقب گرفته است اما به درستی، اهمیت حیاتی آن درک نشده است و به رغم هشدارهای متعدد در خصوص خطر خشکسالی، آن طور که شایسته است، بحران آب مورد توجه و رسیدگی مسوولان و نهادهای مربوطه قرار نگرفته است. مساله ی کم آبی در ایران بسیار جدی است اما کسی آن را جدی نمی گیرد. گویا معنای واقعی هشدار، بس که تکرار شده است، رنگ باخته و همه در برابر این واژه واکسینه شده اند.

واقعیت امر این است که هدر رفت آب در ایران به یک بخش اختصاص نداشته و بخش های گوناگونی در مصرف نادرست منابع آبی دخالت دارند. کشاورزی سنتی، تغییر الگوی کشت بر اساس هزینه و سود اقتصادی، صنعت، مصارف خانگی، شبکه آبرسانی فرسوده، مدیریت نادرست منابع آبی، افزایش جمعیت، تغییر اقلیم، توسعه ی ناپایدار و ... از عوامل به وجود آورنده ی این وضعیت هستند.

سراغ آمارها که می رویم، می بینیم بیشترین سهم هدر دادن آب، در بخش کشاورزی رخ می دهد و این در حالی است که در تبلیغ های عمومی و رسانه یی مرتبط با اصلاح الگوی مصرف، این ذهنیت به شهروندان القا می شود که بیشترین هدررفت آب در کشور از سوی مصرف کنندگان خانگی صورت می گیرد. به طور مداوم در ویدئوها و پیام های آموزشی شهروندان به عنوان بیشترین مصرف کنندگان آب در کشور نمایش داده می شوند و از آن ها درخواست می شود تا در مصرف آب صرفه جویی کنند.

با وجود این، لازم است بدانیم که طبق آمارهای رسمی بخش کشاورزی ایران بیش از 90 درصد آب کشور را مصرف می کند و بازدهی این میزان مصرف آب، تنها میان 30 تا 40 درصد برآورد شده است. برخی کارشناسان این حوزه بر این باورند که بهره وری فیزیکی در کشاورزی ایران از سال های دور تا کنون تفاوت چشم گیری نداشته است.

میزان بهره وری آب کشاورزی در ایران به طور متوسط 35 درصد اعلام می شود که این رقم برای کشورهای توسعه یافته 65 درصد و برای کشورهای در حال توسعه 45 درصد است.


بد نیست بدانیم که بر اساس گزارش سازمان خواروبار جهانی (فائو) بازدهی 30 تا 40 درصدی کشاورزی در ایران در مقایسه با کشورهای مشابه از نظر اقلیم و شرایط اجتماعی و اقتصادی مانند هند، چین، سوریه، پاکستان، عربستان و لیبی، نیز کمتر است.

همچنین بر پایه ی سایر آمارهای موجود میزان هدر رفت آب به طور کلی، در کشور ما 28 تا 30 درصد است درحالی که این مقدار اتلاف در دنیا 9 تا 12 درصد گزارش شده است که یکی از عوامل اصلی آن برداشت های غیرمجاز از شبکه آب رسانی و فرسودگی تاسیسات آب و شبکه های آبرسانی است.

با وجود این به نظر می رسد، کشاورزی سهم عمده یی در دامن زدن به بحران کم آبی کشور دارد.

از سوی دیگر مصرف خانگی نیز کمتر از 5 درصد از سهم آب مصرفی کل کشور را به خود اختصاص می دهد. با مقایسه یی سطحی می توان مشاهده کرد که این میزان مصرف در برابر مصرف 90 درصدی کشاورزی میزان ناچیزی است. البته به طور کلی اصلاح الگوی مصرف خانگی و صرفه جویی کلی در مصرف آب امری پسندیده تلقی می شود که بر عهده ی شهروندان ایرانی ساکن در هر کجای کشور است. اما صرفه جویی در این حوزه تنها از هدررفت درصد اندکی از آب جلوگیری خواهد کرد.

پیش از تمامی اقدام ها برای حل بحران آب و خشکسالی ناشی از کمبود آب در ایران، لازم است شیوه ی کشاروزی و کشت در ایران مورد بازبینی جدی قرار گیرد چرا که هنوز بخش عمده یی از کاشت محصولات کشاورزی در ایران به روش سنتی صورت می پذیرد. همچنین در برخی مناطق کشت نوع محصول با شرایط محیطی و جغرافیایی همخوانی و تناسب نداشته و همین امر افزون بر کاهش بازدهی فیزیکی در محصولات سبب هدررفت چند برابر آب شده است.

به رغم اینکه ایران در منطقه ی نیمه خشک واقع شده است، هنوز بخش عمده یی از اقتصاد کشور بر پایه ی کشاورزی تکیه دارد که متاسفانه کشت محصول نامتناسب با شرایط آب و هوایی برخی مناطق بحران کم آبی را تشدید و بهره وری را پایین تر آورده است. برای نمونه تا پیش از این در منطقه ی ارومیه کشت غالب میوه ی انگور بود در حالی که اکنون، سیب، کشت غالب این منطقه است و این محصول نیاز به آبیاری غرقابی دارد که با توجه به شرایط منطقه و بحران دریاچه ارومیه، در طولانی مدت آسیب جدی یی به این منطقه وارد خواهد ساخت.

 

 

 

 

موضوع: 

بیشترین سهم هدر رفت آب در کشاورزی

نويسنده :مطهره زمانی
تاريخ: سه شنبه 21 ارديبهشت 1395
 
ساعت:  19:46
 

 

 

 


 


در پیوندِ بحران کم آبی در ایران، بیان چند نکته ضروری به نظر می رسد. نخست اینکه بر اساس آمارهای موجود از متوسط میزان بارش و مقایسه ی آن با دهه های پیشین به این نتیجه می رسیم که میزان بارش ها در کشور کاهش نیافته است بلکه افزایش جمعیت، توسعه ی ناپایدار و مدیریت ناصحیح منابع آبی مهمترین عوامل به وجود آورنده ی وضعیت کنونی هستند. همچنین بیشترین میزان هدررفت آب در بخش کشاورزی صورت می گیرد و اصلاح الگوی مصرف خانگی از سوی شهروندان، تنها سهم اندکی در مبحث مدیریت منابع مالی خواهد داشت. حفر چاه و برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی نیز دیگر عامل تشدید کننده ی وضعیت آبی کشور است . در این میان نبود قوانین بازدارنده و رعایت مصلحت کشاورزان آسیب جدی یی به این بخش وارد خواهد ساخت.

با توجه به این موارد لازم است تا گامی بزرگ در جهت اصلاح الگوی کشاروزی و افزایش بهره وری در این بخش صورت گیرد. فرهنگ سازی در مصرف آب کشاورزی و الگوی کشت صحیح نیز از دیگر امور قابل توجه است که تا اندازه ی زیادی در برون رفت از وضعیت نامناسب آبی کمک خواهد کرد. حرکت از سوی کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی صنعتی و آبیاری قطره یی نیز از دیگر گام های جدی و موثر در زمینه ی رفع بحران آبی کشور است.

همان گونه که نوعی بی تفاوتی در برابر واژه ی «هشدار» در جامعه احساس می شود، در بیان راهکارهای اصلاح الگوی کشاروزی در ایران و نیز درخواست از مسوولان این حوزه برای این امر، نیازمند تکرار مستمر است.

 

 

 عوامل تشدید بحران آب در ایران چیست؟

نويسنده :مطهره زمانی
تاريخ: سه شنبه 21 ارديبهشت 1395
 
ساعت:  19:39
 

 

 

خشکسالی، تغییرات اقلیم و بحران آب، مباحث داغ و نگران کننده‌ای است که این روزها در کنار نام کشورمان ایران بسیار ذکر شده و همیشه به چشم می‌خورد اگر مردم و مسئولان ارشد برای منطبق شدن با شرایطی که این روزها در کشورمان بیداد می‌کند جدی‌تر وارد عمل نشوند معلوم نیست چه برسر این مرز و بوم خواهد آمد؟ در ادامه مطلب برای به بیان حساسیت و اهمیت موضوع می‌پردازیم.

**ایران در احاطه خشکسالی
میانگین درجه حرارت ایران یک و نیم درجه سانتی گراد افزایش داشته و میانگین بارندگی 15 درصد کاهش یافته و ناسا پیش بینی کرده خشکسالی در خاورمیانه و ایران برای مدتی طولانی اتراق خواهد کرد هر چند که این اتفاق یک پدیده‌ای طبیعی است که هر از گاهی می‌آید و چند سالی کمتر یا بیشتر می‌ماند و می‌رود.
**خشکیدگی پس از خشکسالی
باید توجه داشت که خشکسالی، خشکیدگی و بی آبی کلمات مجزا از هم بوده و مترادف یکدیگر نیستند ولی اگر خشکسالی ادامه پیدا کند در نهایت خشکیدگی روی می‌دهد و در این شرایط رطوبت خاک به حداقل می‌رسد و با کوچکترین نسیمی ممکن است هوا غبار آلود و تیره و تار شود، اما آیا کشور ما به این مرحله رسیده است؟
**ایران و بحران آب
ایران تاکنون 85 درصد منابع آب زیر زمینی خود را از دست داده و طبق برخی تعاریف بین المللی هم اینک کشورمان اسم خود را در لیست کشورهای غرق در بحران آب به ثبت رسانده است و دلیل این واقعیت تلخ چیزی نیست جزء ساخت بی ضابطه سدها و توسعه کشاورزی، برداشت بی رویه آب‌های زیر زمینی، بی توجهی به تغذیه دوباره آنها، توسعه مناطق صنعتی و مسکونی بدون در نظر گرفتن توان طبیعت و تشویق جامعه برای افزایش جمعیت و به دنبال آن مصرف بیش از حد منابع آبی که بحران کم آبی را تشدید می‌کند.
**خشکسالی و تغییر آب و هوا
خشکسالی و تغییر آب و هوا یک شرایط جوی است که تغییرات آن در دوره‌ای کوتاه مدت بررسی می‌شود و یک رویداد مستقل است و با عبارت تغییر اقلیم متفاوت است.
 
** تغییر الگوی بارش از برف به باران 
تغییرات اقلیمی در دوره‌های بلند مدت ظاهر می‌شود و آثار آن در تغییر الگوهای آب و هوا بروز می‌کند و یکی از اثرات آن که به شدت به خشکسالی دامن می‌زند، تغییر الگوی بارش از برف به باران است،  و این موضوع جا به جایی بارش‌ها نگران کننده است. این تغییر الگوی بارش چند سالی می‌شود که در ایران پدیدار شده با اینکه در فصل پاییز و زمستان کشاورزی تعطیل بوده و نیاز آبی چندانی وجود ندارد باران به جای برف می‌بارد و ذخیره برفی که در نوک قله کوه‌ها مانده و در فصل گرم با جاری شدن در قالب آب‌های رودخانه‌ای به مناطق پایین دست سرازیر می‌شود و در اصل دوام و بقای خشکسالی را کوتاه می‌کند با این تغییر الگوی بارش‌ها اثری از خود بر جای نمی‌گذارد.
**عواقب گرم شدن دمای زمین 
تغییرات اقلیمی از جمله خشکیدگی، سیل، آتش سوزی جنگل‌ها، کاهش آب‌های زیر زمینی، افزایش ریسک تولید الکتریسیته، افزایش بیماری‌های تنفسی، بالا رفتن سطح آب اقیانوس‌ها، افزایش یک درجه‌ای دمای کره زمین، کاهش وسعت یخ‌های قطبی به اندازه 2 برابر ساخت  انگلستان از جمله تاثیرات گرم شدن زمین است.
**عدم آمادگی مردم جهان با گرمایش زمین
حالا که تمامی کشورهای جهان بویژه کشورهای در حال توسعه تحت تاثیر گرمایش زمین و عواقب مخرب آن قرار گرفته‌اند آیا مردم جهان آمادگی لازم برای مواجهه با این اتفاق بزرگ جهانی  را دارند؟

با اینکه سال‌هاست ثابت شده تغییرات اقلیم که در اثر گرمایش زمین پدید آمده شرایط زیستی را دشوارتر می‌کند آیا دولت، مسئولان و مردم به وظیفه اساسی خود برای انطباق با شرایط جدید مواجهه، کنترل و کاهش روند گرمایش زمین و برخورد جدی با شرایط سخت پیش رو برنامه ریزی و طرح ریزی کرده‌اند؟ یا بر اثر سیل، خشکیدگی و غبار آلودگی‌ها که این روزها شاهد آن هستیم باید برای همیشه بساط زندگی را همچون مردم سوریه که در سال 85 برابر خشکیدگی دیار خود را ترک کردند، ما نیز خداحافظی کنیم.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز